ՄԻՊ-ն ուսումնասիրում է Անդրեյ Ռազգիլդեևի հարցով ռուսական ռազմաբազա այց կատարելու վերաբերյալ՝ Ջուլիետա Ղուկասյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչների դիմումը
February 19, 2019
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Կյանքի իրավունք | Նորություններ | Ջուլիետա Ղուկասյան
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն ուսումնասիրում է գյումրեցի Ջուլիետա Ղուկասյանի մահվան մեջ մեղադրված ռուս զինծառայող Անդրեյ Ռազգիլդեևի հարցով Ջ. Ղուկասյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչների դիմումը:
Ջ. Ղուկասյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչներ, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցը և Կազմակերպության փաստաբաններ Արայիկ Զալյանն ու Հայկ Հակոբյանը 2019թ. հունվարի 21-ին դիմել էին Պաշտպանին և առաջարկել պարզել՝ արդյոք չեն խախտվում ազատությունից զրկվածների պահման ՀՀ քրեակատարողական հիմնարկ չհանդիսացող 102-րդ ռուսական ռազմաբազայում պահվող Ա. Ռազգիլդեևի իրավունքները, այց կատարել՝ նրա պահման պայմաններին ծանոթանալու համար և միջոցներ ձեռնարկել՝ նրան ՀՀ համապատասխան քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխելու ուղղությամբ:
Ա. Սաքունցը, Ա. Զալյանն ու Հ. Հակոբյանը Մարդու իրավունքների պաշտպանին ուղղված դիմումում նշել էին, որ Ա. Ռազգիլդեևին ռուսական 102-րդ ռազմաբազայում պահելը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպային որոշումների լույսի ներքո խոշտանգում է, և ընդգծել էին, որ քրեական գործի լրիվ, բազմակողմանի և օբյեկտիվ քննության համար անհրաժեշտ է, որ բացառվի մեղադրյալի իրավունքների ցանկացած խախտում:
Երեկ՝ 2019թ. փետրվարի 18-ին, ստացել ենք Մարդու իրավունքների պաշտպանի պատասխանը, որով հայտնում է, որ Ջ. Ղուկասյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչների դիմումն ուսումնասիրվում է ՄԻՊ աշխատակազմում: Պաշտպանը նաև տեղեկացրել է, որ 2018թ. դեկտեմբերի 14-ին իր նախաձեռնությամբ քննարկման ընթացակարգ է սկսել և համապատասխան քրեական հետապնդման մարմնից անհրաժեշտ պարզաբանումներ պահանջել:
Հիշեցնենք, որ վարույթն իրականացնող մարմինը, ապա նաև՝ ՀՀ Շիրակի մարզի դատախազ Կարեն Գաբրիելյանը մերժել էին Ա. Ռ.-ին ռուսական ռազմաբազայի տարածքից ՀՀ քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխելու՝ տուժող կողմի միջնորդությունը: Այս որոշումն այժմ բողոքարկվում է Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում: Հաջորդ դատական նիստը 2019թ. մարտի 15-ին է:

The Human Rights Defender studies the application of the representatives of Julieta Ghukasyan’s successor pertaining to making a visit to the Russian military base for the matter of Andrey Razgildeyev
February 19, 2019
Activities | Legal Support | Legal Support | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Right to life | News | Julieta Ghukasyan
The staff of the RA Human Rights Defender studies the application of the representatives of J. Ghukasyan’s successor pertaining to the matter of Russian serviceman Andrey Razgileyev accused of Julieta Ghukasyan’s death.
On January 21, 2019, representatives of J. Ghukasyan’s successor – Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor chairman Artur Sakunts and the Organization’s lawyers Arayik Zalyan and Hayk Hakobyan- applied to the Defender and proposed to find out whether A. Razgildeyev’s rights were being violated (the latter was held in Russian military base no. 102, which is not an RA penitentiary institution where persons deprived of their liberty are held), to make a visit to familiarize with the conditions under which he was held and to take measures to transfer him to the RA penitentiary institution.
In the application addressed to the Human Rights Defender, A. Sakunts, A. Zalyan and H. Hakobyan mentioned that holding A. Razgildeyev in the Russian military base no. 102 is torture under the light of ECHR precedent decisions and underscored that the violation of the accused person’s rights should be eliminated in order to reach an objective, comprehensive and full investigation of the criminal case.
Yesterday, on February 18, 2019, we received the Human Rights Defender’s response, in which he stated that the application of J. Ghukasyan’s successor’s representatives was being studied in the staff of the Human Rights Defender. The Defender also informed that on December 14, 2018, a discussion procedure started by his initiative and he required certain necessary clarifications from the criminal prosecution body.
We should remind that the body conducting the proceedings and later also the RA Shirak region Prosecutor Karen Gabrielyan refused the injured party’s petition to transfer A.R. from the territory of the Russian military base to the RA penitentiary institution. This decision is now appealed in Shirak region General Jurisdiction Court. The next court session is set on March 15, 2019.