ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ մարդկային չափման հարցերով Վարշավայում կայացած համաժողովում 2019 թ․ սեպտեմբերի 23-ին ելույթ է ունեցել ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Ա․ Սաքունցը
ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ) Մարդկային չափման հարցերով Վարշավայում կայացած համաժողովում (HDIM) 2019 թ․ սեպտեմբերի 23-ին ելույթ է ունեցել Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Ա․ Սաքունցը։ Նա անդրադարձել է Հայաստանում դատական իշխանության վիճակին՝ դատական իշխանության անկախության բացակայությանը։
Ապա անդրադարձել է նոր կառավարությանը։
«Կառավարությունը պետք է արմատական փոփոխություններ կատարի՝ համակարգային փոփոխություններ: Օրենսդրությունը պետք է փոփոխվի, որպեսզի ապահովվի դատական համակարգի անկախությունը: Նախկին կառավարության ներկայացուցիչները քննադատության էին արժանանում անկախ դատական համակարգի աշխատանքին ենթադրաբար միջամտելու համար: Բավականին հետաքրքիր է, որովհետև այն, ինչ բոլորին մտահոգում է, դատական համակարգի անձեռնմխելիությունն է: Մենք փաստացի հնձում ենք այն, ինչ ցանել ենք: Հիմա ժամանակն է, որ մենք ինչ-որ բան անենք, փոփոխություն կատարենք: Այս իրավիճակում կոչ եմ անում ԺՀՄԻԳ-ին և միջազգային համայնքին՝ անել հնարավոր ամեն բան՝ աջակցելու Հայաստանի իշխանություններին, որպեսզի մենք կարողանանք հաղթահարել բոլոր խոչընդոտները այդ ճանապարհին: ԺՀՄԻԳ-ը շատ լավ զեկույցներ ունի՝ դեռևս 2009 թ․ մարտի 1-ի դեպքերով գործերի դատական մոնիտորինգի վերաբերյալ, կան Համընդհանուր պարբերական դիտարկման զեկույցի, Եվրոպական խորհրդի առաջարկները: Հետևաբար` լիահույս ենք, որ կստանանք լայն աջակցություն՝ քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցությամբ»:

On September 23, 2019, A. Sakunts, Chairman of HCA Vanadzor, delivered a speech during the HDIM of OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights held in Warsaw
On September 23, 2019, A. Sakunts, Chairman of Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor, delivered a speech during the Human Dimension Implementation Meeting (HDIM) of OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights held in Warsaw.  He touched upon the situation of the judiciary, the lack of the independence of the judiciary in Armenia. He then touched upon the new government.
“The government must enact cardinal systemic changes. Legislation needs to be amended so as to ensure the independence of the judiciary.
Representatives of the previous government have been criticized for supposedly meddling in the work of the independent judiciary. That’s rather curious, because what everyone’s very concerned about is the immunity of the judiciary. We’re reaping what we sow, in fact.
Now, the time has come for us to do something, to change things. In light of the situation, I call on ODIHR and the international community to do everything they can to assist the Armenian authorities so that we can overcome all of the hurdles on the road to judicial independence.
ODIHR issues excellence reports, they issued one on the judicial monitoring of March 1, 2009 cases, we have the UPR recommendations, the Council of Europe recommendations. Therefore, we’re very hopeful that we will get extensive support with the cooperation of Civil Society”.