Գործատուն խախտել է աշխատանքային օրենսգիրքը և խտրականության հիմքով լուծել պայմանագիրը. քաղաքացին դիմել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ
October 28, 2019
Աշխատանքային իրավունքներ | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Իրավունքներ | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Հրապարակումներ | Նորություններ
Ա. Ս.-ը  Վանաձորի թիվ 1 պոլիկլինիկայում որպես բուժքույր աշխատանքի է անցել 1975 թվականից: 2017 թվականին, կենսաթոշակային տարիքը  լրանալուն պես, 2006 թվականից անորոշ ժամկետով կնքված նրա աշխատանքային պայմանագրում փոփոխություններ են արվում: Պայմանագիրն անորոշից վերածվում է որոշակի ժամկետով կնքվածի և երկարաձգվում մինչև 2018 թ. դեկտեմբերի 30-ը:
Ա. Ս.-ը  չէր էլ պատկերացնում, որ մեկը մյուսին հաջորդող աշխատանքային պայմանագրերի կնքումն, ի վերջո,  ստիպելու է իրեն խախտված իրավունքների վերականգնման նպատակով դիմել դատարան։
Մինչ հերթական աշխատանքային պայմանագրի ժամկետի ավարտը՝ 2018-ի նոյեմբերին Ա. Ս.-ը  հասցնում է մասնակցել նաև Երևանի Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի կողմից անցկացված «Բուժքրոջ աշխատանքն առաջին բուժօգնության ցուցաբերման ժամանակ»  թեմայով վերապատրաստման դասընթացին և ստանալում է վկայական:
2019-ի հունվարի 1-ին, Ա. Ս.-ի աշխատանքային պայմանագիրը երկարացվում է ևս 6 ամսով՝ մինչև  2019 թվականի հուլիսի 7-ը: 2019 թվականի հուլիսի 1-ին կնքվում է նոր համաձայնագիր՝ դարձյալ աշխատանքային պայմանագրի երկարացման վերաբերյալ, որով էլ Ա. Ս.-ի  աշխատանքային պարտականությունները շարունակվում են ևս 1 ամիս՝ մինչև 2019 թվականի օգոստոսի 10-ը:
2019 թվականի օգոստոսի  12-ին Ա. Ս.-ն ազատվում է աշխատանքից՝ համաձայն  ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի 113 –րդ հոդվածի 1-ին մասի 11-րդ կետի (գործատուն իրավունք ունի աշխատողի հետ լուծելու անորոշ ժամկետով կնքված աշխատանքային պայմանագիրը, ինչպես նաև որոշակի ժամկետով կնքված աշխատանքային պայմանագիրը` նախքան դրա գործողության ժամկետի լրանալը (…) տարիքային կենսաթոշակի իրավունք ունեցող աշխատողի 63 տարին, իսկ տարիքային կենսաթոշակի իրավունք չունեցող աշխատողի 65 տարին լրանալու դեպքում, եթե համապատասխան հիմքը նախատեսված է աշխատանքային պայմանագրով)  և 111-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հիմքով ( Գործատուն կարող է ժամկետը լրանալու պատճառով լուծել որոշակի ժամկետով կնքված աշխատանքային պայմանագիրը` այդ մասին գրավոր ծանուցելով աշխատողին առնվազն 10 օր առաջ): Գործատուն, սակայն, բացի նրանից, որ ակնհայտ խտրական մոտեցում է ցուցաբերում Ա. Ս.-ի հանդեպ, խախտում է նաև Աշխատանքային օրենսգրքի 111-րդ հոդվածը, որով  նախատեսվում է որոշակի ժամկետով աշխատանքային պայմանագրի լուծման, այդ թվում նաև՝ ծանուցման կարգը: Տվյալ դեպքում բուժքույրը նախապես չի ծանուցվում աշխատանքից ազատման  մասին:
Սեփական իրավունքների պաշտպանության ու իրավական աջակցության խնդրանքով Ա. Ս.-ը դիմում է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ:  Գրասենյակի փաստաբան Արայիկ Զալյանի խոսքով՝ իրենք դիմել են Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ պահանջելով վերացնել 2019 թվականի օգոստոսի 12-ի թիվ 63 հրամանը, պոլիկլինիկայի և Ա. Ս.-ի միջև կնքված աշխատանքային պայմանագիրը համարել անորոշ ժամկետով կնքված։
Մեջբերելով ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի 94-րդ հոդվածը՝ Արայիկ Զալյանը նկատում է, որ «Աշխատանքային պայմանագիրը կնքվում է անորոշ ժամկետով, եթե աշխատանքային պայմանագրում դրա գործողության ժամկետը նշված չէ, և որոշակի ժամկետով, եթե աշխատանքային պայմանագրում նշված է դրա գործողության ժամկետը: Անորոշ ժամկետով աշխատանքային պայմանագիր է կնքվում՝ բացառությամբ   95-րդ հոդվածով նախատեսված դեպքերի, որոշակի ժամկետով աշխատանքային պայմանագիր է կնքվում, եթե աշխատանքային հարաբերությունները չեն կարող որոշվել անորոշ ժամկետով` հաշվի առնելով կատարվելիք աշխատանքի բնույթը կամ կատարման պայմանները, եթե սույն օրենսգրքով կամ օրենքներով այլ բան նախատեսված չէ: Նույն հոդվածի 3-րդ մասի  7-րդ կետի համաձայն էլ՝ որոշակի ժամկետով պայմանագրեր կնքվում են տարիքային կենսաթոշակի իրավունք ունեցող և 63 տարին լրացած կամ տարիքային կենսաթոշակի իրավունք չունեցող և 65 տարին լրացած անձանց հետ՝ գործատուի կողմից առաջարկվող պաշտոնում կամ աշխատանքում անձի մասնագիտական ունակությունների գնահատման հիման վրա»: Փաստաբանի խոսքով՝ որոշակի ժամկետով պայմանագիր կնքվում է բացառիկ դեպքերում, եթե տվյալ աշխատանքը կրում է ժամանակավոր բնույթ կամ առկա են 95-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված նախապայմանները:
Տվյալ դեպքում  անորոշ ժամկետով կնքված պայմանագրի փոփոխությունն արվել է ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի 95-րդ հոդվածի խախտմամբ՝ առանց գործատուի կողմից բուժքրոջ մասնագիտական կարողությունների գնահատման:  Կենսաթոշակային տարիքը լրանալը դիտարկելով որպես հիմք՝ գործատուն աշխատողին ազատել է աշխատանքից՝ ցուցաբերելով խտրական մոտեցում:
-Աշխատանքից ազատելու դեպքերում աշխատողի  պաշտպանվածության իրավունքն  ամրագրվում է միջազգային այլ փաստաթղթերով ևս, որոնց միացել է Հայաստանը, -ասում է փաստաբան Արայիկ Զալյանը՝ հիշատակելով Վերանայված եվրոպական սոցիալական խարտիայի 24-րդ հոդվածը, որով  աշխատանքից ազատումը  բացառիկ դեպքում  կարող է պայմանավորվածլինել աշխատողի ընդունակություններով կամ վարքով, կամ հիմնված կազմակերպության պահանջների վրա
Հաշվի առնելով  գործատուի կողմից աշխատանքից ազատման հարցում ոչ իրավաչափ գործողությունները՝ Ա. Ս.-ի շահերի պաշտպան Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Արայիկ Զալյանը դիմել է դատարան և պահանջել վերականգնել բուժքրոջն իր աշխատանքում, ինչպես նաև գործատուից գանձել միջին աշխատավարձ՝ հօգուտ Ա. Ս.-ի՝ հարկադիր պարապուրդում գտնվելու ողջ ընթացքի համար:

The employee violated the Labor Code and solved the contract on a discriminatory basis: the citizen applied to Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor
A.S. started her job as a nurse in Vanadzor Polyclinic N. 1 in 1975. In 2017, upon her retirement age, certain amendments were made to her indefinite-term employment contract signed in 2006. The contract became a definite-term one and was extended until December 30, 2018.
A.S. could not even imagine that signing two employment contracts in a row would ultimately make her apply to the court to restore her violated rights.
In November 2018, before the expiration of the employment contract, A.S. managed to participate in the “The work of the nurse during the provision of first aid” training held by Yerevan State Medical University after Mkhitar Heratsi and received a certificate.
On January 1, 2019, A.S.’s employment contract was extended for 6 more months until July 7, 2019. On July 1, 2019, a new contract on extending the employment term was signed and according to this contract, A.S.’s work responsibilities were to continue until August 10, 2019.
On August 12, 2019, A.S. was made redundant  in accordance with RA Labor Code Article 113§1 point 11 (The employer shall have the right to rescind the employment contract concluded with the employee for an indefinite time limit, as well as the employment contract concluded for a fixed time limit before the end of the validity period (…) in case the employee with the right to age pension reaches 63 and the employee with no right to age pension reaches 65, if the relevant basis is envisaged by the employment contract) and Article 111§2 (The employer may rescind the employment contract signed for a fixed time period due to the expiry of the contract by notifying the employee thereon in writing at least ten days in advance). However, besides manifesting a blatant discriminatory attitude towards A.S., the employer also violated Article 111 of the Labor Code, which envisages the procedure of the termination of a definite-term employment contract, as well as notification thereon. In this case, the nurse was not notified about being made redundant in advance.
A.S. applied to Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor to request legal support and protection of her rights. Arayik Zalyan, one of the Organization’s lawyers, stated that they had applied to Lori region General Jurisdiction Court claiming to revoke order N.63 dated August 12, 2019, and consider the employment contract signed between the polyclinic and A.S. as an indefinite-term one.
Invoking Article 94 of the RA Labor Code, Arayik Zalyan says, “An employment contract is signed for an indefinite time period if the validity period thereof is not specified in the employment contract and a fixed time limit where the validity period thereof is specified in the employment contract. Indefinite-period employment contracts are signed with the exception of cases envisaged under Article 95 and for a fixed time limit, if the employment relations may not be determined for an indefinite time limit, taking into account the nature of the work to be performed or the conditions for its completion, unless otherwise provided for by this Code or laws. According to §3 point 7 of the same Article, definite-term contracts are signed with persons who have the right to age-related pension and who have reached 63 or with persons who do not have the right to age-related pension and have reached 65, in the position offered by the employer or based on the assessment of a person’s professional skills”. According to the lawyer, a definite-term contract is signed in exceptional cases, if that specific work is of temporary nature or if there are preconditions determined under Article 95§3.
In this case, the amendment to the indefinite-term contract was made through violation of Article 95 of the RA Labor Code without the employer assessing the nurse’s professional skills. Taking the pension age as a basis, the employer made the employee redundant showing a discriminatory attitude.
“In case of being made redundant, the employee’s right to protection is also enshrined in other international documents, which Armenia has joined”, says Arayik Zalyan,  invoking Article 24 of the European Social Charter (Revised), according to which making an employee redundant may, in exceptional cases, be connected with the employee’s skills or behavior, or based on the organization’s requirements.
Taking into consideration the employer’s illegal actions in the matter of dismissing the employee, Arayik Zalyan, A.S.’s defender and Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor lawyer, applied to the court and claimed reinstating the nurse in her position and levy  an average salary from the employer in favor of A.S. for the whole period of enforced idleness.