Ու՞մ է վերաբերում  կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման հինգերորդ միջոցառումը և ովքե՞ր կարող են լինել ծրագրի շահառու
April 2, 2020
❓ Ու՞մ է վերաբերում  կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման հինգերորդ միջոցառումը և ովքե՞ր կարող են լինել ծրագրի շահառու։
Միջոցառման շահառու կարող է լինել ՀՀ տարածքում պետական գրանցում ստացած իրավաբանական անձը կամ հաշվառված անհատ ձեռնարկատերը (բացառությամբ բանկերի, վարկային կազմակերպությունների, գրավատների և ապահովագրական ընկերությունների, արտարժույթի փոխանակման կետերի, արժեթղթերի առք ու վաճառքով զբաղվող կազմակերպությունների, ներդրումային կազմակերպությունների, ներդրումային ֆոնդերի, վիճակախաղերի և շահումով խաղերի կազմակերպիչների և այլ նմանատիպ գործունեություն ծավալողների), ով 01.01.2020 թվականից մինչև 01.04.2020 թվականն ընկած ժամանակահատվածում անընդհատ ունեցել է 2-ից մինչև 50 վարձու աշխատակից և վճարված աշխատավարձի փաստացի ֆոնդը չի նվազել նշված ժամանակահատվածում:
❓Որքա՞ն է կազմելու ծրագրում ընդգրկված տնտեսվարողներին տրամադրվող աջակցությունը։
Աջակցությունը տրամադրվելու է միանվագ և հաշվակվելու է հետևյալ կերպ․
-մինչև 5 աշխատակից ունեցող տնտեսավարողների պարագայում տնտեսավարողին տրամադրվող աջակցության չափը որոշելու համար մեկ ամսվա աշխատավարձի ֆոնդը բաժանվում է աշխատակիցների թվին,
-5 և ավելի աշխատակից ունեցող տնտեսավարողների պարագայում՝
ա. հաշվարկվում է ընկերության ամսական միջին աշխատավարձի չափը, այսինքն՝ մեկ ամսվա աշխատավարձի ֆոնդը բաժանած աշխատակիցների թվին,
բ. հաշվարկվում է աշխատակիցների ընդհանուր թվի մեկ հինգերորդ մասը, այսինքն՝ աշխատակիցների ընդհանուր թիվը բաժանվում է 5-ի՝ կլորացումով դեպի ներքև,
գ. հաշվարկվում է սույն ենթակետի «ա» և «բ» պարբերությունների արդյունքների արտադրյալը, որն էլ կազմում է աջակցության չափը։
❓ Ինչպե՞ս  և ու՞մ դիմել աջակցությունն ստանալու համար։
2020 թ․ ապրիլի 1-ից սկսած տնտեսվարողների կողմից օրենքով սահմանված կարգով 2020 թվականի մարտ ամսվա համար եկամտային հարկի հաշվարկ ներկայացնելուն պես տնտեսվարողը ՀՀ ՊԵԿ հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային համակարգից իր անձնական էջին ստանում է ծանուցում՝ միջոցառման շահառու հանդիսանալու վերաբերյալ, որից հետո տնտեսվարողը ՀՀ ՊԵԿ հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային համակարգում տեղադրված ձևանմուշով էլեկտրոնային եղանակով ներկայացնում է դիմում՝ միանվագ դրամաշնորհ ստանալու համար։

Who does the fifth action aimed at neutralizing the economic consequences of coronavirus apply to and who can become beneficiaries of the project?
April 2, 2020
❓ Who does the fifth action aimed at neutralizing the economic consequences of coronavirus apply to and who can become beneficiaries of the action?
Beneficiaries of the action can be state registered legal entities or registered individual entrepreneurs (except banks, credit organizations, pawn shops and insurance companies, currency exchange points, organizations engaged in buying and selling securities, investment organizations, investment funds, lottery and win games organizers and others engaged in such kind of activity), who  had 2-50  employees  hired continuously during 01.01.2020 - 01.04.2020 and the actual salary fund did not decrease during the mentioned period.
❓How much assistance will be provided to economic entities involved in the action?
The assistance will be nonrecurrent and will be calculated as follows:
-in case of economic entities with up to 5 employees, the amount of the support given to economic entities will be calculated by dividing one-month salary fund by the number of employees,
-in case of economic entities with 5 and more employees,
1. the average monthly salary of the company is calculated, i.e. one-month salary fund divided by the number of employees,
2. one-fifth of the total number of employees is calculated, i.e. the total number of employees is divided by 5, rounded down,
3. the product of the results of paragraphs “a” and “b” of this subpoint is calculated and this makes the amount of the assistance.
❓ How and who to apply to in order to receive the assistance?
Since April 1, 2020, upon submitting March 2020 income tax calculation as prescribed by law, the economic entity receives a notification on his personal page from the RA State Revenue Committee Electronic Tax Filing System on being a beneficiary of the action. After that, the economic entity fills in the sample form available on RA State Revenue Committee Electronic Tax Filing System to submit an application to get the nonrecurrent grant.