«Կոռուպցիան արմատախիլ կարվի այն ժամանակ, երբ հաշվետվողականությունն ու թափանցիկությունը դառնան սովորական: Պահանջատիրությունն է միակ շարժիչ ուժը՝ կրթության ոլորտը բարեփոխելու»: Հակակոռուպցիոն ռազմավարության քննարկում
2019-ի հոկտեմբերի 3-ին ՀՀ կառավարությունն ընդունել է 2019-22 թթ. 4-րդ հակակոռուպցիոն  ռազմավարական ծրագիրը: Ծրագրում որոշակի քայլեր են նախատեսված կրթական ոլորտի վերաբերյալ:
Վանաձորի պետհամալսարանում հրավիրվել էր քննարկում՝ «Հակակոռուպցիոն ռազմավարություն․ ինչպե՞ս արմատախիլ անել կոռուպցիան կրթության ոլորտից» թեմայով՝ նվիրված հետհեղափոխական շրջանում բուհական միջավայրում այդ ռազմավարությանն ու կոռուպցիոն խնդիրներին:
Բանախոսներն էին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը, «Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն»-ի ծրագրերի համակարգող Դիանա Տեր-Ստեփանյանը, Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը և Հանրային քաղաքականության ինստիտուտի կրթական ծրագրերի համակարգող Աննա Գևորգյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը հույս հայտնեց, որ դահլիճում գտնվողները հանդիպման են եկել  առանց որևէ պարտադրանքի, ապա անկեղծացավ, որ ՎՊՀ-ում առաջին անգամն է ունենում նման քննարկման մասնակցելու հնարավորություն, որովհետև մինչ այդ  այս կառույցում անցանկալի անձ էր համարվում: Շիրակի պետհամալսարանում ունեցել է բազմաթիվ հանդիպումներ: Հուսով է, որ ՎՊՀ-ում ևս այսուհետ կշարունակվի: Արթուր  Սաքունցի խոսքով՝ ռազմավարությունների համարակալումը ճիշտ չէ, մանավանդ որ բովանդակային առումով այս նորը հետհեղափոխական շրջանի արդյունք է, և ճիշտ չէ այն դիտարկել նախորդների հետ նույն հարթության վրա: Նախորդները գրվել ու մնացել են թղթին: «Կոռուպցիայի հաղթահարման թիվ 1 պայմանը՝  քաղաքական կամքի առկայությունն է, արդյոք կա՞ ձգտում իշխանության կողմից կոռուպցիան հաղթահարելու: Մենք ունենք բովանդակային փաստաթուղթ, կոռուպցիոն մտածելակերպը արմատախիլ անելու, բայց միայն իշխանությունը չի կարող հաղթահարել այն, անհրաժեշտ է կոռուպցիան հաղթահարելու հասարակական պահանջ»,-նշեց Արթուր Սաքունցը: Նա միաժամանակ  մտավախություն հայտնեց՝ արդյո՞ք այս նոր ռազմավարությունը կտա բոլոր հարցերի պատասխաները, ունի՞ բոլոր վստահելի մեխանիզմները, որոնց միջոցով կունենանք կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցում օրենսդրական ու գործնական մակարդակներում: Հանրային քաղաքականության ինստիտուտի կրթական ծրագրերի համակարգող Աննա Գևորգյանը գտնում է, որ նախորդ  բոլոր ռազմավարությունները, որպես կանոն, մնացել են թղթի վրա: Կրթական ոլորտի քաղաքականացումն ու ստորին օղակներից՝ մանկապարտեզից մինչև ԲՈւՀ ձգվող կոռուպցիոն շղթայում ոչինչ չի փոխվել: «Կոռուպցիայի հաղթահարումը պետք է սկսվի նոր իշխանությունների կողմից պետության զավթման ճանաչումից ու քաղաքական գնահատական տալուց»:  Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանի կարծիքն է: Պետության  զավթումը՝ կառավարման, տնտեսության, ԶԼՄ-ների, կրթական ոլորտների, խոսում է երկրում առկա համակարգային կոռուպցիայի մասին: Հենց դրանով է կարևոր պետության զավթման ճանաչումը:  Լևոն Բարսեղյանը մեջբերեց նաև նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի 2015-16թթ. խորհրդական Բագրատ Եսայանին, ով, ի պաշտոնե կոչված լինելով կյանքի կոչել հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը, ժամանակին այսպիսի արտահայտություն էր արել. «Ինչպե՞ս կարելի է չապրել կոռուպցիան: Կոռուպցիան սիրո և զգացմունքի պես բան է»: Նա  խորհուրդ տվեց ուսանողներին լինել շատ ավելի պահանջատեր, հետաքրքրվել՝ ի՞նչ նպատակի են ծառայում իրենց վճարած ուսման վճարները, չլինել մեխանիկական սպառող, այլ հանուն  որակյալ կրթության՝ լինել հավասարը՝ հավասարի հետ, մշտապես մասնակցել, տեղեկացված լինել ԲՈւՀ-ի հոգաբարձուների, ուսանողական խորհրդի նիստերին, առաջ քաշել հուզող բոլոր հարցերը: «Հայաստանում շարունակաբար ամենակոռումպացված ոլորտները եղել են առողջապահությունն ու կրթությունը,- ասում է «Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն»-ի ծրագրերի համակարգող Դիանա Տեր-Ստեփանյանը,- կոռուպցիայի համաշխարհային բարոմետրի տվյալներով, 2016-ին՝ դեռևս նախահեղափոխական շրջանում, Հարցված հայերի 63 %-ը կարծիք են հայտնել, որ քաղաքացու ներգրավումը կոռուպցիայի դեմ պայքարում ոչինչ չի կարող փոխել, իսկ 77 %-ը պատրաստ չէ բարձրաձայնել  կոռուպցիոն դրսևորումների մասին: Այս ցուցանիշներով Հայաստանը, ի թիվս Արևելյան Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի 19 երկրների, վերջին հորիզոնականներում է»:  Համակարգային կոռուպցիայի դրսևորումների մասին տվյալներ հրապարակեց նաև Արթուր Սաքունցը: Նման գնահատումներով՝ Հայաստանի երեխաների 50  %-ը չի հաղթահարում մաթեմատիկայի նվազագույն շեմը, 15-21 տարեկանների 10 %-ը համարվում է անգրագետ: Սա ուղղակիորեն կոռուպցիայի հետևանք է, և նշանակում է, որ որակյալ կրթություն ապահովելու ուղղությամբ պատշաճ ջանքեր չեն ներդրվել:
Քննարկման ավարտին ուսանողները բանախոսների հետ  հարցուպատասխանի հնարավորություն ունեցան: Էմմա Ղամբարյանը՝ ՎՊՀ –ից, բարձրաձայնեց տեղեկացվածության պակասի մասին, որի հետևանքով ուսանողները շատ հաճախ չեն իրազեկվում ո՛չ հոգաբարձուների և ո՛չ էլ ուսանողական խորհրդի նիստերի մասին: «Ի՞նչ իրական քայլեր  են տեսնում բանախոսները կոռուպցիան նվազեցնելու  ճանապարհին»,-հարց ուղղեց  նա բանախոսներին: Արթուր Սաքունցը, ողջունելով ուսանողին՝ այդ հարցադրումների համար, միաժամանակ նշեց, որ հենց նրա նման մտածողներն են իշխանափոխությունը հեղափոխություն դարձնողները. «Ոչ մի անգամ սկուտեղի վրա ձեզ չեն մատուցելու ձեր իրավունքը, կա եզակի հնարավորություն հարցեր բարձրաձայնելու,  օգտվե՛ք հնարավորությունից, որ ներկա իշխանությունը շատ զգայուն է հանրային կարծիքի հանդեպ»:
«Կոռուպցիան արմատախիլ կարվի այն ժամանակ, երբ լինի հանրային շահի գիտակցում, երբ հաշվետվողականությունն ու թափանցիկությունը դառնան սովորական: Պահանջատեր ուսանողն է միակ գրավականը՝  կրթական համակարգում, մասնավորապես՝ ԲՈւՀ-ում բարեփոխումներ ակնկալելու: Մի՛ վախեցեք բարձրաձայնել խնդիրները, մի՛ վախեցեք պահանջել, եղե՛ք հադուգն, որովհետև դա է լինելու կրթության որակը բարեփոխելու միակ շարժիչ ուժը »,-եզրափակեց Դիանա Տեր-Ստեփանյանը ՝ բանախոսներից:

“Corruption will be eradicated at the point where accountability and transparency become common. The right of demand is the only driving force of reforming the sphere of education”. Anti-corruption strategy discussion
On October 3, 2019, the RA Government adopted 2019-2022 fourth anti-corruption strategic project. Certain steps in the project are envisaged for the sphere of education.
“Anti-corruption strategy: how to eradicate corruption from the sphere of education” discussion was invited in Vanadzor State University. The discussion was dedicated to the strategy and corruption issues in the environment of higher educational institutions in the post-revolutionary period.
The speakers were Artur Sakunts, HCA Vanadzor Chairman; Diana Ter-Stepanyan, program coordinator at “Transparency International Anti-Corruption Center”; Levon Barseghyan, Journalists’ Club “Asparez” Council Chairman; and Anna Gevorgyan, coordinator of educational projects at the Institute of Public Policy.
Welcoming those present, Artur Sakunts expressed his hope that people in the hall had come to the meeting without being obliged to do so. He then sincerely stated that it was his first opportunity to have such a discussion at VSU, because before that he had been considered an undesirable person at such structures. He had had many meetings in Shirak State University. He was hopeful that the meetings in VSU would be continuous, too. As Artur Sakunts stated, numbering the strategies was not right, especially given the fact that the content of the new one was the result of the post-revolution period and it would not be right to consider it on the same level with the previous ones. The previous ones were written and remained on paper. “Number one condition of overcoming corruption is the existence of political will, do the authorities strive to overcome corruption? We have a comprehensive document aimed at the eradication of corruption-ridden way of thinking. However, the government alone cannot overcome it, there is a need for a public demand of overcoming corruption”, Artur Sakunts mentioned.  At the same time, he stated his concern pertaining to the matter whether the new strategy would give answers to all the questions, whether it had all the reliable mechanisms with the help of which we would have a reduction of corruption risks at legislative and practical levels. Anna Gevorgyan, coordinator of educational projects at the Institute of Public Policy, finds that as a rule, all the previous strategies remained on paper. Nothing has changed in the politicization of the educational sphere, as well as the corrupt chain that begins at the lower circles, i.e. kindergartens, and reaches higher educational institutions.  “Overcoming corruption shall begin by the new authorities recognizing the occupation of the state and giving a political assessment”. This is the opinion of Levon Barseghyan, Board Chairman of Journalists’ Club “Asparez”. State occupation in the spheres of government, economics, media and education indicates the existence of systemic corruption in the country. Levon Barseghyan also cited former president Serzh Sargsyan’s 2015-2016 advisor Bagrat Yesayan, who, called, by virtue of his position, to implement the anti-corruption strategy, made the following expression in the past, “How can corruption be not lived? Corruption is something like love and a feeling”. He advised the students to be more demanding, to wonder what purposes their tuition fees serve, not to be mechanical consumers, but rather be equal to equal for the sake of quality education, to always participate and be informed about the sessions of the higher educational institution trustees and students’ council, raise all the concerning issues. “Healthcare and education were continuously the most corrupted spheres. According to the data of Global Coruption Barometers, in 2016, in the pre-revolution period, 63% of the questioned Armenians expressed the opinion that the involvement of a citizen in the struggle against corruption could not change anything and 77% was not ready to speak up about corruption manifestations. By these indicators, among the 19 countries of Eastern Europe and Central Asia, Armenia is at the bottom of the list”, says Diana Ter-Petrosyan, project coordinator of “Transparency International Anti-Corruption Center”. Artur Sakunts also published data on systemic corruption manifestations. According to these assessments, 50% of children in Armenia do not cross pass the minimum threshold of mathematics and 10% of persons aged 15-21 are considered illiterate. This is a direct consequence of corruption and means that proper efforts were not made to provide quality education.
At the end of the discussion, the students had a possibility to ask the speakers questions. Emma Ghambaryan from VSU spoke of the lack of awareness, as a result of which students often do not get any information regarding the sessions of trustees or students’ council. She asked the speakers, “What real steps do the speakers see on the way to corruption reduction?” Welcoming the student for the questions, Artur Sakunts mentioned that it was persons who thought like her who turned the change of the government into a revolution, “Your rights will never be served to you on a tray, there is a rare opportunity to raise questions, take the opportunity that the current government is very sensitive to public opinion”.
“Corruption will be eradicated when there is a realization of public interest, when accountability and transparency become common. A demanding student is the only pledge to expect reforms in educational system, particularly, in higher educational institutions. Do not be afraid to raise issues, do not be afraid to demand, be daring, because it will be the only driving force of reforming education quality”, concluded Diana Ter-Stepanyan.