Դատարանը վճռում հիմնավորումներ է ներկայացրել երեխայի մահվան մեջ մեղադրված բժիշկներին մանկաբուժությամբ զբաղվելու իրավունքից 2 տարով զրկելու անհրաժեշտության մասին
November 9, 2018
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Լիա Միսակյան | Նորություններ
2018թ. սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը վճռեց լրացուցիչ պատիժ նշանակել 2013 թ. հունվարին մահացած 2 տարեկան, 3 ամսական Լիա Միսակյանի մահվան մեջ մեղադրված Արաբկիր ԲԿ բժիշկներ Լիլիթ Վարդանյանի ու Զարինե Այվազյանի նկատմամբ: Բայց նրանք կազատվեն պատժի կրումից, քանի որ վաղեմության ժամկետն անցել է:
Չնայած նրան, որ բժիշկները պատիժը չեն կրի, այնուամենայնիվ դատարանը իր վճռում ուշագրավ դիտարկումներ է արել երեխայի մահվան մեջ մեղադրված բժիշկներին մանկաբուժությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելու հիմքերի մասին:
Բժիշկները համապատասխանաբար 2 տարի և 2 տարի 6 ամիս ժամկետներով ազատազրկման էին դատապարտվել դեռևս 2015 թ. հունիսի 15-ին և միաժամանակ համաներմամբ ազատվել պատժի կրումից, սակայն լրացուցիչ պատիժ՝ մանկաբուժությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելու ձևով, դատարանը չէր նշանակել:
Այդ մասով Լիա Միսակյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչներ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցն ու ՀՔԱՎ իրավաբան Տաթևիկ Սիրադեղյանը բողոքարկել էին դատավճիռը: Բողոքարկման արդյունքում ՀՀ Վճռաբեկ դատարանը 2016 թ. հունիսի 24-ին լրացուցիչ պատժի նշանակման մասով գործն ուղարկել էր առաջին ատյանի դատարան՝ նոր քննության:
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2018թ. սեպտեմբերի 24-ի վճռով արձանագրել է, որ հերթապահ բժիշկ Լիլիթ Վարդանյանը թերի ախտորոշում է արել, չի նշանակել անհրաժեշտ բոլոր հետազոտությունները և բուժումը, որը կկանխեր հիվանդության զարգացումը և կհաջողվեր փրկել երեխայի կյանքը:
Դատարանն անդրադարձել է նաև Լիլիթ Վարդանյանի անգործությանը. արյան ընդհանուր քննություն նշանակելով՝ հետևողական չի եղել, որ դա կատարվի հենց նույն օրը այն դեպքում, երբ լաբորատորիան գործել է շուրջօրյա և դրա հնարավորությունը եղել է, հատկապես, որ արյան ընդհանուր քննությունը էական նշանակություն կարող էր ունենալ. հենց դրա հիման վրա է 2013թ. հունվարի 2-ին հերթապահությունն ընդունած մանկաբույժը ախտորոշել հիվանդի ծանր վիճակը:
Ինչ վերաբերում է Լիլիթ Վարդանյանից հերթապահությունն ընդունած Զարինե Այվազյանին, դատարանն արձանագրել է, որ նա դրսևորել է բացահայտ անգործություն, չի կատարել իր մասնագիտական պարտականությունները՝ դրանց նկատմամբ դրսևորելով անբարեխիղճ վերաբերմունք: Չնայած նրան, որ իր հերթապահության ժամանակ արյան ընդհանուր քննության արդյունքն արդեն պատրաստ է եղել և վկայել է լուրջ խնդիրների մասին, նա ոչինչ չի ձեռնարկել: Իսկ դրա հիման վրա ճիշտ ախտորոշում կատարելը հնարավորություն կտար բուժման և ապաքինման:
Դատարանն արձանագրել է. «Լիլիթ Վարդանյանի կողմից մասնագիտական պարտականությունների ոչ պատշաճ կատարումը՝ դրանց նկատմամբ դրսևորելով անփույթ վերաբերմունք, իսկ Զարինե Այվազյանի կողմից մասնագիտական պարտականությունների չկատարումը 02.01.2013 թվականին անզգուշությամբ առաջացրել է Լիա Միսակյանի մահը»:
Դատարանը, գնահատելով բժիշկների կատարած արարքն ու դրանց հետևանքները, ինչպես նաև համանման հանցագործությունների կանխման անհրաժեշտությունը՝ եզրակացրել է, որ պետք է նշանակվի լրացուցիչ պատիժ՝ մանկաբուժությունից զրկելու ձևով, քանի որ հանցագործությունը նրանք կատարել են մանկաբույժ աշխատելու ժամանակ: Եվ նույն ԲԿ-ում նրանց աշխատելն ու ԲԿ ղեկավարության կողմից դրական գնահատվելը չի նվազեցնում  նրանց արարքի վտանգավորության աստիճանը:
Այսպիսով՝ դատարանը որոշել է  բժիշկներին 2 տարի ժամկետով զրկել մանկաբուժությամբ զբաղվելու իրավունքից, բայց հաշվի է առել, որ հանցանքի կատարումից հետո մինչև դատավճռի՝ օրինական ուժի մեջ մտնելը անցել է 5 տարի և այդ ընթացքում ամբաստանյալները քրեական օրենսգրքով նախատեսված այլ արարք չեն կատարել, այսինքն՝ անցել է վաղեմության ժամկետը, և նրանց ազատել է պատժի կրումից:

In their decision, the Court presented grounds for the need to deprive the doctors charged with the death of the child of their right to practice pediatrics for two years
Activities | Legal Support | Legal Support | Lia Misakyan | News
On September 24, 2018, the RA General Jurisdiction Court of Yerevan decided to impose additional penalty for Arabkir MC doctors Lilit Vardanyan and Zarine Ayvazyan charged with the death of twenty-seven-month-old Lia Misakyan’s death who died in January, 2013. However, they will be released from serving the punishment, since the statute of limitations has expired.
Despite the fact that the doctors will not serve their punishment, the Court made noteworthy observations in the verdict concerning the grounds for depriving the charged doctors of their right to practice pediatrics.
Back on June 15, 2015, the doctors were sentenced to imprisonment of 2 years and 2 years, 6 months respectively and at the same time were released from serving the punishment through amnesty. Nonetheless, the Court did not decide on imposing additional punishment in the form of depriving the doctors of their right to practice pediatrics.
Lia Misakyan’s successor’s representatives – HCA Vanadzor chairman Artur Sakunts and HCA Vanadzor lawyer Tatevik Siradeghyan – appealed the judgment in these terms. On June 24, 2016,  as a result of the appeal, the RA Court of Cassation referred the case to the Court of First Instance to examine it with regard to imposing additional punishment.
In the decision of September 24, 2018, Yerevan Court of General Jurisdiction recorded that on-duty doctor Lilit Vardanyan made a flawed diagnosis, did not assign all the necessary examinations and treatment which would prevent the development of the illness and would result in them managing to save the child’s life.
The Court also referred to Lilit Vardanyan’s inaction, since assigning a complete blood count, she did not make sure that the test be done on the very same day, whereas the laboratory worked around-the-clock and it was possible, especially given the fact that complete blood count could be essential – based on it, the pediatrics on duty diagnosed the patient’s grave condition on January 2, 2013.
With regard to Zarine Ayvazyan, who accepted the duty shift from Lilit Vardanyan, the Court recorded that she expressed apparent inaction, did not do her professional duties by showing unconscientious attitude to them. Despite the fact that during her duty the results of complete blood count were ready and indicated a serious problem, she did not initiate any action. Whereas, making a precise diagnosis based on it would give an opportunity of treatment and healing.
The Court recorded, ‘’Improper performance of professional duties by Lilit Vardanyan who expressed negligent attitude towards them and inaction of professional duties by Zarine Ayvazyan, on January 2, 2013, caused Lia Mosakyan’s death by negligence’’.
Assessing the doctors’ actions and their consequences, as well as the need to prevent such crimes, the Court concluded that additional punishment in the form of depriving of the right of pediatrics practice must be imposed, since they committed the crime when working as pediatricians. Moreover, their working in the same MC and being positively assessed by the MC managers does not reduce the extent of their action’s danger.
Therefore, the Court decided to deprive the doctors of the right to practice pediatrics for two years, but also took into account the fact that 5 years had passed since the day of the crime until the decision of the Court came into force and during that time, the defendants did not do any action envisaged by the Criminal Code, that is to say, the statute of limitations had expired and the Court released them from serving the punishment.