Մաքսիմ Վայտկյավիչուսը չի հանձնվի ոչ ժողովրդավար ու մարդու իրավունքները պարբերաբար խախտող Բելառուսի Հանրապետությանը
June 19, 2024
Հայաստանը Մաքսիմ Վայտկյավիչուսին ճանաչել է փախստական և տրամադրել  ապաստան։
2024թ փետրվարի 7-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայությունը ձեռբակալում է Վրաստանից Հայաստան մուտք գործած Բելառուսի քաղաքացի Մաքսիմ Վայտկյավիչուսին։ Մաքսիմը Բելոռուսի ընդդիմության կողմից կազմակերպված ցույցերին է մասնակցել ունի ընդդիմադիր հայացքներ, որոնց պատճառով էլ  ցույցերից մեկի ժամանակ բերման է ենթարկվել, 15 օր պահվել  կալանքի տակ, խոշտանգվել ու ենթարկվել անմարդկային վերաբերմունքի։
Վերջինիս  նկատմամբ Բելառուսի իրավապահ մարմինները քրեական գործ են հարուցել «զինվորական ծառայությունից խուսափելու» հիմքով։
Մաքսիմ Վայտկյավիչուսի իրավունքները և շահերը դատարաններում և ՀՀ պետական մարմիններում ներկայացրել է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի իրավական բաժնի համակարգող, փաստաբան Անի Չատինյանը։
Փետրվարի 9-ին Տավուշի մարզի Դատախազության կողմից միջնորդություն է ներկայացվում Դատարան Մաքսիմին կալանավորելու վերաբերյալ՝ հիմք ընդունելով, որ Բելառուսի իրավապահ մարմինները նրա հանդեպ հետախուզում են հայտարարել։ Արդյունքում դատարանը բավարարում է միջնորդությունը․ Մաքսիմը կալանավորվում է 40 օր ժամկետով, ապա անընդհատ ժամկետը երկարացվում էր։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը 2024 թ․ ապրիլին ստացել է Բելառուսի Հանրապետությունից հանձման մասին միջնորդություն։
Մաքսիմը ձերբակալվելուց անմիջապես հետո դիմել էր ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն, հայցելով ապաստան։
Ապաստան տրամադրելու մասին որոշմամբ արժանահավատ են ճանաչվել քաղաքական հետապնդման ենթարկվելու փաստ  և արձանագրել է, որ Բելառուսի իշխանությունը չի հանդուրժում այլակարծությունը․ անձինք տարբեր մեղադրանքներով կարող են դատապարտվել ազատազրկման։ Ապաստան տրամադրելու որոշման մեջ արձանագրվել է, որ կամայական ձերբակալությունները և կալանավորումները ուղեկցվում են մարդու հիմնարար իրավունքների պարբերաբար խախտումներով։
Ապաստան տրամադրելու որոշման հիման վրա երեկ ուշ երեկոյան 4 ամիս  անազատության մեջ պահվելուց հետո Մաքսիմ Վայտկյավիչուսը ազատ արձակվեց քրեակատարողական հիմնարկից։

Maksim Vaitkiavichus will not be extradited to the Republic of Belarus, a non democratic and human rights regularly violating state
June 19, 2024
Armenia recognized Maksim Vaitkiavichus as a refugee and granted him asylum.
On February 7, 2024, the National Security Service of the Republic of Armenia arrested Maksim Vaitkiavichus, a citizen of Belarus who entered Armenia from Georgia. Maksim took part in demonstrations organized by the Belarusian opposition and has oppositional views, which is why he was detained during one of the demonstrations, kept in custody for 15 days, tortured and subjected to inhumane treatment.
The Belarusian law enforcement bodies initiated a criminal case against the latter on the basis of “Evasion of  the military service”.
The rights and interests of Maksim Vaitkiavichus were presented in the courts and RA state bodies by Ani Chatinyan, a lawyer of the HCA Vanadzor, coordinator of the legal department.
On February 9, the Prosecutor's Office of Tavush region filed a motion to the court regarding the detention of Maksim, taking as a basis the fact that Belarusian law-enforcement bodies had initiated a search against him. As a result, the court granted the motion; Maksim was detained for a 40 day period, then the term was constantly extended.
The Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia received an extradition request from the Republic of Belarus in April 2024.
Maksim immediately after the detention applied to the Migration and Citizenship Service of the RA Ministry of Internal Affairs, requesting asylum.
By the decision of granting asylum, the fact of being subjected to political persecution was considered credential, and it was recorded that the Belarusian authorities do not tolerate dissent; persons may be sentenced to imprisonment on various charges. In the decision of granting asylum, the arbitrary arrests and detentions are accompanied by frequent violations of fundamental human rights.
On the basis of granting asylum, yesterday late evening, being arrested for 4  months,  Maksim Vaitkiavichus was set free from the penitentiary.