Հայաստանի Հանրապետությունը Վ․Բալանդինին տրամադրեց փախստականի կարգավիճակ, նա չի արտահանձնվի Բելառուսին
October 22, 2024
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Իրավունքներ | Խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունք | Հաջողության պատմություններ | Նորություններ
2024թ․-ի հոկտեմբերի 22-ին ՀՀ ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը որոշում է կայացրել Վ․Բալանդինին փախստականի կարգավիճակ տրամադրելու մասին։ ՀՔԱՎ գրասենյակը և Կազմակերպության Իրավաբանական բաժնի համակարգող Անի Չատինյանը ավելի քան 8 ամիս զբաղվել են Բալանդինի իրավունքների պաշտպանությամբ՝ կանխելու վերջինիս արտահանձնումը Բելառուսի Հանրապետությանը։ Վ․Բալանդինը այլևս արտահանձնման վտանգի տակ չէ, քանի որ  ՀՀ-ում ունի փախստականի կարգավիճակ և կոնվենցիոն նորմով արգելվում է նրա արտահանձնումը։
Հիշեցնենք, որ Վ․Բալանդինի նկատմամբ Բելառուսում հարուցվել է քրեական հետապնդում՝ քրեական օրենսգրքի 211-րդ հոդվածի հատկանիշներով։ Քրեական գործը հարուցվել է, քանի որ Վ․Բալանդինը մասնակցել էր անհնազանդության ակցիաներին՝ իրացնելով արտահայտվելու ազատության իր իրավունքը։ Վ․Բալանդինը Հայաստանում անազատության մեջ էր 2024 թ․ մարտի 10-ից։

The Republic of Armenia granted refugee status to V. Balandin, he will not be extradited to Belarus
On October 22, 2024, the Migration and Citizenship Service of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia made a decision to grant V. Balandin refugee status. The HCAV office and the coordinator of the Legal Department of the Organization Ani Chatinyan have been engaged in protecting Balandin’s rights for more than 8 months to prevent his extradition to the Republic of Belarus. V. Balandin is no longer at risk of extradition, as he has refugee status in the Republic of Armenia and his extradition is prohibited by the Convention norm.
It should be recalled that criminal prosecution has been initiated against V. Balandin in Belarus under Article 211 of the Criminal Code. The criminal case was initiated because V. Balandin participated in actions of disobedience, exercising his right to freedom of expression. V. Balandin has been in prison in Armenia since March 10, 2024.
V. The work of the HCAV on the Balandin case:
Armenia should reject the extradition request of a country that uses the death penalty
The Republic of Armenia will be responsible for any violation of V. Balandin’s rights after his extradition to Belarus