Արտակարգ դրության ժամանակ քաղաքացու տեղաշարժման սահմանափակումների և բացառությունների վերաբերյալ
Վերջին օրերին ՀՔԱՎ-ը ստանում է զանգեր՝ արտակարգ դրության պայմաններում տեղաշարժման սահմանափակումների և դրանց բացառությունների  վերաբերյալ։
Քաղաքացիները հաճախ այս հարցերն են տալիս👇
❓1 Արտակարգ դրության պայմաններում քաղաքացին ունի՞ հնարավորություն քաղաքից քաղաք տեղափոխվելու՝ հիվանդանոց այցելելու համար։
❓2 Արտակարգ դրության պայմաններում տեղաշարժման սահմանափակումների այլ բացառություններ արդյո՞ք կան։
❓3 Ընտանիքի անդամների հետ տեղաշարժվելու ժամանակ արդյո՞ք գործում է մեքենայի մեջ 1 անձի գտնվելու սահմանափակումը։
«Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմով պայմանավորված՝ ՀՀ ողջ տարածքում կիրառվող սահմանափակումների վերաբերյալ» 31 մարտի 2020 թ․-ի պարետի N 27 որոշման համաձայն՝ սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում անձանց ազատ տեղաշարժի իրավունքի նկատմամբ ժամանակավոր սահմանափակումները։ Սույն որոշման N 1 հավելվածի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում սահմանափակվում է մարդկանց ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը և սահմանվում է անձանց պարտադիր ինքնամեկուսացում՝ իրենց մշտական բնակության կամ իրենց նախընտրությամբ մեկ այլ վայրում։
Սակայն նույն հավելվածի 4․4 կետով սահմանվում են տեղաշարժման սահմանափակման բացառությունները։ Բացառությունների մեջ է մտնում նաև հիվանդանոց ու բժշկական այլ հաստատություններ այցելությունները։  Ինչի համար պարզապես անհրաժեշտ է լրացնել կից ներկայացվող տեղաշարժման թերթիկը՝ նպատակ բաժնում նշելով հիվանդանոց և բժշկական հաստատություն այցելելու անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև ունենալ անձը հաստատող փաստաթուղթ։
Տեղաշարժման սահմանափակումների բացառությունների մեջ են մտնում նաև գյուղատնտեսական կամ այգեգործական աշխատանքներ իրականացնելու, խնամքի կարիք ունեցող անձանց բնակության կամ կացության վայր, հոգեհանգստի և հուղարկավորության վայր այցելելու համար իրականացվող տեղաշարժումները։
Ինչ վերաբերում է թեթև մարդատար ավտոմոբիլներով առավելագույնը 1 ուղևորի փոխադրման պահանջին, ապա վկայակոչված որոշման առաջին հավելվածի 7-րդ կետը նախատեսում է, որ սահմանափակման արգելքը կիրառելի չէ երեխաների փոխադրման դեպքում, ընտանիքի անդամների կողմից ավտոմեքենայում երթևեկելու դեպքում (ազգակցական կապը հաստատող փաստաթղթեր ներկայացնելու պայմանով), ինչպես նաև  նույն գործատուի մոտ աշխատողների փոխադրման դեպքում։ Սույն կետի իմաստով ընտանիքի անդամներ են ամուսինը, կինը, զավակը, ծնողը, քույրը, եղբայրը։
Վերոգրյալից հետևում է, որ սույն որոշմամբ սահմանված կարգով նախատեսված դեպքերով տեղաշարժման անհրաժեշտության դեպքում քաղաքացին պետք է իր հետ ունենա անձը հաստատող փաստաթուղթ և տեղաշարժման թերթիկ, որի մեջ նշված կլինի տեղաշարժվելու թույլատրելի նպատակը։ Իսկ ինչ վերաբերում է ընտանիքի անդամներով փոխադրվելուն, ապա այդ դեպքում ոչ միայն չի գործում 1 անձի փոխադրման սահմանափակումը, այլ նաեւ չի սահմանվում փոխադրվող ընտանիքի անդամների առավելագույն թիվը: Հետեւաբար՝ ընտանիքի անդամները կարող են փոխադրվել մեքենայով, սակայն բացի անձը հաստատող փաստաթղթերից՝ իրենց հետ պետք է ունենան նաեւ ազգակցական կապը հաստատող փաստաթղթեր:
Խնդիրների առաջացման կամ այլ հարցերի դեպքում քաղաքացիները կարող են զանգահարել պարետատան թեժ գծի՝ 8141 համարով կամ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակ՝ 010-51-59-69 հեռախոսահամարով։

On restrictions of citizens’ movement and exceptions to those restrictions in the state of emergency
April 13, 2020
You can find HCA Vanadzor contacts for remote legal consultation HERE
In recent days, HCA Vanadzor has been receiving calls regarding restrictions on movement and exceptions to those restrictions in the state of emergency.
Citizens often give the questions stated below 👇
❓1․ Does a citizen have the right to move from city to city in order to go to a hospital in the state of emergency?
❓2․ Are there any other exceptions to the restriction of movement in the state of emergency?
❓3․ While moving with family members, does the restriction of the presence of only one person in a car work?
According to the Commandant’s decision N. 27, dated March 31, 2020, “On the restrictions applied in the whole territory of the Republic of Armenia due to the legal regime of the state of emergency”, restrictions are put in place for the right to move freely. In accordance with Appendix N 1 of the decision, on the whole territory of the Republic of Armenia, the right to move freely is restricted and mandatory self-isolation of persons is established in their permanent residence place or in another place of their choice.
But point 4.4 of the same appendix defines exceptions to the restriction of movement. Those exceptions also include visits to hospitals or other medical institutions.  For this purpose, one should fill in the movement sheet enclosed, and fill in about the need to visit a hospital or a medical institution in the “purpose” section, as well as have an identification document.
Exceptions to restrictions on movement also include movements with the purpose of doing agricultural or horticultural work, movement towards the place of residence or accommodation of persons in need of care, movement towards places of funeral or memorial services.
In regard to the requirement of transporting only one passenger by passenger cars, point 7 of the invoked decision envisages that the restriction on movement is not applicable for transportation of children, if family members accompany them in the car (provided that a document certifying their kinship is shown), as well as in case employees are being transported to the same employer. In the context of this point, family members are husband, wife, child, parent, sister, brother.
It can be concluded from the above-mentioned, that in case of movement in a manner prescribed by the procedure set by this decision, the citizen should carry an identification document and movement sheet, where he/she should show the puspose of movement. In regard to being transported together with family members, the restriction of transportation of only one person is not applicable and also, there is no limit to the number of persons being transported. Therefore, family members can be transported in a car, however, besides an identification document, they should also show documents certifying their kinship.
In case of problems or other questions, citizens can call the hotline of the commandant’s office (8141) or Tigran Avinyan’s office (010-51-59-69).