Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարին կից հասարակական խորհրդի նիստում քննարկվել է ԱՍՀ նախարարության 2025թ․ բյուջետային հայտը
July 30, 2024
Գործունեություն | Նորություններ | Փակ և կիսափակ հաստատություններ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
Հուլիսի 26-ին տեղի է ունեցել Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարին կից հասարակական խորհրդի հերթական նիստը։ Նիստում քննարկվել է ԱՍՀ նախարարության 2025 թբյուջետային հայտը։
ՀՔԱՎ գրասենյակից նիստին մասնակցել է Կազմակերպության Սոցիալ-առողջապահական ծառայությունների մշտադիտարկման բաժնի համակարգող Մարիետա Թեմուրյանը։ Վերջինս ներկայացրել է Կազմակերպության դիտարկումները հավասար հնարավորությունների ապահովման ոլորտի վերաբերյալ՝ մտահոգություններ հայտնել մասնավորապես այն մասին, թե 2025-ի բյուջեի բաշխումը որքանով է բխում ապաինստիտուցիոնալացման քաղաքականությունից, որքանով են հաստատությունների վերանորոգման և համայնքահենք ծառայություններին ուղղվող ծախսերը բալանսավորված ու ՄԱԿ-ի Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին կոնվենցիայի փիլիսոփայությանը համապատասխան։
Նիստի մասին պաշտոնական հաղորդագրությունը  Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության պաշտոնական կայքէջում։

The budget proposal of the Ministry of Labor and Social Affairs for 2025 was discussed at a meeting of the Public Council attached to the Minister of Labor and Social Affairs
July 30, 2024
Activities | News | Closed and Semi-Closed Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
On July 26, the regular meeting of the public council attached to the Minister of Labor and Social Affairs took place. During the meeting, the budget proposal of the Ministry of Labor and Social Affairs for 2025 was discussed.
Marieta Temuryan, the coordinator of the organization's monitoring social and medical services, participated in the meeting from HCAV. The latter has presented the observations of the Organization on the field of ensuring equal opportunities and expressed concerns, particularly on the distribution of the 2025 budget and how it aligns with the deinstitutionalization policy and whether the expenditures on the renovation of the institutions and community-based services are balanced and are in accordance with the philosophy of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities.
The official announcement about the meeting is on the official website of the ministry of labor and social affairs.