Արցախի Հանրապետության/Լեռնային Ղարաբաղի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը իր ֆեյսբուքյան էջում տեղեկացրել է, որ նոյեմբերի 13-ին մեկնարկել է զոհվածների մարմինների փոխանակման գործընթացը: Փոխանակումն իրականացվում է ՌԴ խաղաղապահ առաքելության համակարգմամբ, Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի եւ Արցախի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության մասնակցությամբ:
Նշենք, որ հրադադարի մասին նախորդ երեք համաձայնությունների ձեռքբերումից հետո հրադադարի ռեժիմի չպահպանման պատճառով Կարմիր խաչը մարդասիրական գործողություններ իրականացնելու հնարավորություն չի ունեցել։ Չնայած նրան, որ հրադադարի պահպանման կոչեր են հնչել նաև միջազգային կառույցներից։ Դիակների փոխանակման անհնարինությամբ պայմանավորված իրավիճակի մասին ահազանգել էր նաև ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը։
2020 թ. նոյեմբերի 11-ին Հայաստանի Հանրապետությունը նամակով դիմել է Ադրբեջանի Հանրապետությանը Հայաստանի և էթնիկ հայերի նկատմամբ խտրական գործելակերպը և այլ շարունակական խախտումները անհապաղ դադարեցնելու կոչով։
ՀՀ ԱԳՆ կայքէջում նշված է, որ Ադրբեջանի կառավարության կողմից Հայաստանի առաջարկը մերժելու կամ սահմանված ժամկետում պատասխան չներկայացվելու դեպքում Հայաստանը իրեն իրավունք է վերապահում առկա իրավական վեճը լուծել Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին 1965 թ. միջազգային կոնվենցիայով սահմանված կարգով:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն էլ, ամփոփելով պատերազմի ողջ ընթացքում ադրբեջանական կողմի պատերազմական հանցագործությունները, նշել է, որ մեր հայրենակիցների նկատմամբ կատարվել են խոշտանգումներ ու դաժանություններ միայն այն բանի համար, որ նրանք էթնիկ հայ են։ Ու այդ ամենը նրանք կատարել են բացառիկ ցինիզմով ու տեռորիստական մեթոդներով՝ կյանքի, առողջության, արժանապատիվ վերաբերմունքի, սեփականության ու շատ այլ իրավունքների ամենակոպիտ խախտումներով:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը պաշտպանը այս ահազանգը հնչեցրել է պատերազմի ողջ ընթացքում, ահազանգել է նաև ԱՀ/ԼՂ-ում շարունակվող հումանիտար աղետի մասին։
Նոր կորոնավիրուսի վարակի տարածմամբ պայմանավորված հումանիտար ճգնաժամի մասին էլ ահազանգել են ինչպես ՀՀ առողջապահության նախարարը, այնպես էլ միջազգային հանրությունը։
ԱՀ/ԼՂ մարդու իրավունքների պաշտպանը արտահերթ զեկույց է հրապարակել սեպտեմբերի 27-ից մինչև նոյեմբերի 9-ը Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծված պատերազմի ընթացքում երեխաների իրավունքների արձանագրված խախտումների մասին։
ԱՀ/ԼՂ մարդու իրավունքների պաշտպանը նախորդ օրերին ևս զեկույցներ է հրապարակել պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանական զինուժի կողմից Արցախում մարդու իրավունքների տարաբնույթ խախտումների մասին։
Երեխաների կրթական իրավունքների խախտումների մասին էլ ավելի վաղ ահազանգել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։ Հայտարարություն էր տարածել նաև Երեխաների պաշտպանության ցանցը։
ՀՀ ՄԻՊ-ը հրապարակեց արտահերթ զեկույց՝ ՀՀ-ի Սյունիքի մարզի Դավիթ Բեկ և Ագարակ գյուղերի խաղաղ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի զինուժի հարձակումների վերաբերյալ:
ՀՀ և ԱՀ/ԼՂ մարդու իրավունքների պաշտպանները Ադրբեջանական զինուժի կողմից Հայաստանում և Արցախում մարդու իրավունքների խախտումների մասին իրազեկել են նաև ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներին և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներին նրանց հետ հանդիպման ընթացքում։ Նրանք հրապարակումներ են արել նաև ադրբեջանական կողմի գերեվարած զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի, բռնության, խոշտանգման դեպքերի մասին։
Նոյեմբերի 7-ին ՀՀ և ԱՀ/ԼՂ մարդու իրավունքների պաշտպանները հրապարակել են համատեղ զեկույց ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախում զանգվածային ոչնչացման զինատեսակ կիրառելու վերաբերյալ:
Ահազանգեցին նաև գերիների սոցիալական ցանցերի օգտահաշիվների գաղտնաբառերին տիրանալու և էջերը կառավարելու մասին։
Նշենք, որ Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնի հրապարակած տվյալներով՝ ողջ պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական ագրեսիային զոհ է գնացել 53 խաղաղ բնակիչ՝ Արցախում և Հայաստանում։ խաղաղ բնակչության շրջանում գրանցվել է շուրջ 150 վիրավոր, վնասվել է շուրջ 20.000 գույք-շենք և շինություն:
Ադրբեջանական կողմի պատերազմական հանցագործություններըհ դրսևորվել են ինչպես Արցախի/ԼՂ և Հայաստանի խաղաղ բնակչության, այնպես էլ տեղում աշխատող, այդ թվում՝ միջազգային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչ լրագրողների թիրախավորմամբ։
Արցախի/ԼՂ խաղաղ բնակչության նկատմամբ արգելված զինատեսակների կիրառման մասին ահազանգեցին միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններն ու միջազգային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները։ Ադրբեջանական զինուժի թիրախում հայտնվեց նաև ԱՀ/ԼՂ մայրաքաղաք Ստեփանակերտի բժշկական կենտրոնը, որտեղ բուժում էին ստանում քաղաքացիական անձինք, երկու անգամ թիրախավորվեց նաև ծննդատունը։
Հոկտեմբերի 24-ին աշխարհում ցեղասպանության վտանգի գնահատմամբ զբաղվող հեղինակավոր Genocide Watch կազմակերպությունը Ադրբեջանին ցեղասպանության սպառնալիքի 9-րդ` բնաջնջում և 10-րդ` ժխտողականություն աստիճաններ տվեց։
Պատերազմի առաջին օրերից հայկական կողմը հայտարարեց ադրբեջանակն կողմից Թուրքիայի աջակցությամբ և անմիջական մասնակցությամբ վարձկանների ներգրավման մասին, ավելի ուշ այդ փաստն արձանագրեցին ՌԴ-ը, Ֆրանսիան, միջազգային կառույցներ ու լրատվամիջոցներ։
Ադրբեջանը Արցախի/ԼՂ նկատմամբ կիրառեց նաև սպիտակ ֆոսֆոր պարունակող հրկիզվող զինատեսակ։ Ինչպես այդ՝ քիմիական տարրեր պարունակող զինատեսակի, այնպես էլ այլ զինատեսակների կիրառման հետևանքով ՀՀ-ում և Արցախում/ԼՂ ավելի քան 2000 հա անտառածածկ և բուսածածկ տարածք է ոչնչացել։ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարը այդ առիթով դիմել է բնապահպանական կոնվենցիաների գործադիր քարտուղարներին, միջազգային կազմակերպություններին ու գործընկերներին։
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի՝պատերազմի դադարեցման հայտարարություն ընդունելու մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը իր ֆեյսբուքյան էջում տեղեկացրեց նոյեմբերի 9-ի լույս 10-ի գիշերը։ Ըստ հայտարարության՝ պատերազմը դադարեցվեց ժամը 01.00-ից։
Պատերազմի ընթացքում խաղաղ բնակչության թիրախավորման՝ Ադրբեջանի զինուժի գործողություններին ավելի մանրամասն անդրադարձել ենք մեր ամենօրյա ամփոփումներում և հայտարարություններում։

November 13. After the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh/NK stopped, the process of exchanging the bodies of those killed has commenced
November 14, 2020
The Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh President Arayik Harutyunyan reported on his Facebook page that on November 13, exchange of bodies of those killed in action has commenced. The exchange is conducted under the coordination of the Russian Federation peacekeeping contingent, with the involvement of the International Committee of the Red Cross (ICRC) and Artsakh Republic State Service of Emergency Situations.
It should be mentioned that as the previous three agreements on truce were not observed, the Red Cross has not had an opportunity to implement humanitarian operations. Despite the fact that international organizations also called for observance of the truce. The RA Ministry of Environment also alerted about the situation caused by the impossibility to exchange corpses.
In a letter dated 11 November 2020, the Republic of Armenia addressed the Republic of Azerbaijan and called on Azerbaijan to cease its discriminatory practices and other continuous violations with regard to Armenia and ethnic Armenians. It is mentioned on the RA MFA webpage that should the Government of Azerbaijan reject Armenia’s invitation or fail to respond to it within the fixed timeframe, Armenia reserves its right to seek to settle this legal dispute in accordance with the procedure set forth in 1965 International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination.
The RA Human Rights Defender summed up all the war crimes committed by Azerbaijan throughout the war and noted  that torture and cruelties were implemented against our compatriots solely because they are ethnic Armenians. Moreover, they did all this with exceptional cynism and terrorist methods, by gross violations of the right to life, the right to health, the right to dignified treatment, the right to property and many other rights.
Throughout the whole war, the RA Human Rights Defender alerted about this and the humanitarian disaster ongoing in the Republic of Artsakh/NK.
Furthermore, the RA Minister of Health, as well as the international community alerted about the humanitarian crisis caused by the spread of COVID-19.
The Republic of Artsakh/NK Human Rights Defender published an ad hoc report on the children’s rights violations as a consequence of the aggression launched by Azerbaijan against the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh) during September 27-November 9.
During the previous days, too, the Republic of Artsakh/NK Human Rights Defender published reports on various human rights violations in Artsakh/NK by the Azerbaijani armed forces during the war.
Earlier, the RA Ministry of Education, Science and Sports alerted about the violation of children’s rights  to education. The Child Protection Network also made a statement on the issue. The Republic of Armenia published an ad hoc report on Azerbaijani military attacks against the civilian population of Davit Bek and Agarak villages of Syunik province of Armenia.
During the meeting with the Heads of Diplomatic representations and International organizations accredited in Armenia, the Republic of Armenia and Republic of Artsakh/NK Ombudsmen informed them about human rights violations by Azerbaijan in Armenia and Artsakh/NK․
They also made publications on degrading treatment, violence and torture against prisoners of war and civilians by the Azerbaijani side.
On November 7, Ombudsmen of Armenia and Artsak/NK published a joint report on use of weapons of mass destruction by Azerbaijan in Artsakh/NK.
It was also reported that the Azerbaijani side illegally seized the passwords of the Armenian war prisoners’ social networks and started to manage those pages.
It should be mentioned that according to the data disseminated by the Armenian Unified Infocenter, throughout the whole war, as a result of the Azerbaijani aggression overall 53 civilians were killed in Armenia and Artsakh/NK, around 20,000 property-buildings and buildings were damaged.
War crimes by the Azerbaijani side were manifested in targeting Artsakh/NK’s and Armenia’s civilian population, as well as international media representative journalists working on the site.
International human rights organizations and media representatives also reported the use of banned weapons against Artsakh/NK peaceful population. RA/NK capital city Stepanakert’s medical center, where civilians were getting treatment, also appeared in the target of the Azerbaijani armed forces. Besides, the maternity hospital was also targeted.
The reputable Genocide Watch, engaged in assessing the threat of genocide in the world,  ranked Azerbaijan at stage 9 for Extermination and stage 10 for Denial.
During the first days of the war, the Armenian side stated about the involvement of mercenaries by Turkey’s support and immediate participation. Later, that fact was recorded by the RF, France, international organizations and media.
Azerbaijan also used incendiary weapon containing white phosphorus against Artsakh/NK. More than 2000hectares of forest and vegetated territory were destroyed in the Republic of Armenia and Artsakh/NK as a result of the weapon containing chemical elements, as well as other weapons. The Minister of Environment addressed a letter to the Executive Secretaries of Environmental Conventions, international organizations and partners to draw their attention to the issue.
On the night of November 9-10, The RA Prime Minister Nikol Pashinyan reported on his Facebook page about the statement by the Prime Minister of the Republic of Armenia, President of the Republic of Azerbaijan and President of the Russian Federation on ceasing the war. According to the statement, the war ceased at 01:00.
We touched upon the cases of targeting civilian population by the Azerbaijani armed forces in a more detailed way in our daily summaries and statements.