ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի դեմ տեղի ունեցած հարձակման գործով 10 տարի անց ոստիկանության անգործությունը ճանաչվեց ոչ իրավաչափ
March 7, 2022
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Հրապարակումներ | Նորություններ
Վերաքննիչ վարչական դատարանը ոչ իրավաչափ է համարել 2012 թվականին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակում ադրբեջանական ֆիլմերի ցուցադրման դեմ հավաքի ժամանակ ոստիկանության անգործությունը։
2022 թ փետրվարի 28-ին ՀՀ վերաքննիչ վարչական դատարանը, Ռուստամ Մախմուդյանի նախագահությամբ, բավարարել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ներկայացուցիչ, փաստաբան Կարեն Թումանյանի վերաքննիչ բողոքը՝ բեկանելով ՀՀ Վարչական դատարանի՝ 2020 թ․ մայիսի 7-ի վճիռը։
Դեպքն ունի 10 տարվա վաղեմություն: 2012 թվականի ապրիլի 16-ին Վանաձոր քաղաքի Հայքի հրապարակում տեղի է ունեցել հանրային հավաք, որից հետո հավաքի մասնակիցները երթով շարժվել են դեպի Վանաձոր քաղաքի Տիգրան Մեծի 59 հասցեում գտնվող` ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի աշխատանքային տարածք:
Հատկանշական է, որ հավաքին մասնակցել են Լոռու մարզային և քաղաքային իշխանության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և նրանց հետ փոխկապակցված անձինք, այդ թվում՝ Հանրապետական և Դաշնակցական ակտիվ կուսակցականներ:
Հավաքին նախորդած ագրեսիվ կոչերը, հրապարակված հայտարարություների բովանդակությունն ու բնույթը, ստորագրած անձանց՝ տվյալ պահին զբաղեցրած դիրքը, ինչպես նաև «հավաքի» ժամանակ կատարվող իրադարձությունները ցույց էին տալիս, որ այն պլանավորվել և կազմակերպված էր իշխանության կողմից, որը տեղի էր ունեցել տվյալ պահին գործող իրավապահ մարմինների ղեկավարության համաձայնությամբ։
Վարչական դատարանը, դատավոր Արշակ Ալավերդյանի նախագահությամբ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի՝ դեռևս 2012 թ մայիսի 15-ին ներկայացրած հայցադիմումը 8 տարի քննելուց հետո մերժել է։ Դատարանը, չնայած առկա տեսագրություններին, հաստատված չի համարել, որ ոստիկանությունը հավաքի մասնակիցների հակաիրավական գործողությունները կանխելու ուղղությամբ միջոցառումներ չի ձեռնարկել։
Վերաքննիչ դատարանի գնահատմամբ՝ ակցիայի պահին Կազմակերպության գրասենյակի մոտ գտնվող սակավաթիվ ոստիկանները պետք է միջոցառումներ ձեռնարկեին՝ կանխելու, կամ առնվազն շտկելու հավաքի մասնակիցների գործողությունները, երբ նրանք քարեր և այլ առարկաներ են նետել գրասենյակի վրա։
Տեսագրությունից երևում է, որ ոստիկանները նման որևէ գործողություն չեն ձեռնարկել։ Դա հաստատվել է նաև ծառայողական քննության նյութերով:

10 years later, Police inaction recognized illegal in the case of HCA Vanadzor office attack
Administrative Court of Appeals recognized illegal inaction of the Police during the rally against screening of Azerbaijani films in HCA Vanadzor in 2012.
On February 28, 2022, the RA Administrative Court of Appeals, presided by Rustam Makhmudyan, upheld HCA Vanadzor representative advocate Karen Tumanyan’s appeal, and overturned the RA Administrative Court’s judgment of May 7, 2020.
The incident took place 10 years ago. On 16 April 2012, a rally took place in Hayk Square in Vanadzor, after which, the rally participants marched towards HCA Vanadzor office working territory in Tigran Mets 59, Vanadzor.
It is noteworthy that high-ranking officials of Lori regional and city authorities, as well as persons related to them, including members of the Republican Party and Armenian Revolutionary Federation party participated in the rally.
Aggressive calls, content and nature of public statements preceding the assembly, positions of persons who signed, as well as incidents taking place during the rally showed that it was planned and organized by the authorities, and that it took place with the consent of acting law enforcement bodies.
The Administrative Court, presided by judge Arshak Alaverdyan, rejected the application lodged by HCA Vanadzor on 15 May 2012, after examining it for 8 years.  Despite the video recordings, the Court did not find it confirmed that the Police had not taken measures to prevent illegal actions of assembly participants.
The Appeal Court found that a few policemen that were near the Organization’s office during that action should have taken measures to prevent or at least correct actions of the assembly participants, when they were throwing stones and other items at the office.
The video recordings obviously show that the policemen did not take any measures. It was also confirmed by the service investigation materials.