Դեռևս հաղթահարված չեն զորակոչիկների առողջական վիճակի պատշաճ զննության ժամանակ շարունակաբար դիտարկվող խնդիրները
July 22, 2021
Չնայած նրան, որ երկու անգամ նույն առողջական խնդրով զորակոչիկը տարկետում էր ստացել, հաջորդ զորակոչին, առանց առողջական վիճակի որևէ փոփոխության, ճանաչվել էր սահմանափակումով պիտանի զինվորական ծառայությանը․ միայն ՀՔԱՎ-ի իրավական աջակցությամբ հնարավոր եղավ կանխել զորակոչիկի իրավունքի խախտումը և նրան ճանաչեցին ոչ պիտանի պարտադիր ժամկետային զինծառայության համար։
2018 թվականի հուլիսի 16-ին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ էր դիմել Գյումրի քաղաքի բնակիչ, զորակոչիկ Վ․Հ․-ի մայրը՝ իր որդու իրավունքների պաշտպանության հարցով։
Դեռևս վաղ հասակից Վ․Հ․-ի մոտ առկա է եղել ծնկի ոսկրի գերաճ, որի պատճառով նրա ծունկը չի ծալվում։  2016 թ.-ին  առողջական վիճակի հետազոտություն անցնելով «Վնասվածքաբանության և օրթոպեդիայի գիտական կենտրոն» ՓԲԸ-ում` նրա մոտ ախտորոշվել է «Աջ ազդոսկրի ս/3-ի միջային մակերեսին ոսկրաաճառային էկզոստոզ, խորհուրդ է տրվում վիրահատական բուժում», որի հիման վրա  Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի կողմից տրվել է պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության զորակոչից բուժման նպատակով տարկետում` 1 տարի ժամկետով: 2017թ.-ին նույն ախտորոշումը ստանալուց հետո ևս 1 տարի ժամկետով տարկետման իրավունք է ստացել։
2018 թվականի մայիսին՝ հերթական զորակոչի ժամանակ, Վ. Հ․-ն առողջական վիճակի հետազոտություն է անցել «Վնասվածքաբանության և օրթոպեդիայի գիտական կենտրոն» ՓԲԸ-ում․ ստանալով նույն ախտորոշումը՝ Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովն ուղեգրել է լրացուցիչ և ստուգիչ հետազոտության՝ պատճառաբանելով, որ առողջական վիճակի հետազոտման ակտում ֆունկցիայի խանգարման աստիճանը նշված չէ․ արդյունքում տրվել է հետևյալ ախտորոշումը՝ «Աջ ազդոսկրի ս/3-ի միջային մակերեսին ոսկրաաճառային էկզոստոզ, ֆունկցիայի ժամանակավոր խանգարումով, խորհուրդ է տրվում վիրահատական բուժում»: Սակայն ԿԲՀ-ն իր եզրակացության մեջ նշել է, որ զորակոչիկն ունի ֆունկցիայի աննշան խանգարում, ինչի հիման վրա էլ, համաձայն ՀՀ Կառավարության թիվ 404-Ն որոշման  47-րդ հոդվածի Գ կետի, ճանաչվել է սահմանափակումով պիտանի՝ պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության հերթական՝ 2018 թ.-ի ամառային զորակոչի համար, սակայն հրաժարվել է մեկնել զինվորական ծառայության, որի արդյունքում հարուցվել է քրեական գործ։
2020 թ.-ի սեպտեմբերին հետազոտություն անցնելով «Արմենիա» բժշկական կենտրոնում՝ տրվել է  «Աջ ազդոսկրի ս/3-ի միջային մակերեսին ոսկրաաճառային էկզոստոզ ֆունկցիայի ժամանակավոր խանգարումով: Խորհուրդ է տրվում վիրահատական բուժում» ախտորոշումը, ըստ որի՝ 2021 թվականի փետրվարին Վ. Հ․-ին  տրվել է պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության զորակոչից բուժման նպատակով տարկետում 5 ամիս ժամկետով։
Այսպես՝ 2021 թվականի մարտի 30-ին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան և Վ․Հ․-ի իրավապաշտպան Հայկ Հակոբյանը դիմել է ՀՀ ՊՆ նախարար Վաղարշակ Հարությունյանին` Վ.Հ.-ին պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից ազատելու վերաբերյալ բարենպաստ վարչական ակտ ընդունելու համար` այլևս իրավաբանական ուժ չունեցող Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի 12.07.2018 թ. եզրակացությունը ոչ իրավաչափ ճանաչելու պահանջով․ ԿԲՀ-ն պարտավոր էր միատեսակ փաստական հանգամանքերի նկատմամբ ցուցաբերել միևնույն մոտեցումը, այն է՝ Վ.Հ․-ին պետք է տրամադրեր պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության զորակոչից բուժման նպատակով տարկետում, ինչպես նախորդ 2016 և 2017 թթ.-ի զորակոչերի ժամանակ՝ հաշվի առնելով առողջական վիճակի հետազոտության արդյունքները:
Բացի դրանից՝ 2016 և 2017 թթ․-ի զորակոչերի ժամանակ առողջական վիճակի հետազոտությունների եզրակացություններում Վ. Հ․-ի հիվանդության ֆունկցիայի խանգարման աստիճանը նշված չի եղել, սակայն նրան տրվել է տարկետում,  մինչդեռ ԿԲՀ-ն միայն 2018 թ.-ի ամառային զորակոչին է որոշել ֆունկցիայի խանգարման աստիճանը ճշտելու նպատակով Վ. Հ․-ին ուղեգրել լրացուցիչ և ստուգիչ հետազոտությունների։ Հարկ է նշել նաև, որ  ՎՕԳԿ-ում ֆունկցայի խագարման աստիճանը նշվել է ժամանակավոր, իսկ ԿԲՀ-ն 2018 թ․-ի իր որոշման մեջ նշել է ֆուկցիայի աննշան խանգարում այն դեպքում, երբ ԿԲՀ-ն իր եզրակացութունը կայացրել է ՎՕԳԿ-ում կատարված լրացուցիչ և ստուգիչ հետազոտությունների հիման վրա։
Այսպիսով՝ ակնհայտ է դառնում, որ պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության համար Վ․Հ․-ին սահմանափակումով պիտանի ճանաչելու բավարար  հիմքեր չի ունեցել։
Ավելին՝ 2018 թ.-ի ամառային զորակոչի ընթացքում Վ․Հ․-ն առողջական վիճակի ամբողջական հետազոտություն չի անցել, որովհետև ըստ ՀՀ Կառավարության թիվ 404-Ն որոշման՝ 47-րդ հոդվածով զորակոչիկներին փորձաքննելու դեպքում էական  նշանակություն ունի էկզոստոզի բարձրությունը որոշելը, որն անհրաժեշտ պայման է զինվորական ծառայության համար զորակոչիկի պիտանիությունը ճանաչելու հարցում, ինչը փաստացի չի իրականացվել։
Հարկ է նշել, որ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 23-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ առողջական վիճակի պատճառով բուժման կարիք ունեցող քաղաքացուն պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից երեք անգամ տարկետում տրամադրելուց հետո պետք է ճանաչել պիտանի, սահմանափակումով պիտանի կամ ոչ պիտանի զինվորական ծառայության համար․ Վ․Հ․-ն տարկետում ստացել է 2016 և 2017 թթ․-ին, իսկ 2018 թ.-ի ամառային զորակոչին ԿԲՀ եզրակացությամբ տրամադրվել է տարկետում բուժման նպատակով, հետևաբար 2020 թ.-ի ձմեռային զորակոչին առողջական վիճակի հետազոտության արդյունքներով Վ. Հ․-ն, ունենալով լուրջ առողջական խնդիրներ, պետք է ճանաչվեր ոչ պիտանի զինվորական ծառայության համար։
2021 թ․-ի ամառային զորակոչի ժամանակ Վ․Հ․-ն կրկին ներկայացվել է ԿԲՀ նիստին, և ըստ առողջական վիճակի հետազոտությունների արդյունքների` ԿԲՀ եզրակացությամբ ճանաչվել է ոչ պիտանի զինծառայության համար` համաձայն ՀՀ կառավարության թիվ 104 որոշման 38-րդ հոդվածի Դ կետի։
Վարույթ իրականացնող մարմնի որոշմամբ Վ.Հ.-ի նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցվել է, իսկ քրեական գործի վարույթը` կարճվել` հանցակազմի բացակայության հիմքով։
Այսպես՝ կարող ենք արձանագրել, որ հաճախ զորակոչի ընթացքում ոչ պատշաճ բժշկական հետազոտություն իրականացնելու հետևանքով զորակոչիկը ճանաչվում է պիտանի կամ սահմանափակումով պիտանի զինվորական ծառայությանը, այն պարագայում, երբ նրա առողջական վիճակի հիման վրա պետք է ճանաչվեր ոչ պիտանի զինվորական ծառայությանը։ Այսինքն՝ հերթական անգամ գործ ունենք առողջական հիմքով զորակոչիկի իրավունքի հնարավոր խախտման փաստի հետ, որը հնարավոր եղավ կանխել իրավական աջակցության տրամադրման միջոցով։
Կարևորում ենք, որ նաև ԿԲՀ-ն ի վերջո ընդունեց հիմնավոր վերջնական եզրակացություն, որով կանխվեց զորակոչիկի իրավունքի խախտումը, և կանխվեց նաև զինվորական պարտականությունների ոչ պատշաճ կատարման ու դրա հետևանքով հնարավոր խնդիրների առաջացումը զինվորական ծառայության ընթացքում, որոնք կարող են ավարտվել ընդհուպ մահվան ելքով։

Though the conscript had been twice granted a deferral for the same health problem, during the next call-up, without any change in his health state, he was recognized fit for military service with limitations. It was possible to prevent the conscript’s rights violations only with the legal aid of HCA Vanadzor and he was recognized unfit for compulsory military service.
On 16 July 2018, Gyumri city resident and conscript V.H. ‘s mother applied to HCA Vanadzor requesting to protect her son’s rights.
Since his early childhood, V.H. has had a knee bone overgrowth, due to which his knee cannot be bent. In 2016 he underwent a medical examination in “Scientific Center of Traumatology and Orthopaedy” CJSC and was diagnosed “Exostosis on lower third medial surface of the right hip, surgical treatment recommended”. Based on this diagnosis, the Central Medical Commission granted him a one-year deferral for medical treatment. Having been given the same diagnosis in 2017, he was granted a deferral for one more year.
In May 2018, during the call-up, V.H. underwent a health check-up in “Scientific Center of Traumatology and Orthopaedy” CJSC and got the same diagnosis. After that, the Central Medical Commission referred him to an additional checking examination, reasoning that the health state examination act lacked the dysfunction degree. As a result, the following diagnosis was given “Exostosis on lower third medial surface of the right hip, with a temporary dysfunction, surgical treatment recommended”. However, the CMC mentioned in the conclusion that the conscript had a slight dysfunction, and based on Article 47 clause C of the RA Government’s decision 404-Ն, he was recognized fit with limitations for summer 2018 call-up. However, he refused to serve the military service and as a result, a criminal case was initiated
In September 2020, V.H.underwent a medical examination in Armenia MC and was diagnosed with “Exostosis on lower third medial surface of the right hip, with a temporary dysfunction, surgical treatment recommended”. Based on this, in February 2021, he was given a 5-month deferral to get medical treatment.
On 30 March 2021, HCA Vanadzor advocate  and V.H.’s legal defender Hayk Hakobyan applied to RA Minister of Defense Vagharshak Harutyunyan, claiming to recognize illegal the CMC’s conclusion of 12.07.2018 – which no longer had legal force – in order to make an administrative act on exempting V.H. from compulsory military service. The CMC was supposed to have the same approach to similar factual conditions, i.e., to grant V.H. a deferral to get medical treatment, just as during the call-ups of 2016 and 2017, taking into account the results of his health state check-up.
Besides, during 2016 and 2017 call-ups, health state examination conclusions lacked V.H.’s disease dysfunction degree and yet, he was granted a deferral. Whereas, it was only during the summer 2018 call-up that the CMC decided to refer V.H to undergo additional checking examinations in order to clarify the dysfunction degree. It should be mentioned that the Scientific Center of Traumatology and Orthopaedy mentioned that the dysfunction degree was temporary, while in its decision of 2018, the CMC  mentioned a slight dysfunction, but that conclusion was made based on the additional checking examinations conducted in the Scientific Center of Traumatology and Orthopaedy.
It is thus strikingly obvious that  there were not sufficient grounds to recognize V.H. fit with limitations for compulsory military service.
Moreover, during summer 2018 call-up, V.H. did not undergo a complete medical check-up, since according to Article 47 of the Government’s decision N 404-Ն, it is vital to decide the degree of exostosis when examining conscripts, as it is a necessary condition in recognizing a conscript fit for military service; which was factually omitted in V.H.’s case.
It is noteworthy that according to Article 23 part 2 of the RA Law “On military service and status of the serviceman”, having been thrice granted a deferral to get a medical treatment, the citizen must be recognized fit, fit with limitations or unfit for military service. V.H. was granted a deferral in 2016 and 2017, and during summer 2018 call-up, the CMC made a conclusion and granted him a deferral to get a medical treatment. Therefore, given the results of medical examination in winter 2020 call-up, V.H., having serious health problems, should have been recognized unfit for military service.
During summer 2021 call-up, V.H. was again present at the CMC session. Given his health state examination results, the CMC made a conclusion and recognized him unfit for military service according to Article 38 clause D of the RA Government’s decision N 104
The body conducting the proceedings made a decision to halt the criminal prosecution initiated against V.H. and the criminal case proceedings were discontinued based on the absence of corpus delicti.
Thus, we can record that often, during call-ups, as a result of improper medical examinations, conscripts are recognized fit or fit with limitations for military service, while they should be recognized unfit for military service due to their health state. This means that once again we deal with potential violation of a conscript’s right which was possible to prevent by provision of legal aid.
We find it important that the CMC ultimately made a final grounded conclusion which prevented the violation of the conscript’s right and also improper implementation of military duties and the potential problems caused by it during military service that could possibly have lethal consequences.