«Խոշտանգումների զոհերի իրավունքների վերականգնման մեխանիզմները Հայաստանում՝ անցումային արդարադատության համատեքստում» թեմայով փորձագիտական քննարկում․ խնդիրներ և առաջարկներ
July 26, 2019
Գործունեություն | Խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունք | Ծրագիր։ Պայքար Խոշտանգման և Վատ վերաբերմունքի դեմ Վրաստանում, Հայաստանում և Ուկրաինայում | Հրապարակումներ | Մամուլի հաղորդագրություններ | Պետական կառույցներ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
Հունիսի 26, 2019
Եվրոպական միության և Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանի կողմից ֆինանսավորվող «Հանրային հայացք՝ փակ աշխարհին. մարդու իրավունքների իրավիճակը Հայաստանի փակ հաստատություններում»  և Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «Պայքար խոշտանգման և վատ վերաբերմունքի դեմ Վրաստանում, Հայաստանում և Ուկրաինայում» ծրագրերի շրջանակներում Հանրային լրագրության ակումբը (Հետաքննող լրագրողներ ՀԿ-ի հետ համատեղ) և  Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը (Խոշտանգման զոհերի հոգեսոցիալական և բժշկական վերականգնողական վրացական կենտրոնի հետ համատեղ) կազմակերպել էին փորձագիտական քննարկում։
Մասնակիցները ներկայացրին խոշտանգումների, դաժան և անմարդկային վերաբերմունքի դեպքերը Հայաստանում, դրանց կանխարգելման օրենսդրական և գործնական հնարավորությունները, զոհերի իրավունքների վերականգնման մեխանիզմները՝ Հայաստանում անցումային արդարադատության լույսի ներքո։ Ներկայում ԱԺ-ը մշակում է Անցումային արդարադատության փաստաթղթային փաթեթը: Մարդու իրավունքների և հանրային հարցերի հանձնաժողովը  պատրաստ է ընդունել փորձագիտական և քաղհասարակության ներկայացուցիչների այն առաջարկությունները, որոնք միտված են հանրային համերաշխության վերականգնմանը, հիմք ընդունելով, որ Անցումային արդարադատության վերջնանպատակը ոչ թե պատժիչ մեխանիզմներ ստեղծելն է, այլ Վերականգնողական արդարադատության սկզբունքներին համահունչ՝ իրավունքի վերականգնման մեխանիզմներ գտնելը։ Այնումենայնիվ, պետության ջանքերն՝ ուղղված հատկապես  Քրեակատարողական հիմնարկներում խոշտանգումների կամ լրացուցիչ զրկանքներ պատճառելու և նվաստացուցիչ բնույթ կրող գործողությունների կանխարգելմանը, դեռևս գնահատվում են անբավարար։ Մասնավորաբար, այդպիսի հատկանիշներ ունեն կալանավորված մարդուն ընտանիքի կամ մերձավոր ազգականների հետ տեսակցություններից ու կապից զրկելու՝ նախաքննական մարմնի գործողությունները (որոնք արվում են քննության հետ չհամագործակցելու պատճառով)։ Փորձագետները մտահոգիչ են համարում այն փաստը, որ դատարանները հաճախ չեն վերանայում քննիչների որոշումը և անձը տարիներով զրկվում է հաղորդակցությունից։ Այս համատեքստում  օրենսդրության մեջ առաջարկվում են հետևյալ փոփոխությունները․
• Տեսակցությունից զրկելու որոշումը սահմանափակել ժամկետներով,
• կիրառել այն իբրև ինքնուրույն հարկադրանքի միջոց, ենթարկել պարբերական վերանայման,
• կոնկրետ նշել այն մարդու անունը, ում հետ տեսակցությունը առաջարկվում է արգելափակել։
Հաջորդ խնդիրը, որն ըստ փորձագետների չի նպաստում անմարդկային, արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կանխարգելմանը, Պրոբացիոն ծառայության ներկա վիճակն է։ Չկա պետության պատշաճ ուշադրությունն այս ծառայության նկատմամբ, ՊԾ աշխատակիցները չեն ընկալում սեփական դերը։ Օրինակ՝ մարզերից մեկում ՊԾ-ը տեղակայված է դատախազության շենքում և ծառայողները ներկայանում են իբրև դատախազներ, որպեսզի շահառուն իրեն ավելի պատշաճ պահի։ Լուրջ խնդիր է խորհրդատվական զեկույցների կազմումը։
Անմարդկային և վատ վերաբերմունքի բազմաթիվ դրսևորումներ կան  ՔԿԾ համակարգում՝ անկախ բժշկական կենտրոնի կայացած չլինելու պատճառով։  Բժիշկների նկատմամբ վստահությունը շատ ցածր է, բժիշկն ընկալվում է իբրև քրեակատարողական ծառայող և հակառակը՝ բժիշկն ազատությունից զրկված մարդուն չի ընկալում իբրև պացիենտ։ Արձանագրվել են բժշկական գաղտնիքի բացահայտման դեպքեր, դեղերի գնման և պահման հետ կապված լուրջ խնդիրներ։ Ազատությունից զրկված մարդկանց մոտ ևս հայտնաբերվել են ժամկետանց դեղեր, չի իրականացվում պատշաճ հաշվառում և վերահսկողություն։ 2019 թ․-ի տարեսկզբին Նուբարաշեն ՔԿՀ-ում երկար ժամանակ հացադուլի մեջ գտնվող անձի մահից հետո հասարակական վերահսկողություն իրականացնող խումբն արձանագրել է, որ ՔԿՀ-ում բուժսպասարկման ոլորտի ներկայացուցիչ չի եղել, ընդհուպ՝ հերթապահող անձնակազմից։  ՔԿՀ այցելող դիտորդական խմբի մշտադիտարկման արդյունքներով, օրինակ, Նուբարաշեն ՔԿՀ-ում Կոնվենցիայի երրորդ հոդվածի ներքո խախտման համար հիմք են ստեղծում դատապարտյալների պահման պայմանները և վարչական աշխատակազմի համար տարրական սանիտարական պայմանները։ Փորձագետներն առաջարկում են․
• ՔԿԾ ոլորտում ուժեղացնել հսկող սուբյեկտների վերահսկողությունը, մշակել բժիշկների վերապատրաստման պատշաճ մեխանիզմ։
• Ուշադրություն դարձնել  քրեակատարողական ծառայողների սոցիալական երաշխիքներին, աշխատավարձերին, աշխատանքային պայմաններին՝  ազատազրկվածների իրավունքների պաշտպանությունը արդյունավետ իրականացնելու համար։
• Ունենալ բավարար թվով ծառայողներ՝ ապահովելու համար ազատազրկված մարդկանց զբոսանքի իրավունքը։
• Լուծել ՔԿՀ համակարգում բավարար թվով հոգեբաններ ներգրավելու խնդիրը։
Փորձագիտական քննարկմանը մասնակից իրավապաշտպանների  գնահատմամբ, Կոնվենցիայի երրորդ հոդվածի խախտում է համարվում նաև ազատության հույսից անձի զրկված լինելը, ինչին նպաստում է նաև Պայմանական վաղաժամկետ ազատման ներկա համակարգը։ Խոսքը մասնավորաբար վերաբերում է ցմահ դատապարտվածներին։ Եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքի որոշումներով, ցմահ ազատազրկվածի ազատումը պատժից չի կարող համընկնել նրա կենսաբանական մահվանը, դա համարվում է արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունք։ Պետությունը պարտավոր է ապահովել այնպիսի գործիքակազմ, որ անձը կարողանա օգտվել վաղաժամկետ ազատման իրավունքից։ Վերջին 20 տարվա ընթացքում, Հայաստանում այդ իրավունքից օգտվել է միայն մեկ ցմահ դատապարտյալ։ 2018-ի մայիսին մշակված՝ դատապարտյալների վիճակի բարելավման վերաբերյալ փաթեթում դրական մի շարք փոփոխություններ կան․ վերացվել է ցմահ դատապարտյալների անջատ պահման կանոնը,  հեշտացվել է և շուտով ուժի մեջ կմտնի ցմահ դատապարտյալներին բաց ռեժիմ տեղաբաշխելու հնարավորությունը։ Քրեկատարողական ծառայության ներկայացուցչի խոսքով, չնայած ՔԿԾ և Պրոբացիայի ծառայության դրական զեկույցներին, դատարանը հիմնականում մերժում է պայմանական վաղաժամկետ ազատման միջնորդությունները։ Հուսադրող է, որ ազատությանը նախապատրաստելու ճկուն մեխանիզմ կապահովի վերջերս ներդրված՝դատապարտյալների բալային գնահատման նոր համակարգը։
• Փորձագիտական հանրույթն  առաջարկում է պատժի կրման ժամանակատվածում հստակ և հետևողականորեն իրականացնել այնպիսի աշխատանք, որը ազատազրկվածին թույլ կտա օգտվել պայմանական վաղաժամկետ ազատման իրավունքից։
• Դրսևորել ազատությունից զրկված անձի նկատմամբ անհատական մոտեցում, իրականացնել վարքագծի ռիսկային գնահատում՝ ղեկավարվելով անձի վարքագծի նկատմամբ վստահության կանխավարկածով։
• Վերացնել այն գործոնները, որոնք օբյեկտիվորեն մարդուն զրկում են ազատ արձակվելուց հետո հասարակությունում ինտեգրվելու հնարավորությունից։
• Ուժեղացնել դատական հսկողության մեխանիզմները՝ ի հաշիվ դատախազական հսկողության (քանի որ դատախազության՝  մեղադրանքը պաշտպանելու և պատժի կրման նկատմամբ հսկողություն ունենալու միաժամանակյա գործառույթը հանգեցնում է շահերի բախման)։
Փորձագիտական քննարկման ընթացքում նշվեց, որ Հատուկ քննչական ծառայության և գլխավոր դատախազության  տվյալներով, 2015 թ.-ից (երբ քրեական օրենսգիրքը համալրվել է խոշտանգումը քրեականացնող՝ 309.1 հոդվածով) մինչև 2019 թ.-ի սկիզբը, պաշտոնատար անձի կողմից խոշտանգման վերաբերյալ հոդվածով քննվել է 113 գործ, որից 84-ը կարճվել է, 7-ը  կասեցվել։ Եվ միայն երկու գործ է ուղարկվել դատարան։ Փորձագետները եզրակացնում են, որ 309.1 հոդվածը չի ծառայում իր նպատակին, բազմաթիվ են դեպքերը, երբ արարքը որակվում է ոչ թե խոշտանգում՝ իրավապահ մարմինների կողմից, այլ պաշտոնական լիազորությունների չարաշահում՝ զուգորդված բռնությամբ։ Այսինքն՝ խոշտանգման տարատեսակ դրսևորումների մասին հստակ պատկերացում չկա, մարդիկ այն ասոցացնում են միայն բռնության հետ։ Ավելին, եթե նույնիսկ խոշտանգման կամ վատ վերաբերմունքի փաստը դատարանն  արձանագրել է, բազմաթիվ դեպքերում իրավունքի վերականգնումը դառնում է անհնար, որովհետև հղում է արվում հանցանքի մեջ պաշտոնատար անձի դիտավորության հատկանիշի բացակայության դրույթին։ (Օրինակ` անձին կենսական նշանակության դեղորայքը չի տրամադրվել ոչ թե դիտավորությամբ՝ խոշտանգելու նպատակով, այլ պետության կողմից գնումների գործընթացով այդ դեղորայքը չի գնվել)։
• Այսինքն` ոչ նյութական վնասի փոխհատուցումը օրենսդրությամբ դառնում է ձևական, ըստ էության բացակայում են փոխհատուցման, վերակագնման այն մեխանիզմները, որոնք  նախատեսում է ՄԱԿ-ի խոշտագումների դեմ կոնվենցիայի 14-րդ հոդվածը։
• Խոշտանգումների կանխարգելման համար անհրաժեշտ է ապահովել  դեպքերի արդյունավետ քննությունը, ճշմարտության բացահայտումը և մեղավորների համարժեք պատժի սահմանումը։
Հայաստանում դաժան և անմարդկային վերաբերմունքի բազմաթիվ դրսևորումներ են  արձանագրվել հոգեբուժական հաստատություններում (հարուցվել է վեց քրեական գործ)։ Ըստ փորձագետների` ակնհայտ անմարդկային վերաբերմունքի դրսևորում է հոգեբուժարաններում մարդկանց անձնական տարածքի բացակայությունը։ Մյուս ակնառու խնդիրը վերաբերում է  հոժարակամ կամ հարադիր բուժմանը։ Իրազեկման պակասի պատճառով, հաճախ մարդիկ պատահականորեն հայտնվում են այս հաստատություններում և ենթարկվում հարկադիր բուժման։ Հատկապես խոցելի են անչափահասները, որոնք դառնում են գույքային վեճերի զոհ։ Խնդրահարույց է հարկադիր բուժման գործող ընթացակարգը, որը վարույթային ժամկետներ առհասարակ չունի։ Շատ հաճախ անձինք ենթարկվում են հարկադիր բուժման՝ առանց դատական ակտի և վերահսկողության։ (Արձանագրվել է դեպք, երբ անձը հարկադիր բուժվել է արտահիվանդանոցային պայմաններում, վիճակի սրմամբ պայմանավորված՝ անհրաժեշտություն է առաջացել ամբուլատորը փոխարինել ստացիոնար բուժմամբ, բայց անձը 11 ամիս ապրում է հոգեբուժարանում՝ առանց դատական ակտի)։ Առաջարկվում է՝
• Անգործունակ կամ անչափահաս անձինք՝ անկախ խնամակալի կամ ծնողի համաձայնությունից, պետք է իրենց բուժման վերաբերյալ կարծիք արտահայտելու իրավունք ունենան և պետք է լինի դատական ընթացիկ վերահսկողության հստակ մեխանիզմ։
Առողջապահության նախարարության  իրավաբանական վարչությունը մշակել և արդեն շրջանառում է հոգեբուժական օգնության մասին օրենքի նոր փաթեթ՝ նոր խմբագրությամբ, որում հաշվի կառնվեն ՄԻՊ առաջարկները հոգեկան առողջության խնդիր ունեցող անձանց կամարտահայտության վերաբերյալ։ Այս պահին ակտիվ քննարկվում է նաև ֆիզիկական զսպման և դեղորայքային հանդարտեցման կարգը նույն օրենքով սահմանելու հարցը։ Նախագծի ձևակերպումները միտված են մարդու իրավունքի խախտման բոլոր դրսևումների կանխարգելմանը։ Նախագիծը շուտով կներկայացվի Կառավարությանը։
Փորձագետներն անդրադարձան նաև ՀՀ Զինված ուժերում խոշտանգումների, բռնարարքների, մարդու կյանքին կամ առողջությանը հասցված վնասների կանխարգելման խնդիրներին։ «Լրագրողներ հանուն մարդու իրավունքների» ՀԿ-ն ներկայացրեց մտավոր թույլ խանգարմամբ զորակոչված եզդի զինծառայողի նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի պատմությունը։ Ըստ ՀԿ տվյալների, մեկ այլ դեպքով, Վճռաբեկ դատարանը ճանաչել է զինծառայողի խոշտանգման փաստը, գործն ուղարկվել է վերաքննության, սակայն նոր գործը հարուցվել է արդեն ոչ խոշտանգման հիմքով և կարճվել։ Անհրաժեշտ է ապահովել․
• Քրեական գործերի ճիշտ կամ ամբողջական վարումը, պատշաճ քննությունը, ճշմարտության բացահայտումը։
• Վարույթ իրականացնող մարմնի,  ՊՆ և զորամասերի ղեկավարության կողմից կանխարգելիչ գործունեության իրականացումը։
Երեխաների նկատմամբ դաժան և անմարդկային վերաբերմունքի դրսևորման լրջագույն խնդիրներ կան տարբեր հաստատություններում՝ ոստիկանական բաժանմունքներից սկսած մինչև խնամքի հաստատություններ։ (Հատուկ դպրոցներից մեկն իբրև պատիժ երեխաներին զրկել էր ճաշից)։ Շատ հաստատություններում չկա մատյանների վարման մեխանիզմ, բացակայում է պետական համակարգված և միասնական մոտեցումը, ամեն ինչ թողնված է առանձին մասնագետների անձնական բարեխղճության հույսին։
Փորձագետներն անդրադարձան խոշտանգումներից պաշտպանված լինելու երաշխիքներին, որոնցից կարևորեցին հետևյալները․
• Անպատժելիության մթնոլորտի հաղթահարումը երկրում,
• Ավտորիտար անպատժելի կառավարման օրոք խոշտանգման ենթարկված անձանց իրավունքների վերականգնումը․ խախտված իրավունքի ճանաչման փաստը, զոհի հոգեբանական և ֆիզիկական վերականգնումը, նյութական ու բարոյական փոխհատուցումը։
• Անցումային արդարադատության շրջանակում անցյալին գնահատական տալը,   հանրային հաշտեցման հասնելը
• Կառավարման այնպիսի համակարգեր ստեղծելը, որոնք կբացառեն խոշտանգումները և դրանց դսևորումները։
• Փորձագետներն արձանագրեցին, որ թեև մշակվում են տարբեր ռազմավարություններ և փաստաթղթեր, այնուամենայնիվ դեռևս տեսանելի չէ հանրային անհանդուժողականությունը խոշտանգումների նկատմամբ։
Խոշտանգում վերապրած անձանց վերականգնողական հայկական կենտրոնը, որը բացվել է վեց ամիս առաջ (տրամադրում է բժշկական, հոգեբանական և սոցիալական աջակցություն), նշեց, որ ունեն այցելությունների ցածր մակարդակ՝  պայմանավորված այն հանգամանքով, որ մարդիկ չեն իդենտիֆիկացնում ՝ ինչ է խոշտանգումը կամ անմարդկային, դաժան վերաբերմունքը։ Դա իր հերթին պայմանավորված է ագրեսիայի նկատմամբ մեծ հանդուրժողականությամբ։ (Հանրությունն այս երևույթները նորմալիզացնում է)։
Կենտրոնն առաջարկում է խիստ ուշադրություն դարձնել  նաև խոշտանգողի ռեաբիլիտացիային, նրա արժեքային համակարգի առողջացմանը, որպեսզի կանխվի ագրեսիայի ցիկլը։ Սա կարևոր է նաև անցումային արդարադատության մարդակենտրոն մոտեցման ապահովման տեսանկունից։ Փորձագետները կարծում են, որ պետության պարտավորությունն է՝ հոգ տանել այս դեպքերի բացահայտման, ուղղորդման,  կանխարգելման և իրազեկման համար։
Ամփոփագրի համար հիմք է հանդիսացել 2019 թվականի հունիսի 26-ին կազմակերպված «Խոշտանգումների զոհերի իրավունքների վերականգնման մեխանիզմները Հայաստանում՝ անցումային արդարադատության համատեքստում» թեմայով կազմակերպված հանրային փորձագիտական-քննարկումը:
Այս հրապարակումը պատրաստվել է Եվրոպական միության և և Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանի աջակցությամբ: Բովանդակության համար պատասխանատվություն են կրում Հանրային լրագրության ակումբը և Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը, և այն որևէ ձևով չի արտահայտում Եվրոպական միության և Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանի տեսակետները:

Expert Discussion։ “Restorative Mechanisms of Torture Victims` Rights in Armenia Within the Context of Transitional Justice” Problems and Suggestions June 26, 2019
July 26, 2019
Activities | Right to Freedom from Torture | Project։ Combatting Torture and Ill Treatment in Georgia, Armenia and Ukraine | Publications | Press Releases | State Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
The Public Journalism Club in collaboration with the Investigative Journalists NGO, Helsinki Citizens' Assembly-Vanadzor, and the Georgian Center for Psychosocial and Medical Rehabilitation of Torture Victims organized an expert discussion within two projects: “A Public Glimpse into a Closed World։ The Human Rights Situation in Closed Institutions in Armenia,” funded by the European Union and Open Society Foundations-Armenia, and “Fighting Against Torture and Ill-Treatment in Georgia, Armenia and Ukraine,” funded by the European Union.
Participants presented cases of torture, cruel and inhuman treatment in Armenia; legislative and practical means of prevention; and mechanisms for restoring victims' rights within the context of transitional justice in Armenia. Currently, the National Assembly of the Republic of Armenia is preparing a plan for transitional justice. The Commission on Human Rights and Public Affairs is ready to accept recommendations of experts and civil society representatives aimed at restoring public solidarity. These recommendations are based on the fact that the ultimate goal of transitional justice is not to create punitive mechanisms, but to find mechanisms for the restoration of rights in line with restorative justice principles. Overall, efforts of the state to prevent torture or other degrading treatment in penitentiary institutions are still lacking, particularly in the case of detainee deprivation of contact and visits with family, which typically results from detainees’ lack of cooperation with preliminary investigation bodies. Experts consider it worrisome that courts often do not review investigators` decisions to deprive detainees of familial contact, resulting in the detainee being deprived of communications for years.
In this context, the following amendments are proposed in the legislation:
📌Limit the decision to deprive detainees of visits to set periods of time
📌Apply it as an independent compulsory measure, carry out periodic review
📌Specify the name of the person with whom visits are suggested to be restricted
According to the experts, the next problem, which does not contribute to the prevention of inhuman or degrading treatment, is the current situation of the Probation Service. There is no proper attention of the state to this service, and the staff of the Probation Service does not perceive their own role. For example, in one of the regions (marzes), the Probation Service is located in the building of the Prosecutors Office and employees present themselves as prosecutors so that the people under probation behave themselves more properly. Another serious problem is the preparation of advisory reports.
There are numerous inhuman or degrading treatment cases within the penitentiary system because of the incompleteness of the independent medical center. The trust towards doctors is very low because the doctor is perceived as a penitentiary employee and, conversely, the doctor does not perceive a person within the penitentiary, deprived of his liberty, as a true patient. There have been cases of disclosure of medical secrets, serious issues related to the purchase and storage of drugs. People who have been deprived of their liberty have been given expired drugs, with no proper registration or control. After the death of a longtime hunger striker at the Nubarashen penitentiary institution in the beginning of 2019, the public monitoring group recorded that there was not a medical service representative in the penitentiary institution, even from the staff on duty. According to the monitoring group, there was a violation of Article 3 of the European Convention of Human Rights based on the living conditions of detainees and the lack of elementary sanitary conditions of the administrative staff.
Expert recommendations include:
📌Strengthen supervision in the sphere of Penitentiary Services, prepare proper training for doctors.
📌Pay attention to the social guarantees of penitentiary employees, such as salaries and working conditions, to incentivize effective implementation of the protection of detainee rights.
📌Have sufficient number of employees to ensure detainee rights, such as the right to walk and exercise.
📌Solve the problem of the insufficient number of psychologists in the penitentiary system.
According to the human rights defenders participating in the expert discussion, a deprivation of the hope of freedom is considered a violation of Article 3 of the Convention, in which conditional early release system has its own role. This particularly refers to those who are sentenced to life imprisonment. According to the case law of the European Court, life imprisonment may not coincide with biological death; it is considered a degrading treatment. The state is obliged to provide detainees with tools so that they can utilize their right to early release. Only one person sentenced to life imprisonment in Armenia has exercised this right in the last twenty years. There are a number of positive changes in the package prepared in 2018 to improve the situation of prisoners. A rule has been removed allowing the isolation of a lifelong detainee; soon, the opportunity will be available to move the detainee into an open regime. According to a representative of the Penitentiary Service, the court mainly rejects early release motions despite positive reports from the Penitentiary Service and the Probation Service. Hopefully, a new grading system will provide a flexible mechanism for the granting of freedom.
📌The expert community recommends during the period of imprisonment to carry out clear and consistent work, so that prisoner may exercise their right to early conditional release.
📌Demonstrate an individualized approach to a person deprived of liberty, carry out a behavioral risk assessment guided by a presumption of confidence in a person`s behavior
📌Eliminate the factors that objectively deprive a person of the opportunity to be integrated into society after release.
📌Strengthen judicial oversight mechanisms instead of prosecutorial oversight (as the simultaneous function of the prosecutor's office to defend the charge and supervise the execution of the sentence leads to a conflict of interest)
During the expert discussion, it was noted that according to the Special Investigation Service and the Prosecutor General's Office, from 2015 (when the Criminal Code was supplemented by Article 309.1 criminalizing torture) to 2019, 113 cases of torture by officials were investigated, from which 84 cases were closed and seven cases were suspended. Only two cases were sent to the court. Experts conclude that Article 309.1 does not serve its purpose; there are many instances where acts are not qualified as torture by law enforcement bodies but as abuse of official authority accompanied with violence. So, there is no clear understanding of the various forms of torture; people associate it only with violence. Moreover, even if the court has recorded the fact of torture or ill-treatment, in many cases restoration of rights becomes impossible because of the lack of official`s intentionality in the crime. (For example, a person is not provided with vital medication intentionally for the purpose of torture, but the drug is not purchased by the state through the procurement process).
📌So, compensation for non-pecuniary damage is becoming formalized by the legislation. The mechanisms of compensation and reparations are absent, which are enshrined in Article 14 of the UN Convention Against Torture.
📌To prevent torture, it is necessary to ensure effective investigation of cases, the discovery of the truth and the establishment of adequate punishment for perpetrators.
Numerous manifestations of cruel and inhumane treatment have been registered in psychiatric establishments in Armenia (six criminal cases have been initiated). According to the experts, the lack of personal space in psychiatric hospitals is considered inhuman treatment. Another important issue concerns voluntary or compulsory treatment. Because of lack of awareness, people are often moved to these institutions accidently and are subject to compulsory treatment. Juveniles who have become victims of property disputes are the most vulnerable groups. The current compulsory treatment procedure is problematic, which in general does not have procedural deadlines. Often people are subject to compulsory treatment without judicial act or supervision. There was a case when a person was forced to receive outpatient treatment and because of aggravation of the condition, it was necessary to replace outpatient with inpatient treatment, but the person was living in a psychiatric hospital for eleven months without a judicial act. It is suggested that:
📌Persons with disabilities or minors, regardless of the foster's or parent's consent, should have the right to express their opinion on their treatment and should have a clear mechanism for ongoing judicial oversight.
The Legal Department of the Ministry of Health has prepared a new edition of the Law on Psychiatric Assistance, in which the Ombudsman's recommendations regarding the expression of personal will concerning mental health problems will be taken into account. This new edition has already come into force. The issue of defining the procedure of physical restraint and medication calming by the same law is currently under discussion. The wording of the project is aimed at preventing all manifestations of human rights abuses. Soon the draft will be presented at the Government.
The experts also discussed the issue of torture, violence, and prevention of damage to human life or health in the RA Armed Forces. Journalists for Human Rights NGO presented the story of inhumane treatment of a Yezidi soldier with a mental disability. According to the NGO data, in another case, after Cassation Court recognized the fact of torture of a soldier, the case was sent to an investigation, but the new case was initiated on a non-torture basis and then was closed. It is necessary to ensure the following:
📌Correct and complete conduct of criminal cases, due diligence, disclosure of the truth
📌Preventive action by the proceeding body, MoD and military leadership.
There are serious problems with child abuse and inhuman treatment in various institutions ranging from police departments to care facilities. One of the special schools deprived children of lunch as punishment. In many institutions there are no record keeping mechanisms, and coordinated and unified state approaches are absent. Everything is left to the personal conscience of some professionals.
The experts refer to the guarantees of being protected from torture, from which the following is highlighted:
📌Overcoming the atmosphere of impunity in the country
📌Restoration of the rights of tortured persons during authoritarian impunity: Recognition of violated rights, psychological and physical rehabilitation of victims, material and moral compensation
📌Assessing the past in transitional justice, achieving public reconciliation
📌Creating governance systems that exclude torture and its manifestations
📌Experts have noted that although different strategies and documents are being developed, public intolerance towards torture is not yet visible.
The Armenian Survivors' Rehabilitation Center, which opened six months ago (provides medical, psychological and social support), noted that they have a low level of visits because people cannot identify what is torture or inhuman, cruel treatment. This, in turn, is connected with a high level of tolerance towards aggression (the public normalizes these phenomena). The Center also recommends paying close attention to the rehabilitation of the torturer and to the improvement of his value system in order to prevent the cycle of aggression. This is also important from the perspective of providing a human-centered approach of transitional justice. Experts believe that it is the State's responsibility to take care of disclosing, directing, preventing and raising awareness of these cases.
The basis for this summary was the Public Expert Discussion on “Creation of Mechanisms for the Restoration of Torture Victims` Rights in Armenia in the Context of Transitional Justice,’’ held on June 26, 2019.
This publication has been prepared with the support of the European Union and Open Society Foundations-Armenia. Content is the sole responsibility of the authors and does not necessarily reflect the views of the European Union and Open Society Foundations-Armenia.