Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական և ՀՀ Հակակոռուպցիոն դատարանների միջև ընդդատության և վերահասցեագրումների անհստակությունից տուժում է բուն գործի քննության արդյունավետությունը
July 4, 2024
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի կողմից իրականացվող մի քանի կարևոր ռազմավարական գործերով արդեն արձանագրվել է այն մտահոգիչ մոտեցումը, երբ Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի և ՀՀ Հակակոռուպցիոն դատարանի կողմից, առարկայական ընդդատությամբ պայմանավորված, առաջացել են գործերի պատշաճ քննությունն ապահովելու խնդիրներ։
Մասնավորապես, մի դեպքում ՀՀ առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական և ՀՀ Հակակոռուպցիոն դատարաններից յուրաքանչյուրը իրեն ներկայացված բողոքին ի պատասխան  որոշել է, որ տվյալ գործն ընդդատյա չէ իրեն և մերժել է բողոքի քննությունը՝ առանց գործն ըստ ընդդատության վերահասցեագրելու, իսկ մյուս դեպքերում՝ այս դատարանների միջև տեղի է ունեցել ներկայացված դատական գործի՝ «ըստ առարկայական ընդդատության» փոխանցումների անվերահսկելի շրջապտույտ, ինչը վկայելով այս դատարանների լիազորությունների և քննվելիք գործերի շրջանակի անհստակության մասին, միաժամանակ հանգեցնում է արդարադատության իրականացման ու գործի բուն էության քննման խաթարմանը։
Ստացվում է, որ դատավորների՝ բողոքի ընդդատության հետ կապված հարցը ճիշտ չկարգավորելու արդյունքում ոչ արդյունավետ է գործում դատական մատչելիության սկզբունքը, միաժամանակ՝ խախտելով գործի ողջամիտ քննության օրենսդրական պահանջը, ինչի արդյունքում չեն պահպանվում բողոքի քննության համար ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված ժամկետները և դատական պաշտպանությունը նման դեպքերում դառնում է ոչ արդյունավետ։
Մեկ տարվա ընթացքում ՀՔԱՎ գրասենյակի կողմից իրականացվող ռազմավարական գործերից չորսով արդեն արձանագրվել է այս խնդիրը՝ երբ այս դատարանների միջև համանման “փոխանցումների” արդյունքում խախտվել է  գրասենյակի ռազմավարական գործերի պատշաճ, լրիվ և օբյեկտիվ քննության օրենսդրական երաշխիքը։ Ուստի, նման արատավոր դատավարական պրակտիկային համակարգային լուծում տալու նպատակով բոլոր այդ գործերի վկայակոչմամբ համապատասխան դիմում է ներկայացվել Բարձրագույն դատական խորհուրդ՝ բարձրաձայնված խնդրի առնչությամբ ՀՀ դատական համակարգում միասնական պրակտիկայի ձևավորումն ապահովելու պահանջով։

The efficiency of the examination of the case itself is suffering from the ambiguity of jurisdiction and redirections between the Criminal and Anti-Corruption Courts of General Jurisdiction of the First Instance.
The Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor  has noted a concerning approach in several important strategic cases where the Criminal Court of General Jurisdiction of the First Instance and the Anti-Corruption Court of Armenia, due to subject-matter jurisdiction, have caused problems in ensuring the proper examination of cases.
Specifically, in one case, each of the Criminal Court of General Jurisdiction of the First Instance and the Anti-Corruption Court of Armenia decided that the case was not under their jurisdiction in response to the complaint submitted to them and refused to hear the complaint without redirecting it according to jurisdiction. In other cases, there has been an uncontrollable loop of transferring the presented case between these courts “according to subject-matter jurisdiction”, indicating the ambiguity of the courts’ powers and the scope of cases they are to examine, which simultaneously leads to the disruption of justice and the examination of the essence of the case.
As a result, the principle of judicial accessibility is operating ineffectively due to judges not properly addressing the issue of jurisdiction related to appeals, which simultaneously violates the legislative requirement for a reasonable examination of the case. Consequently, the deadlines established by the Armenian Criminal Procedure Code for reviewing appeals are not being upheld, making judicial protection ineffective in such cases.
Within a year, this problem has already been recorded in four of the strategic cases carried out by the HCAV, when, as a result of similar “transfers” between these courts, the legal guarantee of a proper, complete and objective examination of the strategic affairs of the office was violated. Therefore, in order to provide a systemic solution to such a vicious judicial practice, a corresponding application was submitted to the Supreme Judicial Council with reference to all those cases, with the request to ensure the formation of a unified practice in the judicial system of the Republic of Armenia.