Մարդու իրավունքների պաշտպանը 102-րդ ռուսական ռազմաբազայում գտնվող Ա․ Ռազգիլդեևի պահման պայմանները դեռ չի դիտարկել
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Իրավունքներ | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Կյանքի իրավունք | Հրապարակումներ | Նորություններ | Ջուլիետա Ղուկասյան | Ռազմավարական գործեր
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը Ջ․ Ղուկասյանի մահվան դեպքով սեփական նախաձեռնությամբ քննարկում է սկսել դեռևս 2018թ․ դեկտեմբերին, սակայն մինչ օրս չի հանդիպել մեղադրյալ Ա․ Ռազգիլդեևին, չի դիտարկել նրա պահման պայմանները։
Այս հարցով Ջ․ Ղուկասյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչներ, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցը, Կազմակերպության փաստաբաններ Արայիկ Զալյանն ու Հայկ Հակոբյանը Մարդու իրավունքների պաշտպանին էին դիմել դեռևս 2019թ․ հունվարի 21-ին։ ՄԻՊ աշխատակազմից տեղեկացրել էին, որ դիմումն ուսումնասիրվում է, և որ Մարդու իրավունքների պաշտպանը 2018թ. դեկտեմբերի 14-ին իր նախաձեռնությամբ քննարկման ընթացակարգ է սկսել և համապատասխան քրեական հետապնդման մարմնից անհրաժեշտ պարզաբանումներ պահանջել:
Տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչները Մարդու իրավունքների պաշտպանին ուղղված դիմումով առաջարկել էին պարզել՝ արդյոք չեն խախտվում ՀՀ քրեակատարողական հիմնարկ չհանդիսացող 102-րդ ռուսական ռազմաբազայում պահվող Ա. Ռազգիլդեևի իրավունքները, այց կատարել՝ նրա պահման պայմաններին ծանոթանալու համար և միջոցներ ձեռնարկել՝ նրան ՀՀ համապատասխան քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխելու ուղղությամբ:
Ա. Սաքունցը, Ա. Զալյանն ու Հ. Հակոբյանը նշել էին, որ Ա. Ռազգիլդեևին ռուսական 102-րդ ռազմաբազայում պահելը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպային որոշումների լույսի ներքո խոշտանգում է, և ընդգծել էին, որ քրեական գործի լրիվ, բազմակողմանի և օբյեկտիվ քննության համար անհրաժեշտ է, որ բացառվի մեղադրյալի իրավունքների ցանկացած խախտում:
Այդ ուղղությամբ ՄԻՊ աշխատակազմի ձեռնարկած գործողությունների մասին տեղեկատվություն ստանալու նպատակով տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչները 2019թ․ ապրիլի 19-ին կրկին դիմել են Պաշտպանին։
2019թ․ մայիսի 30-ին թվագրված գրությամբ Ա․ Թաթոյանը տեղեկացրել է, որ Ջ․ Ղուկասյանի մահվան դեպքի քննարկման ընթացակարգը շարունակվում է, գրություններ են ուղարկվել ՀՀ գլխավոր դատախազին ու քննչական կոմիտեի նախագահին։
Պաշտպանը հայտնել է նաև, որ աշխատանքներ են տարվում առաջիկայում Ա․ Ռազգիլդեևին այցելելու, նրա հետ առանձնազրույց ունենալու և պահման պայմանները դիտարկելու համար, բայց թե երբ դա տեղի կունենա, պատասխանի մեջ նշված չէ։

The Human Rights Defender has not yet observed the conditions of holding A. Razgildeyev in the Russian military base No. 102
June 6, 2019
Activities | Legal Support | Legal Support | Rights | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Right to life | Publications | News | Julieta Ghukasyan | Strategic Trials
The RA Human Rights Defender started a discussion pertaining to J. Ghukasyan’s death case on his own initiative back in December 2018, but has not yet met the accused A. Razgildeyev and observed his detention conditions.
On January 21, 2019, Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor chairman Artur Sakunts and the Organization’s lawyers Arayik Zalyan and Hayk Hakobyan -the representatives of J. Ghukasyan’s successor- applied to the Human Rights Defender with that matter. The Human Rights Defender’s staff informed that the application was being studied and that on December 14, 2018, the Human Rights Defender started the discussion procedure on his own initiative and claimed clarifications from the relevant body of criminal prosecution.
In the application addressed to the Human Rights Defender, the representatives of the victim’s successor recommended to find out whether A. Razgildeyev’s rights were violated (A. Razgildeyev is held in the Russian military base No. 102, which is not an RA penitentiary institution), to make a visit to familiarize with the conditions in which he is held and take actions to transfer him to the RA penitentiary institution.
A. Sakunts, A. Zalyan and H. Hakobyan mentioned that holding A. Razgildeyev in the Russian military base No. 102 is torture in the light of the precedent decisions of the European Court of Human Rights and underscored that the violation of the rights of the accused should be eliminated for the complete, full and objective examination of the criminal case.
On April 19, 2019, the representatives of the victim’s successor again applied to the Defender to get information on the actions in this direction taken by the staff of the Human Rights Defender.
By the note dated May 30, 2019, A. Tatoyan informed that the discussion procedure of J. Ghukasyan’s death case continued, notes were sent to the RA Prosecutor General and the President of the Investigative Committee.
The Defender also informed that works were conducted to visit A. Razgildeyev, have a private conversation with him and observe the conditions where he is held. However, it was not stated in the response when all the aforementioned would take place.