Անորոշ կորուստ՝ ավելի քան մեկ տասնամյակ միջազգայնորեն հռչակված և ավելի քան երեք տասնամյակ գործնականում առկա. անհայտ կորած անձանց չլուծվող խնդիրը Հայաստանում՝մեծագույն մարտահրավեր
August 30, 2024
2011 թվականից մինչ օրս օգոստոսի 30-ը աշխարհում նշվում է որպես  բռնի անհետացման զոհերի միջազգային օր՝ հռչակված ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից 2010 թվականի դեկտեմբերի 21-ին։
Օգոստոսի 30–ին ամբողջ աշխարհում հնչում են կոչեր կառավարություններին՝ գործադրել բոլոր ջանքերը՝ անհայտ կորած անձանց խնդրի լուծմանը հասնելու համար։ Միաժամամանակ բռնի անհետացման համար պատասխանատուներին կոչ է արվում զոհերի մասին տեղեկություններն անհապաղ հայտնել նրանց հարազատներին։
Հայաստանի Հանրապետությունը անհայտ կորած անձանց խնդրին առնչվում է Ղարաբաղյան առաջին պատերազմից սկսած։ Պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետևանքով 1988-2005 թթ. անհայտ կորած է համարվում 1160 անձ, որից 437–ը Հայաստանից, 723–ը՝ Արցախից։ Ընդ որում, Հայաստանից անհայտ կորած 437 անձանցից 224-ը՝ զինծառայող է, 213-ը՝ խաղաղ բնակիչ, իսկ Արցախից/ԼՂ-ից անհայտ կորած 723 անձանցից 250-ը՝ զինծառայող է, 473-ը՝ խաղաղ բնակիչ:
2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմական գործողություններից հետո անհայտ կորած անձանց թիվը, ըստ ՀՀ քննչական կոմիտեի տվյալների կազմում է 195 անձ, որից 175-ը՝ զինծառայող, 20-ը՝ խաղաղ բնակիչ։
Այսպիսով, Հայաստանում ներկայումս անհայտ կորած է համարվում ավելի քան 1300 անձ, մինչդեռ անհայտ կորած անձանց ճակատագիրը և գտնվելու վայրը պարզելու և նրանց հարազատներին տեղեկացնելու ուղղությամբ ՀՀ կառավարության պարտավորությունը , դրա կատարման ուղղությամբ ձեռնարկած քայլերը շարունակում են մնալ անբավարար։ Թե  Ղարաբաղյան երկրորդ՝ 2020 թ. պատերազմի հետևանքով անհայտ կորածների, թե Ղարաբաղյան առաջին՝ 1990–ական թվականների պատերազմի հետևանքով անհայտ կորած անձանց և նրանց հարազատների իրավունքները մնում են խախտված։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը, ելնելով պետության կողմից իր քաղաքացիների կյանքի, առողջության և անվտանգության ապահովման և դրանց վերաբերյալ  հանրային պատշաճ իրազեկման պարտականությունից, իրականացրել է 2020 թ-ի սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 9-ը ժամանակահատվածում պատերազմական գործողությունների հետևանքով անհայտ կորածների, նրանց ընտանիքների խնդիրների բացահայտում և վերլուծություն, որի միջոցով անդրադարձել է անհայտ կորած անձանց և նրանց ընտանիքների խնդիրներին, պետության կողմից իրականացվող քայլերին:
Մեր ուսումնասիրությունները ցույց են  տվեցին, որ
Միաժամանակ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը շարունակում է պարբերաբար հանդիպել անհայտ կորած զինծառայողների հարազատներին, ովքեր բարձրաձայնում են ՀՀ տարբեր պետական կառույցների  կողմից իրենց պարտավորությունների ոչ պատշաճ կատարմանն առնչվող բազմաթիվ և տարաբնույթ խնդիրների մասին։
2024 թ. ապրիլ և  հուլիս աիսներին անհայտ կորած զինծառայողների հարազատների հետ հանդիպումների ընթացքում արձանագրել ենք անհայտ կորած զինծառայողների հարազատների դժգոհությունները պետական կառույցների աշխատանքից, որոնք ներկայացված են ստորև․
• Սահմանափակված է անհայտ կորած անձանց ընտանիքներին տրվող տեղեկատվությունը և վերջիններիս մասնակցությունը քրեական վարույթների, իրականացված քննչական գործողությունների ընթացքին։
• Անհայտ կորած զինծառայողների հարազատները չունեն ամբողջական հասանելիություն 44-օրյա պատերազմի ընթացքում զորամասերի տարածքներում տեղադրված տեսախցիկների ձայնագրություններին, ինչի պատճառով էլ չեն կարողանում պարզել, թե ինչ է իրականում տեղի ունեցել իրենց զինծառայողների հետ։
• Առկա են  բազմաթիվ անճշտություններ ԴՆԹ հետազոտության  արդյունքներում։ Մասնավորապես, ԴՆԹ նմուշների համընկնման անճշտության մասին են վկայում զինծառայողների մարմինների, մասունքների (ոտքի չափսի, ատամնաշարի կառուցվածքի, մարմնի տարբեր հատվածների) կամ մարմիններին առկա նշանների, դաջվածքների և խալերի ակնհայտ անհամապատասխանությունները զինծառայողների մարմնին կամ մարմնի մասերի  կառուցվածքին։
• Անհայտ կորած զինծառայողների ընտանիքներին մտահոգում է այն հանգամանքը, որ ԴՆԹ նմուշառումների համընկնման արդյունքների օբյեկտիվությունը կասկածի տակ դնելուց և դրանց անճշտությունը ապացուցելուց հետո թվային որևէ փոփոխություն չի կատարվում պաշտոնապես ներկայացվող թվային տվյալներում։ Այսինքն, պաշտոնապես ներկայացվող անհայտ կորածների թիվը մնում է անփոփոխ նույնիսկ այն պարագայում, երբ կրկնակի ԴՆԹ հետազոտությամբ ժխտվում է զինծառայողի մահացած լինելու վարկածը։ Միաժամանակ, անհայտ կորած զինծառայողների հարազատները նշում են, որ որպես անհայտ կորած ներկայացվող 195 անձանցից բացի, ևս 85 զինծառայողների հարազատներ վստահ են, որ չնայած առկա է հաստատում ԴՆԹ նմուշառումների համընկնման մասին, սակայն  ներկայացված մարմինները կամ  մասունքները չեն համապատասխանում անհայտ կորած զինծառայողների մարմնակազմությանը։ Այս 85 անհայտ կորած զինծառայողներին մահացած համարելով՝  պետությունը փաստացի հրաժարվում է վերջիններիս  ճակատագրի հանդեպ պատասխանատվությունից, նրանց գտնվելու վայրի վերաբերյալ տեղեկությունների հայթայթման, որոնողական աշխատանքներից և միջազգային կառույցներին ներկայացնում է իրականությանը չհամապատասխանող պատկեր։  Ելնելով այս հանգամանքից, անհայտ կորածների հարազատները պնդում են, որ 2020 թ. պատերազմական գործողությունների հետևանքով անհայտ կորածների թիվն ավելին է, քան պաշտոնապես ներկայացվող 195-ը։
• Պատերազմից հետո չորս տարի շարունակ անհայտ կորած զինծառայողների հարազատները  անձամբ են ձեռնարկել հնարավոր բոլոր քայլերը  իրենց անհայտ կորած զինծառայողների գտնվելու վայրի և ճակատագրի մասին տեղեկություններ հայթայթելու  համար և պատկան մարմինների գործելաոճը գնահատում են որպես անգործություն։ Ավելին, ըստ անհայտ կորած զինծառայողների հարազատների, իրենք բազմիցս դիմել են ՀՀ կառավարություն, առաջարկել տարբեր մոտեցումներ զինծառայողների մասին տեղեկատվություն ստանալու համար, սակայն դրանք շարունակ անտեսվում են քննչական մարմինների և պաշտպանական գերատեսչության կողմից։
2007 թ. (մայիսի 24-ին) ԵԽԽՎ-ն ընդունեց անհայտ կորածների և նրանց ընտանիքի անդամների իրավունքների վերաբերյալ 1553  բանաձևը։  Հայաստանը՝ որպես Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետություն,  ստանձնեց ԵԽԽՎ բանաձևերի ու հանձնարարականների իրագործման  պարտավորություն։ ՀՔԱՎ-ն անհայտ կորած անձանց ճակատագրի, գտնվելու վայրի և կորչելու հանգամանքների, ինչպես նաև նրանց ընտանիքների խնդիրների վերաբերյալ գրությամբ 2022 թ. դիմել է Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին՝ հրատապ համարելով Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի այցելության կազմակերպումը Հայաստան, Ադրբեջան և Լեռնային Ղարաբաղ՝ գնահատելու համար հակամարտող երկրների կողմից 2007 թ. Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի կողմից ընդունած Անհայտ կորածների և նրանց ընտանիքի անդամների իրավունքների վերաբերյալ ԵԽԽՎ 1553 (2007) բանաձևի իրականացման, նշված բանաձևում ամրագրված մոտեցումներին անդրադառնալու և հակամարտության կողմերի պատասխանատվությունը ուսումնասիրության առարկա դարձնելու համար, ինչը կարող է խթանել մարդու իրավունքների պաշտպանության ամրապնդումը և հետագայում կոնֆլիկտի դե-էսկալացիան: Ի պատասխան մեզ տեղեկացրել են, որ ԵԽԽՎ միգրացիայի, փախստականների և հարկադիր տեղահանվածների հարցերով զեկուցող Փոլ Գավանը 2021-ին եղել է Հայաստանում և Ադրբեջանում և իր այցի արդյունքներն ամփոփել զեկույցով, որի հիման վրա էլ ընդունվել է ԵԽԽՎ 2391 (2021) բանաձևը կոնֆլիկտի հումանիտար հետևանքների վերաբերյալ:
Չնայած վերոնշյալ բանաձևերի ընդունմանը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը օրենսդրական մակարդակում բավարար չափով չի կատարում իր պարտավորությունները անհայտ կորածների և նրանց հարազատների հանդեպ։
Անհրաժեշտ է մի շարք առանձին ենթաօրենսդրական ակտերի փոխարեն ունենալ համապարփակ օրենք, որի միջոցով կկարգավորվեն անհայտ կորածներին և նրանց հարազատներին առնչվող տարբեր խնդիրները, քանի որ դրանք չեն սահմանափակվում միայն սոցիալական աջակցության տրամադրմամբ։ «Անհայտ կորածի մասին» ՀՀ  օրենքի ընդունումը, ինչի մասին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը բարձրաձայնում է 2004 թվականից, հրամայական է։ Հաշվի առնելով  հակամարտության սրման մշտական վտանգը և դեռևս ղարաբաղյան առաջին պատերազմից հետո Հայաստանի Հանրապետությունում և Լեռնային Ղարաբաղում հարյուրավոր անհայտ կորած անձանց և նրանց ընտանիքների բազմաթիվ իրավական, սոցիալական, ֆինանսական, հոգեբանական և այլ խնդիրների համակողմանի լուծման հրատապությունը, ՀՔԱ Վանաձորի գնասենյակը նախաձեռնեց «Անհայտ կորածի մասին» ՀՀ օրենքի (այսուհետ նաև՝ Օրենքի) նախագծի մշակման աշխատանքները՝ ՀՀ Ազգային ժողովի, ՀՀ նախագահի աշխակազմի, ՀՀ պաշտպանության նախարարության, ՀՀ ոստիկանության, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության, ՀՀ առողջապահության նախարարության, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական ապահովության հարցերի նախարարության, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի, ինչպես նաև Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ համատեղ։  Առաջարկված օրենքի նախագծով նախատեսվում էր  անհայտ կորածի իրավական կարգավիճակի սահմանում, ինչպես նաև անկախ մասնագիտական կառույցի ստեղծում, որը պետք է զբաղվեր  անհայտ կորածի ճակատագրի և գտնվելու մասին տեղեկությունների ձեռքբերմամբ։ Օրենքի նախագիծը ենթադրում էր նաև անհայտ կորածի հարազատների հանդեպ պարտավորությունների ստանձնում և անհայտ կորչելու հանգամանքների քննություն։
«Անհայտ կորածի մասին» Օրենքի նախագծի ներկայացումից (2011 թ.) միայն 13 տարի անց և անհայտ կորած անձանց և նրանց հարազատների իրավունքների պաշտպանության ՀՔԱ Վանաձորի գրասնեյակի կողմից ջատագովության մեկնարկից (2004 թ.) շուրջ երկու տասնամյակ անց պետության կողմից գործուն քայլեր ձեռնարկվեցին Օրենքի նախագծի ընդունման ուղղությամբ։  2024 թ. մայիսին ՀՀ արդարադատության նախարարությունը Կազմակերպությանը տրամադրեց Նախարարության կողմից մշակված, շահագրգիռ մարմինների առաջարկությունների հիման վրա լրամշակված և «Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հավանությանն արժանացած՝ «Անհայտ կորած անձանց վերաբերյալ» օրենքի հայեցակարգը: Մայիսի 24–ին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ներկայացուցիչները Արդարադատության նախարարության և ՀՀ–ում ԿԽՄԿ ներկայացուցիչների հետ քննարկեցին «Անհայտ կորած անձանց մասին» օրենքի նախագծի դրույթները, նախագծի մշակմանն ուղղված հետագա քայլերը։
Ըստ ՀՀ արդարադատության նախարարության, Օրենքի նախագծի մշակումը ամփոփման և ավարտման փուլում է։ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակն ակնկալում է առաջիկայում ստանալ Օրենքի նախագծի նախնական տարբերակը՝ դիտարկումների և առաջարկությունների ներկայացման համար:

Ambiguous loss—internationally recognized for more than a decade and practically present for more than three decades. The unresolved issue of missing persons in Armenia—a great challenge.
Since 2011, August 30 has been observed worldwide as the International Day of Victims of Enforced Disappearance declared by the UN General Assembly on December 21, 2010.
On August 30, calls are made worldwide for governments to make every effort to resolve the issue of missing persons. At the same time, those responsible for enforced disappearances are urged to immediately provide information about the victims to their families.
The Republic of Armenia deals with the problem of missing persons since the first war of Nagorno Karabakh. According to the official sources, due to the conflict of Nagorno Karabakh, 1160 people were declared missing during the years 1988-2005, of which 437 were from Armenia and 723 from Artsakh. Moreover, out of 437 missing persons from Armenia, 224 are servicemen and 213 are civilians. Out of 723 missing persons from Artsakh/NKR, 250 are servicemen, and 473 are civilians.
After the 44-day of military operations unleashed by Azerbaijan on September 27, 2020, the number of missing persons, according to the data of the RA Investigative Committee, constitutes 195 persons, of which 175 are servicemen and 20 are civilians.
Thus, more than 2,700 people are currently declared missing in Armenia, while the responsibility of the RA government to determine the fate and whereabouts of the missing persons and to inform their families, as well as the steps towards solving these issues, still remain insufficient. The rights of missing persons and their families both from the first and second wars of Nagorno Karabakh, respectively, 1990 and 2020, remain violated.
HCA Vanadzor, based on the state’s responsibility to ensure the life, health, and safety of its citizens and to provide proper public awareness on these matters, conducted an investigation and analysis of the issues faced by those who went missing during the hostilities between September 27 and November 9, 2020, and their families. This analysis addressed the challenges faced by the missing persons and their families, as well as the actions taken by the state.
• The right of families of missing persons to receive information about the location and fate of their persons is not effectively ensured by the state.
• There is no available one unified information base where all the data of the missing persons would have been collected.
• Different state bodies have exercised the same powers and functions during the military operations of 2020 and in postwar time; as a result, it is not clear for the families of the missing persons to which body to apply when there is a need to receive information about different matters.
• The investigation of the circumstances of disappearance of persons as a result of war operations is not regulated by any RA law or norm.
At the same time, HCA Vanadzor continues to regularly meet with the families of the missing servicemen, who speak out about the many and various problems related to the improper fulfillment of the obligations of the RA different state structures.
In the months of April and July 2024, during the meetings of the families of the missing persons, we have recorded the complaints of the families of the missing servicemen about the work of state structures, which are presented below;
• The information given to the families of missing persons and their involvement in the process of criminal proceedings and investigative actions is limited.
• The families of the missing persons do not have full access to the video recordings of the cameras placed in the territories of the military units during the 44-day war, as a result of which they cannot find out what has actually happened to their servicemen.
• There are many inaccuracies in DNA test results. In particular, the inaccuracy of the matching of DNA samples is evidenced by the obvious inconsistencies of the bodies of servicemen, relics (foot size, structure of teeth, different parts of the body), or marks, tattoos, and moles on the bodies with the body or body parts of the servicemen.
• The families of the missing servicemen are concerned that no numerical changes are made to the officially presented data even after proving the inaccuracies and questioning the objectivity of the DNA sample matching results. In other words, the official number of missing persons remains unchanged even when a second DNA test disproves the assumption that the serviceman is deceased. Additionally, the relatives of the missing servicemen point out that besides the officially reported 195 missing persons; the families of 85 more servicemen are convinced that despite the DNA match confirmation, the presented bodies or remains do not correspond to the physical characteristics of the missing servicemen.   By considering these 85 missing servicemen as deceased, the state effectively relinquishes responsibility for their fate, ceases search efforts for their whereabouts, and presents an inaccurate picture to international bodies. Based on this, the relatives of the missing assert that the number of those missing due to the 2020 war is higher than the officially reported 195.
The HCA Vanadzor has repeatedly emphasized, both publicly and during meetings with the relatives of the missing, the state’s obligation to search for and provide information to the families regarding the whereabouts and fate of their missing relatives. This information must be undeniable, verifiable, and trustworthy for the relatives. Furthermore, all work with them should be carried out based on the principle of respect for human dignity.
On May 24, 2007, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe adopted resolution 1553 about the rights of missing persons and their family members. Armenia, as a member state of the Council of Europe, undertook the obligation to implement the resolution and recommendations. In 2022, the HCAV addressed the Secretary General of the Council of Europe, Marija Pejčinović Burić, in a letter regarding the fate, location and circumstances of disappearance of missing persons, as well as the problems of their families, considering it urgent to organize a visit of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe to Armenia, Azerbaijan and Nagorno-Karabakh to assess for the implementation of PACE resolution 1553 (2007) on the rights of missing persons and their family members adopted by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe in 2007 by the conflicting countries, to address the approaches set forth in the said resolution and to make the responsibility of the parties to the conflict a subject of study, which can promote the strengthening of human rights protection and later conflict de-escalation. As a response, we have been informed that Paul Gavan, the PACE rapporteur on the matters of migration, refugees, and forcibly displaced persons, was in Armenia and Azerbaijan in 2021 and has summarized the results of his visit with a report, based on which PACE resolution 2391 (2021) was adopted regarding the humanitarian consequences of the conflict.
Despite the adoption of the above-mentioned resolutions, the Republic of Armenia does not sufficiently fulfill its obligations to the missing persons and their families at the legislative level.
Currently, the legal status of the missing person is not established at the legislative level in the RA, due to which the relatives of the missing persons are forced to go through legal proceedings to have the mentioned status approved in order to receive the social support provided by the state.
It is necessary to have one comprehensive law instead of a number of separate sublegislative acts, through which the diverse problems of the missing persons and their families will be regulated, as they are not limited to only the provision of social support. The adoption of the RA Law “On the Missing Person,” which the HCA Vanadzor has been talking about since 2004, is imperative. Taking into account the danger of the conflict escalation and the urgent need to comprehensively solve the legal, social, financial, psychological, and other problems of hundreds of missing persons and their families from Armenia and Nagorno-Karabakh after the war, the HCA Vanadzor initiated the development of the RA draft law “On Missing Persons” (hereinafter also referred to as the Law) together with representatives of the RA National Assembly, RA President’s staff, RA Ministry of Defense, RA Police, RA National Security Service, RA Ministry of Health, RA Ministry of Labor and Social Security Affairs, RA Human Rights Defender, as well as the International Committee of the Red Cross. The draft of the proposed law envisaged the definition of the legal status of the missing person as well as the creation of an independent professional structure, which should deal with the acquisition of information about the fate and whereabouts of the missing person. The draft law also assumed obligations towards the relatives of the missing person and an investigation of the circumstances of the disappearance.
Only 13 years after the presentation of the draft Law “On Missing Persons” (2011) and almost two decades after the start of advocacy for the protection of the rights of missing persons and their relatives by the HCA Vanadzor (2004), effective steps were taken by the state towards the adoption of the draft Law. In May 2024, the Ministry of Justice of the Republic of Armenia provided the Organization with the concept of the law “On Missing Persons,” developed by the Ministry, revised on the basis of the recommendations of the interested bodies, and approved by the interdepartmental commission dealing with the issues of “prisoners, hostages, and missing (whereabouts unknown).” On May 24, the representatives of the HCA Vanadzor discussed with the representatives of the RA Ministry of Justice and the International Committee of the Red Cross the provisions of the draft law “On Missing Persons” as well as the further steps towards the development of the draft.
According to the RA Ministry of Justice, the development of the draft law is in the finalization and completion stage. Helsinki Citizens Assembly-Vanadzor expects to receive a preliminary version of the draft law in the near future for submission of observations and recommendations.