Հոգեկան առողջության միջազգային օրը ՎՊՀ ուսանողների հետ
Հոկտեմբերի 10-ին՝ Հոգեկան առողջության միջազգային օրը Վանաձորի պետական համալսարանը հյուրընկալեց ՀՔԱՎ գրասենյակի Սոցիալ-առողջապահական ծառայությունների մշտադիտարկման բաժնի համակարգող Մարիետա Թեմուրյանին։
Հոգեկան առողջության ոլորտը ինչպես աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում կարիք ունի շարունակական ուշադրության ապահովման և բարեփոխումների իրականացման։ Հոգեկան առողջության մասին կարծրատիպեր կոտրելու հարցում էական նշանակություն ունի երիտասարդությունը, մասնավորապես հոգեկան առողջության ոլորտին առնչվող ուսանողները։ Ուստի «Իրավունքներ, ծառայություններ, մասնակցություն. Հայատանում հոգեկան առողջության համապարփակ շրջանակի խթանում» ծրագրի շրջանակներում Մարիետա Թեմուրյանը ՎՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի և հոգեբանության ամբիոնի ուսանողների հետ քննարկեց հոգեկան առողջության մասին կարծրատիպերը, նոր մոտեցումները և ապաինստիտուցիոնալացման գործընթացը Հայաստանում։
Հոգեկան առողջությունը հաճախ մնում է ստվերում, թեև նույնքան կարևոր է, որքան ֆիզիկական առողջությունը: Հոգեկան առողջությունը մեր կյանքի անբաժանելի մասն է, որն ազդում է մեր բարեկեցության, անձնական զարգացման, փոխհարաբերությունների ու աշխատանքի վրա։
Հիշենք, որ հոգեկան առողջությունը իրավունք է, որը պետք է հարգվի, պաշտպանվի և երաշխավորվի բոլորի համար:

On October 10, World Mental Health Day, Vanadzor State University hosted Marietta Temuryan, Coordinator of the Social and Health Services Monitoring Department of the HCAV Office.
The mental health sector, both in the world and in Armenia, needs continuous attention and implementation of reforms. Youth, in particular, students related to the field of mental health, are of essential importance in breaking stereotypes about mental health. Therefore, within the framework of the “Rights, Services, Participation: Promoting a Comprehensive Framework for Mental Health in Armenia” project, Marietta Temuryan discussed mental health stereotypes, new approaches and the deinstitutionalization process in Armenia with students of the Faculty of Law and the Department of Psychology of VSU.
Mental health is often overlooked, even though it is just as important as physical health. Mental health is an integral part of our lives, affecting our well-being, personal development, relationships and work.
Let us remember that mental health is a right that must be respected, protected and guaranteed for everyone.