«Վերջին քաղաքական իրադարձություններով պայմանավորված»՝ Ոստիկանությունը հրաժարվեց ցուցարարի դեմ ներկայացրած հայցից
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Հավաքների և միավորման ազատության իրավունք | Նորություններ | Վահրամ Պետրոսյան
Այսօր՝ 2019թ. փետրվարի 5-ին, ՀՀ վարչական դատարանում ցուցարար Վահրամ Պետրոսյանի դեմ Ոստիկանության հայցի քննության շրջանակում ՀՀ ոստիկանության ներկայացուցիչը հայտարարեց, որ «վերջին քաղաքական իրադարձություններով պայմանավորված»՝ ՀՀ ոստիկանությունն ամբողջությամբ հրաժարվում է ցուցարարի դեմ ներկայացրած հայցից:
Հիշեցնենք՝ ՀՀ Ոստիկանությունը վարչական դատարան ներկայացրած հայցով պահանջել էր պատասխանատվության ենթարկել 2015 թ. սեպտեմբերի 1-ին Երևանի Բաղրամյան փողոցում տեղի ունեցած հավաքի մասնակից Վահրամ Պետրոսյանին ոստիկանության օրինական պահանջը չկատարելու համար:
Վերաքննիչ դատարանում որոշումը բողոքարկելուց հետո 2017թ. նոյեմբերի 2-ին որոշում էր կայացվել գործը նոր քննության ուղարկելու մասին:

The Police abdicated their claim against the demonstrator “in connection with the latest political events”
Activities | Legal Support | Legal Support | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Right to Freedom of Assembly and Association | News | Vahram Petrosyan
Today, on February 5, 2019, within the framework of the examination of the claim against Vahram Petrosyan by the Police in the court, the RA Police representative announced that the RA Police completely abdicated their claim against the demonstrator in connection with the latest political events.
We should remind that in the claim submitted to the Administrative Court, the RA Police claimed that Vahram Petrosyan be brought liable for not doing the requirement of the Police during the assembly on Baghramyan street of Yerevan city on September 1, 2015.
On September 28, 2016, the RA Administrative Court, presided by Karen Zarikyan, upheld the claim of the Police and fined the demonstrator by 50,000 AMD.
After appealing the decision in the Appeal Court, a decision was made on November 2, 2017, to send the case for a new investigation.