Անցած տարվա ապրիլյան ցույցերի մասնակիցը ոստիկանությունից բարոյական վնասի փոխհատուցում է պահանջում
ՀՀ Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը 2019թ․ հուլիսի 19-ին բավարարել է 2018 թ․ ապրիլին ավտոերթի մասնակցելուց հետո քրեական հետապնդման ենթարկված Մ. Մելքոնյանի ներկայացուցիչ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Արայիկ Զալյանի բողոքը և առաջին ատյանի դատարանին պարտավորեցրել վարույթ ընդունել նրա՝ բարոյական վնասի փոխհատուցման պահանջով հայցը։
Ի թիվս 2018թ․ ապրիլյան քաղաքացիական անհնազանդության, ոչ բռնի, խաղաղ ցույցերի ընթացքում ոստիկանների գործողություններից տուժած 8 քաղաքացիների՝ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը ստանձնել է նաև Մ. Մելքոնյանի իրավունքների պաշտպանությունը։
2018թ․ ապրիլի 21-ին ավտոերթի մասնակցելուց հետո նրան քաղաքացիական հագուստով 4 անձինք, առանց պետհամարանիշի ավտոմեքենայի,  տարել են Ոստիկանության Կենտրոնական բաժին և այնտեղ պահել 7,5 ժամ։ Մ․ Մելքոնյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 1-ին մասով, քրեական հետապնդումը դադարեցվել է միայն Սերժ Սարգսյանի հրաժարականից հետո։ Մինչ քրեական հետապնդումը դադարեցնելը՝ Մ․ Մելքոնյանը եղել է մեղադրյալի կարգավիճակում՝ վախի, տագնապի ու անորոշության մեջ։
2018թ․ նոյեմբերի 1-ին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Արայիկ Զալյանը  բարոյական վնասի փոխհատուցման հայց է ներկայացրել դատարան՝ ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունքի խախտման հիմքով,  և ՀՀ ոստիկանությունից պահանջել է 1․ 112․260 ՀՀ դրամ փոխհատուցում։ Սակայն Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2 անգամ վերադարձրել է հայցադիմումը։ Երկրորդ անգամ հայցադիմումը վերադարձրել է 2019թ․ հունվարի 15-ին՝ պատճառաբանելով, թե դիմումը ընդդատյա է ոչ թե ընդհանուր իրավասության դատարանին, այլ՝ վարչական դատարանին։
Երկրորդ անգամ հայցադիմումը վերադարձնելուց հետո Արայիկ Զալյանը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել և պահանջել վերացնել այդ որոշումը։ Նա նշել է, որ ընդհանուր իրավասության դատարանը խախտել է Մ․ Մելքոնյանի անձնական ազատության իրավունքը, սխալ է մեկնաբանել ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի դրույթները։ Այս դեպքում խոսքը վերաբերում է ոչ թե ոստիկանների գործողությունների իրավաչափության վիճարկմանը, այլ դրանց հետևանքով կրած վնասի փոխհատուցմանը, որը պետք է քննվի քաղաքացիական դատավարության կարգով։
ՀՀ Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը 2019 թ․ հուլիսի 19-ի որոշմամբ վերաքննիչ բողոքը հիմնավոր է համարել և արձանագրել է․ «Տվյալ դեպքում Վերաքննիչ դատարանը գտնում է, որ քրեական հետապնդում իրականացնող մարմնի կողմից կատարվող գործողության հետևանքով Մանուշակ Մելքոնյանին պատճառված ենթադրյալ ոչ նյութական վնասի հատուցումը նախատեսված է հենց քաղաքացիական օրենսգրքով, հետևաբար այդպիսի պահանջը ենթակա է քննության քաղաքացիական գործեր քննող դատարանի կողմից»:
Դատարանը նաև ընդգծել է, որ Մ. Մելքոնյանի նկատմամբ իրականացվել է ոչ թե վարչարարություն, այլ քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի հիման վրա, ապա քրեական հետապնդումը դադարեցվել է։

The participant of April demonstrations that took place last year demands a compensation for moral damage from the Police
July 30, 2019
On July 19, 2019, the RA Civil Court of Appeal upheld Arayik Zalyan’s (HCA Vanadzor lawyer, representative of M. Melkonyan, who was subjected to criminal prosecution after participating in a car rally in April 2018) complaint and obliged the Court of First Instance to accept his claim for compensation for moral damage.
Among 8 citizens who were injured as a result of policemen’s actions during peaceful, non-violent civil disobedience demonstrations of April 2018, Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor also undertook the protection of M. Melkonyan’s rights. After participating in a car rally on April 21, 2018, 4 persons in civilian clothes took him to the Police Central Department by a car without a license plate and held him there for 7.5 hours. M. Melkonyan was charged under Article 258 § 1 of the RA Criminal Code, criminal prosecution ceased only after Serzh Sargsyan’s resignation. Before the criminal prosecution ceased, M. Melkonyan was in the state of an accused, in fear, disquiet and uncertainty.
On November 1, 2018, Arayik Zalyan, HCA Vanadzor lawyer, filed an application with the Court claiming a compensation for moral damage on the ground of the violation of the right to liberty and security and claimed 1,112,260 AMD compensation from the RA Police. However, Yerevan city General Jurisdiction Court returned the application twice.  On January 15, 2019, the Court returned the application for the second time, reasoning that the application is subject to examination not by the General Jurisdiction Court, but rather, by the Administrative Court.
After returning the application for the second time, Arayik Zalyan filed an appeal and claimed to revoke the decision.  He mentioned that the Court of General Jurisdiciton violated M. Melkonyan’s right to personal liberty and misinterpreted the provisions of the RA Code of Civil Procedure. In this case, the application does not concern the litigation of legality of the policemen’s actions, but compensation for the injury suffered as a result of those actions, which should be examined by civil procedure.
By the decision dated July 19, 2019, the RA Civil Court of Appeal recognized the appeal grounded and recorded, “In this case, the Appeal Court finds that as a result of the action by the body conducting criminal prosecution, the compensation for the alleged non-pecuniary damage to Manushak Melkonyan is provided for by the Civil Code, therefore, such a claim is subject to examination by the Court examining civil cases”.
The Court also underscored that it was not administration that was applied to M. Melkonyan, but rather, criminal prosecution based on the RA Criminal Procedure Code, then criminal prosecution was suspended.