ԱՄՆ պետքարտուղարությունն իր կրոնական ազատությունների մասին տարեկան զեկույցում անդրադարձել է Սաշիկ Սուլթանյանի գործին
June 8, 2022
ԱՄՆ պետքարտուղարության 2021թ․ «Կրոնական ազատությունների մասին միջազգային զեկույցում», որը հրապարակվել է հունիսի 3-ին, տեղ են գտել նաև Հայաստանում կրոնական ազատությունների վիճակի մասին Պետքարտուղարության դիտարկումները։
Հայաստանին վերաբերող հատվածում, ի թիվս այլնի, Պետքարտուղարությունն անդրադառնում է նաև իրավապաշտպան Սաշիկ Սուլթանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդմանը։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 226-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (Ազգային, ռասայական կամ կրոնական թշնամանք հարուցելը), որով Հայաստանում ապրող եզդիների իրավունքների խախտումների մասին խոսելը որակվել է որպես ազգային թշնամանքի հարուցում։
Զեկույցում նշվում է, որ միջազգային հանրությունը խիստ քննադատության է ենթարկել Սաշիկ Սուլթանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը։
Հավելենք, որ Սաշիկ Սուլթանյանի նկատմամբ ապօրինի քրեական հետապնդումը դատապարտել են ինչպես հայաստանյան իրավապաշտպան կառույցներն ու քաղհասարակության այլ ներկայացուցիչներ, այնպես էլ միջազգային իրավապաշտպան հեղինակավոր կազմակերպություններ։ Իր մտահոգությունն է հայտնել նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը։ Գործի վերաբերյալ պարզաբանումներ ստանալու նպատակով ՀՀ գլխավոր դատախազին էր դիմել ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչը։

US Department of State addresses Sashik Sultanyan’s case in its annual Report on International Religious Freedom
June 8, 2022
In the US Department of State Report on International Religious Freedom, which was published on June 3, the US Department of State also made observations regarding religious freedom in Armenia.
In the section related to Armenia, the Department of State also addresses criminal prosecution against human rights activist Sashik Sultanyan. Sashik Sultanyan was charged under point 1 of part 2 of Article 226 of the RA Criminal Code (incitement of national, racial or religious hatred), whereby voicing violations of the rights of Yezidis residing in Armenia was qualified as incitement of national hatred.
The report notes that Sultanyan’s prosecution drew strong criticism from the international community.
It is noteworthy that unlawful criminal prosecution against Sashik Sultanyan has been denounced by Armenian human rights structures and civil society representatives, as well as international reputable human rights organizations. The RA Human Rights Defender also expressed concern over the prosecution. Moreover, the CoE Commissioner for Human Rights Dunja Mijatović addressed the RA Prosecutor General to get clarifications regarding the case.