«Արհեստակցական միությունների մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները հակասում են ՀՀ ստանձնած միջազգային պարտավորություններին
December 21, 2022
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը մշակել և հանրային քննարկման է դրել «Արհեստակցական միությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը։ Ըստ նախագծի հիմնավորման՝ «առաջարկվող լուծումներով արհեստակցական միությունների գործունեությունը կարգավորող օրենսդրությունը կհամապատասխանեցվի նաև ՀՀ ստանձնած միջազգային պարտավորություններին»։
Ողջունելով արհեստակցական միությունների գործունեության արդյունավետությունը բարձրացնելուն ուղղված ջանքերն ու դրան առնչվող կարգավորումների համապատասխանեցումը միջազգային պարտավորություններով սահմանված պահանջներին՝ պետք է նշել, որ Նախագծի 6-րդ հոդվածով առաջարկվող կարգավորումը իրականում հակասում է ՀՀ ստանձնած միջազգային պարտավորություններին։
Առաջարկվող կարգավորման ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ դրա ընդունվելու դեպքում գործատուն այևս չի կրելու պարտականություն` արհեստակցական միության աշխատանքների կազմակերպման և կատարման համար արհեստակցական միությանն անհրաժեշտ պայմաններ տրամադրելու համար, ինչը գնահատում ենք խիստ խնդրահարույց և առաջարկում ենք Նախագծից հանել 6-րդ հոդվածը։

Draft amendments to the Law on Trade Unions contradict international obligations undertaken by the RA
December 21, 2022
The RA Ministry of Labor and Social Affairs put for public discussion the RA Draft Law on “Making amendments and addenda to the Law on Trade Unions”. According to the draft justification, “the proposed solutions will make the legislation regulating the activity of trade unions in line with international obligations undertaken by the RA”.
In the frame of the EU-funded project Decent Work Now, HCAV has presented observations and a recommendation regarding the Draft Law.
Welcoming the attempts at increasing effectiveness of trade unions’ activity and making the relevant regulations in line with the requirements under international obligations, it should be mentioned that the regulation proposed under Article 6 of the Draft Law, in fact, contradicts the international obligations undertaken by the Republic of Armenia.
The study of the draft regulation shows that in case it is adopted, the employer shall no longer be obliged to provide conditions necessary for a trade union to organize and perform its work. We assess this as extremely problematic and recommend removing Article 6 from the Draft Law