2023 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՄԱՌԱՅԻՆ ԶՈՐԱԿՈՉԻ ԺԱՄԱՆԱԿ ԱՐՁԱՆԱԳՐՎԱԾ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ․Տեղեկանք
Գործունեություն | Զեկույցներ|Տեղեկանքներ|Գրքույկներ | Ծրագիր։ Զորակոչիկների եւ զինծառայողների իրավունքների պաշտպանություն | Հրապարակումներ | Սեփական
2023 թվականի ապրիլի 13-ին ՀՀ Կառավարության որոշմամբ ապրիլի 17-ից մինչև հուլիսի 31-ը հայտարարվեց շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության 2023 թվականի ամառային զորակոչը:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը, շարունակելով իր գործունեությունը զորակոչիկների իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ, դիտարկել է 2023 թ. ամառային զորակոչի իրականացման ընթացքը և արձանագրել է խնդիրներ, որոնք ներկայացրել են Կազմակերպություն դիմած զորակոչիկները, ինչպես նաև զինվորական հաշվառման ենթակա անձինք՝ 2023 թ․ փետրվարի 1-ից մինչև հուլիսի 31-ը ժամանակահատվածում։ Ամառային զորակոչի ժամանակ արձանագրված բոլոր խնդիրները կարող եք գտնել ԱՅՍՏԵՂ, ստորև ներկայացնում ենք տեղեկանքից որոշ հատվածներ։
2023 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՄԱՌԱՅԻՆ ԶՈՐԱԿՈՉԻ ԸՆԹԱՑՔՈՒՄ ԴԻՄԱԾ ԱՆՁԱՆՑ ԽՆԴԻՐՆԵՐՈՎ ՏՐԱՄԱԴՐՎԱԾ ԻՐԱՎԱԿԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԸ
Կազմակերպությանը դիմած 66 զորակոչիկներից
🔘  2-ը  ճանաչվել են ոչ պիտանի զինվորական ծառայության համար,
🔘  2-ը ճանաչվել են ժամանակավորապես ոչ պիտանի զինվորական ծառայության համար,
🔘  5-ին տրամադրվել է տարկետում զինվորական ծառայությունից մինչև 1 տարի ժամկետով (5 ամիս, 6 ամիս կամ 10 ամիս),
🔘2-ի վերաբերյալ կայացված կենտրոնական բժշկական հանջնաժողովի (ԿԲՀ) եզրակացության բողոքարկման արդյունքում որոշում է կայացվել վերջիններիս ներկայացնել հաջորդ՝ 2023 թ. ձմեռային զորակոչին,
🔘  1-ի  անձնագրում երկարաձգվել է արտերկրում գտնվելու թույլտվության ժամկետը՝ ոչ ֆորմալ կրթությունն ավարտելու նպատակով,
🔘   11-ը՝ չհամաձայնելով առողջական վիճակի հետազոտությունների արդյունքների հետ, բողոքարկել է զինվորական ծառայությանը պիտանիության մասին ԿԲՀ եզրակացությունը։
2023 թվականի ամառային զորակոչի ընթացքում Կազմակերպությանը դիմած զորակոչիկների թիվն ավելացել է ավելի քան կրկնակի անգամ, զինվորական հաշվառման ենթակա անձանց թիվը կրկնապատկվել է, իսկ  պահեստազորում հաշվառված քաղաքացիների թիվն ավելացել է ավելի քան 6 անգամ։
Համեմատության համար նշենք նաև, որ 2021 թ․ ձմեռային,  2022 թ․ ամառային և 2022 թ. ձմեռային զորակոչերի ընթացքում Կազմակերպությանը դիմած զորակոչիկների թիվը միասին կազմել է 70 անձ (համապատասխանաբար 14, 31 և 25 զորակոչիկ), իսկ միայն 2023 թ. ամառային զորակոչին դիմել է 66 զորակոչիկ։ Պատճառները կարող եք գտնել Կազնակերպության կողմից կազմված ՏԵՂԵԿԱՆՔում։

Report on the problems recorded during summer 2023 call-up
Activities | Reports|Information Papers|Brochures | Project։ Protection of the rights of conscripts and servicemen | Publications | Own
On 13 April 2023, by the decision of the RA Government, summer 2023 call-up of the private rank was announced for the period of April 17 until July 31.
Continuing its activity aimed at protecting the rights of conscripts, HCA Vanadzor observed the process of summer 2023 call-up and recorded issues presented by conscripts who applied to the Organization, as well as persons subject to military enlistment from 1 February 2023 up to 31 July 2023. Follow the link to read all the problems identified during the summer call-up. Below you can read some parts from the report.
Out of 66 conscripts who applied to HCAV,
🔘  2 were recognized unfit for military service,
🔘  2 were recognized temporarily unfit for military service,
🔘  5 were granted deferral from the military service for up to 1 year (5 months, 6 months or 10 months),
🔘as a result of appealing the Central Medical Commission’s conclusions on 2 conscripts, a decision was made to consider them for the next, i.e., winter 2023 call-up,
🔘  1 conscript had his permission for being abroad extended in his passport in order to complete his non-formal education,
🔘   11 conscripts did not agree with the results of their health examination and appealed the CMC’s conclusion on being fit for military service.
During the summer 2023 call-up, the number of conscripts who applied to HCAV increased more than twice, the number of citizens subject to military enlistment doubled, while the number of persons registered in the reserve increased more than 6 times.
For the sake of comparison, it should be noted that a total of 70 conscripts applied to HCAV during winter 2021, summer 2022 and winter 2022 call-ups (14, 31 and 25 conscripts respectively), while 66 conscripts applied only during summer 2023 call-up. Read HCAV’s report to learn more about the causes.