Ինչո՞ւ Լեռնային Ղարաբաղում հայեր չկան. «Ժողովրդավարության հայկական ֆորում»-ում ներկայացվել է զեկույցի ամփոփագիրը
July 3, 2024
Հուլսիս 1-ին տեղի ունեցած «Ժողովրդավարության հայկական ֆորում»-ում մենք ներկայացրինք  «Ինչո՞ւ Լեռնային Ղարաբաղում հայեր չկան» զեկույցի ամփոփագիրը։ ԼՂ-ի հայ բնակչության բռնի տեղահանումից հետո մի շարք կազմակերպություններ համախմբվեցին այս զեկույցի պատրաստման համար՝
Ֆորումի ընթացքում ՀՔԱՎ-ի Ժողովրդավարական ինստիտուտների մոնիթորինգի և զեկուցման բաժնի համակարգող Անտոն Իվչենկոն նշում է, որ փաստահավաք առաքելության նպատակն էր ոչ միայն փաստագրել տեղի ունեցածն իր բոլոր դետալներով, այլ՝ հավաքագրել մարդկանց բանավոր պատմությունները․
«Տարիներ անց մարդու համար, ով ենթարկվել է բռնության, ով տուժել է այս գործողություններից, շատ կարևոր է, որ չլինի մոռացված»։
Իվչենկոն նշում է, որ 2020թ-ի պատերազմից հետ բնակչությունը վերադարձավ Ղարաբաղ, որովհետև մարդիկ հենվեցին երկու անվտանգային կետի վրա՝  « մի կողմից դա ԼՂ փաստացի գոյություն ունեցող իշխանությունների տեղում մնալն էր, եւ ռուս խաղաղապահների՝ հողի վրա ներկայությունը։ Ռուս խաղաղապահները կապահովեն անվտանգությունը, իշխանությունները կվերակառուցեն, կկազմակերպեն առօրյա կյանքը»։
• Ռուս խաղաղապահների ներկայությունից մեկ տարի անց  Հին Շեն եւ Մեծ Շեն բնակավայրերի միջեւ հայտնվեց ադրբեջանական ռազմական հենակետ, որի պատճառով Հին Շեն բնակավայրի բնակչությունը կտրվեց թե՛ Լաչինի միջանցքից, թե՛ Ստեփանակերտից, թե՛ ՀՀ-ից եւ մնաց շրջափակման մեջ։
• Նման էր վիճակը նաեւ Եղցահող գյուղում, ադրբեջանական զինված ուժերը հենակետեր էին դնում բարձունքի վրա եւ ամբողջությամբ թիրախի տակ էին պահում բնակավայրը եւ Լաչինի միջանցքի այդ հատվածը։
• Նման իրավիճակը, երբ ռազմական հենակետեր էին հայտնվում բնակավայրերն ուղիղ թիրախավորելու նպատակով, բավականին տարածված պրակտիկա էր ամբողջ ԼՂ տարածում, եւ եթե ուշադիր նայենք արբանյակային լուսանկարներին, համադրենք բնակիչների վկայությունները եւ խաղաղապահների քարտեզը, կտեսնենք, որ հենակետերը բավականին ուժեղ կտրտում են այդ սահուն ուրվագիծը։
• Եթե մինչեւ բլոկադան խաղաղապահների ներկայությունը դեռեւս որոշակի անվտանգություն ապահովում էր գյուղատնտեսական աշխատանքների ժամանակ, ապա բլոկադայի ընթացքում, մասնավորապես ամառվա ամիսներին նկատելի էր, թե ոնց է նվազում ռուս խաղաղապահների անվտանգություն ապահովելու  հնարավորությունը։ Ունենք բազմաթիվ հիշատակումներ, թե ոնց էին անհատ ռուս զինվորներ փորձում վերադասներին հաղորդել գնդակոծության մասին եւ պայմանավորվածություն ձեռք բերել, որ գնդակոծությունն ավարտվի, որովհետեւ ընդամենը գյուղատնտեսական աշխատանքներ են, եւ ստանում էին պատասխան՝ տարածքը լքել եւ հրահանգել դադարեցնել գյուղատնտեսական աշխատանքները, ինչը բավականաչափ փոխեց տնտեսական վիճակը ԼՂ-ում։
Իվչենկոն նաև անդրադարձել է Ադրբեջանի տարածած ապատեղեկատվությանը, մասնավորապես սեպտեմբերի հարձակման ժամանակ խաղաղ բնակչությանը SMS-ներ ուղարկելուն։ Հարձակումից րոպեներ անց Ադրբեջանի ռազմական գերատեսչության տարածած հաղորդագրության համաձայն SMS հաղորդագրություններով, թռուցիկներով և բարձրախոսներով տեղեկացրել է հայկական բնակչությանը իրականացվող գործողությունների մասին և հայտարարել «վտանգավոր գոտուց տարհանման համար ստեղծված Լաչինի ճանապարհին և այլ վայրերում հումանիտար միջանցքների և ընդունման կետերի» մասին: Փաստահավաք առաքելության ընթացքում բոլոր հարցվածները  նշել են, որ չեն ստացել որևէ հաղորդագրություն և չնչին մասն է նշել, որ ճանաչում է մեկին, ով ստացել է նման հաղորդագրություն։ Չունենք նաև որևէ վկայություն Ադրբեջանի ներկայացրած  հումանիտար միջանցքների մասին։
Իրական պատկերում ունենք իզոլացված բնակավայրեր և ամբողջական շրջաններ, օրինակ՝ Մարտակերտը, որտեղից դուրս գալու և հրետակոծությունից խոսափելու համար մարդիկ փորձել են անտառների միջով փախչել և ,ցավոք, որոշները զոհվել են ճանապարհին։ Մարտական գործողությունների ժամանակ ունեցանք նաև Լաչինի միջանցքում շրջափակված բնակավայրեր, որոնք ենթադրաբար պետք է հումանիտար միջանցքներ լինեին։

Why Are There No Armenians In Nagorno-Karabakh; the report summary was presented at the “Democracy Armenian Forum”
At the “Armenian Democracy Forum” held on July 1st, we presented the summary of the report “Why Are There No Armenians in Nagorno-Karabakh”. After the forced displacement of the Armenian population of the Nagorno-Karabakh, several organizations came together  to prepare this report;
During the forum, Anton Ivchenko, the coordinator of the Democratic Institutions Monitoring and Reporting Department of the HCAV, stated that the purpose of the fact-finding mission was not only to document what happened in all its details, but also to collect people’s oral records.
“Years later, for a person who has been subjected to violence, who has suffered from these actions, it is very important not to be forgotten.”
Ivchenko notes, that people returned to Karabakh after the 2020 war, because they had two security points to lean on, “On the one hand, it was the de facto authorities of Nagorno-Karabakh remaining in place, and on the other hand, the presence of Russian peacekeepers on the ground. The Russian peacekeepers will ensure the security, while the authorities will rebuild and reorganize everyday life”.
• After one year of the presence of the Russian peacekeepers, an Azerbaijani military base appeared between the settlements of Hin Shen and Mets Shen, because of which the population of Hin Shen was cut off  from the Lachin Corridor, Stepanakert, RA and remained in the blockade.
• The situation was similar in the village of Yeghtsahogh, the Azerbaijani armed forces set up bases on the hill and kept the settlement and that part of the Lachin corridor completely under the target.
• Such a situation, where military bases appeared to directly target the settlements, was quite common practice throughout the whole territory of NK. If we closely look at the satellite pictures and compare them with the testimonies of the population and the maps of peacekeepers, we will see that the bases cut that smooth contour quite strongly.
• If before the blockade, the presence of the Russian peacekeepers was ensuring some kind of security during agricultural work, then during the blockade, especially in the summer months, it was evident how the ability of the Russian peacekeepers to ensure security was decreasing.
• We have many mentions to how individual Russian soldiers were trying to report the superiors about the shalling and to reach an agreement to end the shalling, because it was merely agricultural work, and were receiving a response to leave the territory and order to stop the agricultural work; this sufficiently changed the economic situation in Nagorno-Karabakh.
Ivchenko has also referred to the misinformation spread by Azerbaijan of sending SMS messages to the peaceful population during the September attack. After several moments of  attack, according to the press release of the military department of Azerbaijan through SMS messages, leaflets and loudspeakers, it informed the Armenian population about the actions being carried out and announced about the “humanitarian corridors and reception points created on the road to Lachin and other places for evacuation from the danger zone”.  During the fact-finding mission, all respondents noted that they have not received any message and only few mentioned that they recognized someone who  received such a message. We also have no testimony about the humanitarian corridors presented by Azerbaijan.
In fact, we have isolated settlements and entire territories, such as Martakert, where people tried to escape through the forests to escape the shelling and, unfortunately, some people died on the way. During the military actions, we had blocked settlements in the Lachin Corridor, which supposedly should have been humanitarian corridors.