ՀՔԱՎ ներկայացուցիչները ճանաչողական այցով Մոլդովայում էին ուսումնասիրելու հոգեբուժական հաստատություններում համավարակներին հակազդելու տեղի փորձը
Այլ | Գործունեություն | Հրապարակումներ | Նորություններ | Պետական կառույցներ | Փակ և կիսափակ հաստատություններ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
ՀՔԱՎ նախագահ Արթուր Սաքունցը և ՀՔԱՎ սոցիալ-առողջապահական ծառայությունների մշտադիտարկման մասնագետներ Մարիետա Թեմուրյանն ու Սառա Ղազարյանը Նպաստել Հայաստանի հոգեբուժական հաստատություններում համավարակներին հակազդելու համակարգված ընթացակարգերի ընդունմանը ծրագրի շրջանակում 2022 թ․ հոկտեմբերի 13-15-ը ճանաչողական այցով Մոլդովայում էին՝ ուսումնասիրելու հոգեբուժական հաստատություններում համավարակներին հակազդելու տեղի փորձը։
Նրանք հանդիպում են ունեցել AFI: Act For Involvement և Մարդու իրավունքների մոլդովական ինստիտուտ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, Մոլդովայի առողջապահության նախարարության և հոգեկան առողջության կենտրոնների ներկայացուցիչների հետ։
Սեպտեմբերին համանման այց են ունեցել Վրաստան։ Այս ճանաչողական այցերի արդյունքները ևս ամփոփվելու են «Նպաստել Հայաստանի հոգեբուժական հաստատություններում համավարակներին հակազդելու համակարգված ընթացակարգերի ընդունմանը» ծրագրի շրջանակում հոգեբուժական հաստատությունների համար համավարակներին արդյունավետորեն հակազդելու նպատակով կազմվելիք փաստաթղթում։

HCAV representatives made a study visit to Moldova to explore the local experience of psychiatric institutions in responding to pandemics
Other | Activities | Publications | News | State Institutions | Closed and Semi-Closed Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
Project name: COVID-19 Solidarity Programme 2020-2022
In the frame of “Contribute to the adoption of procedures for systemic response to pandemics in psychiatric institutions in Armenia” project, HCAV Chairperson Artur Sakunts and HCAV Monitoring Specialists of social and medical services Marieta Temuryan and Sara Ghazaryan were in Moldova from October 13 till October 15 in the frame of a study visit to explore the local experience of psychiatric institutions in responding to pandemics.
They met with representatives of AFI: Act For Involvement and  Moldovan Institute of Human Rights NGO, Moldova’s Ministry of Health, and mental health centers.
In September, they made a similar visit to Georgia. Results of those study visits will be summed up in the document to be compiled in the frame of “Contribute to the adoption of procedures for systemic response to pandemics in psychiatric institutions in Armenia” project for psychiatric institutions to effectively respond to pandemics.