Հոկտեմբերի 29: Ողջ օրվա ընթացքում Արցախի քաղաքները եղել են ադրբեջանական զինուժի թիրախում
Արցախի տեղեկատվական շտաբը տեղեկացրել է, որ հոկտեմբերի 28-ի լույս 29-ի գիշերը Ստեփանակերտը 5 անգամ հրթիռակոծվել է։
Հոկտեմբերի 29-ին Արցախի պաշտպանության բանակը տեղեկացրել է, որ ադրբեջանական ուժերի կողմից համազարկային կրակի «Սմերչ» համալիրներից հրթիռակոծության են ենթարկվում Ստեփանակերտ, Շուշի և Մարտակերտ քաղաքները: Հակառակորդը, հերթական անգամ խախտելով միջազգային մարդասիրական և սովորութային իրավունքների պահանջները, կրակի տակ է առել բացառապես խաղաղ բնակավայրերը, ինչի հետևանքով քաղաքացիական բնակչության շրջանում կան տուժածներ: Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը կատարում է հերթական պատերազմական հանցագործությունը: Իրադրության հետագա լարման համար ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի հանցագործ ղեկավարությունը:
Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնը տեղեկացրել է, որ հոկտեմբերի 29-ի հրետակոծության հետևանքով Շուշիում վնասվել են բնակելի շենքեր, քաղաքացիական անձանց շրջանում կան տուժածներ։
Հոկտեմբերի 29-ին Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը տեղեկացրել է, որ  Ադրբեջանը շարունակաբար ոտնահարում է միջազգային բոլոր կոնվենցիաները և խաղաղ բնակչության ու Արցախի բնակավայրերի վրա կիրառում է անթույլատրելի զինատեսակներ։ Ադրբեջանական զինուժի արձակած հրթիռների նշանակետում դարձյալ հայտնվել է Շուշին։ Այս անգամ Ղազանչեցոց Սբ. Ամենափրկիչ եկեղեցու դիմահայաց շենքն է վնասվել։ Հրթիռն ընկել է քաղաքի կենտրոնական ճանապարհի մեջտեղում։ Կան տուժածներ և նյութական մեծ չափի վնասներ։
Ավելի վաղ ծառայությունը տեղեկացրել է, որ Մարտակերտ քաղաքի վրա թշնամին կիրառել է ռազմական ավիացիա։ Կան ավերածություններ։ Քաղաքացիական բնակչության շրջանում տուժածներ չկան։ 1 ժամից ավել տևած օդային տագնապի ընթացքում ադրբեջանական ուժերը Սմերչի հրթիռներով հարվածել են Ստեփանակերտին։ Օդային տագնապ է նաև Ասկերանում, Մարտունում և Մարտակերտում։
Առավոտյան ժամը 8-ին Ստեփանակերտում հայտարարվեց օդային տագնապ: 08:03-ին լսվեց հրթիռի հերթական հարվածի ձայնը: Մայրաքաղաքի ծայրամասային փողոցներից մեկում ադրբեջանական ուժերը կիրառել են «Սմերչ» տիպի ռեակտիվ համակարգ: Ավերվել է 1 բնակելի տուն, հարվածից ամբողջությամբ փլվել է հարակից շինությունը և վնասվել 1 ավտոմեքենա: Տան տերը և հարևանը վիրավորվել են և տեղափոխվել բուժհաստատություն:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է.
վերջին երեք օրերի ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակավայրերը շարունակում են ենթարկվել ադրբեջանական տարբեր տեսակի հրթիռահրետանային, հարվածային ԱԹՍ-ների հարձակումներին, ինչպես նաև ռազմական օդուժի ռմբակոծումներին։
Հոկտեմբերի 28-ի երկրորդ կեսից մինչ այս պահը ներառյալ անդադար թիրախավորվում են Ստեփանակերտը, Շուշին և Մարտակերտը։ Ամենաուժգին հարվածների են ենթարկվում Ստեփանակերտը և Մարտակերտը, որի արդյունքում խաղաղ բնակչությանը հասցվում է հսկայական վնաս, ոչնչացվում են քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։ Համավարակի պայմաններում հարվածներ են հասցվում հիվանդանոցներին և առողջապահական այլ ենթակառուցվածքներին։ Կան բազմաթիվ զոհեր և վիրավորներ։
Խաղաղ բնակչության դեմ կատարվող ադրբեջանական ռեժիմի այս պատերազմական հանցանքներն ուղեկցվում են Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկիչների ուղիղ ներգրավմամբ և հետապնդում են ԼՂ-ում հայ ժողովրդին ոչնչացնելու նպատակ։
Չնայած միջազգային համայնքի կոչերին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքներին՝ Ադրբեջանը համառորեն մերժում է հրադադարի պայմանավորվածությունների իրականացումը և հակամարտության գոտում հրադադարի պահպանման վերիֆիկացիոն մեխանիզմների ներդրումը։
Ձգտելով իրականացնել իր ցեղասպան մտադրությունը և խուսափել դրա պատասխանատվությունից՝ Ադրբեջանը միաժամանակ ծավալել է կեղծիքների ու հերյուրանքների վրա հիմնված քարոզարշավ՝ մոլորեցնելու միջազգային հանրությանը։
Ադրբեջանի՝ մարդկության դեմ ոճիրների և էթնիկ զտումների քաղաքականությունը դատապարտված է ձախողման և շարունակելու է հանդիպել Արցախի ժողովրդի վճռական դիմադրությանը, որն իրականացնելու է ինքնապաշտպանության համար անհրաժեշտ բոլոր միջոցներով։
ԱՀ/ԼՂ նախագահի մամուլի խոսնակը տեղեկացրել է, որ ռազմական գործողություններն առաջնագծի տարբեր ուղղություններով ինտենսիվ կերպով շարունակվում են։
Երևանում Շվեդիայի դեսպանության ֆեյսբուքյան էջը տեղեկացրել է, որ ի պատասխան Լեռնային Ղարաբաղում մարդասիրական կարիքների սրման, Շվեդիան՝  Շվեդիայի միջազգային զարգացման համագործակցության գործակալության (Sida) միջոցով 20 միլիոն շվեդական կրոն է հատկացրել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին (ԿԽՄԿ): Միջոցները կօգտագործվեն պատերազմից առավել ծանր տուժածներին օգնելու համար: Մենք բոլոր կողմերին հորդորում ենք աջակցել ԿԽՄԿ-ին իր մանդատը կատարելուն: Միջազգային հումանիտար իրավունքի նկատմամբ հարգանքը պարտադիր պայման է քաղաքացիական անձանց պաշտպանության համար: Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո Շվեդիան շարունակում է կոչ անել՝ անհապաղ հրադադարի ռեժիմի հաստատման և բանակցությունների խաղաղ կարգավորման:
ՄԱԿ-ը խստորեն դատապարտում է ԼՂ հակամարտության ընթացքում բնակավայրերի վրա հարձակումները և ռմբակոծությունները: Այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը: «Մենք կրկին անգամ կրկնում ենք գլխավոր քարտուղարի կոչը բոլոր կողմերին՝ անհապաղ հումանիտար հրադադար սահմանել, որի վերաբերյալ նրանք պայմանավորվել են, և ամբողջությամբ կատարել քաղաքացիական անձանց և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների պաշտպանության իրենց պարտավորությունները»,- ասել է նա:
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից Ստեփանակերտի ծննդատունը թիրախավորելու կապակցությամբ:
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը նաև տեսազրույց է ունեցել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) եվրոպական տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավար Հանս Կլյուգեի հետ: Ա. Թորոսյանը Հ. Կլյուգեին մանրամասներ է ներկայացրել Հայաստանում կորոնավիրուսային հիվանդության և Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական դրությամբ պայմանավորված իրավիճակի վերաբերյալ:
«Այս ամենը տեղի է ունենում համավարակի ծանր իրավիճակում, և համաշխարհային հանրային առողջապահական հանրությունը չի կարողանա վիրուսի կործանարար հետևանքներից պաշտպանել բնակչության խոցելի խմբերին»,- նշել է նախարարը:
ՄԻԵԴ-ը բավարարել է 3 հայ ռազմագերիների գործով հրատապ միջոցի կիրառումը և ադրբեջանական լրատվամիջոցներում տարածված տեսանյութում երևացող 3 հայ ռազմագերիների գործով մինչև նոյեմբերի 3-ը Ադրբեջանի կառավարությունից տեղեկություններ է պահանջել նրանց  գտնվելու վայրի, պահման պայմանների և բժշկական սպասարկման վերաբերյալ: Այս մասին ասել է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը:
Եվրոպական միությունն անընդունելի է համարում, որ չնայած հրադադարի վերաբերյալ 3 երկրների՝ Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, մարտական գործողությունները ԼՂ-ում և դրա շրջակայքում դեռ շարունակվում են, և ավելի ու ավելի շատ տեղեկություններ են ստացվում խաղաղ բնակիչների թիրախավորման վերաբերյալ: Եվրոպական միությունը հիշեցնում է հակամարտող կողմերին քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության վերաբերյալ նրանց պարտավորվածությունների մասին՝ Միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերին համահունչ: Եվրոպական միությունը կողմերին հորդորում է առանց հապաղելու վերսկսել բանակցությունները ԼՂ-ի հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ, համաձայն վերջին՝ Վաշինգտոնում հոկտեմբերի 25-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությանը։
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն աջակցել է Ղարաբաղյան հակամարտության սրացման հետևանքով մարտական գործողություններում զոհված զինծառայողների աճյունների արտահանձնմանը։ Աճյունները ադրբեջանական կողմից Հայաստանին են արտահանձնվել հայ-ադրբեջանական սահմանին։ Բացի դրանից՝ կողմերի միջև փոխհամաձայնությամբ հայկական կողմին է արտահանձնվել հակամարտության համատեքստում պահվող 1 քաղաքացիական անձ։ ԿԽՄԿ-ի աջակցությամբ տարեց կնոջը Վրաստանի տարածքով Ադրբեջանից Հայաստան են տեղափոխել չորեքշաբթի օրը։ Քաղաքացիական 2-րդ անձին՝ տարեց տղամարդուն, ճամփորդությունն այս պահի դրությամբ բժշկական առումով հակացուցված է եղել։
Մինչ օրս  ադրբեջանական ագրեսիային զոհ են գնացել ընդհանուր թվով 42 խաղաղ բնակիչ. 40-ը՝ ԱՀ/ԼՂ-ում,  2-ը՝ ՀՀ-ում:

October 29. Throughout the day, Artsakh/NK towns were in the crosshairs of the Azerbaijani armed forces
NKR Infocenter reported that on the night of October 29, Stepanakert was struck with rockets five times.
On October 29, Artsakh/NK Defense Army reported that Stepanakert, Shushi and Martakert were being rocketed by Smerch MLRS. Once again violating the requirements of the international humanitarian and customary laws, the adversary fired exclusively peaceful settlements, as a result of which there are civilians affected. The Azerbaijani military political leadership commits yet another war crime. Azerbaijan’s criminal leadership bears all the responsibility for further tension of the situation.
The Armenian Unified Infocenter reported that as a result of October 29 shelling, residential buildings were damaged and there are civilians affected in Shushi.
On October 29, the State Service of Emergency Situations of Artsakh/NK reported that Azerbaijan continually violates all the international conventions and uses banned weapons against the civilian population and Artsakh/NK residential settlements. Shushi once again appeared in the crosshairs of the Azerbaijani armed forces. This time, the building in front of the Holy Savior Cathedral of St. Ghazanchetsots was damaged. A rocket fell in the middle of the central road of the town. There are injured persons and great material damages.
Earlier, the service had reported that the enemy had deployed military aviation against the town of Martakert. Destructions were caused. There are no affected civilians. During the air-raid siren that lasted longer than an hour, the Azerbaijani forces struck Stepanakert with Smerch rockets. The air-raid siren was also on in Askeran, Martuni and Martakert.
At 8 in the morning, the air-raid siren was on in Stepanakert. At 08:03 the sound of the rocket striking the town was heard. The Azerbaijani forces used Smerch-type reactive rocket system on one of the suburban streets in the capital city. 1 residential house was damaged, the neighboring building completely collapsed and 1 car was damaged as a result of the strike. The house owner and the neighbor were injured and transported to a medical institution.
The RA Ministry of Foreign Affairs made a statement, “During the last three days, the peaceful settlements of Nagorno-Karabakh have been under continuous attacks with the use of various types of missiles, artillery and UAVs, as well as by the airforce bombings of Azerbaijan. Since the second half of October 28 till now Stepanakert, Shushi and Martakert have been under continuous attack. Stepanakert and Martakert are under the most intense bombing, which have resulted in heavy damages among civilian population and destruction of civilian infrastructure. Amid the pandemic, the hospitals and other healthcare infrastructures have been targeted. There are numerous casualties and wounded. The war crimes of the Azerbaijani regime against the civilian population are accompanied by the direct involvement of Turkey and the foreign terrorist fighters, and pursue the objective to annihilate the Armenian people of the Nagorno-Karabakh.
Despite the calls of the international community and the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, Azerbaijan persistently rejects the implementation of the ceasefire agreements and the introduction of the verification mechanisms to maintain the ceasefire in the conflict zone. While pursuing its genocidal intent and evading the responsibility, Azerbaijan simultaneously launched a campaign based on falsification and fabrications to mislead the international community. Azerbaijan’s policy of crimes against humanity and ethnic cleansing is doomed to failure and will encounter the resolute resistance of the people of Artsakh, which will be carried out through all the means necessary for self-defense”.
The spokesperson of the President of the RA/NK reported that military actions continue intensively in various directions of the frontline.
The Facebook page of the Embassy of Sweden in Yerevan reported that “In response to escalating humanitarian needs in Nagorno-Karabakh, Sweden has mobilized 20 million SEK to the International Committee of the Red Cross (ICRC) through the Swedish International Development Cooperation Agency (Sida) Sida – Styrelsen för Internationellt Utvecklingssamarbete. The funds will be used to assist those most severely affected by the war. We urge all parties to facilitate for ICRC to carry out its mandate. Respect for International Humanitarian Law is a must to protect civilians. Sweden continues to call for an immediate ceasefire and negotiations for a peaceful solution under the auspices of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Minsk Group Co-chairs”.
Stéphane Dujarric, official representative of UN secretary General, stated that the UN strictly condemns attacks and bombings of peaceful settlements during the NK conflict. “We again reiterate the secretary-general’s call on the parties to immediately implement the humanitarian ceasefire that the parties have committed to and fully abide by their obligations to spare and protect civilians and civilian infrastructure”, said the spokesman.
The RA Ministry of Health made a statement on the Azerbaijani attack on the maternity hospital in Stepanakert.
The Minister of Health Arsen Torosyan had a video conversation with WHO Regional Director for Europe Hans Kluge. Arsen Torosyan presented H.Kluge details on the coronavirus situation and the situation caused by the military actions unleashed by Azerbaijan.
“All this is happening amid the difficult situation of the pandemic and the world public health society will not manage to protect vulnerable groups of the population against the destructive consequences of the virus”, said the Minister.
Yeghishe Kirakosyan, Representative of the Republic of Armenia before the European Court of Human Rights, reported that the ECtHR upheld the appeal for an urgent measure in the frame of the case of 3 Armenian POWs and inquired information from Azerbaijan regarding the 3 Armenian POWs that could be seen in the video material disseminated on Azerbaijani media. The Court claimed information on their place, the conditions in which they are held and medical service provided to them, giving the Azerbaijani Government a deadline of November 3.
The European Union finds it unacceptable that after three agreements brokered by Russia, France and the United States on a ceasefire, the fighting in and around Nagorno-Karabakh still continues and there are more and more reports of civilians being targeted. The European Union reminds the sides to the conflict of their obligations to protect civilian lives under international humanitarian law. The European Union urges the sides to engage in substantive negotiations on a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict without delay, as last agreed in Washington on 25 October.
The ICRC today has facilitated the handover of bodies of combatants killed in action during the recent escalation of the Nagorno-Karabakh conflict. The remains were transferred across the international border from Azerbaijan to Armenia. In addition, the agreement included the transfer of two civilians held in relation to the conflict. With assistance from the ICRC, an elderly woman was transferred from Azerbaijan to Armenia via Georgia yesterday. A second civilian, an elderly man, was deemed unfit to travel for the time being.
So far, as a result of the Azerbaijani aggression, overall 42 civilians have been killed: 40 civilians in the Republic of Artsakh/NK and 2 civilians in the Republic of Armenia.