Միքայելյանն ընդդեմ Հայաստանի գործով ՄԻԵԴ-ը վճիռ է կայացրել
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Հաջողության պատմություններ | Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան | Ռազմավարական գործեր
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը Հայաստանին պարտավորեցրել է վճարել 2․000 եվրո։ Դատարանը գտնում է, որ Հայաստանի ներպետական դատարանները չեն ունեցել համապատասխան և բավարար պատճառներ Միքայելյանին կալանքի տակ պահելու համար։
2016թ․-ին Սասնա ծռեր խմբավորման կողմից զինված ապստամբությանը հաջորդեցին ցույցեր, երթեր և հավաքներ Երևան քաղաքի մի շարք փողոցներում։ Գագիկ Միքայելյանը, ով այդ ժամանակ աշխատում էր Երևանի դպրոցներից մեկում որպես ուսուցիչ, հազարավոր անձանց նման իրացրել է հավաքներին մասնակցելու իր իրավունքը։ Հուլիսի 20-ին ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցերի կողմից Գ․ Միաքայելյանը ձերբակալվել է և տարվել ոստիկանության բաժանմունք։ Ապա վերջինիս մեղադրանք է առաջադրվել այդ ժամանակ ցույցերը և ցացարարներին ցրելու նպատակով կիրառվող հայտնի «զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը» հանցակազմով։
2016թ-ից ՀՔԱՎ գրասենյակի  փաստաբան Անի Չատինյանը ստանձնել է  Միքայելյանի իրավունքների պաշտպանությունը։ Իրավունքների պաշտպանությունը ներառել է ինչպե՛ս մեղադրանքի շուրջ Միքայելյանին պաշտպանելը ներպետական դատարաններում, այնպե՛ս էլ կալանավորման իրավաչափությունը վիճարկելը և՛ ներպետական դատարաններում, և՛ Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանում։  ՄԻԵԴ-ը վերահաստատել է, որ ըստ Կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի 3-րդ կետի հաստատված նախադեպային իրավունքի, կալանավորման օրինականությունը հիմնավորող պայմանն այն է, որ ձերբակալված անձի նկատմամբ առկա լինի հանցագործության կատարման ողջամիտ կասկած, սակայն որոշակի ժամանակահատված անց այն այլևս բավարար չէ: Նման դեպքերում Դատարանը պետք է պարզի, թե արդյոք դատական մարմինների կողմից ներկայացված այլ հիմքերը շարունակում էին արդարացնել ազատությունից զրկելը: Երբ նման հիմքերը «համապատասխան» և «բավարար» են, Դատարանը նաև պետք է պարզի, թե արդյոք պետական մարմինները «հատուկ ջանասիրություն» են ցուցաբերել դատական վարույթների ընթացքում: ՄԻԵԴ-ը նաև արձանագրել է, որ կալանքի ցանկացած ժամկետի հիմնավորումը, որքան էլ որ կարճ լինի, պետք է հիմնավոր կերպով ապացուցվի պետական մարմինների կողմից: Որոշելիս՝ արդյոք անձը պետք է ազատ արձակվի կամ մնա կալանքի տակ, պետական մարմինները պարտավոր են դիտարկել նաև այլընտրանքային միջոցառումներ՝ ապահովելու տվյալ անձի ներկայությունը դատարանում: Դատական ​​ծառայողի՝ կալանավորման համար «համապատասխան» և «բավարար» պատճառաբանելու պահանջը, ի լրումն ողջամիտ կասկածի, կիրառվում է արդեն իսկ կալանավորումը նշանակելու մասին առաջին որոշման ժամանակ, այսինքն՝ «անմիջապես» ձերբակալությունից հետո։ Հետևաբար, ՀՔԱՎ բողոքը ընդունելի է և բացահայտում է Կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի 3-րդ կետի խախտում:
2024թ-ի սեպտեմբերի 26-ին ՄԻԵԴ-ը Միքայելյանն ընդդեմ ՀՀ -ի որոշում է հրապարակել, որով արձանագրել է՝ Հայաստանի ներպետական դատարանները չեն ունեցել համապատասխան և բավարար պատճառներ Միքայելյանին կալանքի տակ պահելու համար և փոխհատուցում է սահմանել 2․000 եվրո։
Չատինյանը նշում է, որ Հայաստանի Հանրապետության դեմ ինչպես կոնվենցիայով նախատեսված մնացած հիմնարար իրավունքների խախտումների գործերը, այնպես էլ 5-րդ հոդվածի խախտման փաստը ճանաչելու տեսանկյունից շատ կարևոր է նմանատիպ վճիռների հայտարարությունը, քանի որ ՀՀ-ում մշտապես որպես խափանման միջոց ընտրվում է կալանավորումը և հատկապես ցույցերի, երթերի, խաղաղ հավաքների ընթացքում կիրառվում է որպես պատժիչ միջոց։

The ECHR has issued a ruling in the case of Mikaelyan v. Armenia.
The European Court of Human Rights ordered Armenia to pay 2,000 euros. The court found that the domestic courts of Armenia did not have relevant and sufficient reasons to keep Mikaelyan in custody.
In 2016, the armed uprising by the Sasna Tsrer group was followed by demonstrations, marches and rallies on a number of streets in Yerevan. Gagik Mikaelyan, who at that time worked as a teacher in one of the Yerevan schools, like thousands of others, exercised his right to participate in the rallies. On July 20, G. Mikaelyan was arrested by the RA police officers and taken to the police station. The latter was then charged with the crime of “participating in mass disorders,” which was known at that time to disperse demonstrations and protesters.
Since 2016, Ani Chatinyan, a lawyer at the HCAV office, has taken over the protection of Mikaelyan’s rights. The protection of rights has included both defending Mikaelyan against the charges in domestic courts, and challenging the legality of his detention in both domestic courts and the European Court of Human Rights. The ECtHR has reiterated that, under established case-law under Article 5 § 3 of the Convention, the condition for the lawfulness of detention is that there is a reasonable suspicion that the person has committed an offence, but that this is no longer sufficient after a certain period of time. In such cases, the Court must determine whether other grounds adduced by the judicial authorities continue to justify the deprivation of liberty. Where such grounds are “relevant” and “sufficient”, the Court must also determine whether the authorities have shown “special diligence” in the course of the proceedings. The ECtHR has also held that the justification for any period of detention, however short, must be substantiated by the authorities. When deciding whether a person should be released or remain in detention, the authorities must also consider alternative measures to ensure that the person concerned appears in court. The judicial officer’s “relevant” and “sufficient” reasons for detention The requirement, in addition to reasonable suspicion, is already applied at the time of the first decision to impose detention, that is, “immediately” after the arrest. Therefore, the HCAV complaint is admissible and reveals a violation of Article 5 § 3 of the Convention.
On September 26, 2024, the ECHR published a decision in Mikaelyan v. RA, in which it recorded that the domestic courts of Armenia did not have relevant and sufficient reasons for keeping Mikaelyan in detention and set compensation at 2,000 euros.
Chatinyan notes that the announcement of such judgments is very important from the point of view of recognizing the fact of violation of Article 5, as well as the cases of violations of other fundamental rights provided for by the Convention against the Republic of Armenia, since detention is always chosen as a preventive measure in the Republic of Armenia and is especially used as a punitive measure during demonstrations, marches, and peaceful assemblies.