Հոկտեմբերի 21: Հումանիտար հրադադարի պայմանավորվածությունից անցել է 11 օր, բայց ադրբեջանական զինուժը շարունակում է թիրախավորել ԱՀ/ԼՂ-ի խաղաղ բնակավայրերն ու կիրառել արգելված զինատեսակներ՝ խաղաղ բնակիչների նկատմամբ
Հոկտեմբերի 21-ին  Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնը տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է թիրախավորել Արցախի/ԼՂ խաղաղ բնակավայրերը: Հոկտեմբերի 20-ի լույս 21-ի գիշերը բոլոր բնակավայրերում հրադադարը համեմատաբար պահպանվել է, իսկ լուսադեմին Մարտակերտը՝ հարակից գյուղերով, նորից հայտնվել է թշնամու նշանակետում: Հոկտեմբերի 20-ին ևս նույն ուղղությամբ կիրառել էր ավիացիա, ռմբակոծել քաղաքացիական ենթակառուցվածքները: Ադրբեջանական զինուժը կոպտորեն խախտում է ոչ միայն հաստատված մարդասիրական հրադադարը, այլև խաղաղ բնակչության նկատմամբ կիրառում է արգելված զինատեսակներ:
«Ազատություն» ռադիոկայանի ուղիղ եթերում ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանն ասել է, որ  մինչ օրս ադրբեջանական ագրեսիային ՀՀ-ում զոհ  է գնացել 1 խաղաղ  բնակիչ, 3 վիրավոր, որոնցից մեկը՝ 14-ամյա տղան, ԱՀ/ԼՂ-ում կան 100-ից ավելի վիրավորներ: Արման Թաթոյանն ընդգծել է, որ ադրբեջանական զինուժը հատկապես  թիրախավորում է քաղաքացիական այն ենթակառուցվածքներ, որոնց մոտակայքում չկան որևէ ռազմական օբյեկտներ՝ նպատակ ունենալով պատճառել հնարավորինս մեծ վնասներ: ՀՀ ՄԻՊ-ն առանձնակի անդրադարձել է կասետային զինատեսակների կիրառմանը, որոնք արգելված են միջազգային պայմանագրերով: Ակնհայտ է, որ այն ոչ միայն մասսայական ավերածություններ առաջացնող զենք է, այլև կյանքը խեղող ու վնասվածքներ պատճառող: Դրանք ահաբեկչական նկատառումներով կիրառվող զինատեսակներ են, որոնց կիրառումը նաև էթնիկ զտման նպատակ է հետապնդում:
Փաստահավաք առաքելության շրջանակներում ԱՀ/ԼՂ Մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է արտահերթ զեկույց՝ «Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու դեմ Ադրբեջանի կողմից թիրախային հարձակումները՝ որպես պատերազմական հանցագործություն և հանցագործություն մարդկության դեմ»: Ներկայացված փաստերը հիմնավոր կերպով ապացուցում են, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից Արցախի ժողովրդի դեմ ադրբեջանական վայրագություններն ուղեկցվում են Արցախի տարածքում հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգության դեմ դիտավորյալ հարձակումներով: 2020 թ. հոկտեմբերի 8-ին ադրբեջանական զինուժը հարվածային և ճշգրիտ կառավարվող անօդաչու թռչող սարքերով մի քանի ժամում 2 անգամ թիրախավորված հարվածներ են հասցրել Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցուն, որը Արցախի նշանավոր մշակութային և հոգևոր խորհրդանիշներից է: Ադրբեջանի այս քայլը այդ երկրում իրականացվող հայատյացության և էթնիկ զտման պետական քաղաքականության մաս է կազմում: Այն նաև հայկական ծագմամբ քրիստոնեական ժառանգության նկատմամբ շարունակական ծայրահեղ անարգանքի դրսևորում է։
Հոկտեմբերի 21-ին ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը  դիմել է ԱՊՀ անդամ պետությունների գլխավոր դատախազներին, Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր դատախազին, Եվրոպայի դատախազների խորհրդատվական խորհրդի նախագահին և ԵԽ անդամ պետությունների դատախազությունների գործընկերներին՝ տեղեկացնելով 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ից ԱՀ/ԼՂ –ի և ՀՀ-ի դեմ սանձազերծված ռազմական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժի կողմից կատարված մարդու հիմնարար, մարդասիրական իրավունքների տոտալ և կոպտագույն խախտումների, խաղաղ բնակչությանն ու բնակավայրերն ընդհուպ միջազգային կոնվենցիաներով արգելված զինատեսակներով թիրախավորելու, բազմաթիվ մարդկանց տեղահանվելու, գերիներին, ռազմագերիներին, ինչպես նաև զոհված զինծառայողների մարմինները խոշտանգումների ենթարկելու փաստերի մասին: ՀՀ գլխավոր դատախազը խորը մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ագրեսիային Թուրքիայի ուղղակի ներգրավվածության, ինչպես նաև վերջինիս կողմից օտարերկրյա ահաբեկիչների հավաքագրման և ռազմական գործողություններին ադրբեջանական զինուժի կողմից նրանց ներգրավվածության կապակցությամբ, ինչը բացի հակամարտության խորացումից, նաև լրջագույն սպառնալիք են ստեղծում տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության համար: Նա իր գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքին, որ միջազգային հանրության, համապատասխան երկրների իրավասու մարմինների կողմից այս փաստերի նկատմամբ պահպանվող լռությունն ու անտարբերությունն Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից դիտվում են որպես միջազգային իրավունքի խախտմամբ սկսած ագրեսիան շարունակելու թույլտվություն: Վերջինս ոչ միայն հղի է սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի շարունակականությամբ, այլ նաև սպառնում է տարածաշրջանը միջազգային ահաբեկչության հիմնական օջախներից մեկի վերածվելու իրատեսական սպառնալիքով:
Հոկտեմբերի 21-ին ՀՀ Շրջակա միջավայրի նախարարությունը տեղեկացրել է, որ համապատասխան գրությամբ դիմել է բնապահպանական կոնվենցիաների գործադիր քարտուղարներին, միջազգային կազմակերպություններին ու գործընկերներին՝ նրանց ուշադրությունը հրավիրելով Արցախի դեմ շփման գծի ողջ երկայնքով սանձազերծված թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում հումանիտար և բնապահպանական աղետի առկա վտանգի վրա։ Ռազմադաշտում դիակների հետ կապված իրավիճակը արդեն դուրս է գալիս վերահսկողությունից․տեսագրող սարքերը տեսագրել են, թե ինչպես են վայրի կենդանիները ուտում դիակները։ Նման հումանիտար աղետը կարող է հանգեցնել սոսկալի մարդկային և բնապահպանական խնդիրների, այդ թվում՝ նաև կենդանիների միջոցով տարբեր վտանգավոր վարակիչ հիվանդությունների տարածմանը։ Այս հետևանքները չեն սահմանափակվի միայն Արցախի/ԼՂ, Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքներով, այլ վտանգ կներկայացնեն ամբողջ տարածաշրջանի համար։ Նախարարությունը կոչ է արել միջազգային հանրությանը գործել վճռականորեն՝ դատապարտելու և դադարեցնելու ուժի կիրառումը Արցախի, խաղաղ բնակիչների և կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների նկատմամբ՝ մեղմելու այս տարածաշրջանում առկա հումանիտար և բնապահպանական աղետները:
Ըստ պաշտոնական աղբյուրների՝ մինչ օրս ադրբեջանական ագրեսիային զոհ են գնացել ընդհանուր թվով 38 խաղաղ բնակիչ. 37-ը՝ ԱՀ/ԼՂ-ում, 1-ը՝ ՀՀ-ում:

October 21. 11 days have passed since the agreement on a humanitarian truce, but the Azerbaijani armed forces are continuing to target peaceful settlements of the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh and to use banned weapons against the civilians
On October 21, the Armenian Unified Infocenter reported that Azerbaijan is continuing to target peaceful settlements in Artsakh. During the night of October 20, the truce was relatively held in all settlements, but Martakert and its neighbouring villages were once again targeted by the adversary at dawn. The adversary used aviation in the same direction yesterday and bombed civilian infrastructure. The Azerbaijani armed forces not only crudely violate the established humanitarian truce, but also use banned weapons against the civilian population.
During the live broadcast of “Azatutyun” radio station, the RA Human Rights Defender Arman Tatoyan mentioned that so far as a result of the Azerbaijani aggression, 1 civilian had been killed and 3 civilians had been injured in the Republic of Armenia, one of whom was a 14-year-old boy, there are more than 100 civilians injured in the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh. Arman Tatoyan highlighted that the Azerbaijani armed forces particularly target the civilian infrastructure around which there are no military objects, thus aiming to cause as much damage as possible. The RA Human Rights Defender particularly touched upon the use of cluster weapons banned by international treaties. Obviously, it is not only a type of weapon that causes mass destructions, but also one that mutilates lives and causes injuries. They are weapons used for terroristic purposes, and the use of which also pursues the aim of ethnic cleansing.
In the frame of fact-finding mission, the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh Human Rights Defender published an ad hoc report “On the Azerbaijani targeted attacks against the St. Holy Savior Ghazanchetsots Cathedral of Shushi, Artsakh (Nagorno-Karabakh) as a war crime and crime against humanity”.  The presented facts reasonably prove that the Azerbaijani atrocities against the Artsakh population launched since 27 September are accompanied by deliberate attacks on the Armenian cultural and religious heritage in the territory of Artsakh.On October 8, the Azerbaijani armed forces, twice within a few hours with the use of combat and manageable drones, struck the Ghazanchetsots Cathedral in the town of Shushi, which is the recognizable cultural and religious symbol of Artsakh. This act of Azerbaijan is in line with the state policy of Armenaphobia and ethnic cleansing in Azerbaijan. It also demonstrates continuous radical disrespect towards the Christian heritage of Armenian identity
On October 21, the RA Prosecutor General Artur Davtyan appealed to prosecutor generals of the CIS member states, Prosecutor General of the Islamic Republic of Iran, the President of the Consultative Council of European Prosecutors and partners of the prosecutors’ offices of the Council of Europe member states, and presented the facts of the total and gross violations of fundamental human rights and the humanitarian law, targeting the civilian population and settlements even using weapons banned by international conventions, displacing numerous people, as well as torturing of captives, prisoners of war and killed servicemen’s bodies by the Azerbaijani armed forces during the military actions unleashed against the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh and the Republic of Armenia since September 27. The RA Prosecutor General noted his deep concernregarding the direct involvement of Turkey in the aggression implemented by Azerbaijan, as well as collection of foreign terrorists by Turkey and their involvement in the Azerbaijani armed forces during the military actions, which, besides deepening the conflict, also create a serious threat to the regional and international security.  He drew his colleagues’ attention to the condition that the silence and difference of the international community and the competent bodies of the relevant countries regarding these facts  are viewed by Azerbaijan and Turkey as a permission to continue the aggression that was started by violation of the international law. It is not only fraught with the continuation of the aggressive war unleashed, but also entails a real threat of turning the region into one of the main hot-beds of international terrorism.
On October 21, the Ministry of Environment reported that they had drawn the attention of the Executive Secretaries of Environmental Conventions, international organizations and partners to the danger of a humanitarian and environmental catastrophe as a result of the Turkish-Azerbaijani aggression unleashed along the entire line of contact against Artsakh. The situation with corpses on the battlefield is getting out of control. Motion capture cameras installed in various locations in the area of hostilities have already captured how wild animals are feeding on corpses. Given that the casualties are numbering in thousands and many corpses are strewed near and along water bodies, continuity of this humanitarian disaster will lead to serious human health-related and environmental problems ranging from outbreak of various infectious diseases to spread of dangerous pathogens through wild animals and water bodies. These repercussions will not be confined to Artsakh/NK, Armenia and Azerbaijan, but have the potential to affect wider region. The Ministry  called on the international community to act decisively to condemn, stop the use of force against Artsakh, civilians and vital infrastructure in order to mitigate the humanitarian and environmental disasters in this region.
According to the official sources, so far, as a result of the Azerbaijani aggression, overall 38 civilians have been killed: 37 in the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh and 1 in the Republic of Armenia.