Քաղաքացիներն արժանի են բազմակարծության և կարծիքի հարգանքի հիման վրա քաղաքակիրթ նախընտրական քարոզարշավ ունենալու․ հայտարարություն-կոչ
Մենք՝ քաղաքացիական հասարակության ներքոնշյալ ներկայացուցիչներս,  խիստ մտահոգված ենք  Հայաստանյան քաղաքական դաշտում տիրող ատելության խոսքի և բռնության կոչերի կապակցությամբ, որոնք աճի միտում ունեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ։ Թե՛ իշխանական և թե՛ ընդդիմադիր շրջանակների խնդրահարույց և վտանգավոր ելույթները թունավորում են հանրային դաշտը՝ երկրորդ պլան մղելով պետական և հասարակական նշանակություն ունեցող առաջնային խնդիրների քննարկումը։
Քաղաքական հակառակորդների և նրանց աջակիցների նկատմամբ վիրավորական պիտակների և հայհոյանքների կիրառումը, դավադրապաշտական տեսությունների, կեղծիքի և ապատեղեկատվության տարածումը,  վախի և փոխադարձ ատելության մթնոլորտի սերմանումը ուղղակիորեն անհամատեղելի են ժողովրդավարության և արդար ընտրությունների անցկացման սկզբունքներին։ Հանրային հարցումները ցույց են տալիս, որ հանրությունը հոգնել է քաղաքական շրջանակների նման անպատասխանատու պահվածքից և ակնկալում է բովանդակային և կոնկրետ քայլեր ճգնաժամային իրավիճակից դուրս գալու համար։ Քաղաքացիներն արժանի են բազմակարծության և կարծիքի հարգանքի հիման վրա քաղաքակիրթ նախընտրական քարոզարշավ ունենալու, որը նրանց հնարավորություն կտա ընտրություն կատարելու՝ ճշգրիտ պատկերացում ունենալով համակարգային ճգնաժամը հաղթահարելու վերաբերյալ քաղաքական ուժերի կողմից ստեղծված առաջարկվող լուծումների և նրանց կարողությունների մասին։
Հորդորում ենք իշխանական և ընդդիմադիր քաղաքական շրջանակներին զերծ մնալ ժողովրդավարական սկզբունքները և մարդու իրավունքների արժեքները խեղաթյուրող վարքագծից և գործելակերպից, գործադրել անհրաժեշտ քաղաքական կամք և ջանքեր ազատ և արդար ընտրությունների իրականացման համար,  լեգիտիմ իշխանություն ձևավորելու և քաղաքական ճգնաժամը հաղթահարելու ուղղությամբ կարևոր քայլ կատարելու համար։

Citizens deserve a civilized pre-electoral campaign anchored in pluralism and respect for the opinions of others
We, the undersigned representatives of civil society, are severely concerned about the hate speech and calls for violence, which are widespread in Armenia’s political landscape, and tend to be rising ahead of the snap parliamentary election. Problematic and dangerous speeches by both governmental and opposition circles are poisoning the public domain and overshadowing the discussion of essential and urgent state and social problems.
Spreading insulting labels about and cursing at political opponents and their supporters, disseminating conspiracy theories, lies, and misinformation, and instilling fear and mutual hatred are directly incompatible with the principles of democracy and fair elections. Public opinion polls are showing that the public are tired of this irresponsible conduct of the political circles and expect substantial and concrete steps to overcome the crisis. Citizens deserve a civilized pre-electoral campaign anchored in pluralism and respect for the opinions of others; a campaign that will enable them to make a choice based on a correct understanding of the abilities of and solutions proposed by the various political forces for overcoming the systemic crisis.
We urge the governmental and opposition political circles to refrain from practices that jeopardize the democratic principles and undermine the human rights values, and to exert political will and efforts in order to conduct free and fair elections, to form a legitimate government, and to make progress towards overcoming the political crisis.