«Երեխաներին դանակով սպառնացել են, սեքսուալ բնույթի գործողություններ են արել, անձին շղթայել են ջեռուցման մարտկոցին»․ ի՞նչ բռնություններ են կատարվում փակ հաստատություններում
Հոգեբուժական ու խնամքի հաստատություններում բռնության դեպքերը շարունակական բնույթ են կրում, բազմաթիվ են հոգեբուժական հաստատությունների նախկին եւ ներկա բուժառուների ահազանգերը։ Վերջին երկու տարիների ընթացքում նաեւ իրավապահ մարմիններն են քրեական գործեր հարուցել։ Այս մասին «Խոշտանգումներից, արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքից զերծ մնալու բացարձակ իրավունքի պաշտպանության վիճակը Հայաստանում․ արդյոք հաղթահարելի է անպատժելիությունը» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի սոցիալ-առողջապահական ծառայությունների մշտադիտարկման բաժնի համակարգող Մարիետա Թեմուրյանը։
«Բռնությունների մի քանի օրինակներ երեւի կհիշեք։ 2023 թվականին Վարդենիսի նյարդահոգոբանական տուն-ինտերնատում դեպք եղավ, երբ ոստիկանությունն անձին գտել էր ջեռուցման մարտկոցին շղթայված։ «Զատիկ» երեխաների աջակցման կենտրոնում պահնորդի կողմից անչափահասների նկատմամբ հնչել էին սպառնալիքներ, դանակ էր ցույց տվել երեխաներին։ Իրավապահ մարմինները նաեւ քրեական գործ էին հարուցել նույն կենտրոնում սեքսուալ բնույթի գործողություններով։ Իսկ այս տարվա օգոստոսին «Երեխաների տուն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենն էր ահազանգել դայակի եւ բուժքրոջ կողմից կատարված բռնությունների հետ կապված։ Սրանք այն դեպքերն են, որոնք հանրային հնչեղություն են ստացել։ Ես համոզված եմ, որ կան բավականաչափ դեպքեր, որոնց մասին մենք չենք տեղեկանում, հետեւաբար, մեղավորները պատասխանատվության չեն ենթարկվում։ Եվ դրանով տեղ ենք թողնում հետագա վատ վերաբերմունքի դրսեւորումների համար»,- ասաց նա։
Մարիետա Թեմուարյանը խնդրահարույց համարեց այն, որ այս տարվա մայիսին կասեցվեց խնամքի հաստատություններում դիտորդական խմբի գործունեությունը։ Արդեն վեց ամիս է՝ դիտորդական խումբը չի գործում։

“The children were threatened with a knife, sexual abuses were committed, a person was chained to a heating radiator” What kind of abuses occur in closed facilities?
November 22, 2024
Activities | Rights | Right to Freedom from Torture | News
The cases of abuse in the psychiatric and care facilities are continuous, and the alarms from psychiatric facilities of past and present patients are numerous: During the last two years, law enforcement agencies have also initiated criminal cases. At a discussion on “The State of Protection of the Absolute Right to Be Free from Torture and Degrading Treatment in Armenia. Is Impunity Being Overcome?”, Marieta Temuryan, the coordinator of the Department of Monitoring of Social and Medical Services of the HCA Vandazor, addressed these concerns.
“Maybe you will remember several cases of abuse. In 2023, a case occurred in Vardenis Psychoneurologic Boarding House, when the police found a person chained to a heating radiator. At the “Zatik” support center for children, the guard threatened minors with a knife. The law enforcement agencies had also initiated a criminal case of sexual abuse at the same center. In August of this year, the director of the "Children's Home” SNPO, raised alarms about the abuses perpetrated by the nanny and nurse: These are the cases that received public attention, but I am sure that there are many other incidents that go unreported, and as a result, the perpetrators are not held accountable. And by this way, we leave a space for further manifestations of ill-treatment," she stated.
Marieta Temuryan expressed concern that the monitoring group's activities in care facilities were terminated in May of this year, resulting in a six-month period without oversight.