Վանաձորի 16-րդ դպրոցի ուսուցիչները ահազանգում են դպրոցի տնօրենի կամայականությունների ու չարաշահումների մասին
October 31, 2018
2018 թ. հոկտեմբերի 26-ին Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ են դիմել Վանաձորի 16-րդ դպրոցի մի խումբ ուսուցիչներ, որոնք դժգոհություններ ունեն դպրոցի տնօրեն Նաիրա Հարությունյանից:
Ուսուցիչները դժգոհությունները բանավոր ներկայացնելուց բացի՝ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակին են փոխանցել ՀՀ Կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանին ավելի վաղ ուղղած՝ դպրոցի 12 աշխատակիցների գրությունը, որին, ուսուցիչների փոխանցմամբ, պատշաճ ընթացք չի տրվել:
Ավելին՝ դրանից հետո նրանց է այցելել դպրոցի խորհրդի նախագահ Աշոտ Պապանյանը և նրանց խոսքերով՝ «հարցաքննել» նախարարին ուղղված գրության շուրջ:
Ինչպես նախարարին ուղղված գրության մեջ, այնպես էլ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակում ուսուցիչները բողոքում են, որ տնօրեն Նաիրա Հարությունյանը կամայականություն ու բյուրոկրատական գործելաոճ է ցուցաբերում, ստեղծել է սպառնալիքի մթնոլորտ և նվաստացումների է ենթարկում ուսուցիչներին:
Նրանք հայտնեցին, որ տնօրենը, իր խոսքով՝ վայելելով հենց նախարար Ա. Հարությունյանի հովանավորչությունը, վերջերս վերընտրվել է և շարունակում է նույն գործելաոճը. ստեղծել է յուրայինների շրջանակ և ըստ այդմ՝ կողմնակալ վերաբերմունք է ցուցաբերում աշխատակիցների նկատմամբ: Դա դրսևորվում է ինչպես անհիմն նկատողություններով, այնպես էլ դասաբաշխմամբ:
Ուսուցիչները նշել են նաև տնօրենի թույլ տված չարաշահումները, մասնավորապես.
• Շինարարական աշխատանքների բոլոր մրցույթները շահում են տնօրենի հորեղբայրն ու հորեղբոր որդին: Ընդ որում՝ շինարարական ծավալուն աշխատանքներ են կատարվել ներառական կրթության աշակերտներին հատկացված գումարով:
• Դպրոցի ճաշարանը տնօրինում է Նաիրա Հարությունյանի մորաքույրը, իսկ մորաքրոջ աղջիկը, որն ուսուցչի օգնական է աշխատում, վերահսկում է բոլոր աշխատողներին ու մասնակցում չարաշահումների կոծկմանը:
• Դպրոցի հետ կապված առևտուրը տնօրինում է Նաիրա Հարությունյանի հայրը, որը դպրոցում որևէ հաստիք չի զբաղեցնում:
• Չարաշահումներ է թույլ տվել նաև նախորդ ուստարում ներառական կրթության աշակերտներին տրամադրվող սննդի հարցում:
Մինչ նախարարին դիմելը ուսուցիչները դիմել են նաև Լոռու մարզի նախկին մարզպետին և կրթության վարչության պետին, սակայն արդյունքում կամ աշխատակիցները տեղափոխվել են այլ աշխատանքի, կամ ազատվել են աշխատանքից:
Նրանց խոսքով՝ իրենց հետ համակարծիք են այլ ուսուցիչներ ևս, սակայն նրանք վախենում են բարձրաձայնել:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը ուսուցիչների տրամադրած տեղեկատվության հիման վրա այսօր՝ 2018 թ. հոկտեմբերի 31-ին, հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ Գլխավոր դատախազություն:

Vanadzor School No. 16 teachers give an alarm on the headmaster’s arbitrariness and abuse
On October 26, 2018, a number of Vanadzor school No. 16 teachers who were discontent at school headmaster Naira Harutyunyan applied to Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor.
In addition to presenting oral complaints, the teachers gave HCA Vanadzor a letter addressed to Arayik Harutyunyan - RA Minister of Education and Science- by 12 employees of school. According to the teachers, the letter was not given a proper examination.
Moreover, after that, school council president Ashot Papanyan visited them and in their words, ‘interrogated’ them about the letter addressed to the minister.
Just as in the letter addressed to the minister, in HCA Vanadzor, the teachers complained that headmaster Naira Harutyunyan expresses arbitrariness and applies bureaucratic working style, that she has created an atmosphere of threat and humiliates the teachers.
They said that the headmaster, in her own words, enjoyed minister A. Harutyunyan’s sponsorship, has recently been reelected and continues the same working style insofar as she has created a group of insiders and based on that, shows biased attitude towards the employees. This is manifested both in ungrounded reprimands and allocation of lessons.
The teachers also pointed out abuses made by the headmaster. They are as follows,
All construction work tenders are won by the headmaster’s uncle and the latter’s son. What’s more, extensive construction work was done by the amount of money allocated to pupils of inclusive education.
School’s canteen is managed by Naira Harutyunyan’s aunt, while her aunt’s daughter, who works as a teacher assistant, controls all the employees and participates in the concealment of abuses.
The trade connected with school is managed by Naira Harutyunyan’s father, who does not have any position at school.
During last academic year, there were also abuses connected with food distributed to pupils of inclusive education.
Before applying to the minister, the teachers had applied to the former governor of Lori region and head of education department, but as a result, the employees were either moved to another job or fired.
In their words, other teachers have the same opinion as them, but they are afraid to raise issues.
Today, on October 31, 2018, based on the information provided by the teachers, HCA Vanadzor presented a crime report to the RA Prosecutor General’s Office.