«Իրավաբանական կլինիկա-2019» ծրագրի շրջանակում ընտանեկան բռնության թեմայով դասընթաց վարեց Զարուհի Հովհաննիսյանը
May 13, 2019
Գործունեություն | Իրավաբանական կլինիկա | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Կարողությունների զարգացում | Նորություններ
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի «Իրավաբանական կլինիկա-2019» ծրագրի տեսական դասընթացների փուլն արդեն ավարտվում է։
Տեսական փուլում ծրագրի մասնակիցները գիտելիքներ են ստանում ոչ միայն մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների, այլև ընտանեկան բռնության ենթարկված և հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների վերաբերյալ:
2019թ․ մայիսի 10-ին «Իրավաբանական կլինիկայում»  «Ընտանեկան բռնություններ, դրանց տեսակները և արտահայտման ձևերը», «Ընտանեկան բռնության ենթարկված անձանց իրավական աջակցության հնարավորությունները» թեմաներով դասընթաց վարեց «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիայի» ներկայացուցիչ, իրավապաշտպան Զարուհի Հովհաննիսյանը։ Մասնակիցները ակտիվորեն քննարկեցին թեմաները, հարցեր ուղղեցին Զ․ Հովհաննիսյանին։
Շուտով կսկսվի ծրագրի երկորդ՝ գործնական փուլը, որի շրջանակում մասնակիցները կկիրառեն ստացած գիտելիքները, այդ թվում՝ իրավախորհրդատվություն կտրամադրեն թիրախ խմբերի ներկայացուցիչների Տավուշի, Լոռու, Գեղարքունիքի, Արմավիրի և Վայոց Ձորի մարզերում, ինչպես նաև մարդու իրավունքների վերաբերյալ դասընթացներ կանցկացնեն այդ համայնքների 15-18 տարեկան պատանիների համար:
«Իրավաբանական կլինիկա» ծրագիրն իրականացվում է 2013 թ.-ից:
Ծրագրի շրջանակներում վերապատրաստվել են շուրջ 70 իրավաբաններ, որոնց մի մասը հաջողությամբ կիրառում է ստացած գիտելիքներն ու հմտությունները մասնագիտական գործունեության ոլորտում:

Within the framework of “Legal Clinic – 2019” project, Zaruhi Hovhannisyan conducted a training on the topic of domestic violence
May 13, 2019
Activities | Legal Clinic | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Capacity Building | News
The theoretical training stage of “Legal Clinic – 2019” of Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor is already finishing.
During the theoretical stage, the project participants acquire knowledge not only on the mechanisms of human rights protection, but also on the rights of persons subjected to domestic violence and persons with disabilities.
On May 10, 2019, Zaruhi Hovhannisyan – representative of “Coalition to Stop Violence against Women” and human rights defender – conducted a training on the topics of “Domestic violence, its types and forms of expression”, “Possibilities of legal support for persons subjected to domestic violence” in “Legal Clinic”.
The second (practical) stage of the project is to start soon. During this stage, the participants will apply the knowledge acquired, which will involve providing legal consultation for representatives of target groups in Tavush, Lori, Gegharkunik, Armavir and Vayots Dzor regions, as well as conducting human rights trainings for community adolescents aged 15-18.
“Legal Clinic” project has been implemented since 2013.
Within the framework of the project, around 70 lawyers were trained and some of them successfully apply the obtained knowledge and skills in their professional activity.