Մեկ տարուց ավել է փորձաքննության արդյունքները չեն ստացվել
Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Իրավունքներ | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Կյանքի իրավունք | Հրապարակումներ | Նորություններ
-19-ամյա զինծառայող Վարդան Մելքոնյանի մահվան առիթով 2017-ին հարուցված քրեական գործը, կարծես, «քնեցված» վիճակում է հայտնվել, - ասում է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Արայիկ Զալյանը:
Հիշեցնենք՝ 2017 թվականի հուլիսի 23-ի առավոտյան՝ ժամը 06:30-ի սահմաններում, կրտսեր սերժանտ Վարդան Մելքոնյանը հայտնաբերվել էր մայրաքաղաքի Նուբարաշեն համայնքի թիվ 95 հիմնական դպրոցի մոտակա տարածքում՝ զինվորական գոտիով  ծառից կախված վիճակում:
Նախաքննության ընթացքում Մելքոնյանի դիակի զննությամբ վերջինիս հագին եղած զինվորական տաբատի գրպանից դուրս էր բերվել բջջային հեռախոս: Դրանում առկա տեսաձայնային ու տեքստային ֆայլերով պայմանավորված՝ առաջացել էր  հետմահու դատահոգեբանական և դատահոգեբուժական համալիր փորձաքննության անհրաժեշտություն:
Քննիչների կարծիքով հեռախոսի պարունակությունը կարող էր անհրաժեշտ տեղեկություններ հաղորդել Մելքոնյանի՝ ինքնասպանությանը նախորդող հոգեվիճակի մասին,  պարզելու՝ ինչը կարող էր ինքնասպանության հասցնել 19-ամյա զինծառայողին: Փորձաքննությունների իրականացումը հանձնարարվել էր «Փորձաքննությունների ազգային բյուրո» ՊՈԱԿ-ին և ՀՀ ԱՆ դատահոգեբուժական  փորձաքննությունների հանձնաժողովի փորձագետներին: Առաջնահերթությունը տրվել էր, հատկապես, դատահոգեբուժական փորձագիտական արդյունքներին:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով (ինքնասպանության հասցնել)  հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է  արդեն երկու տարի:
Գործով  որպես մեղադրյալ ներգրավված  Հ․ Մ․-ը՝ Վարդան Մելքոնյանի ծառայակիցը, արդեն զորացրվել է: Խափանման նախնական միջոց ընտրված կալանքը հետագայում փոխվել է. սկզբում՝ հրամանատարության հսկողությամբ, մինչ զորացրումն էլ՝  ստորագրությամբ՝ չհեռանալու մասին:
Վարդան Մելքոնյանի մայրը՝ Կարինե Մանուկյանն ասում է, որ շատ կապված է եղել տղայի հետ, նա ամեն ինչով կիսվում էր իր հետ, հաստատ կզգար փոփոխություն որդու հոգեվիճակում: Տիկին Կարինեն պնդում է, որ որդու վարքագծում, հոգեկան խնդիր ունենալու հետ կապված, երբևէ որևէ տարօրինակ, կասկածելի բան չի նկատել, ավելին՝ նա պնդում է, որ տղայի մահվան օրը զորամասում տեղի ունեցած վեճը «սարքովի» է եղել: Հիշում է, որ երբ Վարդանի հետ կատարվածի մասին տեղեկացել են զորամասում, ծառայակիցներից մեկը, գլուխը բռնելով, գոռացել է, թե՝ «արա՛, էս ի՞նչ արեցի ես»
«Նա ինչ-որ վտանգ է զգացել, երբ զանգել է վանաձորցի ընկերոջը, 20000 դրամ խնդրել՝ Վանաձոր գալու նպատակով, դրա մասին ես հետո եմ իմացել, եթե ինձ ասեին՝ ես կզգայի, որ տղայիս հետ ինչ-որ բան այն չէ»,-խոնավացած աչքերը սրբելով՝ ասում է տիկին Կարինեն: Նա տեղեկացել է նաև, որ միջադեպի օրը՝ մինչ այդ վիճաբանությունը, զորամասում են եղել քաղաքացիական հագուստով 2 անձինք: «Երբ քննիչին հարցրի՝ այդ 2 հոգին, որ մտել են քաղաքացիական հագուստով, ովքեր են եղել, ինչու են մտել, ասեց՝ պայմանագրային զինծառայողի ընկերներից են եղել, եկել են սուրճ են խմել, գնացել: Հարցրեցի՝ էդ երբվանի՞ց է զորամասը սրճարան դարձել, որ գան, սուրճ խմեն, գնան»:
Ինչ վերաբերում է  դատահոգեբանական ու հոգեբուժական փորձաքննությունների արդյունքներին, առանձնապես հույսեր չի փայփայում, թե դրանք կարող են լույս սփռել գործի ելքի վրա: «Ո՞նց պետք է փորձաքննություն անեն, որ հասկանան թե իմ տղայի հոգեվիճակը կարո՞ղ էր դրդել ինքնասպանության, եթե Վարդանին ճանաչողներն ու  հարցաքննված շուրջ 50 ծառայակիցները նշում են, որ նա նման քայլի ընդունակ չէր, հավասարակշռված տղա էր: էդքան ծանրաբեռնվա՞ծ են, որ տարիուկես է անցել,  չեն կարողանում էդ գործն անել: Ես էլ եմ զանգել փորձագետին, որ արագացնեն, խոստացել են արագացնել, բայց, ինչպես տեսնում եք, նույնն է»:
Այս ընթացքում տիկին Կարինեն եղել է գլխավոր դատախազությունում ու զինդատախազի մոտ, դատական բժշկի հետ հանդիպում խնդրել: Դիահերձման ժամանակ տղայի ամորձիներից մեկի վրայի կապտուկը նրա մոտ կասկածներ է առաջացրել՝ թե որդու հանդեպ բռնություն է գործադրվել: Չգիտես ինչու՝ դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության մեջ ոչինչ գրված չէ այդ կապտուկի մասին:
«Դատախազը բացել, եզրակացությունն ինձ ցույց է տվել՝ ոչ մի բան չկա գրված, հանել էին, ինչ էին արել՝ այդպես էլ չհասկացա: Քննիչին հարցրել եմ այդ կապտուկի մասին, սկզբում մերժեց, որ կապտուկ  եղել է, հետո, երբ պնդեցի, ասեց, որ տեսանյութերը նայել են ու տեսել կապտուկը: Երևի երեխուն խփել են, ցավից կռացել ա, հետևից գցել-խեղդել են, հետո նոր ձևական ծառից են կախել: Ծառի ճյուղը իրա բոյից կարճ ա եղել, ոտքերը ծալված մարդը կխեղդվի՞, ես չեմ հավատում, 100 % սպանություն է եղել,  իմ տղան նման բան չէր անի՝ հենց առաջին հերթին ինձ ցավ չպատճառելու համար: էդ փորձաքննությունն էլ նշանակել են, որ իմ երեխուն արատավորեն, իբր հոգեկան անհավասարակշիռ վիճակում է գնացել այդ քայլին, դրան են տանում: Էսքան ձգձգելն էլ հենց դրա համար է, որ ինչ-որ բան կոծկեն̱, սպայական կազմի վրայից էդ բանը հանեն»:
Ելնելով հանգամանքից, որ նախաքննության  ձգձգումներն անհարկի վտանգում են արդարադատության ապահովման սահմանադրական երաշխիքը, տուժողի իրավահաջորդ Կարինե Մանուկյանը, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի աջակցությամբ  նամակներ է ուղարկել քրեական գործով ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ 4-րդ կայազորային քննչական բաժնի ավագ քննիչին ու ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ խնդրելով ձեռնարկել միջոցներ՝ քննությունը պատշաճ կերպով, ինչպես նաև օրենքով սահմանված կարգով ու ժամկետներում համապատասխան անհրաժեշտ գործողություններն իրականացնելու  ուղղությամբ: Գլխավոր դատախազին ուղղված նամակում, վկայակոչելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում քննված նման մեկ այլ գործ, որի պարագայում փորձաքննության արդյունքները հայտնի են դարձել 6-ամսյա ժամկետում, Կարինե Մանուկյանն ուշադրություն է հրավիրել հատկապես այն հանգամանքին, որ փորձաքննության նշանակումից 1 տարի անց  չի իրականացվել որևէ գործողություն՝ քննության արդյունավետ ընթացք ապահովելու և գործի բացահայտմանը նպաստելու ուղղությամբ:
Տուժողի իրավահաջորդն իր նամակում  մատնանշել էր նաև «Հիվանդանոցային և արտահիվանդանոցային  դատահոգեբուժական փորձաքննությունների կարգը սամանելու մասին» ՀՀ Կառավարության որոշման նախագիծը, որով դատահոգեբուժական փորձաքննության ընդհանուր ժամկետը չի կարող գերազանցել 45, արտահիվանդանոցային  փորձաքննության դեպքում՝ 25 օրը:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Արայիկ Զալյանը, որը այս գործով տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչն է, հիշատակում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ և 13-րդ հոդվածները, որով 1-ին դեպքում՝ յուրաքանչյուրի կյանքի իրավունքը պաշտպանվում է օրենքով, 2-րդի համաձայն՝  այն անձը, ում սույն կոնվենցիայով ամրագրված իրավունքներն ու ազատությունները խախտվել են, ունի պետական մարմինների առջև իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունք: «Փորձաքննության նշանակումից ավելի քան 1 տարի է անցել, իսկ մենք դեռ արձանագրում ենք վերոնշյալ դրույթների խախտում,-ասում է Զալյանն ու շարունակում,-սույն գործով նախաքննությունն անորոշ ու չհիմնավորված պատճառներով  չի ընթանում: Փորձաքննության եզրակացությանը սպասելը մեծապես խոչընդոտում են արդարադատության՝ ողջամիտ ժամկետներում իրականացնելու սկզբունքին»:
ՀՀ գլխավոր դատախազին հասցեագրված նամակին պատասխանել են ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազությունից: Նամակում մասնավորապես նշված է, որ 2019-ի հունվարի 9-ից մինչև հուլիսի 22-ը՝  նախաքննական մարմնի կողմից 5 անգամ գրավոր հիշեցման կարգով, քննիչն ու հսկող դատախազը՝ այցելությունների միջոցով, փորձել են պարզել փորձագիտական հաստատությունից՝ դատահոգեբանական և դատահոգեբուժական համալիր փորձաքննության ձգձգման պատճառները: Հաստատությունը ձգձգումը պատճառաբանել է բացառապես աշխատանքային գերծանրաբեռնվածությամբ և 2019-ի հուլիսի 22-ին հավաստիացրել, որ սեղմ ժամկետում՝ առաջիկա օրերին կավարտի համալիր փորձաքննությունը և կտրվի եզրակացություն:
Արձանագրելով, որ 7 ամիս շարունակ քրեական գործով նախաքննական մարմնի կողմից դատահոգեբանական և դատահոգեբուժական համալիր փորձաքննությունների արդյունքներ ստանալու փորձերը պսակվել են անհաջողությամբ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը նամակներ է ուղարկել «Փորձաքննությունների ազգային բյուրո» ՊՈԱԿ-ին՝ հասկանալու բյուրոյի ծանրաբեռնվածությունը, թե հատկապես ինչն է խոչընդոտում վերոնշյալ դատահոգեբանական ու դատահոգեբուժական փորձաքննությունները ժամանակին իրականացնելուն:  ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ղեկավարը նամակով խնդրել է տեղեկություններ տրամադրել փորձաքննությունների ուղղվածության, փորձագետների թվի, հաստիքացուցակի, ֆինանսավորման աղբյուրների, փորձաքննություններից յուրաքանչյուրում ներգրավվող փորձագետների թվի մասին: «Փորձաքննությունների ազգային բյուրո»-ն ընդհանրական ու ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի հարցադրումներին գրեթե ոչինչ չասող պատասխան է ուղարկել, որում նշված է, որ փորձաքննություններ են իրականացվում 26 ուղղություններով, յուրաքանչյուր  ոլորտում աշխատող փորձագետների թիվը տարբեր է, ներկայում կազմում է 2-8 փորձագետ: Նամակում այդպես էլ տեղ չէին գտել հստակ տեղեկություններ տարվա կտրվածքով իրականացվող փորձաքննությունների թվի, ծանրաբեռնվածության ու իրականացման ժամկետների մասին: Ինչ վերաբերվում է ֆինանսավորման աղբյուրներին, նշվել էր, որ դրանք իրականացվում են ամեն տարի կնքվող պետական գնման պայմանագրի հիման վրա՝ ըստ տարվա ընթացքում կատարվող փորձաքննությունների քանակների՝ համապատասխան ժամանակացույցին:
Չբավարարվելով  «Փորձաքննությունների ազգային բյուրո»-ի պատասխանով՝ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը նույնաբովանդակ նամակով դիմել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ խնդրելով տեղեկություններ տրամադրել նաև ՀՀ-ում փորձաքննություններ իրականացնող կազմակերպությունների թվի ու տեսակի մասին:
Ի տարբերություն  «Փորձաքննությունների ազգային բյուրո»-ի նամակի՝ վարչապետի աշխատակազմից ստացված նամակն ավելի բովանդակալից էր:
Պարզվում է՝ ՀՀ առողջապահության նախարարությանը կից գործող դատահոգեբուժական փորձագիտական  հանձնաժողովը տարվա կտրվածքով կատարում է 120-140 փորձաքննություն: Հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են 8 փորձագետներ, յուրաքանչյուր փորձաքննության մասնակցում են նվազագույնը 3 փորձագետներ, իսկ հաստիքացուցակ հանձնաժողովը չունի: 1 անձի փորձաքննության համար փորձագետներից յուրաքանչյուրը վարձատրվում է 7000 դրամով, այլ գերատեսչությունների փորձագետները՝ 1 այցի համար՝ 10.000 դրամով, ընդ որում՝ տարվա կտրվածքով նախատեսված է 4 այցելություն:
Ամփոփելով պատկերը՝ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը մտահոգություն է հայտնում, որ  կարևոր գործառույթներ իրականացնող պետական մարմինները, չունենալով պատշաճ ֆինանսավորում, բավարար աշխատակիցներ, չեն կարողանում ողջամիտ ժամկետներում իրականացնել քրեական գործերով նախատեսված  փորձաքննությունները, որով ոչ միայն խոչընդոտում են գործի բացահայտմանն ու մեղավորների համար պատիժ սահմանելուն, այլև օրենքով ամրագրված մարդու իրավունքների պաշտպանության ապահովմանը, արդար քննության  ու ողջամիտ ժամկետներում արդարադատության իրականացմանը: ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը միաժամանակ առաջարկում է ավելացնել փորձաքննություններ իրականացնող հաստատությունների ֆինանսավորումն ու հաստիքները:
Վարդան Մելքոնյանի մայրը՝  Կարինե Մանուկյանն, այդուհանդերձ, հույսեր է փայփայում, որ գործն արդար քննության կարժանանա: Փորձաքննությունների ուշացման վերաբերյալ հոկտեմբերի 26-ին Վանաձորում նամակ է փոխանցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին: Առաջիկայում պատրաստվում է նամակներով դիմել նաև ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանին և  խաղաղ պայմաններում զինծառայության ընթացքում մահվան դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերն ուսումնասիրելու նպատակով ստեղծված մոնիթորինգի աշխատանքային խմբին:

Expertise results have not been received for more than a year
“The criminal case initiated in 2017 on the death case of 19-year-old serviceman Vardan Melkonyan seems to be “in repose”, says HCA Vanadzor lawyer Arayik Zalyan.
Let us remind that at around 6:30 on July 23, 2017, junior sergeant Vardan Melkonyan was discovered hanged by a military belt from a tree in Yerevan city Nubarashen community No. 95 School nearby area.
During the preliminary investigation, upon the examination of Melkonyan’s corpse, a mobile phone was discovered from the pocket of his military trousers. In connection with the video-audio and text files found therein, forensic psychological and forensic psychiatric complex expertise was necessary to be conducted.
According to the investigators, the content of the mobile phone could contain the necessary information on Melkonyan’s psychological state preceding the suicide and it could help find out what might have incited the suicide of the 19-year-old serviceman. The conduction of the expertise was assigned to “National bureau of expertises” SNCO and the experts of the RA Ministry of Justice forensic psychiatric expertise commission. Priority was particularly given to forensic psychiatric expertise results.
The preliminary investigation of the criminal case initiated under Article 110 §1 features (inciting suicide) of the RA Criminal Code has been continuing for two years already.
Vardan Melkonyan’s fellow serviceman H.M., who was involved in the case as the accused, has already been demobilized. Detention was first chosen as a pre-trial restriction and was later changed to the command control and a signature on not leaving after demobilization.
Vardan Melkonyan’s mother Karine Manukyan says that she and her son were very close, the latter shared everything with her and she would have definitely felt any change in her son’s psychological state. Mrs. Karine claims that she never noticed anything strange or suspicious in her son’s behaviour with regard to having a mental problem. Moreover, she claims that the quarrel that took place in the military unit on the day of her son’s death was “artificially made up”. She recalls that when the information on Vardan’s death reached the military unit, one of the fellow servicemen took his head in his hands and said, “What have I done?”
“He felt some threat when he called his friend from Vanadzor and asked for 20,000 drams to come to Vanadzor, I learnt about it later, had I been told about it, I would have felt that something was wrong with my son”, says Mrs. Karine wiping her wet eyes. She was also informed that on the day of the incident, before the quarrel, 2 persons in civilian clothes were present in the military unit. “When I asked the investigator who the two persons with civilian clothes were, why they had entered the military unit, he said that they were contract servicemen’s friends, they came and drank coffee and then left. I asked since when the military unit had become a cafe for others to come, drink coffee and leave?”
With regard to forensic psychological and forensic psychiatric expertise results, she does not particularly hope that they could somehow shed light on the outcome of the case.  “How should they conduct expertise to understand whether my son’s psychological state could have incited him to commit a suicide, when those who know Vardan and around 50 interrogated servicemen mention that he was not capable of such a thing, he was an even-minded boy. Are they so overloaded that they have not been able to do their job in a year and a half? I also called the expert to speed it up, they promised to do so, but as you can see, everything is the same”.
During this period, Mrs. Karine was in the Prosecutor’s office and at the military prosecutor’s, she asked to have a meeting with the forensic doctor. During the autopsy, a bruise found on one of the testicles caused her to doubt whether violence had been applied to her son. For unknown reasons, the forensic medical expertise conclusion does not contain anything about the bruise.
“The Prosecutor opened and showed the conclusion to me, there was nothing written there, I did not understand whether they had cut it out. I asked the investigator about the bruise, first he refused that there had been a bruise, but when I insisted, he said that they had watched the videos and saw the bruise. Someone probably hit Vardan, he bent down from the pain, they threw him down and stifled from behind and then they hung him from the tree to make it look like something else. The tree branch was shorter than him, could someone be stifled with his feet bent? I don’t believe, it was a murder for 100%, my son could not have done anything like that, first and foremost, not to hurt me. The expertise was assigned to blemish my boy and show as if he was in a psychological imbalance when he did that, that’s what they want to show. And de;aying this for such a long time was done to hide something and  make it look like the officers had nothing to do with whatever happened”.
Based on the condition that the postponements of the preliminary investigation unnecessarily pose threat to the constitutional safeguard of ensuring justice, Karine Manukyan, the victim’s successor, with the support of HCA Vanadzor, sent letters to the senior investigator of the RA Investigative Committee Military Investigation General Department 4th garrison investigation division and RA Prosecutor General, asking to take measures to conduct the investigation in a proper manner and take the necessary actions in a timely manner prescribed by law. In her letter addressed to the Prosecutor General, invoking another similar case examined at the European Court of Human Rights, where the expertise results were known in 6 months, Karine Manukyan drew attention particularly to the condition that a year after the expertise was assigned, no action was taken to provide the efficient process of the investigation and to contribute to the disclosure of the case.
In the letter, the victim’s successor also pointed out draft decision of the RA Government on “Defining the procedure of inpatient and outpatient forensic psychiatric expertise”, which defines that the time period of forensic psychiatric expertise cannot exceed 45 days and in case of outpatient expertise, it cannot exceed 25 days.
HCA Vanadzor lawyer Arayik Zalyan, who is the representative of the victim’s successor in this case, invokes Article 2 and Article 13 of the European Convention of Human Rights, where, in the first case, everyone’s right to life shall be protected by law, and in the second case, everyone whose rights and freedoms as set forth in the Convention are violated shall have an effective remedy before a national authority. “More than a year has passed since an expertise was assigned, but we still record the violations of the above-mentioned provisions. The preliminary investigation of this case is not conducted for uncertain and ungrounded reasons. Waiting for the results of the expertise greatly impedes the principle of implementing justice in a reasonable timeframe”, says A. Zalyan.
The letter addressed to the RA Prosecutor General was responded to by the RA Central Military Prosecutor’s Office. It is particularly mentioned in the letter that during January 9, 2019-July 22, 2019, the preliminary investigation body sent reminders in writing and the investigator and the supervising prosecutor made visits trying to find out from the expertise institution the reasons for delaying forensic psychological and forensic psychiatric complex expertise. The institution reasoned that the delay was exclusively due to work overload and ensured on July 22, 2019, that in a short period of time the complex expertise would be completed and a conclusion would be given.
Recording that for 7 months on end, the preliminary investigation body’s attempts failed to get complex forensic psychological and forensic psychiatric expertise results, HCA Vanadzor sent letters to “National bureau of expertises” SNCO to understand the workload of the bureau, particularly, what impedes the timely implementation of the aforementioned forensic psychological and forensic psychiatric expertises. HCA Vanadzor Chairman asked in a letter to provide information on the directions of the expertises, the number of experts, staff list, financing sources, the number of the experts involved in each expertise. “National bureau of expertises” SNCO gave a general answer that hardly specifies anything asked by HCA Vanadzor. According to the response, expertises are conducted in 26 directions, the number of experts working in each sphere is different, currently, 2-8 experts are in the staff. The letter did not specify anything with regard to the number of expertises conducted yearly, the workload and the timeframe of implementation. What concerns the financing sources, it was mentioned that funding is provided based on a state purchase contract according to the number of the expertises conducted within a year in compliance with the timetable.
Not satisfied with the response of “National bureau of expertises”, Artur Sakunts, HCA Vanadzor Chairman, sent a letter with similar content to the RA Prime Minister Nikol Pashinyan, asking to provide information about the number and types of organizations that conduct expertises in the RA.
In contrast with the letter sent by “National bureau of expertises”, the letter received from the staff of the Prime Minister addressed the points asked.
It turns out that the forensic psychiatric expert council under the RA Ministry of Health conducts 120-140 expertises yearly. The commission staff consists of 8 experts, at least 3 experts take part in each expertise, the commission does not have a staff list. For the expertise of one person each expert is paid 7000 drams, experts from other agencies are paid 10,000 drams for one visit and yearly, 4 such visits are envisaged.
To sum up, HCA Vanadzor expresses concern that state bodies implementing essential functions do not have proper funding, enough employees, cannot conduct, in a timely manner, expertises envisaged by criminal cases. All this not only impedes the disclosure of the case and punishment of perpetrators, but also the provision of human rights protection enshrined by law, fair investigation and implementation of justice in a reasonable timeframe. At the same time, HCA Vanadzor recommends increasing the funding of institutions conducting expertises and adding new staff positions.
Nevertheless, Vardan Melkonyan’s mother Karine Manukyan hopes that the case will undergo a just trial. On October 26, she addressed a letter on the delay of the expertises to the RA Prime Minister Nikol Pashinyan. She also plans to apply to the RA President Armen Sargsyan and monitoring work group that examines criminal cases initiated on death cases during military service in peaceful conditions.