2008թ․ մարտ 1-ից հետո Վանաձորում արգելվել են բոլոր հավաքները․ արտակարգ դրություն միայն Երևանում չի եղել
May 17, 2019
Այլ | Գործունեություն | Իրավունքներ | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Հավաքների և միավորման ազատության իրավունք | Հրապարակումներ | Նորություններ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
Երեկ՝ 2019թ․ մայիսի 16-ին, Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատավարության ընթացքում վերջինս հայտարարեց, որ 2008թ․ մարտի 1-ից 20 օրով արտակարգ դրություն է հայտարարվել միայն Երևան քաղաքում, որը ՀՀ տարածքի 2 տոկոսն է, և այդ պարագայում, Ռ․ Քոչարյանի պնդմամբ, չի կարելի հայտարարել, որ սահմանադրական նորմերը դադարել են գործել ՀՀ տարածքում։
Ռ․ Քոչարյանի այս պնդումը իրականությանը չի համապատասխանում, քանի որ միայն Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի՝ 2008թ․ մարտի 1-ից հետո մինչև ապրիլը ներառյալ նախաձեռնած բոլոր հավաքներն արգելվել են Վանաձորի քաղաքապետի կողմից։
Մասնավորապես՝ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցը և Վանաձորի այլ բնակիչներ Վանաձորում մարտին և ապրիլին հավաքներ անցկացնելու հարցով Վանաձորի քաղաքապետին են դիմել 2008թ․ մարտի 3-ին, 20-ին, 21-ին, ապրիլի 1-ին, 2-ին, 30-ին և բոլոր դեպքերում մերժում են ստացել։
Հավաքներն անցկացնելու արգելքի որոշման հիմքում Վանաձորի այդ ժամանակվա քաղաքապետ Սամվել Դաբինյանը դրել է ՀՀ ոստիկանության մարզային վարչության պետի և ՀՀ ԱԱԾ Լոռու մարզային վարչության պաշտոնական եզրակացությունները։
Իսկ 2008թ․ մարտի 4-ին հավաք անցկացնելն արգելելու իր որոշման  մեջ Ս․ Դարբինյանը, մասնավորապես, նշել է «Հաշվի առնելով ՀՀ մայրաքաղաք Երևանում ս/թ մարտի 1-ին տեղի ունեցած ընդհարումները, որի արդյունքում  մարդկային կորուստ ունեցավ նաև Վանաձոր քաղաքի բնակչությունը և մտավախությունը, որ կազմակերպվող հանրահավաքը կարող է հանգեցնել անկանխատեսելի  և մարդկանց կյանքին ու առողջությանը վտանգ սպառնացող հետևանքներին, [….] որոշում եմ արգելել [….] հանրահավաքները»։
Հանրահավաքներ անցկացնելու իրազեկումները և Վանաձորի քաղաքապետի որոշումները (04-03-200821-03-2008, 04-04-2008) ներկայացնում ենք հղումներով։

After March 1, 2008, all the assemblies in Vanadzor were prohibited. Emergency situation was not only in Yerevan
May 17, 2019
Other | Activities | Rights | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Right to Freedom of Assembly and Association | Publications | News | Civilian Oversight and Monitoring
Yesterday, on May 16, 2019, during the trial on Robert Kocharyan’s case, the latter announced that on March 1, 2008, a twenty-day emergency situation was declared only in Yerevan, which is 2% of the RA territory and in that case, as R. Kocharyan claimed, it could not be stated that constitutional norms ceased to be operative on the RA territory.
The mentioned claim made by R. Kocharyan does not correspond to reality, since all the assemblies initiated by Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor after March 1, 2008 until April included were prohibited by Vanadzor municipality.
In particular, on March 3, March 20, March 21 and on April 1, April 2 and April 30, 2008, Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor Chairman Artur Sakunts and other Vanadzor residents applied to the Mayor of Vanadzor with the matter of holding assemblies in Vanadzor in March and April and received a refusal for each application.
Samvel Darbinyan, who was Mayor of Vanadzor at that point of time, placed in the basis of the decision the official conclusions given by the RA Police regional department head and RA National Security Service Lori regional department.
In the decision – dated March 4, 2008 – on the prohibition of holding an assembly, S. Darbinyan mentioned in particular, “Taking into consideration the collisions that took place in the capital of the Republic of Armenia – Yerevan, on March 1 of this year, as a result of which Vanadzor city population also suffered human loss, and the concern that the assembly to be organized may cause unpredictable consequences threatening people’s life and health [….] I decide to prohibit [….] rallies”.
Outreach on holding rallies and Vanadzor municipality decisions (04-03-200821-03-2008, 04-04-2008) are presented via links.