Կանգնեցնել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ցեղասպանությունը․ Ադրբեջանը ռմբակոծում է Ստեփանակերտը
September 19, 2023
Գործունեություն | Իրավունքներ | Կյանքի իրավունք | Հայտարարություններ
2023թ-ի սեպտեմբերի 19-ին, ժամը 13։22-ին Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես հայտարարեց Լեռնային Ղարաբաղում այսպես կոչված հակաահաբեկչական գործողություն սկսելու մասին։ Այս պահին Շուշի քաղաքից ռմբակոծվում է Լեռնային Ղարաբաղի  մայրաքաղաք Ստեփանակերտը։
Ադրբեջանի բռնապետական ռեժիմի կողմից խաղաղ բնակչության ահաբեկչական գործողությունը տրամաբանական շարունակությունն է 2022 դեկտեմբերից Լաչինի միջանցքի բլոկադայի, որը նպատակ ունի էթնիկ զտման ենթարկել ԼՂ-ն, որը միջազգային բոլոր նորմերով հանդիսանում է ցեղասպանություն։ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած հայտարարության մեջ նշվում է, որ ռուս «խաղաղապահ ուժերի » հրամանատարությունն ու ռուս-թուրքական մոնիտորինգային կենտրոնը տեղեկացված են Ադրբեջանի գործողություններից։
Խաղաղ բնակչության դեմ լայնածավալ ռազմական հարձակումը  տեղի է ունենում ռուս խաղաղապահների տեղեկացվածությամբ և փաստացի անգործության պայմաններում, ի հակադրություն  2020թ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, որով պարտավոր է կանխել հրադադարի ռեժիմի ցանկացած խախտում։
Սույն հայտարարությամբ դիմում ենք բոլոր միջազգային կառույցներին, կազմակերպություններին ու պետություններին, որոնց համար  որևէ նշանակություն ունի մարդու իրավունքները և մարդու անվտանգությունը․  Ո՛չ միայն դատապարտել Ալիևի բռնապետական ռեժիմի կողմից իրականացվող հրեշավոր գործողությունը, այլև՛ հստակ քայլեր ձեռնարկել՝ կանխելու Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ցեղասպանությունը։

STOP Azerbaijan carrying out a genocide in Nagorno-Karabakh: Azerbaijan is shelling Stepanakert
On 19 September 2023, at 1:22 p.m., the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan made an official statement on starting a so-called anti-terrorist operation. Stepanakert, the capital city of Nagorno-Karabakh, is currently being shelled from Shushi city.
The terroristic operation launched by the dictatorial regime of Azerbaijan against civilians is the logical continuation of the Lachin corridor blockade since December 2022, which aims at carrying out an ethnic cleansing in NK. This is a Genocide under all international norms. It is mentioned in the statement of the Ministry of Defense of Azerbaijan that the command of the “peacekeeping” contingent of the Russian Federation and the leadership of the Turkish-Russian Monitoring Center are informed about the ongoing activities.
The large-scale military attack on civilians is currently happening with the awareness of the Russian peacekeepers and in the conditions of their factual inaction, which contradicts the trilateral statement of 9 November 2020, whereby they have an obligation to prevent any violation of the ceasefire regime.
We hereby appeal to all the international organizations and states who attach any importance to human rights and security: not only to condemn the monstrous operation carried out by Aliyev’s dictatorial regime, but also to take concrete measures to prevent the genocide of the Armenians of Nagorno-Karabakh.