Իշխանությունները պարտավոր են իրականացնել “զրո հանդուրժողականության” քաղաքականություն խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունքի յուրաքանչյուր խախտման դեպքի հանդեպ
June 27, 2023
Գործունեություն | Իրավունքներ | Խոշտանգման արգելքի համաթիվ | Խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունք | Ծրագիր։ Ոստիկանության հետ հարաբերություններում քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության արդյունավետության բարձրացում | Ծրագիր։ Պայքար Խոշտանգման և Վատ վերաբերմունքի դեմ Վրաստանում, Հայաստանում և Ուկրաինայում | Հրապարակումներ | Նորություններ | Պետական կառույցներ
👥 Հունիսի 26-ը ՄԱԿ-ի կողմից հռչակված է խոշտանգումների զոհերի աջակցության միջազգային օր
🤝Գործունեության շրջանակներում Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը իր ներդրումն է  ունեցել խոշտանգումների կանխման գործընթացում։ Տարիներ շարունակ լինելով Քաղաքացիական համերաշխության պլատֆորմի Խոշտանգումների դեմ պայքարի աշխատանքային խմբում՝ մենք կատարել ենք
մշտադիտարկումներ,
✅ներկայացրել Հայաստանում խոշտանգումների դեմ պայքարի վիճակը,
✅Կազմակերպությունը բազում միջազգային հարթակներում անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի կողմից էթնիկ հայերի նկատմամբ խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի շարունակական պրակտիկային։
❗️ Ամփոփելով Կազմակերպության մշտադիտարկման և վերլուծության արդյունքները՝ արձանագրում ենք, որ վերջին տարիներին խոշտանգման դեմ պայքարում պետության կողմից ձեռնարկվող միջոցառումները ոչ միայն ուղղված չեն եղել առկա իրավիճակի բարելավմանը, այլև ավելի են վատթարացրել այն սկսած 2021-ից։ Հետընթացը դրսևորվել է ոչ միայն խոշտանգման դեպքերի շարունակական արձանագրմամբ, խոշտանգման գործերի ոչ արդյունավետ քննությամբ, այլև խոշտանգման գործերը քննող անկախ մարմնի գործունեության դադարեցմամբ։
❗️  Պետությունը որդեգրել է նահանջի և ոչ ժողովրդավարական լուծումների ճանապարհը, մինչդեռ պետք է իրականացներ խոշտանգման գործերի քննության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված շարունակական միջոցառումներ, ներդներ  գործիքակազմեր, կատարեր խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունքի պաշտպանության ոլորտում համակարգային փոփոխություններ և ի վերջո ուղղեր  նշված իրավունքի պաշտպանությունը իրավական պետության զարգացման վեկտորին։
⭕️ ԽՈՇՏԱՆԳՄԱՆ ԳՈՐԾԵՐԸ ՔՆՆՈՂ ԱՆԿԱԽ ՄԱՐՄՆԻ ԲԱՑԱԿԱՅՈՒԹՅՈՒՆԸ
Պետությունը ցույց տվեց խոշտանգման դեմ պայքարում ներդրվող ջանքերի ապարդյունությունն ու այս ոլորտում կամքի բացակայությունը, երբ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ստեղծման պատճառաբանությամբ դադարեցրեց խոշտանգման գործերը քննող անկախ և ինստիտուցիոնալ մարմնի՝ Հատուկ քննչական ծառայության գործունեությունը՝ խոշտանգումների գործերով քննչական ենթակայությունը փոխանցելով Ազգային անվտանգության ծառայությանը, այնուհետև  2022թ․ մայիսի 5-ից՝ ՀՀ քննչական կոմիտեին։  Քննչական կոմիտեին խոշտանգման գործերի քննչական ենթակայության վերապահումը հանդիսացել է արհեստական և «մնացորդային» լուծում, քանի որ հենց այդ և այլ պետական ծառայություն իրականացնող անձանց հակազդման համար էր ստեղծվել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը, իսկ ՀՀ քննչական կոմիտեն չունի ինստիտուցիոնալ և գործառութային այն մակարդակի անկախություն և անաչառություն, որը պահանջվում է խոշտանգման գործերի քննության համար։ Խոշտանգման գործերով հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչներին և ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչներին վերագրվող խոշտանգման գործերի և նշված երկու մարմինների կողմից իրականացվող “հայելային” նախաքննությունը ոչ միայն չի համապատասխանում միջազգային ստանդարտներին, այլև փաստացի չի կարող ապահովել արդյունավետ, անկախ և անկաշկանդ քննություն։ Կազմակերպությունը բազմիցս նշել և սույնով վերահաստատում է, որ խոշտանգման գործերի քննության արդյունավետության և միջազգային չափանիշներին համապատասխանության ապահովման նպատակով հարկ է ստեղծել ինստիտուցիոնալ և գործառութային առումով անկախ և անաչառ մարմին։
⭕️ ԽՈՇՏԱՆԳՄԱՆ ԴԵՊՔԵՐԻ ՇԱՐՈՒՆԱԿԱԿԱՆ ԱՐՁԱՆԱԳՐՈՒՄՆԵՐԸ
2021 թ․ - ոստիկանության ավտոմեքենայի կողմից հետապնդվելու ընթացքում Մարց գյուղի մոտակայքում վթարի էր ենթարկվել ավտոմեքենա, ինչի հետևանքով երկու անձ մահացել էր: Դրանից հետո հրկիզվել էր ոստիկանների վարած ավտոմեքենան, որի պատճառով էլ ոստիկանները սկսել էին ահաբեկել Մարցի և հարակից գյուղերի բնակիչներին, բռնության ենթարկել արական սեռի ներկայացուցիչներին։ ՀՔԱՎ-ի հաղորդման հիման վրա ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը քրեական գործ էր հարուցել Մարց գյուղի մոտակայքում տեղի ունեցած միջադեպի մասնակիցների և մասնակցելու մեջ կասկածվողների նկատմամբ բռնություն գործադրելու հիմքով։
2022 թ․ - սեպտեմբերի 21-ին՝ Հայաստանի Հանրապետության անկախության օրվա առավոտյան, Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այցին ընդառաջ, ոստիկանության ծառայողները, բռնի ուժ կիրառելով, բերման էին ենթարկել  զոհված զինծառայողների՝ ի սկզբանե խաղաղ և օրինական պահվածք ցուցաբերող հարազատներին: Ոստիկանության ծառայողները՝ անհամաչափ ուժի գործադրման և կազմակերպված ապօրինության արդյունքում բերման էին ենթարկել 37 քաղաքացու, որոնց մեծ մասը՝ զոհված զինծառայողների ընտանիքի անդամներ: Գործողության ընթացքում՝ զոհված զինծառայողների ծնողներից մի քանիսին մարմնական վնասվածքներ էին հասցրել: ՀՔԱՎ-ը ներկայացրել էր  հաղորդում, որը կցվել էր հարուցված քրեական գործին։
2023 թ․ - * ՀՀ Քննչական կոմիտեի (ՔԿ) և ՀՀ  Ներքին գործերի նախարարության (ՆԳՆ) ոստիկանության ներկայացուցիչները «Պոլիգրաֆ» տեխնոակումբում կատարած խուզարկության ընթացքում ակումբում գտնվող բոլոր անձանց պառկեցրել էին գետնին և ֆիզիկական ուժի ներգործությամբ տեղափոխել ոստիկանության բաժանմունք, որտեղ ակումբի աշխատակազմն ու այցելուները ենթարկվել էին ծեծի, ինչպես նաև մերկացվել։ ՀՔԱՎ-ը ստանձնել է տուժածների իրավունքների պաշտպանությունը։
*Հունիսի 17-ին Ներքին գործերի նախարարության Ոստիկանության կենտրոնական բաժնում փաստաբան Կարեն Ալավերդյանի նկատմամբ կիրառվել էր բռնություն։ Ալավերդյանը հայտնել էր, որ ինքը դարձել է բռնության զոհ, քանի որ ոստիկանները բռնություն են կիրառել իր պաշտպանյալի նկատմամբ և ինքը փորձել է միջամտել։ Դեպքից ավելի վաղ ոստիկանության Էրեբունու բաժանմունքում բռնության զոհ էին դարձել նաև փաստաբաններ Մարզպետ Ավագյանը և Էմանուել Անանյանը։ Նրանք ներկայացրել էին իրենց անչափահաս պաշտպանյալի շահերը։
⭕️ԽՈՇՏԱՆԳՄԱՆ ԳՈՐԾԵՐԻ ՈՉ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏ ՔՆՆՈՒԹՅՈՒՆԸ
Խոշտանգման դատավարական ընթացակարգերի և չափանիշների պահպանության առումով արձանագրում ենք, որ շարունակվում է խոշտանգման դեպքերի ոչ պատշաճ փաստաթղթավորման պրակտիկան, որի արդյունքում չի ճանաչվում  խոշտանգման կամ վատ վերաբերմունքի փաստը: Անդրադառնալով նաև քննարկվող հանցակազմով պատժի անխուսափելիությանը և համարժեքությանը՝ նշենք, որ խոշտանգում կատարած որոշ անձինք, այդ թվում՝ ոստիկաններ, քրեակատարողական հիմնարկների ղեկավարության ներկայացուցիչներ, ոչ միայն մնացել են անպատիժ, այլև  ստացել են ավելի բարձր պաշտոններ։
Ինչ վերաբերում է խոշտանգումից տուժած անձանց փոխհատուցման ինստիտուտին՝ չկան պետության հովանավորությամբ գործող վերականգնողական կենտրոններ խոշտանգում վերապրածների համար։
Ամփոփելով նաև իրավակիրառ պրակտիկայի արդյունքները՝ նշենք, որ 2022 թվականի ընթացքում խոշտանգման հատկանիշներով քննվել է 340 քրեական գործ, որոնցից 90-ը կարճվել է: Մեկ քրեական գործ ուղարկվել է դատարան:Միայն մեկ մեղադրական դատավճիռ է ուժի մեջ մտել 2022թ․-ի մարտին։
Կազմակերպությունը վերստին ընդգծում է խոշտանգումների, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի արգելքի բացարձակ բնույթը, քննարկվող իրավունքի պաշտպանության կարևորությունը անգամ բնակչության կյանքին սպառնացող, արտակարգ կամ պատերազմական իրավիճակներում և հիշեցնում, որ այս ոլորտում իրականացվող պայքարում զիջումներն անընդունելի են, իսկ նահանջող ու «մնացորդային» լուծումները՝ դատապարտելի։
Ի վերջո, ելնելով վերը շարադրվածից, գտնում ենք որ իշխանությունները չեն դրսևորում համարժեք քաղաքական կամք, եթե չասենք բացակայում է քաղաքական կամքը՝ երաշխավորելու խոշտանգումներից, արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքից զերծ մնալու բացարձակ իրավունքի ապահովումը։
✅ Կրելով «Մարդը՝ գերագույն արժեք» սկզբունքը՝ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը շարունակում է անվճար իրավախորհրդատվություն տրամադրել քաղաքացիներին, այդ թվում՝ խոշտանգման ենթարկված անձանց։ Մեզ կարող եք գրել և զանգահարել 👇

The authorities should implement the policy of zero tolerance towards any case of violation of the right to be free from torture
June 27, 2023
Activities | Rights | Index of prohibition of torture | Right to Freedom from Torture | Project։ Raising Effectiveness of Protection of Citizens’ Rights in Relations with the Police | Project։ Combatting Torture and Ill Treatment in Georgia, Armenia and Ukraine | Publications | News | State Institutions
👥 The UN proclaimed 26 June the International Day in Support of Victims of Torture.
🤝Within the framework of its activities, Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor has had its contribution torture prevention. Having been a member of the Civic Solidarity Platform’s working group on fight against torture, we have:
✅carried out monitoring,
✅presented the situation of the fight against torture in Armenia,
addressed, in many international platforms, the continuous practice of Azerbaijan’s torture and cruel treatment of ethnic Armenians.
❗️ Summing up the results of the Organization’s monitoring and analysis, we can record that over recent years, the measures undertaken by the state in the fight against torture have not only not been aimed at improving the existing situation, but have even deteriorated it since 2021. The setback was manifested not only in continuous torture cases and ineffective investigation into torture cases, but also termination of the functioning of the independent body investigating torture cases.
❗️  The state took the road of retreat and non-democratic solutions, while instead, it should have implemented continuous activities aimed at increasing effectiveness of investigation into torture cases, introduced toolkits, implemented systemic changes in the sphere of protecting the right to be free from torture, and ultimately directed protection of the right to the vector of development of a state governed by the rule of law.
⭕️ LACK OF AN INDEPENDENT BODY INVESTIGATING TORTURE CASES
The state manifested ineffectiveness of the efforts taken in the fight against torture and lack of will in this sphere, when it terminated the functioning of the independent institutional body investigating torture cases, i.e., Special Investigation Service, and justified it by the establishment of the Anti-Corruption Committee. The state transferred the jurisdiction of torture investigation to the National Security Service, and later, on 5 May 2022, to the RA Investigative Committee.  Transferring torture investigation jurisdiction to the Investigative Committee was an artificial solution, since the RA Special Investigation Service was established to counteract persons implementing that service or other public services, while the RA Investigative Committee does not have the level of institutional and functional independence and impartiality required for investigating torture cases. The “mirroring” preliminary investigation conducted by the Anti-Corruption Committee and the Investigative Committee into torture cases allegedly perpetrated by investigators of those very agencies not only does not correspond to international standards, but can not ensure an effective, independent and unconstrained investigation. The Organization has noted many times and hereby reaffirms that an institutional and functionally independent and impartial body needs to be established in order to ensure compliance with effectiveness and international standards of torture investigation.
⭕️ CONTINUOUSLY RECORDED TORTURE CASES
2021: While being chased by a police car, a car crashed near Marts village, resulting in the death of two. After that, the police car was set on fire, which is why the police officers started to terrorize residents of Marts and nearby villages, and used violence against men in the villages. Based on the report filed by HCAV, the RA Special Investigative Service initiated a criminal case on account of allegedly using violence against participants and those suspected to have participated in the incident near Marts village.
2022: On September 21, in the morning of the Republic of Armenia Independence Day, ahead of Prime Minister Nikol Pashinyan’s visit, police officers used violence to apprehend relatives of the fallen military servicemen, who were initially manifesting a peaceful and lawful conduct. By using disproportionate force and organizing an unlawful activity, the police officers apprehended 37 citizens, the majority of which were family members of fallen servicemen. During the action, the police officers caused body injuries to some of the parents of the fallen servicemen. HCAV filed a report, which was attached to the initiated criminal case.
2023: Representatives of the RA Investigative Committee and Police of the RA Ministry of Internal Affairs carried out a search in Poligraf techno club and laid everyone in the club on the floor and transferred everyone to the police department by force. There, the club staff and visitors were subjected to beating and were stripped naked. HCAV undertook to protect the rights of those affected by the aforementioned activities.
*On June 17, advocate Karen Alaverdyan was subjected to violence in the Police Central Department of the Ministry of Internal Affairs. Alaverdyan stated that he was a victim of violence, as the police officers used violence against his defendant and he tried to interfere. Prior to the incident, advocates Marzpet Avagyan and Emanuel Ananyan were also subjected to violence. They were representing the interests of their minor defendants.
⭕️INSUFFICIENT INVESTIGATION INTO CASES OF TORTURE
In terms of procedural standards, we hereby record that there is an ongoing practice of improper documentation of cases of torture, which results in non-recognition of the fact of torture or ill-treatment. Addressing the inevitability and proportionality of the punishment for the corpus delicti under discussion, it should be recorded that not only some torture perpetrators (including policemen, representatives of management of penitentiary institutions) remained unpunished, but they were even promoted.
As for the practice of compensation for torture survivors, there are no state-sponsored rehabilitation centers for torture survivors.
Summing up the practice of legal regulations, it should be recorded that 340 cases were investigated under torture features in 2022, 90 of which were dismissed. One criminal case was sent to court. Only one guilty verdict entered into force in March 2022.
HCAV once again stresses the absolute nature of prohibition of torture, inhuman or degrading treatment or punishment, the importance of protecting this rights even in situations that put in danger the population’s life, as well as emergency or war situations, and reminds that no retreat is admissible in the fight in this sphere, while solutions implying setbacks are condemnable.
Ultimately, based on the aforementioned, we find that the authorities do not manifest a proportionate political will, not to say there is no political will to guarantee the absolute right to be free from torture and degrading treatment.
✅ Following the principle “The human being is the highest value”, HCAV continues to provide free legal consultation to citizens, including torture survivors. You can contact us at 👇