Մինչև հուլիսի 4-ը բուժումն սկսած անձինք ճառագայթային բուժումն անվճար չեն ստանում․ ահազանգ
ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը 2019 թ․ հուլիսի 16-ին տեղեկացրել է, որ հաստատված չարորակ ուռուցքաբանական և արյունաբանական ախտորոշումամբ  հիվանդների  համար հուլիսի 4-ից ճառագայթային բուժումը ներխոռոչային սարքերով,  TERAGAM ճառագայթային սարքով և  ELEKTA էլեկտրոնային արագացուցիչով՝ իրականացվում է  ամբողջությամբ պետական պատվերի շրջանակներում՝ անկախ հիվանդի սոցիալական կարգավիճակից
Քաղաքացիների ահազանգերը փաստում են, որ նախարարի հրամանը չի տարածվում մինչև հուլիսի 4-ը բուժում սկսած անձանց վրա։ Այն քաղաքացիները, որոնք պայմանագիր են կնքել բժշկական հաստատության հետ մինչև հուլիսի 4-ը, բայց բուժումը դեռ շարունակում են, ստիպված են վճարում կատարել մի ծառայության համար, որը արդեն անվճար է։

On July 16, 2019, Arsen Torosyan, the RA Minister of Health, informed that since July 4 persons with confirmed malignant oncological and hemorrhagic diagnoses would get treatment with brachytherapy devices, TERAGAM radiation machine and ELEKTA electronic accelerator completely free of charge under the government order irrespective of the social situation of the patient.
Citizens’ alarms state that the Minister’s order does not cover persons who started their treatment before July 4. The citizens who signed a contract with a medical institution before July 4 but are still continuing their treatment have to pay for a service which is already free of charge.
Hereby we invite the responsible bodies’ attention to the current situation.
Addition – the clarification made by Alina Nikoghosyan, the Press Secretary of the RA Ministry of Health, is available here