Լեռնավանի դպրոցի տնօրենը մարզպետի որոշմամբ «խիստ նկատողություն» է ստացել․ ավելի վաղ նրա նկատմամբ քրեական գործ էր հարուցվել
2019թ․ մարտի 22-ին Լոռու մարզպետ Անդրեյ Ղուկասյանը ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Արայիկ Զալյանին տեղեկացրել է, որ Լեռնավանի դպրոցի տնօրեն Պայծառ Վարդանյանի նկատմամբ կարգապահական տույժ է կիրառվել՝ «խիստ նկատողություն»։
Այս որոշումը մարզպետը կայացրել է դպրոցի աշխատակիցների բողոքի հիման վրա ուսումնասիրություն իրականացնելուց հետո, երբ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակն ստանձնել էր Լեռնավանի դպրոցի աշխատակիցներ Ն․ Գ․-ի և Գ․ Գ․-ի իրավունքների պաշտպանությունն ու նրանց նկատմամբ տնօրեն Պ․ Վարդանյանի անօրինական հետապնդումների հարցով դիմել մարզպետին։
Աշխատակիցների փոխանցմամբ՝ տնօրենի հետապնդումներն սկսվել էին 2018թ․ մայիսին բողոքի ցույցերին մասնակցելու պատճառով։ Նրանց միջև հարաբերություններն ավելի էին սրվել այն բանից հետո, երբ աշխատակիցները իրենց իրավունքների պաշտպանության նպատակով դիմել էին Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ, և Կազմակերպության փաստաբան Ա․ Զալյանը հարցմամբ նրանց գործի վերաբերյալ փաստաթղթեր էր պահանջել տնօրենից։
Հավելենք, որ Պ. Վարդանյանը ամիսներ շարունակ խուսափում էր ստանալ փաստաբանի հարցումները, և դրանց պատասխանել է միայն այդ հարցով վերադաս մարմիններին ուղղված բողոքներից հետո:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանին ու Լոռու մարզպետ Անդրեյ Ղուկասյանին ՀՔԱՎ փաստաբան Ա․ Զալյանը դիմել էր 2019թ․ մարտի 7-ին։ Նա հայտնել էր Պ․ Վարդանյանի անօրինական գործողությունների մասին և պահանջել էր իրավական գնահատական տալ տնօրենի գործողություններին ու քննարկել նրան պատասխանատվության ենթարկելու հարցը։
Ավելի վաղ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը ՀՀ գլխավոր դատախազին էր ներկայացրել տնօրենի անօրինական գործողությունների մասին դպրոցի աշխատակից Գ․ Գ․-ի՝ հանցագործության մասին հաղորդումը։ 2018թ. դեկտեմբերի 21-ին Ոստիկանության Սպիտակի բաժնում Պ․ Վարդանյանի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդված 3-րդ մասի 1-ին կետով (Յուրացումը կամ վատնումը՝ առանձնապես խոշոր չափերով):
2019թ․ մարտի 22-ի իր պատասխանում մարզպետ Ա․ Ղուկասյանը հայտնել է, որ դիմումում Պ․ Վարդանյանի ոչ օրինաչափ վարքագծի մասին փաստերին կանդրադառնան քրեական գործի ավարտից և դատական ակտի՝ օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո։

On March 22, 2019, Lori region Governor Andrey Ghukasyan informed HCA Vanadzor lawyer Arayik Zalyan that a disciplinary penalty in the form of “a severe reprimand” was applied to Lernavan school headmaster Paytsar Vardanyan.
The Governor made this decision after conducting an examination based on the complaint submitted by school employees, when HCA Vanadzor undertook Lernavan school employees N.G.’s and G.G.’s rights protection and applied to the Governor with the matter of headmaster P. Vardanyan’s illegal prosecution against them.
As the employees inform, the headmaster’s prosecutions began in May 2018 because of their participation in protests.  The relationship between them became even more tensed when the employees applied to HCA Vanadzor seeking protection of their rights and lawyer A. Zalyan made a query to the headmaster claiming certain documents pertaining to the case.
It should be noted that for months on end, P. Vardanyan avoided receiving the lawyer’s queries and responded to them only after complaints were presented to superior authorities.
On March 7, 2019, HCA Vanadzor lawyer A. Zalyan applied to the RA Minister of Education and Science Arayik Harutyunyan and Lori region Governor Andrey Ghukasyan. The lawyer informed about P. Vardanyan’s illegal actions and claimed to give the headmaster’s actions a legal assessment and discuss the matter of bringing her to liability.
Earlier, HCA Vanadzor  presented employee G.G.’s crime report on the headmaster’s illegal actions to the RA Prosecutor General. On December 21, 2018, in Spitak Police Division, a criminal case was initiated against P. Vardanyan under Article 179 § 3 point 1 of the RA Criminal Code (squandering or embezzlement in a significant amount).
In his response dated March 22, 2019, Governor A. Ghukasyan informed that the facts of P. Vardanyan’s illegitimate conduct would be touched upon after the criminal case was completed and the judicial act had entered into legal force.