Ավելի քան 10 տարի շարունակ արձանագրվող խնդիրները Ձերբակալվածներին պահելու վայրերում շարունակում են մնալ չլուծված
ՀՀ ոստիկանության համակարգում 2008-ից գործող ձերբակալվածներին պահելու վայրերի (ՁՊՎ) ներքին կանոնակարգը նոր խմբագրությամբ դրվել է հանրային քննարկման։
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը բազմիցս ահազանգել է ՁՊՎ-ներում պահվող անձանց իրավունքների պարբերական խախտումների մասին։ Պարբերական խախտումներն արձանագրել է նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը՝ որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմ։
Թեև Նախագծի հիմնավորման մեջ նշված է, որ վերջինիս ընդունումը պայմանավորված է ՁՊՎ-ների գործունեությունը միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելու և ՁՊՎ-ներում պահվող անձանց իրավունքների պաշտպանության անհրաժեշտությամբ, այնուամենայնիվ մի շարք խնդիրներ, որոնք արձանագրվել են դեռևս 2006 թվականին, շարունակում են մնալ չլուծված։
ՀՔԱՎ-ը, հաշվի առնելով միջազգային օրենսդրությունը և իրավակիրառ պրակտիկան, մշակել է 21 առաջարկություն՝ հետևյալ ոլորտների վերաբերյալ․

Problems identified in detention places for more than 10 years on end still unresolved
The new editing of internal regulations acting in the RA Police system since 2008 have been put for public discussion.
Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor has repeatedly addressed regular violations of rights of those held in detention places. Regular violations were also recorded by the RA Human Rights Defender as a national preventive mechanism.
Though it is mentioned in the Draft justification that  its adoption is related to the necessity to make activity of detention places compliant with international standards and protect rights of persons held in detention places. Nonetheless, a number of issues identified back in 2006 are still unresolved.
Taking into account the international legislation and legal practice, HCA Vanadzor has developed 21 recommendations regarding the following spheres: