Վրաստանի վերջին հնարավորությունը կանխելու քաղհասարակության հանդեպ ռուսական ճնշումները
Ծրագիր։ Պայքար Խոշտանգման և Վատ վերաբերմունքի դեմ Վրաստանում, Հայաստանում և Ուկրաինայում | Համատեղ | Հայտարարություններ | Հրապարակումներ
Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները, քաղհասարակության խմբերը և ընտրությունների դիտորդները հորդորում են Եվրոպական և տեղի առաջնորդներին անհապաղ արձագանքել  Վրաստանի կառավարության կողմից հոկտեմբերի ԱԺ ընտրություններին ընդառաջ քաղհասարակությանը ճնշելու փորձերին։
Ապրիլի 15-ից վրացիները բողոքի ցույցեր են կազմակերպում «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության» մասին օրենքի դեմ, որը գրեթե պատճենն է ռուսական «Օտարերկրյա գործակալի մասին» օրենքի։ Այս օրենքը սպառնալիք է, որը հնարավորություն կտա ճնշել վրացական քաղհասարակությանը և անկախ մեդիային՝ շեղելով Վրաստանին ժողովրդավարության և ԵՄ-ի ինտեգրման ճանապարհից։
Այժմ վճռորոշ է միջազգային քաղաքական աջակցությունը վրացական քաղհասարակությանը՝ պաշտպանելու ժողովրդավարությունը ռուսական ավտորիտար համակարգից։
«Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության» մասին օրենքի համաձայն այն կազմակերպությունները, որոնց ֆինանսների 20%-ից ավելին դրսից է, կգրանցվեն որպես օտարերկրյա գործակալներ։ Պահանջները չկատարելու դեպքում կազմակերպությունները կենթարկվեն հարկադիր գրանցման և հետաքննության Արդարադատության նախարարության կողմից։ Եթե այս օրենքը ընդունվի մինչև հոկտեմբերի 26-ը, իշխող կուսակցությունը կունենա զգալի միջոցներ ընտրական պրոցեսում քաղաքացիական վերահսկողությունը սահմանափակելու։
«Օտարերկրյա գործակալի մասին» օրենքը Ռուսաստանում ընդունվել է 2012-ին։ Աճող ռեպրեսիվ փոփոխությունները հանգեցրին Ռուսաստանում անկախ մեդիայի և քաղհասարակության ոչնչացմանը։ 2022-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը  վճռեց, որ այս օրենքը խախտում է մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան։
Վրաստանում ռեպրեսիվ օրենքի դեմ պայքարող խաղաղ ցուցարարները բռնության են ենթարկվում իշխանության կողմից։ Մայիսի 2-ին Վրաստանի ոստիկանությունը ցուցարարների դեմ գործածել է արցունքաբեր գազ, ռետինե փամփուշտներ, ջրցաններ, տասնյակ ցուցարարներ բերման են ենթարկվել։ Նման աննախադեպ ուժի կիրառումը խաղաղ ցուցարարների դեմ ցուցիչ է միջազգային հանրության համար անհապաղ աջակցություն ցուցաբերելու Վրաստանի քաղաքացիներին։
Ուստի առաջարկում ենք՝
1. ԵՄ անդամ պետությունների ղեկավարները պետք է գիտակցեն հարցի հրատապությունը, քանի որ օրենսդրության ընդունումից հետո թե՛ քաղաքացիական հասարակության իրավիճակը, թե՛  ընտրական գործընթացները կարող են կտրուկ վատանալ:
2. ԵՄ-ն պետք է հորդորի Վրաստանի կառավարությանը ուսումնասիրել ընտրությունների դիտորդների և մարդու իրավունքների պաշտպանների հանդեպ վերջին ճնշումների ու ոտնձգությունների դեպքերը։
3. ԵՄ անդամ պետությունները և Վրաստանում նրանց ներկայացուցիչները պետք է ցույց տան իրենց համերաշխությունը փողոց դուրս եկած խաղաղ ցուցարարներին, որոնք պաշտպանում են ժողովրդավարական արժեքներն ու Եվրոպական ապագան։
4. Ի համերաշխություն վրաց ժողովրդի՝ Եվրոպական խորհրդի և հանձնաժողովի նախագահները Վրաստանի դիվանագիտական համայնքի հետ պետք է շարունակեն պայքարը Վրաստանի փողոցներում։
• Եթե, այնուամենայնիվ, Վրաստանի կառավարությունն ընդունի այս ռեպրեսիվ օրենքը, մենք Եվրոպական կառույցներին առաջարկում ենք․
1. Եվրահանձնաժողովը պետք է հետաձգի Վրաստանի ինտեգրման գործընթացը ԵՄ-ին։ Գործընթացի համար պաշտոնական Թբիլիսին պետք է կատարի Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից սահմանված 9 քայլերը, որոնք ներառում են ազատ, արդար և մրցակցային ընտրական գործընթացի ապահովումը։
2. Եվրահանձնաժողովը պետք է հետևի Եվրախորհրդարանի 2024 թվականի ապրիլի 25-ի բանաձևին և կիրառի սահմանափակող միջոցներ, ինչպիսիք են ճանապարհորդության արգելքը և ակտիվների սառեցումը վրացի օլիգարխ Բիձինա Իվանիշվիլիի նկատմամբ՝ Վրաստանում քաղաքական գործընթացի վատթարացման գործում  նրա ճնշող դերակատարման համար, ինչպես նաև պետք է պատժամիջոցներ կիրառել այն անձանց նկատմամբ, ովքեր պատասխանատու են խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ բռնի գործողությունների համար։
3. Եվրահանձնաժողովը պետք է դադարեցնի Վրաստանի և կառավարության կողմից արվող ծրագրերի ֆինանսավորումը։
4. Եվրոպական կառույցները պետք է բարձրացնեն Վրաստանի քաղհասարակության և ժողովրդավարական շարժումների ֆինանսավորումը, գտնեն աջակցման այլընտրանքներ։
5. ԵՄ-ն և նրա անդամ երկրները պետք է լայնածավալ և երկարաժամկետ աջակցություն տրամադրեն ընտրությունների դիտորդությանը ինչպե՛ս միջազգային կառույցների միջոցով, ինչպիսին է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը, այնպե՛ս էլ տեղական դիտորդներին՝  հոկտեմբերին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին։

Georgia: Last chance to stop Russian-style crackdown on civil society
Project։ Combatting Torture and Ill Treatment in Georgia, Armenia and Ukraine | Joint | Announcements | Publications
International human rights organizations, civil society groups, and election observers are urging European and national leaders to promptly address the Georgian government's attempt to crackdown on civil society as the country approaches its General Elections in October.
Since April 15th, Georgians have been rallying in protest against the proposed "Transparency of Foreign Influence" law, which bears striking resemblance to the Russian so called “Foreign Agent Law”. This law threatens to equip the government with tools to suppress civil society and independent media, derailing Georgia from its democratic path towards EU integration.
Urgent and decisive international political support for the Georgian civil society is crucial to defend Georgian democracy from Russian-style authoritarianism.
The "Transparency of Foreign Influence" law would require organizations receiving more than 20% of their funding from abroad to register as agents of foreign influence. Failure to comply would subject them to forced registration and investigation by the Ministry of Justice of Georgia. By passing this law before the October 26 elections, the ruling party in Georgia would gain a significant means to greatly restrict citizen oversight of the electoral process, something never seen before to this extent.
Russian inspired “Foreign Influence” law is an instrument to crackdown on civil society and independent media
Similar legislation on “Foreign Agents” has been introduced in Russia in 2012. Increasingly repressive amendments to the law led to the complete annihilation of independent media and civil society activity in Russia. Independent election watchdog Golos was one of the first declared “foreign agent”. Today, independent citizen election observation in Russia is fully prohibited. In 2022, the European Court of Human Rights ruled that the Russian “Foreign agents” law violated the European Convention on Human Rights.
Georgian authorities resort to violence against peaceful protesters
On 2 May, Georgian police turned violent against peaceful protestors using tear gas, rubber bullets, water cannons, detaining dozens of people. The unprecedented use of violence by the Georgian authorities to suppress peaceful protests against the law emphasizes the critical need for the international community to support the Georgian people.
1. EU Heads of States and Governments should acknowledge the urgency of the matter as once the legislation is passed the deterioration of civil society and electoral integrity may accelerate severely.
2. EU should urge Georgian government to investigate recent cases of pressure and harassment against citizen election observers and human rights defenders in the country
3. EU member states and their representatives in Georgia should show solidarity with the Georgian people who took to the streets in defense of their democratic rights and European future.
4. Along with the Presidents of European Council and Commission as well as the HR/VP, the diplomatic community in Georgia should show presence on the streets of Georgia in solidarity with the Georgian people.
In case the Georgian government should adopt the repressive law, we propose following five recommendations to be considered by European institutions:
1. The European Commission should put on hold Georgia’s EU integration process which requires the government in Tbilisi to fulfill the nine steps set out by the European Commission which include ensuring a free, fair and competitive electoral process
2. The European Commission should follow the European Parliament’s resolution of 25 April 2024 and introduce restrictive measures such as travel ban and asset freeze against Georgian oligarch Bidzina Ivanishvili for his role in the deterioration of the political process in Georgia, as well as sanctions against those responsible for the violent crackdown on peaceful protestors
3. The European Commission should suspend budget support to Georgia and financing of government-led projects;
4. European Institutions increase financial support and explore alternative ways of supporting Georgian civil society and democratic movements, including through the European Endowment for Democracy.
5. The EU and its Member States should support a large-scale and long-term election observation effort both through international institutions as the OSCE/ODIHR and domestic observers in the run-up to the parliamentary elections in October.
Background:
In early 2023, the parliamentary majority announced a draft law on “Transparency of Foreign Influence”. The government ultimately dropped the legislation in response to public protest, but have reintroduced a similar version of the bill in April 2024. Despite promises to terminate its plans, the ruling Georgian Dream faction reintroduced the “Transparency of Foreign Influence” bill and adopted it in the first reading on 17 April 2024 with the third and final reading set to take place on 17 May 2024
1. European Platform for Democratic Elections (EPDE)
2. European Exchange gGmbH - Germany
3. Political Accountability Foundation (Fundacja Odpowiedzialna Polityka) - Poland
4. Swedish International Liberal Centre SILC - Sweden
5. Norwegian Helsinki Committee - Norway
6. Civil Network OPORA - Ukraine
7. Unhack Democracy - Hungary
8. Promo-LEX - Moldova
9. Helsinki Citizens' Assembly – Vanadzor – Armenia
10. Stefan Batory Foundation (Fundacja im. Stefana Batorego) - Poland
11. Global Network of Domestic Election Monitors GNDEM
12. The European Network of Election Monitoring Organizations ENEMO
13. Centre for Monitoring and Research (Centar za monitoring i istraživanje CeMI) - Montenegro
14. “Wschód” Initiative (Inicjatywa “Wschód”) - Poland
15. Freedom Foundation (Fundacja Wolności) - Poland
16. Economic Freedom Foundation (Fundacja Wolności Gospodarczej) - Poland
17. Committee for the Defence of Democracy (Komitet Obrony Demokracji) - Poland
18. BoMiasto Association (Stowarzyszenie BoMiasto) - Poland
19. Action Democracy (Akcja Demokracja) - Poland
20. Civic Development Forum (Forum Obywatelskiego Rozwoju) - Poland
21. Active Democracy Foundation (Fundacja Aktywna Demokracja) - Poland
22. Public Affairs Institute (Instytut Spraw Publicznych) - Poland
23. Helsinki Foundation for Human Rights (Helsińska Fundacja Praw Człowieka) - Poland
24. Visible Foundation (Fundacja Widzialne) - Poland
25. Eastern European Democracy Center (Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne) - Poland
26. CEE Digital Democracy Watch (Fundacji Obserwatorium Demokracji Cyfrowej) - Poland
27. Schuman Foundation (Fundacja Schumana) - Poland
28. Bronisław Geremek Centre Foundation (Fundacja Centrum im. Bronisława Geremka) - Poland
29. Education and Social Mobilisation Foundation (Fundacja Edukacji i Mobilizacji Społecznej) - Poland
30. OFF School Foundation (Fundacja OFF School) - Poland
31. Polish Ecological Club - Masovia region (Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki) - Poland
32. Visegrad Insight - ResPublica Foundation (Fundacja ResPublica) - Poland
33. Association of Legal Intervention (Stowarzyszenie Interwencji Prawnej) - Poland
34. Friends of the Youth Climate Strike Foundation (Fundacja Przyjaciół Młodzieżowego Strajku Klimatycznego) - Poland