4 տարի ձգվող դատաքննության արդյունքում՝ բարոյական վնասի փոխհատուցման գործով ՀՔԱՎ գրասենյակի հայցը բավարարվել է
January 9, 2020
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Հաջողության պատմություններ | Հրապարակումներ | Նորություններ | Ռազմավարական գործեր | Սուսաննա Սիմոնյան
2019 թվականի դեկտեմբերի 24-ին ՀՀ վարչական դատարանը մասնակի բավարարեց Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի գրասենյակի հայցը՝ Սուսաննա Սիմոնյանին հասցված բարոյական վնասի փոխհատուցման գործով:
Քաղաքացիական ակտիվիստ Սուսաննա Սիմոնյանը 2017 թ.-ին ոստիկանության կողմից ենթարկվել էր ոչ իրավաչափ գործողությունների: Սիմոնյանի շահերի պաշտպանությունն ստանձնել էր ՀՔԱՎ գրասենյակի Երևանի ներկայացուցչության իրավաբան Տաթևիկ Սիրադեղյանը, որը դիմել էր ՀՀ վարչական դատարան և պահանջել ոչ իրավաչափ ճանաչել ոստիկանների գործողությունները, որոնք հանգեցրել էին իր պաշտպանյալի մի շարք իրավունքների խախտմանը:
2017 թվականի ապրիլի 6-ին  դատարանը վճռել էր մասնակի բավարարել ոստիկանության գործողությունները ոչ իրավաչափ ճանաչելու՝ Սուսաննա  Սիմոնյանի հայցը և նրա հանդեպ ոստիկանության կողմից ֆիզիկական ուժ գործադրելու գործողությունները ճանաչել ոչ իրավաչափ: Դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ էր մտել 2018 թվականի նոյեմբերի 7-ին:
Գործում  եղած տեսանյութերից պարզ երևում էր, թե ինչպես են ոստիկանները բռնի ուժով վնասում քաղաքացու ուսը՝ ցավ պատճառելով նրան: Արդյունքում՝ Սուսաննա Սիմոնյանի ուսն ամբողջովին վնասվել է: Շուրջ 2 տարի նա ունեցել  է ցավեր ու առողջական վիճակի սրացումներ: Սուսաննա Սիմոնյանի շահերը շարունակել էր ներկայացնել ՀՔԱՎ գրասենյակի Երևանի ներկայացուցչության իրավաբան Սամսոն Գալստյանը: Նրա խոսքով՝ տիկին Սուսաննան կրել էր խիստ բարոյական վնաս, ինչն էլ հիմք էր հանդիսացել դիմելու ՀՀ Վարչական դատարան նոր՝ բարոյական վնասի փոխհատուցման պահանջով՝ 547.870 ՀՀ դրամի չափով:
Գալստյանը խնդրել էր պարտավորեցնել  ոստիկանությանը հատուցել ոչ իրավաչափ ճանաչված գործողությամբ Սուսաննա  Սիմոնյանին պատճառված բարոյական վնասը, միաժամանակ անվավեր ճանաչել ոստիկանության իրավաբանական վարչության պետի 2019 թ. մայիսի 16-ի որոշումը,  որով մերժվել էր վերոնշյալ ոչ նյութական վնասի հատուցման մասին դիմումը:
Բարոյական վնասի փոխհատուցման հայցի հիմնավորումներից մեկն էլ այն էր, որ ոստիկանությունը, փոխանակ իր ապօրինի գործողությունների հետևանքով պատճառված վնասն օրենքով սահմանված կարգով փոխհատուցելու, առանց  որևէ հստակ իրավական հիմնավորման, մերժել էր քաղաքացու պահանջը: Այս էր պատճառը, որ Սիմոնյանը ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի 67-րդ հոդվածի ուժով (1․ Պարտավորեցման հայցով հայցվորը կարող է պահանջել ընդունել այն բարենպաստ վարչական ակտը, որի ընդունումը մերժել է վարչական մարմինը, 2. Պարտավորեցման հայցը ներառում է վարչական մարմնի կողմից սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված միջամտող վարչական ակտը վիճարկելու պահանջը), ստիպված էր վիճարկել նաև ոստիկանության իրավաբանական վարչության միջամտող վարչական ակտ հանդիսացող 2019-ի մայիսի 16-ի մերժման որոշումը:
Սիմոնյանի հայցադիմումը՝ բարոյական վնասի փոխհատուցման պահանջով, վարչական դատարանը վարույթ էր ընդունել 2019 թվականի հունիսի 28-ին և որպես 3-րդ անձ ներգրավել ՀՀ Ֆինանսների նախարարությանը, 2019 թվականի սեպտեմբերի 17-ի որոշմամբ՝ քննության առել:
ՀՔԱՎ գրասենյակի Երևանի ներկայացուցչության  իրավաբան Սամսոն Գալստյանը հայցապահանջում վկայակոչել էր նաև Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանութան մասին եվրոպական կոնվենցիան և ՀՀ Սահմանադրությունը, որոնցով երաշխավորվում է բոլոր իրավունքների խախտման դեպքում ոչ նյութական վնասի հատուցման իրավունքը և պետություններին պարտավորեցնում իրենց օրենսդրությամբ երաշխավորել, ապահովել ու պաշտպանել այդ իրավունքները:
Չնայած  դատական գործընթացում անընդհատ չարչրկվող վնասի «համարժեք չափ» եզրույթին, դատարանն, այդուհանդերձ, մասնակի բավարարեց հայցը 100.000 ՀՀ դրամի չափով։
-Բարոյական վնասի հատուցման տեսակետից սա փոքրիկ հաղթանակ կարելի է համարել: Նման գործերը կունենան կանխարգելիչ նշանակություն պետական մարմինների կամայական գործողությունների համար, -ասում է ՀՔԱՎ գրասենյակի Երևանի ներկայացուցչության  իրավաբան Սամսոն Գալստյանը:
-Դա կստիպի նրանց հասկանալ, որ իրենց ոչ իրավաչափ գործողությունների  արդյունքում մարդուն պատճառված բարոյական վնասը պարտադիր պետք է փոխհատուցվի: Թեև դատարանն ամբողջովին չբավարարեց մեր ներկայացրած բարոյական վնասի հայցապահանջը՝ փորձը ցույց է տալիս, որ այդ բավարարման չափը գնալով ավելի է մեծանում, և հետագայում, բացի Եվրոպական դատարանի որոշումները վկայակոչելուց, հնարավորություն կունենանք վկայակոչելու նաև ՀՀ դատարանների կողմից կայացված դատական ակտերը։

As a result of 4-year judicial proceedings, HCA Vanadzor claim on compensation for non-pecuniary damage was upheld
On December 24, 2019, RA Administrative Court partly upheld the claim made by Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor on compensation for non-pecuniary damage inflicted on Susanna Simonyan.
In 2017, civil activist Susanna Simonyan was subjected to illegal actions by police. The protection of Simonyan’s interests was undertaken by Tatevik Siradeghyan, lawyer of the Representative Office of HCA Vanadzor in Yerevan. Tatevik Siradeghyan applied to the RA Administrative Court claiming to recognize illegal the policemen’s actions that had led to the violation of a number of her defendant’s rights.
On April 6, 2017, the Court partly upheld Susanna Simonyan’s claim of recognizing the policemen’s actions illegal and recognized illegal the policemen’s actions of using physical force against Susanna Simonyan. The judgment entered into force on November 7, 2018.
It can be clearly seen in the video materials of the case how the policemen used violent force and injured the citizen’s shoulder by causing pain. As a result, Susanna Simonyan’s shoulder was completely injured. For two years on end she suffered pains and health state deteriorations. Samson Galstyan, lawyer in the Representative Office of HCA Vanadzor in Yerevan, went on to represent Susanna Simonyan’s interests. According to her, Mrs. Susanna suffered serious moral damage, which served as a basis to apply to the RA Administrative Court with a new claim of a compensation for non-pecuniary damage in the amount of AMD 547,870.
Galstyan asked to oblige the police to compensate for the non-pecuniary damage inflicted on Susanna Simonyan through an action recognized as illegal and to recognize null and void the decision made on May 16, 2019, by the head of the police legal department, by which the above-mentioned application for non-pecuniary damage was rejected.
One of the substantiations of compensation for non-pecuniary damage is that the police, without any grounds, rejected the citizen’s claim instead of compensating, in a manner prescribed by law, for the damage inflicted through their illegal actions. This was the reason why Simonyan was obliged to litigate the refusal decision (which was an interfering administrative act by the legal department of the police) dated May 16, 2019, by Article 67 of the RA Administrative Procedure Code (1. The plaintiff can use the obliging claim to demand the adoption of the favorable administrative act, the adoption of which was rejected by the administrative body, 2. The obliging claim includes the demand to litigate the interfering legal act made by the administrative body as mentioned in part 1 of this Article).
Simonyan’s claim of a compensation for non-pecuniary damage was taken into proceedings by the Administrative Court on June 28, 2019 and the Ministry of Finances was involved as a third party; on September 17, 2019, a decision was made to examine the case.
In the claim, Samson Galstyan, lawyer of the HCA Vanadzor representative office in Yerevan, also invoked the European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms and the RA Constitution, which guarantee the right to compensation for non-pecuniary damage in case of a violation of a right and oblige the states to safeguard, secure and protect those rights by their legislation.
Despite the term “an amount commensurate with the damage” used a lot during the judicial proceedings, the Court upheld the claim in part and set AMD 100,000 as a compensation.
Samson Galstyan, lawyer of HCA Vanadzor representative office in Yerevan, states, “From the point of view of compensation for moral damage, this can be considered as a small victory. Such cases will have a preventive role for the arbitrary actions of state bodies. It will make them realize that the moral damage inflicted on a person due to their illegal actions must be compensated for. Though the Court did not uphold our claim for non-pecuniary damage in full, experience shows that the amount of compensation keeps rising and later, besides invoking decisions of the Euroean Court, we will also have an opportunity to invoke judicial acts made by RA courts”.