Հայտարարություն Ռուսաստանի վերահսկողության տակ գտնվող Ղրիմի և Դոնբասի փակ քրեակատարողական հաստատություններում COVID-19-ի վերաբերյալ։ Անհրաժեշտ է միջազգային կազմակերպությունների անհապաղ արձագանքը
March 24, 2020
Խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունք | Համատեղ | Հայտարարություններ
Մենք՝ ներքոստորագրյալներս, դիմում ենք միջազգային կազմակերպություններին և նրանց անդամ պետություններին՝ կանխելու կորոնավիրուս վարակի տարածումը կալանավայրերում (քրեակատարողական հաստատություններ և նախնական կալանքի կենտրոններ) Ռուսաստանի Դաշնության կողմից ժամանակավորապես օկուպացված Ղրիմում, Ռուսաստանի Դաշնության փաստացի վերահսկողության տակ գտնվող Դոնբասում և հենց Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում։
Իրավիճակը օկուպացված Ղրիմում և Ռուսաստանի Դաշնությունում
2020թ․ մարտի 16-ից Ռուսաստանի Դաշնության դաշնային քրեակատարողական ծառայությունը կասեցրել է բոլոր այցելությունները կալանավայրեր՝ կանխելու հիվանդության տարածումը կասկածյալների, մեղադրյալների և դատապարտյալների, ինչպես նաև քրեակատարողական համակարգում աշխատող անձանց շրջանում։
Միևնույն ժամանակ քրեակատարողական համակարգի վարչակազմերը չեն կարողանում կատարել ԱՀԿ-ի՝ կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման վերաբերյալ ցուցումները։ Այս հաստատությունների առողջապահական ծառայությունները չունեն համապատասխան անձնակազմ, դեղորայք և սարքավորումներ։  Նրանք չեն կարող պայքարել տարածված սովորական հիվանդությունների դեմ, հետևաբար՝ ավելորդ է խոսել համաշխարհային առողջապահական ճգնաժամից։
Ավելին՝ կալանավայրերը վարակիչ հիվանդությունների տարածման շատ բարձր ռիսկ են ներկայացնում։ Շինությունները հաճախ վատ են օդափոխվում, իսկ քրեակատարողական հաստատությունների ղեկավարությունը չի կարողանում ապահովել բավարար սանիտարահիգիենիկ պայմաններ, այսինքն՝  ձեռքերը լվանալու համար բավարար ջրի հասանելիություն։ Կալանավորված անձինք շարունակաբար ենթարկվում են բարձր ռիսկի՝ առօրյա աշխատանքի, հավաքների, լոգանքների ժամանակ և այլն։ Քրեակատարողական հաստատությունների ղեկավարությունը ամեն օր զննում է կալանավորներին և իրականացնում խցերի ստուգում՝ ազատազրկված անձանց հետ մարմնային կոնտակտի մեջ մտնելով։ Շնչառական հիվանդությունների ախտանշան ունեցող անձանց համար դիմակներ հասանելի չեն ոչ կալանավորների, ոչ անձնակազմի համար։
«Մարտի 19-ին շտապօգնության աշխատակիցները խնդրեցին դատարանին թույլ տալ ինձ տեղափոխել հիվանդանոց, բայց ոչ ոք ինձ այդպես էլ չտարավ այնտեղ։ Ինձ պարզապես տարան դատարանի շենքի մի փոքր սենյակ։ Այնտեղ ես պառկեցի հատակին մինչև երեկոյան ժամը 9-ը, որովհետև նստարանին շատ քիչ տեղ կար, իսկ ես ուզում էի պառկել, քանի որ մրսում ու դողացնում էի։ Դատարանի լսումների գրաֆիկը շատ խիտ է, մենք ոտքի վրա ենք մնում 12-14 ժամ շարունակ՝ առանց ջրի ու ուտելիքի։ Ես վերադարձա իմ խուց երեկոյան ժամը 11-ին մոտ։ Գնացի մեկ այլ բուժաշխատողի մոտ, բայց հակաբիոտիկներից բացի՝ ուրիշ ոչինչ չստացա։  Այդ օրվանից սկսած ջերմությունս 39,3 С էր, նույնիսկ բարձրանում էր մինչև 39.8 C։ Մոտս չոր, շատ տհաճ հազ կա։ Քիթս լցված է։ Դժվար եմ շնչում։ Խցում 3-4 մարդ նույնպես հիվանդ է։ Նրանց նույնպես ասպիրին և նույն հակաբիոտիկներն են տալիս։ Այսօրվա դրությամբ [մարտի 23] չգիտեմ, թե ջերմությունս ինչքան է։ Դիմում եմ գրել, խնդրել, որ բժիշկը լսի թոքերս։ Բայց ինձ տարան տեսակոնֆերանսի, որ մասնակցեմ դատական նիստին, իսկ բժշկի այդպես էլ չտարան։ Չեմ ուզում բողոքել, բայց սա տանջանք է։ Բանտում մարդը պարզապես հնարավորություն չունի ինքն իրեն պաշտպանելու», ասում է խղճի բանտարկյալ, «Ղրիմյան սոլիդարության» համակարգող Սերվեր Մուստաֆայևը։
Իրավիճակն էլ ավելի է վատանում հետևյալ գործոնների հետևանքովՌուսաստանի քրեակատարողական հաստատությունների և կալանավայրերի գերբնակեցում, ազատազրկված անձանց՝ վատ սանիտարահիգիենիկ պայմաններում լինելը և ազատազրկված անձանց տեղափոխումը օկուպացված Ղրիմից Ռուսաստանի Դաշնություն, որը տևական ժամանակ է պահանջում և հակասում է միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմերին։ Բացի դրանից՝ Ռուսաստանի քրեակատարողական հաստատություններում խոշտանգման տարածվածության պայմաններում արտաքին աշխարհի հետ ազատազրկված անձանց կապի սահմանափակումը մեծացնում է վատ վերաբերմունքի ռիսկը, հատկապես  ճգնաժամային իրավիճակներում։
Իրավիճակը Ռուսաստանի Դաշնության կողմից վերահսկվող Դոնբասում
Ռուսաստանի Դաշնության կողմից վերահսկվող Դոնբասում իրավիճակն էլ ավելի վատ է։ 6 տարվա պատերազմից հետո նույնիսկ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն հասանելիություն չունի ազատազրկված անձանց։ Բացի այսպես կոչված պաշտոնական կալանավայրերից, գոյություն ունի նաև գաղտնի կալանավայրերի մեծ ցանց։ Այդպիսի մի վայր նշվել էր ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի վերջին զեկույցում։ Այն կոչվում է «Մեկուսացում» և տեղակայված է Դոնեցկի նախկին գործարաններից մեկի շենքում։ Կալանքի պայմանները թե «պաշտոնական», և թե գաղտնի կալանավայրերում հավասարազոր են խոշտանգման և վատ վերաբերմունքի և անհարմար են նույնիսկ կարճաժամկետ կալանքների համար։
«Դոնեցկի կալանավայրում ինձ պահում էին 13-րդ բաժնում, որը ազատազրկված անձանց պայմանների առումով համարվում էր «լավագույնը»։ Խցի պայմանները սարսափելի էին․ վատ սանիտարական պայմաններ, շատ միջատներ և  խավարասերներ, չէի կարողանում նույնիսկ օգտագործել ներքնակը, այն ամբողջովին կեղտոտ էր ու լի փայտոջիլներով, այսպիսով քնում էի մետաղյա մահճակալի վրա, որի վրա գցում էի տնից ուղարկված ծածկոց։ Պատուհանի մի մասը կոտրված էր, և սենյակում օդը միշտ սառն էր։ 10-րդ բաժնում, որն ամենավատն է, իրավիճակը ծայրահեղ է այնտեղ առնետներ կան, իսկ կոյուղաջրերը հաճախ լցվում են խուց։ Տարածք գրեթե չկա, խցում 2 մարդ հազիվ է տեղավորվում, մթություն է տիրում, արևի ոչ մի շող չկա, քանի որ այդ բաժինը տեղակայված է կալանավայրի նկուղում», - ասում է Դոնեցկի լրագրող Ստանիսլավ Ասեյևը, որին ազատել են 2019 թ-ի դեկտեմբերի փոխանակման ժամանակ։
ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի զեկույցում անդրադարձ է արվում  ազարազրկված անձանց խոշտանգման և վատ վերաբերմունքի լայնատարած պրակտիկային։ Կալանավայրերից վերջերս դուրս եկած անձինք հայտնում են, որ ենթարկվել են ծեծի, այդ թվում՝ էլեկտրաշոկերով, շնչահեղձության («թաց» և «չոր» մեթոդներ), սեռական  բռնության, խոշտանգման, մարմնի մասերի հեռացման (եղունգներ և ատամներ), նրանց զրկել են ջրից, ուտելիքից, քնից կամ զուգարանի հասանելիությունից, մահապատժի իմիտացիա են արել, սպառնացել են բռնություն գործադրել կամ սպանել և սպառնացել են վնասել ընտանիքին։
«Մեկուսացման» բազմաթիվ կալանավորներ ցուցմունքներ են տվել ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակին և նկարագրել այս հաստատություններում բժշկական խնամքի որակը։ Ըստ նրանց՝ հարցաքննությունների և խոշտանգումների ժամանակ ներկա է եղել բուժաշխատող։ Նա գիտակցության է բերել գիտակցությունը կորցրած անձանց և հուշել, թե ինչպես կարելի է խոշտանգել այնպես, որ պատճառվի որքան հնարավոր է շատ ցավ՝ առանց մահվան ելքի։ Բուժաշխատողը նաև քննել է կալանավորներին մինչև խոշտանգումը սկսելը, հարցրել նրանց հիվանդությունների մասին, չափել արյան ճնշումը կամ ստուգել սրտի զարկերը, ներարկումներ արել։
Նույնիսկ այն հաստատություններում, որտեղ պաշտոնապես հաստատված է անձանց կալանավորումը (ի տարբերություն գաղտնի կալանավայրերի) ազատազրկված անձանց դեղորայք և անհրաժեշտ պարագաներ տրամադրում են իրենց հարազատները։  Կարանտինի ժամանակահատվածում Դոնբասի սահմանազերծման գծի հատման սահմանափակումներ դրվեցին։ Այսօր այն ազատազրկված անձինք, ում հարազատներն ապրում են Ուկրաինայի կողմից վերահսկվող տարածքում, չեն կարողանա ստանալ անհրաժեշտ դեղորայքն ու պարագաները։ Հետևաբար՝ չկա ոչ մի պատրանք, որ ներկայումս Ռուսաստանի փաստացի վերահսկողության տակ գտնվող Դոնբասի քրեակատարողական հաստատություններում և կալանավայրերում կորոնավիրուսի տարածման դեպքում կլինի որևէ բժշկական օգնություն։ Ավելին՝ հարց է առաջանում, թե ինչ միջոցներ կձեռնարկեն Ռուսաստանի կողմից վերահսկվող ապօրինի զինված խմբավորումները՝ ի սկզբանե կանխելու կորոնավիրուսի տարածումը քրեակատարողական հաստատություններում և կալանավայրերում, և հենց իրենց  վարակվելուց պաշտպանելու համար։
Ռուսաստանի կողմից օկուպացված և վերահսկվող ուկրաինական տարածքների քրեակատարողական հաստատությունների և կալանավայրերի վերոնշյալ խնդիրները իրական վտանգ են ներկայացնում ոչ միայն ազատազրկված անձանց և անձնակազմի, այլև ամբողջ բնակչության համար։ Եվ քանի որ ըստ գիտնականների՝ համավարակը կարող է շարունակվել ալիքներով, դա կարող է վտանգել այլ երկրների բնակչությանը։
Ելնելով վերոնշյալից և հաշվի առնելով Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման եվրոպական կոմիտեի՝ 2020 թ-ի մարտի 20-ի դիրքորոշումը՝  հորդորում ենք միջազգային կազմակերպություններին, ՄԱԿ-ին, Եվրոպայի Խորհրդին, Եվրոպական Միությանը, ԵԱՀԿ-ին և անդամ պետություններին՝ անհապաղ արձագանքել, մասնավորապես
• 🔹   Դիմել Ռուսաստանի Դաշնությանը, որպեսզի վերջինս ձեռնարկի անհապաղ քայլեր՝ իրականացնելու իր միջազգային պարտավորությունները և 1պաշտպանի կալանավորների կյանքն ու առողջությունը թե պաշտոնապես (Ռուսաստանի Դաշնությունում և Ղրիմում) և թե ոչ պաշտոնապես՝ Կրեմլի կողմից վերահսկվող ապօրինի զինված խմբավորումների միջոցով, ինչպիսին են ներկայումս Ռուսաստանի կողմից վերահսկվող Դոնբասի խմբավորումները,
2մշակի վարակի կանխարգելման և տարածման հակազդման անհրաժեշտ պլաններ՝ ըստ կորոնավիրուսի (COVID-19) համավարակի (ECPT, 03/20/2020) համատեքստում «Ազատազրկված անձանց հանդեպ վերաբերմունքի սկզբունքների» և
3կատարի ԱՀԿ-ի ցուցումները։
• 🔹Ստիպել Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ անհապաղ կրճատել քրեակատարողական հաստատություններում ազատազրկված անձանց քանակը (մասնավորապես՝ փոխելով խափանման միջոցները տնային կալանքի՝ հասարակության համար ցածր վտանգ ներկայացնող հանցագործությունների համար, և անմիջապես բաց թողնելով ապօրինի կալանավորված քաղբանտարկյալներին)՝ հաշվի առնելով, որ խցերի, քրեակատարողական հաստատությունների և կալանավայրերի կարգավորումները թույլ չեն տալիս ձեռնարկել կանխարգելիչ միջոցառումներ, ինչպիսին է, օրինակ, սոցիալական հեռավորություն պահելը։
• 🔹  Եվրոպայի խորհրդի մարմինները, այդ թվում՝ Նախարարների կոմիտեն, Գլխավոր քարտուղարը և Մարդու իրավունքների հանձնակատարը, պետք է արագորեն ցուցումներ մշակեն՝ կոչ անելու 140 միլիոնանոց բնակչությամբ Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ կատարել այս որոշիչ քայլերը։ Ռուսաստանի Դաշնությունը կարող է ձեռնարկել բազմաթիվ միջոցներ, որոնք կարող են արագ ազդեցություն ունենալ, օրինակ՝ սկսած դատախազների՝ քրեական քաղաքականության ոլորտի ցուցումներից մինչև  ներում և համաներում։
• 🔹Մարդու հիմնարար իրավունքները պաշտպանող միջազգային կազմակերպությունների բոլոր մշտադիտարկող, դատական և քվազիդատական մեխանիզմները պետք է բացառիկ միջոցառումներ ձեռնարկեն, որպեսզի իրենց դերը կատարեն համավարակի ժամանակ։ Մասնավորապես՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը պետք է ընդլայնի իր հնարավորությունները՝ վերանայելու 39-րդ Կանոնի համաձայն անհապաղ միջոցառումների ձեռնարկման հայցերը, որոնք կարևոր են՝ մարդկային կյանքը պաշտպանելու համար։ Ակնկալվում է, որ մոտ ապագայում նման հայցերի թիվը կաճի։
• 🔹  Մարտի 25-ին Մինսկում կայանալիք Եռակողմ կոնտակտի խմբի հանդիպման ժամանակ Միջազգային կազմակերպությունները, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ-ն, պետք է բարձրացնեն Ռուսաստանի Դաշնության կողմից միջազգային միջկառավարական կազմակերպություններին, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների մշտադիտարկման առաքելությանը, ԵԱՀԿ մարդու իրավունքների գնահատման առաքելությանը Ղրիմում, Եվրոպայի Խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարին և Եվրոպայի խորհրդի այլ կոնվենցիաներին և ինստիտուցիոնալ մեխանիզմներին, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական կազմակերպություններին, ինչպիսին է՝ Կարմիր Խաչը, օկուպացված Ղրիմին և Դոնբասին անհապաղ և անխոչընդոտ հասանելիություն տալու հարցը։
• 🔹  Ֆրանսիան և Գերմանիան՝ որպես Նորմանդյան քառյակի անդամներ, ինչպես նաև ԱՄՆ-ը և Միացյալ Թագավորությունը՝ որպես  Բուդապեշտի հուշագրի ստորագրյալներ, պետք է հորդորեն Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ իրականացնել արդյունավետ վերահսկողություն Դոնեցկի և Լուգանսկի տարածաշրջանների վրա՝ համապատասխանելու Մինսկի համաձայնագրերին, որոնք վերաբերում են զինված կոնֆլիկտում անմիջական ներգրավվածության պատճառով  ազատությունը սահմանափակված անձանց, ինչպես նաև օկուպացված Ղրիմում և Ռուսաստանի Դաշնությունում քաղբանտարկյալներին ազատելու անհրաժեշտությանը։
Մենք նաև պահանջում ենք Ուկրաինայի իշխանություններից՝ կատարել բոլոր այն ցուցումները, որոնք նշված են կալանավայրերում COVID-19-ի վերաբերյալ՝ ՀԿ-ների դիմումում, որպեսզի նրանք կատարեն Ուկրաինայի միջազգային պարտավորությունները՝ պաշտպանելու այն անձանց կյանքն ու առողջությունը, ովքեր համավարակի ժամանակ գտնվում են իրենց վերահսկողության տակ։
Քաղաքացիական ազատությունների կենտրոն (Ուկրաինա)
Մարդու իրավունքների տարածաշրջանային կենտրոն (Ուկրաինա)
Մարդու իրավունքների Ուկրաինայի ինստիտուտ (Ուկրաինա)
Ղրիմ-թաթարական ժողովրդի մեջլիս (Ուկրաինա)
Զանգվածային տեղեկատվության ինստիտուտ (Ուկրաինա)
Դետեկտոր մեդիա (Ուկրաինա)
Արևելյան Ուկրաինայի՝ քաղաքացիական նախաձեռնությունների կենտրոն(Ուկրաինա)
Լուհանսկի մարդու իրավունքների տարածաշրջանային կենտրոն «Այլընտրանք» (Ուկրաինա)
Մարդու իրավունքների տուն Չեռնհիվում (Ուկրաինա)
Իրավական օգնության ուկրաինական ֆոնդ (Ուկրաինա)
Խոշտանգումների կանխարգելման ուկրաինական կենտրոն (Ուկրաինա)
Դոնբաս SOS (Ուկրաինա)
Կրեմլի քաղբանտարկյալների հարազատների ասոցիացիա (Ուկրաինա)
Ղրիմ-թաթարական ռեսուրսների կենտրոն (Ուկրաինա)
Քաղաքական գիտության ասոցիացիա (Ուկրաինա)
Հաջողության տարածք (Ուկրաինա)
Կրիվոյ ռոգ քաղաքի իրավապաշտպան հասարակություն (Ուկրաինա)
Իրավապահ ոլորտում մարդու իրավունքների ուկրաինացի մշտադիտարկողների ասոցիացիա (Ուկրաինա)
Պիլիպ Օրլիկի անվան ժողովրդավարության ինստիտուտ (Ուկրաինա)
Ուկրաինայի էթնիկ համայնքների կոնգրես (Ուկրաինա)
Խարկովի սոցիալական հետազոտությունների ինստիտուտ (Ուկրաինա)
ՀԱԳ մասնակիցների հարազատների և մայրերի համաուկրաինական քաղաքացիական շարժում «Բերեգինյա» (Ուկրաինա)
Բարեգործական հիմնադրամի կայունացման աջակցության ծառայություններ (Ուկրաինա)
Խոցելի երիտասարդների սոցիալական զարգացման Վինիցայի ՀԿ «Բողբոջ» (Ուկրաինա)
Համաուկրաինական երիտասարդական կազմակերպություն «Տարածաշրջանային նախաձեռնությունների ֆոնդ» (Ուկրաինա)
Երիտասարդական կազմակերպություն «ՍՏԱՆ» (Ուկրաինա)
Հակակոռուպցիոն գործողությունների կենտրոն (Ուկրաինա)
Կրոնական ազատության ինստիտուտ (Ուկրաինա)
Տերնոպոլի իրավապաշտպան խումբ (Ուկրաինա)
IAC քաղաքացիական տարածք (Ուկրաինա)
Սև ծովի ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտ (Ուկրաինա)
Իրավապաշտպան նախաձեռնություն (Ուկրաինա)
Թատրոնի փոփոխություն (Ուկրաինա)
Մարդու իրավունքների հարթակ (Ուկրաինա)
«Էյդոս» կենտրոն (Ուկրաինա)
Ազատականացման շարժման հետազոտությունների կենտրոն (Ուկրաինա)
Համաուկրաինական ժողովրդավարական ֆորում ՀԿ (Ուկրաինա)
Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիա (Ֆրանսիա)
Քաղաքացիական վերահսկողություն (Ռուսաստան)
Բաց երկխոսության ֆոնդ (Բելգիա)
Նորվեգիայի Հելսինկյան կոմիտե (Նորվեգիա)
Բիր Դուինոյի իրավապաշտպան շարժում - Ղրղզստան (Ղրղզստան)
Ինտերնյուզ Ուկրաինա (Ուկրաինա)
UkraineWorld (Ուկրաինա)
Ուկրաինան առանց խոշտանգման ՀԿ (Ուկրաինա)
Համաուկրաինական ակտիվ համայնքի նախաձեռնություն (Ուկրաինա)
Ինստիտուտ «Ռեսպուբլիկա» (Ուկրաինա)
Մակեդոնիայի Հելսինկյան կոմիտե (Հյուսիսային Մակեդոնիա)
Ադրբեջանի իրավապաշտպան կենտրոն (Ադրբեջան)
Մեմորիալ-Գերմանիա (Գերմանիա)
Բուլղարիայի Հելսինկյան կոմիտե (Բուլղարիա)
Եվրոպական քաղաքացիական ասամբլեա, Ֆրանսիա
Ռուս-գերմանական փոխանակում (Գերմանիա)
Մարդու իրավունքների մշտադիտարկման ինստիտուտ (Լիտվա)
Նոր Եվրոպա կենտրոն (Ուկրաինա)
Նիդերլանդների Հելսինկյան կոմիտե (Նիդերլանդներ)
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ (Հայաստան)
«Արժանապատվություն» հասարակական միություն  (Ղազախստան)
Human Rights Matter (Գերմանիա)
Փոքրամասնությունների իրավունքների խումբ Եվրոպա (Հունգարիա)
Քաղաքացիական ազատությունների և իրավունքների իտալական կոալիցիա (Իտալիա)
Մարդու իրավունքների միջազգային համագործակցություն (Բելգիա)
Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե (Հայաստան)
Ավստրայի Հելսինկյան ասոցիացիա (Ավստրիա)
Մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության միջազգային բյուրո, Ղազախստան (Ղազախստան)
Promo-LEX ասոցիացիա (Մոլդովա)
Հանրային ֆոնդ «Գոլոս սվոբոդի» (Ղրղզստան)
Մարդու իրավունքների Հելսինկյան կոմիտե, Սերբիա (Սերբիա)
Մարդու իրավունքների Հելսինկյան հիմնադրամ (Լեհաստան)
Մասնակցության և զարգացման կենտրոն (Վրաստան)
Քաղաքացիական արիություն և հակառասիստական աշխատանք (Գերմանիա)
Մարդու իրավունքների իտալական ֆեդերացիա (Իտալիա)
Հասարակություն՝ ի աջակցություն Ուկրաինայի (Լատվիա)
Սոլիդարության, փոխադարձ օգնության և մշակույթի ասոցիացիա «Բարի սիրտ» (Պորտուգալիա)
Ուկրաինացիների ասոցիացիա Իռլանդիայի Հանրապետությունում «ՈՒԱԻՀ» (Իռլանդիա)
Մալայզիայի ուկրաինական մշակութային ասոցիացիա (Մալայզիա)
Կամավորական հարյուրյակ Բրեշիայում (Իտալիա)
Ուկրաինա-Սլովակիա նախաձեռնություն (Սլովակիա)
Ուկրաինացի կանանց կազմակերպություն Շվեդիայում (Շվեդիա)
Լոնդոն Եվրոմայդան (Մեծ Բրիտանիա)
United Help Ukraine (ԱՄՆ)
Ուկրաինա-Հեմնից-Եվրոպա (Գերմանիա)
Ուկրաինական մշակույթի և սոլիդարության միություն (Թուրքիա)
Ուկրաինա-Ավստրական մշակութային և կրթական կենտրոն Վիեննայում (Ավստրիա)
Ուկրաինացիները Մոնղոլիայում (Մոնղոլիա)
Տեղեկատվական հարթակ «Իռլանդական տուն» (Իռլանդիա)
Ուկրաինացիների կենտրոնական ասոցիացիա Գերմանիայում (Գերմանիա)
Ուկրաինական համայնք Ֆիլիպիններում (Ֆիլիպիններ)
Ուկրաինական հայրենասերների գլոբալ շարժումը Մյունխենում (Գերմանիա)
Արդարության կորպուս (Ուկրաինա)
Համաիսպանական ՀԿ «Ուկրաինական հայրենասիրական ասոցիացիա ԿԱՄՔ», Մադրիդ (Իսպանիա)
Ուկրաինական լիգա Թարագոնիա «Панна, Дівочі посиденьки» (Իսպանիա)
Քաղաքացիական նախաձեռնություն «Եվրոմայդան-Վարշավա» (Լեհաստան)
Ուկրաինացիների միջազգային ասոցիացիա/ Mezinárodní Asociace Ukrajinců EuroMajdan z.s. (Չեխիայի Հանրապետություն)
Սուրբ Օլգայի ասոցիացիա  (Ավստրալիա)
Ավստրալիայի ուկրաինացի ազատ կազակներ (Ավստրալիա)
Ուկրաինայի իսրայելցի ընկերները (Իսրայել)
Ուկրաինացիների համայնք, Վիլնյուս (Լիտվա)
Ուկրաինացիների համայնք, Գվադալախարա (Մեքսիկա)
Ուկրաինացիների համայնք Ֆինլանդիայում (Ֆինլանդիա)
Երիտասարդ Ուկրաինա ասոցիացիա, Մադրիդ (Իսպանիա)
Սոցիալական և քաղաքական զարգացման բյուրո (Ուկրաինա)
Ուկրաինան ունի քո կարիքը (Ուկրաինա)
Միասին՝ ավելի ուժեղ (Ուկրաինա)
Ուկրաինայի ազատական-ժողովրդավարական լիգա (Ուկրաինա)
Պաշտպան, Չերնիհովսկայա շրջանի Նոսովկա քաղաք (Ուկրաինա)
Իրավական զարգացման ցանց (Ուկրաինա)
Բնական իրավունքներ, Ուկրաինա (Ուկրաինա)
Միջազգային անվտանգության և եվրոատլանտյան ինտեգրման կենտրոն (Ուկրաինա)
Զարգացման հիմնադրամ (Ուկրաինա)
Հասարակական կենտրոն «Կանանց հեռանկարներ» (Ուկրաինա)
Քաղաքական կրթության ինստիտուտ (Ուկրաինա)
Ուկրաինայի ապագայի ինստիտուտ (Ուկրաինա)
Լուհանսկի տարածաշրջանային իրավապաշտպան կանանց կազմակերպություն «Չայկա» (Ուկրաինա)
Սոցիալական մարդասիրական նախաձեռնությունների և նորարարությունների հարթակ «Միացյալ համակարգման կենտրոն» (Ուկրաինա)

COVID-19 in closed prisons in the occupied Crimea and Donbas which is under Russia effective control
March 24, 2020
Right to Freedom from Torture | Joint | Announcements
COVID-19 in closed prisons in the occupied Crimea and Donbas which is under Russia effective control. Immediate response from international organizations is required.
We, the below-signed, appeal to the international organizations and their member states to prevent the spread of coronavirus to detention facilities (prisons and pretrial detention centers) in Crimea which is temporarily occupied  by the Russian Federation, the Donbas which is under Russian effective control and in the territory of the Russian Federation itself.
Situation in the Occupied Crimea and the Russian Federation
Since March 16, 2020, the Federal Penitentiary Service of the Russian Federation (FSIN) has suspended all visits to detention facilities in order to prevent the spread of the disease among the suspects, those accused and convicted, as well as employees of the penal system.
At the same time, penitentiary administrations are unable to implement WHO recommendations against the spread of coronavirus. The health services of these institutions lack staff, medications and equipment. They are not capable of coping with common widespread diseases, let alone a global health crisis.
Moreover, detention facilities present an extremely high risk for the transmission of infectious diseases. The buildings are often poorly ventilated, and the prison authorities cannot ensure adequate sanitation and hygiene conditions, i.e. sufficient access to water to wash hands. The detainees continue to be exposed to high risks daily at work, often gatherings, showers, etc.  The prison authorities conduct personal examinations of detainees and perform searches of cells on a daily basis, entering in body-to-body contacts with inmates. Masks for the people showing symptoms of respiratory diseases, both inmates and staff, are not available.
“On March 19, when the ambulance requested in court that I should be taken to the hospital, no one ever took me there. I was just taken to a small box in the courtroom. There, I was lying on the floor until 9 pm, because there was very little room on the bench, and I wanted to lie down, as I was cold and shivering. The schedule of the court hearings is very intense, we are on our feet for 12-14 hours without water and food. I returned to my cell close to 11 pm. I went to another paramedic, but he did not give me any medication besides the antibiotics. On that day, I had a temperature of 39.3 C, and then it even rose to 39.8 C. The cough is dry, very unpleasant. The nose is stuffy. It is difficult to breathe. Three to four other people are also sick in the cell. They are also given aspirin and the same antibiotic. Today [March 23] I do not know how high my temperature is. I wrote a statement asking for a doctor to listen to my lungs. But I was taken to a videoconference to participate in a court hearing, and I was never taken to see a doctor. I do not want to complain, but this is torture. In prison, a person simply does not have the opportunity to protect themself,” comments Server Mustafayev, a prisoner of conscience, the coordinator of the Crimean Solidarity.
The situation is considerably aggravated by the overcrowding of Russian prisons and detention centers, with inmates kept in poor sanitary conditions and the transfer of prisoners from the occupied Crimea into the Russian Federation taking a long time in breach of the norms of international humanitarian law. Due to the prevalence of torture in Russian prisons, restricting the contact of prisoners with the outside world increases the risk of ill-treatment, especially during crisis situations.
Situation in the Donbas effectively controlled by the Russian Federation
The situation in the Donbas which is under the effective control by the Russian Federation, looks even worse. After 6 years of war,  even the International Committee of the Red Cross has no access to detained people. In addition to the so-called official detention centers, there exist an extensive network of secret detention facilities. One of such places was mentioned in the latest report of the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights. It is called “Isolation”, and it is located in the building of a former plant in Donetsk. The conditions of detention in both “official” and secret detention facilities can be equated to torture and ill-treatment and are inappropriate even for short term detentions
“I was held in the 13th post of the Donetsk detention facility, considered one of the “best” ones when it came to the conditions for the prisoners. Cell conditions  were appalling: poor sanitation, many bugs and cockroaches, I could not even use the mattress — it was all dirty and riddled with bed bugs — so I slept on the metal bunk, under which I put a blanket sent to me from home. Part of the window was broken, so the air in the room was constantly cold. At the 10th post, which is the worst one, the situation is extremely critical: there are rats, and the sewage often overflows into the cell.here is almost no space – cells barely fit two people, darkness, no daylight, because the post is located in the basement of the detention facility”- comments Donetsk journalist Stanislav Aseev, who was released during an exchange in December 2019.
The report of the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights highlights the widespread practice of torture and ill-treatment of detained persons. Recently released detainees reported beatings, including with electric shocker, strangulation (“wet” and “dry” methods), sexual abuse, torture, the removal of body parts (nails and teeth), deprivation of water, food, sleep, or access to the toilet, imitation of execution, threat of violence or death, and threat of harm to the family.
The quality of medical care in these institutions is described in testimonies provided to the OHCHR by several “Isolation” detainees. According to them, a medical worker was present during their interrogations and torture. He revived those who had lost consciousness and pointed out how to torture in order to inflict the greatest pain but not to cause death. He also examined the detainees before torture began, asked about their illnesses, measured their blood pressure or checked their pulse, and injected them.
Even in those facilities where the detention of people is officially confirmed (as opposed to the situation with secret detention centers), the prisoners are provided with necessary medicine and goods by their relatives. For the quarantine period, restrictions were imposed on crossing the demarcation line in the Donbas. Today, those prisoners, whose relatives live in the territory controlled by Ukraine, will not be able to receive the necessary medicine and goods.
Therefore, there are no illusions that there will be any medical assistance in case of the spread of coronavirus in prisons and detention centers of Donbas which is currently under the effective Russian control. Moreover, the question arises as to what measures will be undertaken by the Russia-controlled illegal armed formations in charge of the territory, to deter the spread of the coronavirus in prisons and detention centers, in the first place, to protect themselves from contracting the disease.
The aforementioned problems in the penitentiary institutions and detention centers in the Ukrainian territories occupied and controlled by Russia pose a real threat not only to prisoners and staff, but also to the wider population. And because, according to scientists, the pandemic can continue in waves, it can threaten the populations of other countries.
In view of the foregoing, and taking into account the position of the European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment of March 20, 2020, we call for the urgent reaction of the international organizations, the United Nations, the Council of Europe, the European Union, the OSCE, and their member states participants to:
1. 🔹   Appeal to the Russian Federation to take immediate steps to fulfill its international obligations to protect the life and health of its detainees, both officially, such as in the Russian Federation and occupied Crimea, and unofficially, through the Kremlin-controlled illegal armed formations, such as those in Donbas which is currently under the effective Russian control, to develop the necessary plans for prevention and response to the spread of infection, in accordance with the “Statement of principles relating to the treatment of persons deprived of their liberty” in the context of the coronavirus disease (COVID-19) pandemic (ECPT, 03/20/2020), and to implement the WHO recommendations.
1. 🔹  To urge the Russian Federation to reduce the prison population immediately (in particular, by changing the precautionary measures for house arrests for crimes of minor public danger and the immediate release of all illegally detained political prisoners), considering that the very configuration of the cells, penitentiary facilities, and detention centers does not allow for any preventive measures, such as compliance with social distance, to be carried out.
1. 🔹    The Council of Europe bodies, including the Committee of Ministers, the Secretary-General, and the Commissioner for Human Rights, must swiftly adopt recommendations to encourage the Russian Federation with its 140 million population to take these decisive steps. The Russian Federation has a wide range of measures that can have a swift effect, from criminal policy guidance to prosecutors to emergency pardon and amnesty.
1. 🔹   All monitoring, judicial and quasi-judicial mechanisms of international organizations respecting fundamental human rights must take exceptional measures to be able to play their full role in a pandemic. In particular, the European Court of Human Rights should strengthen its capacity to review requests for urgent measures under Rule 39, which are important to protect human life. The number of such requests is expected to increase in the near future.
1. 🔹    International organizations, and in particular the OSCE, during the upcoming meeting of the trilateral contact group in Minsk on March, 25, should raise the issue of the immediate granting by the Russian Federation of unhindered access to the occupied Crimea and Donbas to international intergovernmental organizations, in particular, the United Nations Human Rights Monitoring Mission, the OSCE Human Rights Assessment Mission on Crimea, the Council of Europe Commissioner for Human Rights, other Council of Europe convention and institutional mechanisms, etc., as well as international humanitarian organizations, such as the International Committee of the Red Cross.
1. 🔹   France and Germany as members of the Normandy Format, as well as the United States and the United Kingdom as signatories to the Budapest Memorandum, should urge the Russian Federation to use its effective control over parts of the Donetsk and Luhansk regions to comply with the provisions of the Minsk agreements on the immediate release of persons whose freedom is restricted due to direct involvement in the armed conflict, as well as political prisoners in the occupied Crimea and the Russian Federation.
We also urge the Ukrainian authorities to implement all the recommendations set out in the appeal of European NGOs to prevent epidemic of the COVID-19 in detention facilities, according to Ukraine’s international obligations to protect life and health of persons who are under its effective control.