ԱլԳ ՔՀՖ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ՊԼԱՏՖՈՐՄԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ բելառուս հասարակական գործիչ Վլադիմիր Մացկևիչի ապօրինի հետապնդման վերաբերյալ
February 16, 2022
2022 թվականի փետրվարի 4-ին բելառուս հասարակական գործիչ և գիտնական Վլադիմիր Մացկևիչը հայտարարել է անժամկետ հացադուլ` նշելով, որ 10 օր անց կհրաժարվի նաև ջրից և կանցնի, այսպես կոչված, «չոր» հացադուլի։ Վլադիմիր Մացկևիչը կարևոր դերակատարում է ունեցել ԱլԳ Քաղհասարակության ֆորումի զարգացման գործում և առայսօր Ֆորումի կարևոր անդամներից մեկն է:
Այս ծայրահեղ քայլը պայմանավորված է նրանով, որ հասարակական կարգի խախտման և կազմակերպման շինծու մեղադրանքով 2021թ. օգոստոսի 4-ին Մացկևիչի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուց և նրան կալանավորելուց կես տարի է անցել, սակայն նախաքննության մարմնի անգործության պայմաններում գործն այդպես էլ չի փոխանցվել դատարան։ Այս իրողությունը վկայում է այն մասին, որ Մացկևիչը Բելառուսի իշխանությունների կողմից պահվում է որպես պատանդ և քրեական հետապնդման ենթարկվում բացառապես իր քաղաքական հայացքների համար։ Կարելի է վստահաբար ասել, որ Լուկաշենկոյի ռեժիմը նման եղանակով պարզապես քաղաքական հաշվեհարդար է տեսնում իր քաղաքական հակառակորդների նկատմամբ։ Մացկևիչը պահանջում է հստակեցնել իրեն ներկայացվող մեղադրանքի հիմքերը, փոխել խափանման միջոցը և գործը փոխանցել դատարան։
ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմն իր աջակցությունն ու համերաշխությունն է հայտնում Վլադիմիր Մացկևիչին և նրա ընտանիքին: Խստորեն դատապարտելով Բելառուսի իշխանությունների անմարդկային և հակաժողովրդավարական վերաբերմունքը` հիշեցնում ենք, որ Բելառուսը Միավորված ազգերի կազմակերպության անդամ է, որի համար համապարտադիր են Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի և ՄԱԿ-ի Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին դաշնագրի նորմերը: Դաշնագրի 2-րդ հոդվածի ուժով Բելառուսը պարտավոր է հարգել իր իրավազորության տակ գտնվող բոլոր անձանց` իրավունքները` առանց որևէ տարբերության, այդ թվում` քաղաքական կամ այլ համոզմունքների հիմքով:
ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմը կոչ է անում Բելառուսի իշխանություններին անհապաղ կատարել Մացկևիչի ավելի քան արդարացի պահանջները և դադարեցնել նրա` անմարդկային վերաբերմունքից զերծ լինելու, արդար դատաքննության և անձնական ազատության իրավունքների ոտնահարումը և ապահովել նրա արտահայտվելու ազատության իրավունքը։

ARMENIAN NATIONAL PLATFORM OF THE EASTERN PARTNERSHIP CIVIL SOCIETY FORUM STATEMENT on the illegal persecution of Belarusian public figure Uladzimir Matskevich
February 16, 2022
On February 4, 2022, Belarusian public figure and scholar Uladzimir Matskevich initiated a hunger strike for indefinite period, stating that in 10 days he would also refuse water and go on a so-called “dry” hunger strike. Uladzimir Matskevich has played an important role in the making of the EaP Civil Society Forum and is still one of the key members of the Forum.
The reason for this extreme measure is that six months after Matskevich's arrest on August 4, 2021, when he was falsely accused of organizing and participating in actions disrupting the public order and detained, the case has not yet been forwarded to the court due to inaction by the investigative authorities. What happened proves that Matskevich is being held hostage by the Belarusian authorities and prosecuted solely for his political views. It can be said with certainty that by this means the Lukashenko regime is simply seeking political revenge against its political opponents. Matskevich demands to detail the grounds of the charge against him, to change the preventive measure and to refer the case to the court.
The EaP CSF Armenia National Platform expresses its support and solidarity with Uladzimir Matskevich and his family. Strongly condemning the inhuman and anti-democratic behavior of the Belarusian authorities, we remind that Belarus is a member of the United Nations and is bound by the provisions of the Universal Declaration of Human Rights and the UN Covenant on Civil and Political Rights. In conformity with Article 2 of the Covenant, Belarus is under the obligation to respect and to ensure to all individuals within its territory and subject to its jurisdiction the rights recognized in the Covenant, without distinction of any kind, including political or other convictions.
The EaP CSF Armenia National Platform calls on the Belarusian authorities to immediately grant Matskevich's more than just demands by stopping the violation of his right not to be subjected to inhuman treatment, his rights to a fair trial and personal security and  liberty and to ensure his right to freedom of expression.