Հոկտեմբերի 14։ Ադրբեջանական զինուժը ԱԹՍ-ով հարվածներ է հասցրել ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի բնակավայրերին
Խաղաղասիրություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2020 | Կոնֆլիկտների խաղաղ կարգավորում | Հրապարակումներ | Նորություններ
Հոկտեմբերի 14-ին Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը տեղեկացրել է, որ այսօր առավոտյան Ադրբեջանի զինուժը անօդաչու թռչող սարքերով (ԱԹՍ) հարվածներ է հասցրել ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս, Սոթք բնակավայրերի մերձակայքում: Վիրավորել է 14-ամյա երեխա, որն այժմ հիվանդանոցում է։
Նրա առողջական վիճակը բժիշկները գնահատում են ծանր:
ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը  տեղեկացրել է, որ հոկտեմբերի 14-ին ադրբեջանական զինուժը, շարունակելով խախտել հումանիտար հրադադարը, այս անգամ թիրախավորել է հյուսիսային-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված հոսպիտալներից մեկը, որտեղ բուժում են ստանում նաև քաղաքացիական անձինք:
Վերոնշյալը միջազգային մարդասիրական իրավունքի և սովորութային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների կոպտագույն խախտում է, որոնց համաձայն արգելվում է թիրախավորել հոսպիտալները և այն վայրերը, որտեղ պահվում են վիրավորները։ Սա արդեն բացահայտ ռազմական հանցագործություն է, որի հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա:
Նույն օրը ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը հայտնել է, որ ադրբեջանական զինուժը շարունակում է խախտել հումանիտար հրադադարը՝ կրկին թիրախավորելով խաղաղ բնակավայրերն ու գյուղերը:
Արցախի տեղեկատվական շտաբը տեղեկացրել է, որ հոկտեմբերի 10-ին կրակի դադարեցման մասին ձեռքբերված պայմանավորվածությունն Ադրբեջանը խախտել է նաև անցած գիշերվա ընթացքում։ Մասնավորապես՝ Շահումյանի, Մարտակերտի և Հադրութի շրջանների ուղղությամբ տարբեր զինատեսակներից թիրախավորվել են քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակը  ֆեյսբուքյան էջում տեղեկացրել է. Ղարաբաղյան հակամարտության սրացման հետևանքով ավիրվել են հարյուրավոր շենքեր ծանր հրետանային կրակից ու հրթիռներից։ Այս ամենի ազդեցությունը խաղաղ բնակչության վրա կործանարար է։ Մենք խստորեն դատապարտում ենք հաղորդված չտարբերակված հրետակոծությունները և պայթուցիկ զենքերի կիրառմամբ իրականացված այլ անօրինական հարձակումները բնակեցված տարածքներում։
ԱՀ/ԼՂ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հավաստի տեղեկություն է ստացել, որ Մարտակերտ քաղաքի չտարբերակված հրետակոծության հետևանքով սպանվել է «Արցախէներգո» ընկերության աշխատակից Նվեր Պարգևի Գրիգորյանը, որը կատարում էր իր աշխատանքային պարտականությունները:
Ընդհանուր առմամբ ԱՀ/ԼՂ-ի և ՀՀ-ի քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի թիվը 35 է, որից 3-ը՝ ՀՀ-ում:

October 14. A UAV of the Azerbaijani armed forces launched strikes on residential settlements in Gegharkunik province of the Republic of Armenia
Peacebuilding | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2020 | Peaceful Regulation of Conflicts | Publications | News
On October 14, the RA Human Rights Defender Arman Tatoyan reported that his morning, Azerbaijani armed forces launched drone strikes near Vardenis Sotk civilian community of Gegharkunik province, Armenia. A 14-year-old child was wounded, who is now in hospital.
The doctors assess his health condition as severe.
The RA MoD representative Artsrun Hovhannisyan informed that on October 14, the Azerbaijani armed forces continued violating the humanitarian ceasefire and this time targeted one of the hospitals located in the north-eastern direction, where civilians also get treatment.
The above-mentioned is a gross violation of the international humanitarian law and customary law norms and principles, which prohibit targeting hospitals and other places where wounded persons are kept. This is already an explicit military crime and the full responsibility of its consequences lies on the military political leadership of Azerbaijan.
On the same day, the RA MoD spokesperson Shushan Stepanyan reported that the Azerbaijani armed forces continued violating the humanitarian ceasefire, again targeting peaceful settlements and villages.
The NKR Infocenter reported that the ceasefire agreement made on October 10 had also been violated by Azerbaijan during the night before. In particular, various weapons targeted civilian infrastructure in the direction of Shahumyan, Martakert and Hadrut regions.
The International Committee of the Red Cross in Armenia reported on their Facebook page, “Hundreds of buildings have been destroyed by heavy artillery fire and missiles during the escalation of the Nagorno-Karabakh conflict. The impact it has on civilians is devastating. We strongly condemn indiscriminate shelling and other alleged unlawful attacks using explosive weaponry in populated areas”.
The RA/NK Ombudsman’s Staff got verified information that as a result of indiscriminate shelling of Martakert town, the employee of “Artsakhenergo” company Nver Pargev Grigoryan had been killed during realization of his job duties.
In total, the number of the civilians killed by the Azerbaijani aggression in the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh and the Republic of Armenia has reached 35, 3 of which  were in the Republic of Armenia.