Զորակոչիկի առողջական վիճակի օբյեկտիվ քննությունը պարտադիր է
2024թ-ի ամառային զորակոչի ընթացքում(սկվել է ապրլիլի 29-ին և շարունակվելու է մինչև օգոստոսի 15-ը) ՀՔԱՎ գրասենյակը իրավական աջակցություն է տրամադրել ՀՀ տարբեր մարզերից 41 զորակոչիկի։ Զորակոչիկների մեծ մասի խնդիրները կապված են առողջական վիճակի ոչ պատշաճ քննության և առողջական վիճակին չհամապատասխանող եզրակացությունների հետ։
Նախկինում տարկետում ստացած զորակոչիկները ևս բախվում են վերոնշյալ խնդիրներին։ Որպես օրինակ նշենք Ա․Պ․-ի դեպքը, որի իրավունքների պաշտպանությամբ Կազմակերպությունը զբաղվում է դեռևս 2023թ-ից։ Ա․Պ․-ին 2022 թ.-ի  ձմեռային զորակոչին տրվել էր 10 ամսով տարկետում՝ պայմանավորված սրտի հետ կապված մի շարք առողջական խնդիրներով։ 2023 թ.-ի ձմեռային զորակոչին, չնայած զորակոչիկի մոտ առողջական վիճակի բարելավում չի գրանցվում, ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայությունը նրան ճանաչում է սահմանափակումով պիտանի զինվորական ծառայության համար։ Նշենք, որ նույն՝ 2023թ․-ի ձմեռային զորակոչի շրջանակերում հետազոտությունների ժամանակ Ա․Պ․-ի մոտ արձանագրվել են սրտի կանգի էպիզոդներ։ Թեև Ա․Պ․-ն ճանաչվել էր սահմանափակումով պիտանի, բայց 2023-ին չի զորակոչվել զինվորական ծառայության ՝ համաձայն ՀՀ կառավարության 2018 թ. ապրիլի 12-ի N 405-Ն որոշման 53-րդ հոդվածի «Զորակոչիկի առողջական վիճակի անհրաժեշտ հետազոտությունները հայտարարված զորակոչի ընթացքում ավարտված չլինելու դեպքում ԿԲՀ եզրակացություն չի կայացվում, համապատասխան հետազոտությունները շարունակվում են հայտարարված զորակոչից հետո, և զորակոչիկը ԿԲՀ փորձաքննությանն է ներկայացվում հաջորդ զորակոչի ժամանակ»։
Ա․Պ․-ի առողջական վիճակի հետազոտությունները շարունակվեցին ձմեռային զորակոչից հետո՝ մարտ-ապրիլ ամիսներին և վերջինս  ներկայացվեց 2024թ․-ի ամառային զորակոչին։ 2024 թ․ ամառային զորակոչի Ա․Պ․-ի առողջական վիճակի հետազոտության արդյունքները ամբողջությամբ չեն արտացոլված ԿԲՀ եզրակացության մեջ։ Նշված հետազոտությունների արդյունքների հիման Ա․Պ-ն ԿԲՀ կողմից պետք է փորձաքննվեր ՀՀ կառավարության 2018թ․ 404-Ն որոշման 26-րդ հոդվածի «գ» կետով և ճանաչվեր ժամանակավորապես ոչ պիտանի զինվորական ծառայության համար, մինչդեռ վերջինս փորձաքննվել է նույն հոդվածի «դ» կետով և ճանաչվել է սահմանափակումով պիտանի։
Շարունակելով Ա․Պ․-ի իրավունքների պաշտպանությունը՝ 2024-ի հունիսին ՀՔԱՎ գրասենյակը դիմել է ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը և ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայությանը՝ պահանջելով զորակոչիկին փորձաքննել իր առողջական վիճակին համապատասխանող հոդվածով և ճանաչել ժամանակավորապես ոչ պիտանի՝ տրամադրելով տարկետում զինվորական ծառայությունից 3 տարի ժամկետով։
ՀՔԱՎ-ի դիմումի հիման վրա Ա․Պ․-ն ուղեգրվել է լրացուցիչ հետազոտության և դրանց արդյունքներով վերջինս ճանաչվել է «բուժման կարիք ունեցող»։ Տրամադրվել է տարկետում մինչև մեկ տարի ժամկետով։
Ինչպես նշում է Կազմակերպության Պաշտպանության և անվտանգության բնագավառի նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողության բաժնի համակարգող Նազելի Մովսեսյանը Ա․Պ․-ի դեպքը ևս մեկ ցուցիչ է, որ Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովը չի իրականացնում զորակոչիկների առողջական վիճակի համալիր և օբյեկտիվ  զննություն, անտեսվում են զինվորական ծառայության զորակոչիկների պիտանիության որոշման համար էական նշանակություն ունեցող հետազոտությունների արդյունքները։
Նախորդ շաբաթ հրապարակեցինք 2024 թվականի ամառային զորակոչի ընթացքում  մեր արձանագրած խնդիրները, որոնք շարունակում ենք հավաքագրել։ Հիշեցնենք, որ 2024 թ․ ամառային զորակոչը երկարաձգվել է մինչև օգոստոսի  15-ը։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը շարունակում է անվճար իրավական աջակցություն տրամադրել զորակոչիկներին, ինպես նաև, զինվորական հաշվառման ենթակա և պահեստազորում հաշվառված անձանց, զինծառայողներին և նրանց հարազատներին։

The objective examination of the conscript’s health is mandatory
During the 2024 summer conscription (started on April 29 and continues until August 15), HCAV has provided legal support to 41 conscripts from different regions of the RA. The majority of conscripts' issues referred to the improper examination of their health and the conclusions that do not correspond to their health condition.
The conscripts previously receiving deferment also face these problems. As an example, let us bring the case of A. P., whose rights have been protected by the Organization since 2023. In 2022 winter conscription, A. P. was granted deferment for 10 months due to his several heart-related health problems. In the winter conscription of 2023, despite the fact that no improvement was recorded in the health of the conscript, the Conscription and Mobilization Service of the RA Ministry of Defense found him fit for the military service with limitations. Let us note that during the examinations of the same winter conscription of 2023, A.P. experienced episodes of cardiac arrest. Though A. P. was found fit with limitations, he was not conscripted into military service in 2023 under Article 53 of the RA Government's April 12, 2018, N 405-N decree, according to which “In the case that the necessary examinations of the conscript's health are not completed during the announced conscription, no conclusion of the CMC is made, the relevant examinations continue after the announced conscription, and the conscript is submitted to the CMC examination during the next conscription.”
The examination of the health condition of A.P. continued after the winter conscription in the March-April months. The latter was presented for the summer conscription of 2024. The results of the examination of the health condition of A. P. are not fully presented in the conclusions of the CMC of the summer conscription of 2024. Based on the mentioned results, A. P. should have been examined by the CMC under Article 26, point "g" of the RA Government's 2018 404-N decree and found as temporarily unfit for the military service, while the latter was examined under point “d” of the same article and was found fit with limitations.
Continuing the protection of the rights of A. P., in June 2024, HCAV applied to the Ministry of Defense of RA and the Conscription and Mobilization Service of MoD, demanding to examine the conscript according to the article of his health condition and to find him as temporarily unfit, granting deferment from military service for a period of 3 years.
Based on the HCAV application, A. P. was referred for additional examination, and by those results, the latter was found to be “in need of treatment." A deferment was granted for a period of up to 1 year.
As notes Nazeli Movsesyan, the coordinator of the department of oversight of the defense and security sector, the case of A.P. is another indicator that the central medical committee does not carry out a comprehensive and objective examination of the health of conscripts; the results are being ignored, which have significant importance for deciding the fitness of conscripts for the military service.
Last week, we published the problems recorded during the summer conscription of 2024, which we continue to collect: Let us remind you that 2024 summer conscription has been extended until August 15. HCA Vanadzor continues to provide free legal support to conscripts, as well as persons subject to military registration and registered in the reserve force, servicemen, and their relatives.