Աշխատանքային իրավունքների պաշտպանվածությունը Հայաստանի Հանրապետությունում նոր կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) համավարակի հետևանքով առաջացած արտակարգ իրավիճակում․ զեկույց
July 29, 2022
Աշխատանքային իրավունքներ | Գործունեություն | Զեկույցներ|Տեղեկանքներ|Գրքույկներ | Հրապարակումներ | Սեփական
COVID-19-ով պայմանավորված համավարակն առաջ բերեց տնտեսական բազում խնդիրներ և մարտահրավերներ մարդկային կյանքի բոլոր, այդ թվում՝ աշխատանքային իրավունքների և զբաղվածության ոլորտներում։ Համավարակի և դրա հետևանքով առաջացած խնդիրների ուսումնասիրությունը ցույց տվեց, որ առաջին հերթին անհրաժեշտ է մշակել, լրացնել և նախատեսել համապատասխան օրենսդրական և ինստիտուցիոնալ մեխանիզմներ, կարողություններ՝ արտակարգ իրավիճակներում աշխատողների իրավունքների արդյունավետ պաշտպանության համար։ Ինչպես իր հայտարարության մեջ նշել էր ԱՀԿ-ն, պետությունները պետք է գտնեն հավասարակշռություն՝ մի կողմից բնակչության առողջությունը պաշտպանելու, մյուս կողմից՝ տնտեսական և սոցիալական ցնցումները նվազագույնի հասցնելու և մարդու իրավունքները հարգելու միջև:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Արժանապատիվ աշխատանք հիմա՛» ծրագրի շրջանակում այս զեկույցով անդրադառնում է ՀՀ-ում հայտարարված արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի հաստատման պայմաններում և դրանից հետո ՀՔԱՎ արձանագրած աշխատանքային իրավունքների խախտումներին, աշխատանքային իրավունքների պաշտպանության ոլորտում ՀՀ օրենսդրությանն՝ ըստ ՀՀ-ի կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորություններին, որի արդյունքներով գնահատական է տրվում COVID-19 համավարակի պայմաններում ՀՀ-ում աշխատանքային իրավունքների պաշտպանության ապահովման իրավական երաշխիքների համապատասխանությանը միջազգային իրավական փաստաթղթերում ամրագրված նորմերին և սկզբունքներին, ինչպես նաև ներկայացվում են առաջարկություններ՝ բացահայտված խնդիրների լուծման, արտակարգ իրավիճակներում աշխատանքային իրավունքների խախտումների կանխման և ազգային օրենսդրության բացերի ու թերությունների վերացման և օրենսդրական փոփոխությունների վերաբերյալ։

Report on labor rights in the Republic of Armenia in the emergency situation caused as a result of the COVID-19 pandemic
Labor Rights | Activities | Reports|Information Papers|Brochures | Publications | Own
The COVID-19 pandemic caused a lot of economic problems and challenges in all aspects of human life, including the sphere of labor rights and employment. The study of the pandemic and the issues it caused showed that first of all, it is necessary to develop, fill and envisage appropriate legislative and institutional mechanisms, and capabilities for effective protection of employees’ rights in emergency situations. As the WHO noted in their statement, all countries must strike a fine balance between protecting health, minimizing economic and social disruption, and respecting human rights.
In the frame of EU-funded project “Decent Work Now”, the report compiled by HCA Vanadzor addresses labor rights violations recorded by the Organization in the conditions of the legal regime of emergency state declared in the RA and after that, the RA legislation related to labor rights in accordance with the international obligations undertaken by the RA, as a result of which compliance of legal safeguards of labor rights in the conditions of the COVID-19 pandemic with norms and principles enshrined in international legal documents is assessed. The report also presents legislative proposals, and recommendations for the solution of the identified problems, prevention of labor rights violations in emergency situations, elimination of national legislation gaps and shortcomings.
Click here to read the full report (in Armenian)
This publication was prepared with the financial  support of the European Union. Its content is the sole responsibility of Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor, and it does not necessarily reflect the views of the European Union.