ՀԿ-ները դատավարության մասնակիցների իրավունքների անհամաչափ սահմանափակման ռիսկեր են տեսնում
Գործունեություն | Իրավակիրառ պրակտիկայի վերլուծություն | Հրապարակումներ | Օրենսդրական առաջարկություններ և վերլուծություն
10․04․2024 թ․-ին Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում քննարկման են դրվել «ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և «ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերը (այսուհետ՝ նաև Նախագծեր)։ Մենք՝ ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս, ուսումնասիրել ենք խնդրո առարկա Նախագծերը և դրանցով առաջարկվող որոշ փոփոխություններ համարում ենք խնդրահարույց և մտահոգիչ՝ դատավարության մասնակիցների իրավունքները անհամաչափ սահմանափակելու բարձր հավանականություն ստեղծող։
Նախագծերի ուսումնասիրությամբ հայտնաբերված երեք հիմնական խնդիրները ներկայացնում ենք ստորև։
1.     Նախագծերով առաջարկվում է դատարաններին իրավասություն տալ դատական տուգանք կիրառել եզրափակիչ/գործն ըստ էության լուծող դատական ակտերով կամ հայցադիմումի ընդունումը մերժելու մասին որոշումներով՝ անբարեխիղճ կերպով անհիմն հայց, վերաքննիչ կամ վճռաբեկ բողոք ներկայացնելու կամ դատավարական այլ վարքագծով իր իրավունքները չարաշահելու դեպքերում, եթե համապատասխան դատական ակտով հաստատվել է իրավունքի չարաշահման փաստը։
Ակնհայտ է, որ նշված իրավակարգավորումը գործին մասնակցող անձանց նկատմամբ դատական սանկցիա կիրառելու համար խիստ գնահատողական հիմքեր է նախատեսում, մասնավորապես բավականին լայն կարող է մեկնաբանվել թե' «անհիմն հայց կամ բողոք» եզրույթը, թե' հատկապես «դատավարական այլ վարքագծով   իրավունքները չարաշել» եզրույթը։ Գործնականում նշված հասկացությունների ներքո   հնարավոր է հասկանալ գրեթե ցանկացած դատավարական իրավունքից օգտվելը,  որի անբարեխղճության գնահատման որևէ չափորոշիչ Նախագծի առաջարկվող   դրույթը չի նախատեսում։ Կարծում ենք, որ թեև առաջարկվող կարգավորումների, առհասարակ դատական սանկցիաներ կիրառելու հետապնդվող նպատակը դատական օրենսգրքի համաձայն կարող է լինել դատական իշխանության  հեղինակության պաշտպանությունը, այնուամենայնիվ, նշված նպատակի  իրագործումը ակնհայտորեն չի կարող վտանգել դատավարության մասնակիցների  արդար դատաքննության իրավունքի լիարժեք իրացումն ու դրանից ածանցվող մյուս  իրավունքները։
2.     Նախագծերով առաջարկվում է նաև սահմանել դատական սանկցիայի նոր տեսակ՝ իրավունքի իրականացման սահմանափակում, որը կարող է կիրառվել. 1) գործի նյութերին ծանոթանալու, դրանց պատճեններ ստանալու, քաղվածքներ, լուսանկարներ, լուսապատճեններ և պատճեններ անելու, 2) բացարկ հայտնելու, 3) ապացույցներ ներկայացնելու, 4) դատավարության մասնակիցներին հարցեր տալու, 5) միջնորդություններ ներկայացնելու, 6) դիրքորոշում ներկայացնելու իրավունքները պարբերաբար չարաշահելու դեպքում:
Ինչպես և նախորդ կետում նշվածը, այս իրավակարգավորումը նույնպես բարձր ռիսկեր է ստեղծում գործին մասնակցող անձանց իրավունքների չհիմնավորված  սահմանափակման մասով։ Մասնավորապես նախատեսված կարգավորումը դատական սանկցիա կիրառելու հիմքը հաստատված համարելու համար նախատեսում է միայն մեկ չափելի չափանիշ, այն է՝ իրավունքից օգտվելու պարբերականությունը, սակայն արարքի սուբյեկտիվ կողմը, այն է՝ դատավարական սուբյեկտի չարամտությունը գնահատելու համար որևէ չափելի չափանիշ չի նախատեսվում։ Նաև գտնում ենք, որ միանշանակորեն հնարավոր է սահմանել նման չափանիշներ։ Այդ մասով առաջարկում ենք. 1․ նյութերին ծանոթանալու մասով արարքը որպես չարաշահում գնահատելու հիմք սահմանել գործի նույն նյութերը կամ գործի ամբողջ նյութը պարբերաբար ծանոթացման ներկայացնելու խնդրանքով դիմելը կամ նշված իրավունքից օգտվելը որպես պարբերաբար գործի քննությունը հետաձգելու հիմք օգտագործելը, 2․ բացարկ հայտնելու մասով՝ փաստացի միևնույն հիմքով դա անելը, 3․ ապացույցներ ներկայացնելու մասով՝ գործին ոչ վերաբերելի ապացույցներ պարբերաբար ներկայացնելը (հաշվի առնելով այն, որ վերաբերելի ապացույցների մասով առհասարակ արդար դատաքննության իրավունքի ուղղակի խախտում կլինի դրանք ներկայացնելը որևէ կերպով սահմանափակելը՝ բացի դատավարական փուլերից և ժամկետներից), 4․ դատավարության մասնակիցներին  հարցեր տալու մասով՝ նույնաբովանդակ կամ ոչ վերաբերելի հարցեր տալը, 5․ միջնորդություններ ներկայացնելու դեպքում՝ փաստացի նույն հիմքով կամ պահանջով միջնորդություններ ներկայացնելը կամ միջնորդությունները պարբերաբար օրենքով չսահմանված փուլում ներկայացնելը, 6․ դիրքորոշում արտահայտելու մասով՝  փաստացի նույն հարցի շուրջ նույնաբովանդակ դիրքորոշումներ ներկայացնելը։
3.     Վերոգրյալի հետ մեկտեղ «ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծով առաջարկվում է նախատեսել որոշ դեպքերում դատական նիստին դատավարության մասնակիցների ներկայության պարտադիրությունը սահմանող դրույթ՝ այն խախտելու համար որպես հետևանք սահմանելով դատական տուգանքի նշանակումը։ Գտնում ենք, որ նշված կարգավորումը ևս իրավաչափ չէ, քանի որ ուղղակի կերպով խախտում է դատավարական իրավունքներից և դատական պաշտպանության միջոցներից օգտվելու տնօրինչականության սկզբունքը։ Մասնավորապես, թեև ընդհանուր առմամբ ընկալելի է, որ առաջարկվող կարգավորման նպատակն է առավելագույնս ապահովել դատավարության բազմակողմանիությունն ու այդպիսով առավելագույնս սպասարկել արդարադատության շահը, բայցևայնպես այն ակնհայտորեն ոչ իրավաչափ է այնքանով, որքանով դատարանում հայց հարուցելն ու այն պաշտպանելը հայցվոր կողմի համար, իսկ դրա դեմ առարկելը պատասխանող կողմի համար իրավունք է, այլ ոչ պարտականություն, և եթե նրանք այդ իրավունքից օգտվելու համար չեն օգտվում բոլոր դատավարական հնարավորություններից, այդ թվում՝ անհրաժեշտ պարզաբանումներ տալու համար չեն ներկայանում դատական նիստին, կարող են կրել դրա բացասական հետևանքները իրենց համար անբարենպաստ դատական ակտի կայացման (դրա կայացման հավանականությունը բարձրանալու) տեսքով, սակայն նրանց ըստ էության չի կարելի պարտավորեցնել մասնակցել քաղաքացիական դատավարությանը՝ ֆիզիկական ներկայություն ապահովելով։ Կարծում ենք՝ առաջարկվող կարգավորման նպատակին հասնելու առումով ավելի պիտանի և համաչափ միջոց կարող է լինել նախագծով առաջարկվող՝ դատարանին պարզաբանում ներկայացնելու անհրաժեշտության դեպքերում կողմին այդ մասին և չներկայանալու դեպքում հավանական անբարենպաստ հետևանքների մասին ծանուցելու պարտականությունը սահմանելը՝ միաժամանակ սահմանելով նշվածի մասին պատշաճ ծանուցված լինելու և առանց հարգելի պատճառի չներկայանալու դեպքում կողմի համար համապատասխան անբարենպաստ դատական ակտի ընդունման հնարավորություն, օրինակ՝ հայցն առանց քննության թողնելը կամ մերժելը, եթե հայցվորի կողմից պարզաբանում չներկայացնելը օբյեկտիվորեն բացառում է հայցի հիմքն ու առարկան պարզելը և որպես հետևանք դրա քննությունը։
Հիմք ընդունելով նախորդիվ նշված փաստարկումները՝ առաջարկում ենք․
• նախագծերից բացառել անբարեխիղճ կերպով անհիմն հայց, վերաքննիչ կամ վճռաբեկ բողոք ներկայացնելու կամ դատավարական այլ վարքագծով իրավունքները չարաշահելու դեպքերում դատական տուգանք կիրառելու հնարավորություն սահմանող դրույթները․
• հիմք ընդունելով 2-րդ կետում նշված առաջարկները՝ Նախագծերում հստակեցնել/սահմանել իրավունքի իրականացման սահմանափակման դատական սանկցիայի կիրառման համար հիմք հանդիսացող վարքագծի գնահատման չափորոշիչները․
• հիմք ընդունելով 3-րդ կետում նշված առաջարկները՝ վերախմբագրել «ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը՝ դրանից բացառելով դատական նիստին չներկայանալու համար կողմի նկատմամբ դատական սանկցիա կիրառելու հնարավորությունը։

NGOs see risks of disproportionate restrictions on the rights of litigants
On April 10, 2024, the draft laws “On Amendments and Additions to the RA Civil Procedure Code” and “On Amendments and Additions to the RA Administrative Procedure Code” (hereinafter referred to as the Drafts) were put up for discussion on the Unified Website for Publication of Legal Acts Drafts. We, the undersigned organizations, have studied the Drafts in question and consider some of the proposed changes to be problematic and concerning, as they create a high likelihood of disproportionately restricting the rights of litigants.
We present the three main problems identified by the study of the projects below.
1. The Drafts propose to grant courts the authority to impose judicial fines through final or case-resolving judicial acts, or through decisions rejecting the acceptance of claims, in cases where a party has maliciously filed unfounded claims, appeals, or cassation complaints, or has otherwise abused procedural rights, provided that the fact of abuse of rights has been established by the relevant judicial act.
It is obvious that the mentioned legal regulation provides strict evaluative grounds for applying judicial sanction to the persons participating in the case, in particular, the term “groundless claim or complaint” or especially the term “impairing the rights by other judicial behavior” can be interpreted quite broadly. In practice, under the mentioned concepts, it is possible to understand the use of almost any procedural right, the proposed provision of the Project does not provide for any criteria for evaluating the bad faith. We believe that although the objective of applying judicial sanctions in general according to the judicial code may be the protection of the authority of the judiciary, the implementation of the stated objective cannot obviously endanger the full realization of the right of the trial participants to a fair trial and other rights derived from it.
1. The drafts also propose to establish a new type of judicial sanction, a restriction on the exercise of the right, which can be applied. In case of regularly abusing the right to: 1) get acquainted with the case materials, receive their copies, make extracts, photographs, photocopies and copies, 2) express an objection, 3) present evidence, 4) ask questions to the trial participants, 5) submit petitions, 6) present a position.
As mentioned in the previous point, this legal regulation also creates high risks in terms of unjustified restriction of the rights of the persons participating in the case. In particular, the provided regulation provides for only one measurable criterion to consider the grounds for applying a judicial sanction established, that is, the frequency of exercising the right, but no measurable criterion is provided for evaluating the subjective side of the act, that is, the maliciousness of the litigant. We also believe that it is definitely possible to set such standards. In that regard, we suggest: 1. To establish the basis for assessing the act of familiarization with the materials as abuse is to apply for regular presentation of the same materials or all the materials of the case, or to exercise the said right as a basis for periodically postponing the examination of the case, 2. in terms of objecting, doing so on the same basis, 3. in terms of presenting evidence, regularly presenting evidence not relevant to the case (taking into account that it would be a direct violation of the right to a fair trial in general to limit their presentation in any way, except for trial stages and terms), 4. in terms of asking questions to the participants of the trial, asking similar or unrelated questions, 5. in case of submission of petitions, submitting petitions on the same basis or demand or regularly submitting petitions at a stage not defined by law, 6. in terms of expressing a position, actually presenting positions with the same content on the same issue.
1. Along with the above, the RA draft law “On Amendments and Additions to the Civil Procedure Code of the Republic of Armenia” proposes to provide a provision defining the mandatory presence of the trial participants at the court session in some cases, setting a court fine as a consequence for violating it. Along with the above, the RA draft law “On Amendments and Additions to the Civil Procedure Code of the Republic of Armenia” proposes to provide a provision defining the mandatory presence of the trial participants at the court session in some cases, setting a court fine as a consequence for violating it. We find that the mentioned regulation is also not legal, because it directly violates the principle of management of using procedural rights and judicial remedies.
In particular, although it is generally understood that the purpose of the proposed regulation is to maximize the versatility of the trial and thus to serve the interests of justice to the maximum, it is clearly illegitimate to the extent that it is for the plaintiff to initiate and defend a lawsuit and for the defendant to object to it is a right, not an obligation, and if they do not take advantage of all procedural opportunities to exercise this right, including not appearing at the court session to provide the necessary clarifications, they may suffer the negative consequences of an unfavorable court decision (increasing the probability of its occurrence) in appearance, but in essence they cannot be obliged to participate in civil proceedings by providing physical presence. We believe that in terms of achieving the goal of the proposed regulation, a more suitable and proportionate measure proposed by the draft may be to provide clarification to the court in cases where it is necessary for the party to do so and to establish the obligation to notify about possible adverse consequences in case of non-appearance. At the same time, defining the possibility of adopting a corresponding adverse judicial act for the party in case of proper notification and failure to appear without a valid reason, for example, leaving the claim without examination or rejecting it if the plaintiff’s failure to provide explanations objectively precludes clarifying the basis and subject of the claim and, consequently, its examination.
Based on the previously mentioned arguments, we suggest:
• to exclude from the drafts the provisions defining the possibility of applying a court fine in cases of filing an ungrounded lawsuit, appeal or cassation appeal or abusing the rights by other procedural behavior in bad faith;
• based on the proposals mentioned in point 2: Clarify/define in the drafts the criteria for evaluating the behavior that is the basis for the application of the judicial sanction of restriction of the exercise of the right.
• based on the proposals mentioned in point 3, to re-edit the RA draft law “On Amendments and Additions to the Civil Procedure Code of the Republic of Armenia”, excluding from it the possibility of applying a judicial sanction to the party for not appearing at the court session.