ՀՔԱՎ փաստաբան Արայիկ Զալյանը դիմել է Սահմանադրական դատարան ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի դրույթների սահմանադրականությունը որոշելու հարցով
November 20, 2018
Հոգեմետ նյութերի ապօրինի իրացման համար 2017թ.-ին 3 տարվա ազատազրկման դատապարտված Ա. Ղ.-ի ներկայացուցիչ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Ա. Զալյանը 2018թ. հոկտեմբերի 19-ին դիմել է ՀՀ Սահմանադրական դատարան՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 5-րդ կետի և ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին ՀՀ օրենքի 1-ին հոդվածի 1-ին մասի սահմանադրականության հարցը որոշելու նպատակով:
2018թ. օգոստոսի 8-ին արդեն «Աբովյան» ՔԿՀ-ի դատապարտյալ Ա. Ղ.-ն իրեն մեղսագրվող արարքի (0.025գր. հոգեմետ նյութի իրացման) ապաքրեականացման հիմքով դիմել է ՀՀ Վճռաբեկ դատարան և պահանջել ազատել պատիժը կրելուց:
Իր դիմումը հիմնավորել է նրանով, որ «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» 2017 թ. դեկտեմբերի 6-ի ՀՀ օրենքով փոփոխություն է կատարվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածում և հոգեմետ նյութի զգալի չափ է սահմանվել նվազագույն 0.005գր.-ի հնգապատակից մինչև քսանապատիկը:
Սակայն Վճռաբեկը մերժել է դիմումը՝ հիմնավորելով, որ օրենսդրական փոփոխությունները չեն հանգեցրել նրան մեղսագրվող արարքի իրավական որակման փոփոխության:
Խնդիրը նրանում է, որ և ՀՀ Կառավարության 2018թ. հունիսի 27-ի որոշմամբ, և ՀՀ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքով նվազագույն չափ է սահմանվել 0.005գր.-ի հնգապատիկը ներառյալ: Սակայն ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 5-րդ մասը հստակ չի սահմանում զգալի չափի նվազագույն շեմը՝ հնգապատիկից հետո չներառելով «առավել» եզրույթը, այլ նշվում է «նվազագույն շեմի հնգապատիկից մինչև քսանհինգապատիկը»:
Սրանով անորոշություն է առաջանում, և օրենքը կիրառողների համար տարընթերցման խնդիր է առաջ գալիս, ինչը հակասում է իրավական որոշակիության սահմանադրական սկզբունքին:
Մի կողմից  ՀՀ վարչական իրավախախտումների մասին օրենսգրքով նվազագույն չափի հնգապատիկը՝ 0.025գր.-ը, մանր չափ է համարվում, մյուս կողմից՝ Քրեական օրենսգրքով զգալի չափն սկսվում է նույն 0.025գր.-ից և չի հստակեցվում, որ դրանից առավելն է դիտարկվում զգալի չափ:
Ա. Ղ.-ի ներկայացուցիչ Արայիկ Զալյանը 2018թ. հոկտեմբերի 19-ին ՀՀ Սահմանադրական դատարան ուղղված դիմումով պահանջել է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 5-րդ կետը և ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին ՀՀ օրենքի 1-ին հոդվածի 1-ին մասը ՀՀ Սահմանադրության 72-րդ, 73-րդ, 78-րդ, 79-րդ հոդվածներին անվավեր և հակասող ճանաչել այնքանով, որքանով այն չի համապատասխանում իրավական որոշակիության սկզբունքին:

HCA Vanadzor lawyer Arayik Zalyan applied to the Constitutional Court to determine the constitutionality of the provisions of Article 266 of the RA Criminal Code
November 20, 2018
On October 19, 2018, HCA Vanadzor lawyer A. Zalyan – the representative of A. Gh. who was sentenced to imprisonment of three years in 2017 for illegally selling psychotropic substances – applied to the RA Constitutional Court to determine the constitutionality of Article 266 point 5 of the RA Criminal Code and Article 1 point 1 of the RA Law on making amendments and addenda in the RA Criminal Code.
On August 8, 2018, already a prisoner of ‘Abovyan’ penitentiary institution A. Gh. applied to the RA Court of Cassation on the grounds of decriminalization of the act he is inculpated (sale of 0,025 gm of psychotropic substance) and claimed to release him from serving the punishment.
A. Gh. substantiated his application by the fact that an amendment was made to Article 266 of the RA Criminal Code in accordance with the law on ‘Making amendments and addenda in the RA Criminal Code’ dated December 6, 2017, and fivefold up to twentyfold of 0,005gm of psychotropic substance was defined to be a significant amount.
However, the Court of Cassation rejected the application by substantiating that the legislative amendments have not led to the change of the legal qualification of the action he is charged with.
The problem is that according to the decision of the RA Government dated June 27, 2018 and RA Code of Administrative Offences the minimum amount was defined to be fivefold of 0,005 gm included.  However, Article 266 point 5 of the RA Criminal Code does not define precisely the minimum threshold of the significant amount not involving the term ‘more’ after fivefold, but rather, it mentions ‘fivefold to twentyfold of the minimum threshold’.
This creates uncertainty and those who apply the law face the problem of ambiguity which contradicts the constitutional principle of legal certainty.
On the one hand, according to the RA Code of Administrative Offences, 0,025 gm – the fivefold of the minimum amount – is considered to be a petty amount, on the other hand, according to the Criminal Code, significant amount starts from the same 0,025 gm and it is not clarified that more than that is considered as significant amount.
In his application to the RA Constitutional Court dated October 19, 2018, A. Gh.’s representative Arayik Zalyan claimed to recognize null and void and contradictory Article 266 point 5 of the RA Criminal Code and Article 1 point 1 of the RA law on making amendments and addenda in the RA Criminal Code, Articles 72, 73, 78 and 79 of the RA Constitution insofar as it does not comply with the principle of legal certainty.