Վերաքննիչ դատարանը միևնույն փաստերով երկու տարբեր գործերով իրար հակասող որոշումներ է կայացրել
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Իրավունքներ | Խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունք | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Հրապարակումներ | Նորություններ
2016թ․ հուլիսի 30-ին ոստիկանների կողմից բռնության ենթարկված Մ․ Փանոսյանի և Մ․ Վարդանյանի վերաբերյալ ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանը 2019թ․ հունիս և հուլիս ամիսներին իրար հակասող որոշումներ է կայացրել այն դեպքում, երբ երկու գործով էլ փաստական հանգամանքները նույնն են, երկուսի նկատմամբ ոստիկանական ապօրինությունները կատարվել են նույն տեղում, նույն ժամանակահատվածում և նույն ոստիկանների կողմից։
Մելիքսեթ Փանոսյանին ու Մոմիկ Վարդանյանին ոստիկանները բռնության էին ենթարկել «Սասնա ծռերի» գործողություններին հաջորդած իրադարձությունների ժամանակ՝ 2016թ․ հուլիսի 30-ին, Երևանի Սայաթ Նովա փողոցում։ Նկատենք, որ Սայաթ Նովա փողոցում բողոքի որևէ ցույց տեղի չի ունեցել այդ ժամանակ: Ավելին՝ թե Մ.Փանոսյանը, թե Մ.Վարդանյանը այդ պահին ցույցին չեն էլ մասնակցել:
Նախ մի խումբ ոստիկաններ մոտեցել են Մելիքսեթ Փանոսյանին, նրանից փաստաթղթեր պահանջել և մերժում ստանալուց հետո բռնությամբ նստեցրել ոստիկանական մեքենա, միայն այն փաստի հիման վրա, որ ոստիկանների այն հարցին, թե որտեղ է բնակվում, պատասխանել է՝ Խորենացու փողոցի վրա՝ նկատի ունենալով Խորենացի փողոցի վրա գտնվող հոստելը, որտեղ սենյակ է վարձել գիշերելու համար: Այնուհետև տեղափոխել են ոստիկանության բաժին և շարունակել բռնությունները նաև բաժնում։ Իսկ Մոմիկ Վարդանյանին ոստիկանները բռնության են ենթարկել ոստիկանական մեքենա նստեցնելիս և մեքենայի մեջ այն բանից հետո, երբ վերջինս փորձել է ֆիքսել Մ․ Փանոսյանին տանող ավտոմեքենայի համարանիշը։ Միայն վերադասից հրաման ստանալուց հետո են ազատ արձակել։ Մ. Փանոսյանը և Մ. Վարդանյանն ուղղակի մասնակցել են մշակույթային նույն միջոցառմանը, որի ավարտից հետո փողոցում հանդիպել են ոստիկաններին:
Եվ Մոմիկ Վարդանյանը, և Մելիքսեթ Փանոսյանը հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում տուժող են ճանաչվել։ Մելիքսեթ Փանոսյանի շահերը ներկայացնում է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցը, իսկ Մոմիկ Վարդանյանի շահերը՝ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Անի Չատինյանը։
Երկու տարի անց՝ 2018թ․ սեպտեմբերի 18-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետին առընթեր ՀԿԳ ավագ քննիչ Գ․ Բեգոյանը կասեցրել է քրեական գործերը՝ որպես մեղադրյալ ներգրավման ենթակա անձը հայտնի չլինելու պատճառաբանաությամբ։
Երկու գործով էլ տուժողների ներկայացուցիչները բողոքարկել են քրեական գործերը կասեցնելու որոշումները վերահսկող դատախազին, երկու դեպքում էլ մերժում են ստացել։ Բողոքները մերժել է նաև Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը։
Մոմիկ Վարդանյանի ներկայացուցիչ Անի Չատինյանը 2019թ․ ապրիլի 9-ին, իսկ Մելիքսեթ Փանոսյանի ներկայացուցիչ Արթուր Սաքունցը՝ 2019թ․ հունիսի 18-ին վերաքննիչ բողոքներ են ներկայացրել։
Երկու բողոքների հիմնավորումներն էլ նույնն են եղել․ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգիրքով երաշխավորված արդյունավետ քննություն չի կատարվել, խախտվել է տուժողների՝ ՀՀ Սահմանադրությամբ և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով ամրագրված՝ խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունքը։
Չնայած նրան, որ տուժողները բռնության ու արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի են արժանացել ոստիկանների կողմից, քրեական գործերը հարուցվել են ոչ թե խոշտանգման, այլ՝ ծեծի և այլ բռնի գործողությունների, Մ․ Փանոսյանի դեպքում՝ նաև լրագրողական գործունեությունը խոչընդոտելու հիմքով։ Դա այն դեպքում, երբ գոնե Մոմիկ Վարդանյանի գործով տուժող կողմի միջնորդությամբ նաև դատահոգեբանական փորձաքննություն է նշանակվել և արձանագրվել է, որ այդ դեպքերից հետո Մոմիկ Վարդանյանը «Նևրոտիկ ռեակցիա» հոգեկան գործունեության նևրոտիկ մակարդակի կարճատև խանգարում է տարել։ Սակայն ոչ վարույթն իրականացնող մարմինը, ոչ էլ դատարանը հաշվի չեն առել այդ հանգամանքը։
Երկու դեպքում էլ տուժողները հայտնել են, որ կճանաչեն իրենց բռնության ենթարկած ոստիկաններին, ունեն նաև տեսաձայնագրություններ ու լուսանկարներ։ Սակայն վարույթն իրականացնող մարմինը պատշաճ ուշադրություն չի դարձրել այդ փաստերին, չի ձեռնարկել բոլոր հնարավոր միջոցները, որոնք թույլ կտային բացահայտել մեղավորներին։
Վարույթն իրականացնող մարմինը անհապաղ միջոցներ չի ձեռնարկել նաև՝ պարզելու նրանց ստացած մարմնական վնասվածքների պատճառները։ Ի դեպ՝ ուշագրավ է, որ Մ․ Փանոսյանի գործով հարցաքննված ոստիկանության աշխատակիցներն իրենց ցուցմունքներում նշել են, որ չեն բացառում Մ․ Փանոսյանի՝ բռնության ենթարկված լինելը, սակայն հայտնել են, որ իրենք նրա մարմնի վրա վնասվածքներ չեն տեսել։
Մ․ Փանոսյանի վերաբերյալ՝ 2019թ․ հուլիսի 10-ի որոշմամբ Վերաքննիչ դատարանը, Վ․ Ռշտունու նախագահությամբ, բողոքը բավարարել է և վարույթն իրականացնող մարմնին պարտավորեցրել վերացնել տուժողի իրավունքների խախտումները։
Դատարանն արձանագրել է, որ այս պարագայում անիրատեսական չէ պարզել բռնություն կիրառած ոստիկաններին, քանի որ տուժողը պատրաստակամություն է հայտնել ճանաչելու նրանց, բացի դրանից էլ՝ այդ օրը այդ տարածքում ծառայություն են իրականացրել կոնկրետ ոստիկաններ՝ համապատասխան հրամանով և ժամանակացույցով։
Վերաքննիչը փաստել է նաև, որ թեև քրեական գործը խոշտանգման հոդվածով չի հարուցվել, սակայն այն միացվել է 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված քրեական գործին։ Եվ արձանագրել է, որ բռնություն կիրառած ոստիկաններին հայտնաբերելուց հետո միայն հնարավոր կլինի նրանց արարքին գնահատական տալ։
Իսկ ահա նույն փաստերով Մոմիկ Վարդանյանի գործով ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանը, Լ․ Աբգարյանի նախագահությամբ, 2019թ․ հունիսի 19-ին որոշել է մերժել բողոքը։
Եթե Մ․ Փանոսյանի գործի դեպքում դատարանը արձանագրել է, որ վարույթն իրականացնող մարմինը միջոցներ չի ձեռնարկել հայտնաբերելու բռնություն կիրառած ոստիկաններին այն դեպքում, երբ դրա իրատեսական հնարավորությունները կան, ապա Մ․ Վարդանյանի դեպքում ճիշտ նույն իրավիճակում Լ․ Աբգարյանը հղում է տալիս վարույթն իրականացնող մարմնի այն պնդումներին, որ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում հնարավոր չի եղել պարզել Մ․ Վարդանյանին բերման ենթարկած անձանց ինքնությունը, և դրանով դատավորը հիմնավոր չի համարում բողոքաբերի պնդումները, որ այդ ուղղությամբ միջոցներ չեն ձեռնարկվել։ Լ․ Աբգարյանը քննությունը համարել է բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ։
Այնուամենայնիվ անհրաժեշտ է համարել նկատել, որ գործի կասեցումը վարույթի վերջնական ավարտ չէ, և նախաքննության մարմինը զրկված չէ կասեցման հիմքը վերացնելու ուղղությամբ անհրաժեշտ դատավարական գործողություններ ձեռնարկելու հնարավորությունից։

Activities | Legal Support | Legal Support | Rights | Right to Freedom from Torture | Publications | News
In June and July 2019, The RA Court of Criminal Appeals made two contradictory decisions on M. Panosyan and M. Vardanyan subjected to violence by policemen on July 30, 2016. And this occurred when the factual circumstances were the same in both cases, they were both subjected to police illegalities in the same place, during the same time period and by the same policemen.
The policemen subjected Melikset Panosyan and Momik Vardanyan to violence during the incidents following “Sasna Tsrer” activities on July 30, 2016, on Sayat Nova street in Yerevan city. It should be noted that there was no protest demonstration going on in Sayat Nova street at that time. Moreover, neither M. Panosyan nor M. Vardanyan were participating in the demonstration at that moment.
First, a group of policemen approached Melikset Panosyan, demanded his documents and after his refusal took him to the police car using violence only based on the fact that when the policemen asked where he lived, he answered that he lived on Khorenatsi street, implying the hostel located on Khorenatsi street where he had rented a room to stay overnight. Then they transferred him to the police department and continued using violence there. Momik Vardanyan was subjected to violence by the policemen when they were taking him to the police car and in the car after the latter tried to fix the license plate number of the car that was transferring M. Panosyan. The policemen released them only after being ordered by a superior. M. Panosyan and M. Vardanyan simply participated in the same cultural event at the end of which they met the policemen.
Both Momik Vardanyan and Melikset Panosyan were recognized as the injured in the criminal case initiated. Melikset Panosyan’s interests are represented by Artur Sakunts, HCA Vanadzor Chairman, Momik Vardanyan’s interests are represented by Ani Chatinyan, HCA Vanadzor lawyer.
Two years later, on September 18, 2018, G. Begoyan, Senior Investigator of PIC adjunct to Head of the Special Investigation Service, suspended the criminal case reasoning that the person to be involved as the accused was not known.
In both cases, the victims’ representatives appealed the decisions on suspending the criminal cases to the supervising prosecutor and received a refusal in both cases. The appeals were also refused by Yerevan city General Jurisdiction Court.
On April 9, 2019, Ani Chatinyan, Momik Vardanyan’s representative, and on June 18, 2019, Artur Sakunts, Melikset Panosyan’s representative, submitted appellate complaints.
The grounds of both of the complaints were the same: effective investigation had not been conducted as guaranteed by the RA Criminal Procedure Code, the victims’ rights to be free from torture, enshrined in the RA Consitution and the European Convention of Human Rights, had been violated.
Though the victims were subjected to violence and degrading treatment by the policemen, the criminal cases were initiated not on the grounds of torture, but on the grounds of beating and other violent acts, and in case of M. Panosyan, also on the grounds of hindering journalistic activity. This occurred under the condition that at least in Momik Vardanyan’s case, a forensic psychological expertise was appointed by the injured party’s petition and it was recorded that after the incidents, Momik Vardanyan underwent a brief disturbance of the neurotic level of “Neurotic reaction” mental activity. However, neither the body conducting the proceedings, nor the Court took that condition into account.
In both cases, the victims stated that they could recognize the policemen who had subjected them to violence, they also had video and audio recordings and photos. But the body conducting the proceedings did not pay proper attention to those facts, did not take all the possible measures that would allow for a discovery of the culprits.
Also, the body conducting the proceedings did not take immediate measures to discover the reasons of their body injuries. By the way, it is noteworthy that the police officers interrogated in the frame of M. Panosyan’s case mentioned in their testimonies that they did not exclude that M. Panosyan could have been subjected to violence, but they stated that they had not seen injuries on his body.
By the decision on M. Panosyan dated July 10, 2019, the Appeal Court, presided by V. Rshtuni, upheld the complaint and obliged the body conducting the proceedings to eliminate the violations of the victim’s rights.
The Court recorded that in that condition it was not unrealistic to find out the policemen who had used violence, since the victim had expressed his willingness to recognize them. Besides, certain policemen were on duty at that place and at that time in compliance with the order and timetable.
The Appeal Court also stated that although the criminal case was not initiated on the ground of torture, it was attached to the criminal case initiated under Article 309 § 2. The Court also recorded that it would be possible to assess the policemen’s action only after they were discovered.
Nevertheless, on June 19, 2019, the RA Court of Criminal Appeal, presided by L. Abgaryan, decided to refuse the appeal of Momik Vardanyan’s case with the same facts.
In M. Panosyan’s case the Court recorded that the body conducting the proceedings had not taken measures to find out the policemen who had used violence, given the fact that there had been realistic possibilities. However, in case of M. Vardanyan, in the very same situation, L. Abgaryan refers to the claims made by the body conducting the proceedings that during the preliminary investigation of the criminal case it had not been possible to find out the identity of the policemen who had apprehended M. Vardanyan. And based on that, the judge did not consider the complainant’s claims that no measures had been taken in that direction. L. Abgaryan considered the investigation complex, full and objective.
Nevertheless, the judge also found it necessary to notice that the discontinuation of the case is not the end of the proceedings and the body of the preliminary investigation was not deprived of the opportunity to take the necessary judicial actions in order to eliminate the ground of the discontinuation of the case.