Ոստիկանության ոչ իրավաչափ գործողությունների արդյունքում հասարակության վստահության ցուցանիշը նվազում է
April 12, 2022
Խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունք | Հրապարակումներ | Նորություններ | Պետական կառույցներ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը «Հասարակական հետազոտությունների առաջատար խումբ» ՀԿ ներգրավմամբ «ՀՀ իրավապահ մարմինների գործունեությունը բնորոշող համաթվերը 2015-2017, 2019, 2021»  համեմատական հետազոտության միջոցով հաշվարկել է  իրավապահ մարմինների կամայականության ցուցանիշը՝ թե որքանով է հասարակությունը վստահում ոստիկանությանը, որքանով է ՀՀ քաղաքացին իրեն պաշտպանված զգում իրավապահ մարմինների կամայականությունից։
Եթե նախկինում, ըստ մեր հետազոտության արդյունքների, հասարակության տրամադրվածությունը  իրավապահ մարմինների նկատմամբ բացասական է եղել 2016 թ․-ին, 2019 թ․-ին դա փոխվել է դեպի դրականը, որը, սակայն նվազել է 2021-ին։ «Իրավապահ մարմինների կամայականության համաթիվը» ևս, 2019-ի համեմատ, 2021-ին նվազել է։
Ոստիկանության կամայականության, իրավապահ մարմինների պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման, ոստիկանության ծառայողների ապօրինի գործողությունների կոնկրետ դեպքերով էլ փաստվում են այս հետազոտության արդյունքները։ Ահավասիկ՝  2021 թ․ Լոռու մարզի Մարց գյուղի դեպքը, երբ գյուղացիները խոշտանգման, բռնությունների ու ծեծի են ենթարկվել ոստիկանության բաժնում, և իրավապահ մարմինները, մի կողմից ակնհայտ են համարում ֆիզիկական բռնության ենթարկվելու փաստը, մյուս կողմից պատասխանատվության ենթակա անձանց «չեն կարողանում հայտնաբերել»՝ պնդելով, թե որպես մեղադրյալ ենթակա անձը հայտնի չէ։ Ի դեպ՝  ԱԱԾ-ի քննիչն անգամ դատահոգեբանական փորձաքննություն չի նշանակել, այն դեպքում, երբ տուժածները ենթարկվել են ֆիզիկական բռնությունների և հոգեբանական ճնշումների։
Վերլուծելով 5 տարիների մշտադիտարկման արդյունքերը՝ պարզ է դառնում, որ իրավապահ մարմինների կամայականության խնդիրը շարունակում է մնալ  արդիական։ Հասարակական ընկալումների վրա մեծ ազդեցություն են ունենում իրավապահ մարմինների պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման աղմկահարույց՝ վերը նշված նման դեպքերը, ոստիկանության ոչ իրավաչափ գործողությունները՝ հատկապես հավաքների ժամանակ:
Ոստիկանության գործունեության և նրա ծառայողների նկատմամբ վերաբերմունքը ձևավորվում է ոստիկանության պահվածքից, սակայն ՀՀ-ում դեռևս չի հաղթահարվել ոստիկանական անպատժելիությունը։

Public trust index goes down due to illegal activities of the Police
Right to Freedom from Torture | Publications | News | State Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor, with the involvement of APR Group NGO, conducted comparative research “The indices characterizing the activity of the RA law enforcement bodies (2015-2017, 2019, 2020)” and computed the index of arbitrariness of law enforcement bodies, i.e., to what degree the public trusts the Police, to what degree the RA citizen feels protected against arbitrariness of law enforcement bodies.
According to our research, the public had a negative attitude towards law enforcement bodies in 2016; this attitude shifted to a positive one in 2019; however, it went down in 2021. As compared to 2019, “The index of law enforcement arbitrariness” reduced in 2021.
Results of this research are evidenced by police arbitrariness, abuse of official authorities of law enforcement bodies, and illegal activities of police officers. An example is the incident that took place in Marts village of Lori Province in 2021, when villagers were subjected to torture, violence and beating in the police division; law enforcement bodies find obvious the fact of having been subjected to physical violence, but “cannot find” those to be held liable, claiming that the person to be accused is unknown. Furthermore, the NSS investigator did not even appoint a forensic psychological examination, even though the victims were subjected to physical violence and psychological pressure.
Analyzing results of 5-year monitoring, it becomes clear that the issue of law enforcement arbitrariness still remains in place. Cases of abuse of official authorities similar to the above-mentioned ones, illegal activities of the police (especially during assemblies) greatly affect public perception.
Attitude towards police activity and policemen is formed based on police conduct, yet police impunity has still not been overcome in the Republic of Armenia.